Ağustos Yazilari

PUBG Turnuvasını Kazananların Aldıkları Ücret

 • 1.8.2018 14:50:20
 • 0 Yorum
 • 782

PUBG Corporation tarafından hazırlanan turnuva 25-29 Temmuz tarihleri arasında Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleşti. Toplamda 2 milyon dolarlık ödül havuzu bulunan turnuvaya dünyanın çeşitli ülkelerinden en iyi 20 PUBG takımı katıldı. Üçüncü Şahıs Perspektif kategorisinde Gen.G diğer 19 takımı eleyerek birincilik ödülü olan 400 bin doların sahibi oldu. Charity Showdown kategorisinde Gen.G üyesi Simsn ve EscA, Kore’nin ünlü streamerları Evermore ve JuanKorean ile eşleşerek ödülü kendi diledikleri bir hayır kurumuna bağışlanmak üzere bu alanda birlikte yarıştılar. 

Her ne kadar ekip olarak daha önce bir arada çalışmamış olsalar da ekip üyelerinin kişisel becerileri takımlarını geri kalan 76 oyuncunun önüne taşıyıp birinci yapmayı başardılar ve hayır kurumuna bağışlanmak üzere ekstra 600.000 dolarlık ödülün de sahibi oldular. 18 takımı ile Team Razer üyesi olan Gen.G; 30 farklı ulustan oluşan ve 25 farklı oyunda mücadele eden bir e-spor ekibi.

2750 Dolar (13 bin 500 tl) Değerindeki Telefon

 • 1.8.2018 14:59:29
 • 0 Yorum
 • 819

Turing Robotics firması, yeni akıllı telefon modelini tanıttı. 'HubblePhone' isim modelin en dikkat çeken yanı ise fütürist dizaynı ve fiyatı oldu. 2020 yılında satışa sunulacak çift ekrana ev sahipliği yapacak olan modelin ABD fiyatı 2750 dolar (13 bin 500 TL) olarak açıklandı. 2 adet Snapdragon 855 işlemci kullanılacağı belirtilen HubblePhone, toplamda 4K çözünürlük sunan 2 parçalı (2 tane Full HD) ekrana ev sahipliği yapacak. Telefonda yer alan bu ekranlara güç sağlaması için ise 2 batarya kullanılacak. Bunlardan ilki 3 bin 300 mAh, ikincisi ise 2 bin 800 mAh değerine sahip olacak. 

Telefonun ana kamerası 15X optik zoom'a ev sahipliği yapacak. Arka kameranın değeri ise 60 MP çözünürlüğünde olacak. Ana kamera haricinde cihazın farklı yerlerinde bulunacak 3 adet de 12 MP'lik sensör yer alacak. HubblePhone'un hem Android hem de Linux altyapılı Sailfish mobil işletim sistemlerini kullanacak. 

İşte Kuzey Kore Akıllı Telefonları

 • 2.8.2018 14:53:32
 • 0 Yorum
 • 920

Teknolojik gelişmelere olabildiğince sığ olan Kuzey Kore'de 2013-2014 yıllarından beri üretilerek kullanılan 5 adet akıllı telefonu sizler için derledik. Yıllık bir insanın Kuzey Kore'de kazancı yaklaşık 2000 dolar civarında olduğu biliniyor. Akıllı telefon fiyatları ise 700-900 dolar arasında değişmektedir. Bir bireyin gerekli izinleri çıkararak akıllı bir telefon alması için yıllık kazancının yarısını yatırması gerekiyor neredeyse! 

Bu gibi şartlar altında tahmin edileceği gibi ülke üzerinde akıllı telefon kullanımı oldukça az ve sınırlıdır. İşte Kuzey Kore'de kullanılan bazı akıllı telefon modelleri:

Pyongyang Touch


Arirang


Azalea 3


The Arirang 171


Phurun Hanul H-1 / Sky Blue

Araçlar Artık Saat İle Yönetilebilecek

 • 2.8.2018 14:55:52
 • 0 Yorum
 • 755

Alman otomotiv devi BMW ile Fossil, yeni bir akıllı saat için anlaşmaya vardı. Fossil Group yönetim kurulu başkanı ve CEO'su Kosta Kartsotis'in yaptığı açıklamaya göre akıllı saat, BMW temalı ve araçlarla entegre olabilecek. İki şirketinde doğruladığı saatin tasarımı ve teknik özellikleri henüz bilinmiyor. Fossil Group'un Diesel, Emporio Armiani, Kate Spade ve Michael Kors gibi lisanslı markalar için saatler ürettiğini biliniyor. Bu yeni ortaklıkla birlikte Fossil, zaten geniş olan marka listesine bir yenisini eklemiş olacak.

Fossil Group yönetim kurulu başkanı ve CEO'su Kosta Kartsotis, yaptığı bir açıklamada "BMW, dünyadaki en ikonik markalardan bir tanesi," dedi ve ekledi; "tasarım uzmanlığınızı ve akılı saat yeteneklerinizi dünyanın dört bir yanındaki BMW meraklılarına ulaştırmak için sabırsızlanıyoruz". Saatlerin ne zaman geleceği bilinmiyor ancak ortaklığın 2023'e dek süreceği açıklandı. Bu yüzden önümüzdeki dört sene içinde farklı nesillerde akıllı saatler görebiliriz.

Huawei'nin 2018 Yılında Gelirleri Bir Hayli Arttı.!

 • 3.8.2018 14:38:18
 • 0 Yorum
 • 822

Huawei 2018 ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladı. Yılın ilk altı ayında şirket, gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 arttırarak 48 milyar dolara yükseltti. 2018 yılı ilk yarısındaki operasyonel kar marjı yüzde 14 olarak açıklandı. Huawei, sunduğu çevik dijital operasyonlar ve uçtan uca deneyim yönetimi çözümleri ile taşıyıcıların insanlar, evler ve kuruluşlar için daha iyi bir bağlantı deneyimi sunmasına yardımcı olurken, taşıyıcıların, video, nesnelerin interneti, ev içi geniş bant internet hizmeti, bulut ağ sinerjisi gibi alanlara yönelik hizmetler geliştirmelerini de sağlama amacında.

Huawei, bulut bilişim, nesnelerin interneti, yapay zeka ve büyük veri dahil olmak üzere gelişmiş BT alanlarında yenilik yapmaya devam ediyor. Şirketin veri merkezi, kurumsal kampüs, Intent-Driven Network (IDN) çözümü, flaş depolama, eLTE ve kurumsal iletişim çözümleri; kamu kurumları, enerji, ulaştırma, finans ve üretim gibi sektörlerde yaygın olarak kullanılıyor. Huawei dijital dönüşümü desteklemek için de etkin şekilde çalışıyor. Huawei; açık BT, OpenLab, eğitim ve hizmetler için platformlar kurarak, günden güne çok daha fazla ortaklığa imza atıyor, ortak inovasyon gerçekleştiriyor ve ortak müşteri hizmetleri etrafında bir ekosistem kuruyor

Aileler Çocuklarına Fortnite Antrenörü Tutuyor

 • 3.8.2018 14:50:39
 • 0 Yorum
 • 698

Son zamanlarda Dünya'nın en çok oynanan ve izlenen oyunları arasında bulunan Fortnite bu kez de ilginç bir haberin konusu oldu! Yabancı basından bir habere göre aileler yakında turnıvaları düzenlenecek ve ciddi paraların kanılacağı bu oyunu, çocukları daha iyi ve profesyonel oynasın diye antrenörler tutuyor. Fortnite oyununda başarılı olabilmeleri için antrenör kiraladıklarını ve bu antrenörlere saat başı 20 ila 35 dolar ödediklerini ortaya çıkardı. Antrenör kiralayan bir anne gazeteye verdiği demeçte, bu durumun müzik, resim veya tenis dersinden farklı olmadığını belirtirken, amacının çocuğunun Epic Games'in 100 milyon dolarlık ödül havuzuna sahip turnuvasında derece almasını istemek olduğunu ifade ediyor. 

Birçok kişi bu fikri saçma olarak değerlendirebilir ancak konuya sıcak bakan kesim profesyonel oyuncuların bu girişimle bir gelir elde etmesinin olumlu olduğu görüşündeler. Ayrıca bazı ebeveynler ise oyunda başarısız olan çocuklarının arkadaşları arasında baskı hissettiğini ve bunu önlemek için böyle bir yola  başvurduklarını belirtiyorlar. Belki de bir başlangıç olacak olan bu sisteme aileler sıcak bakıyor. Ne de olsa işin sonunda ciddi para havuzları söz konusu...

ASELSAN'dan 'Elektronik Kangal'

 • 6.8.2018 14:24:58
 • 0 Yorum
 • 804

Savunma Sanayii Başkanlığının koordinasyonunda, ASELSAN tarafından tasarlanarak üretilen sırt tipi, araç tipi ve bomba imha tipi radyo frekansı (RF) karıştırma/köreltme (jammer) sistemleri güvenlik güçlerinin envanterine dahil edildi. Kangal Araç Tipi RF Karıştırma/Köreltme Sistemi ailesi, güvenlik güçlerinin araçlarına entegre edilerek, araçların seyri ve duraklaması sırasında olası "radyo frekans kontrollü el yapımı patlayıcı" (RFEYP) tuzaklarına karşı aktif RF karıştırma/köreltme uygulamasıyla koruma sağlıyor. Modüler özellikte ve çok bantlı olarak tasarlanan sistem, halihazırda bilinen frekans bantlarının tamamını kullanan olası tehditleri eş zamanlı olarak engelleyebiliyor.

Sistem, farklı tipte araçlara entegre edilebiliyor ve araçtan araca kolaylıkla taşınabiliyor. Kangal Araç Tipi Jammer, programlamaya yetkili kullanıcı seviyesinde, sahada programlanabiliyor, olası yeni tehditlere karşı uyumlandırılabiliyor. Yeniden programlanabilme özelliğiyle operatöre, öncelikli ve değişen tehditler özelinde yeni karıştırma profilleri/modlar (spektral şekillendirme) oluşturabilme yeteneği sunuyor. Kangal Bomba İmha Tipi RF Karıştırma/Köreltme Sistemi ise olası RFEYP tuzaklarına karşı bomba imha uzmanlarının şüpheli paketlere güvenli müdahalesi için ortam oluşturuyor. Sistemden, bomba imha personelini koruyan kullanım senaryosunun yanı sıra miting/tören alanlarında ve giriş/çıkış noktalarında güvenli bölge oluşturma amacıyla yararlanılabiliyor. Ayrıca, araç monte kitleriyle araçların korunması da sağlanabiliyor. 


İkinci Nesil Sırt Tipi RF Karıştırma/Köreltme Sistemi MİLKAR-5T5, RFEYP tuzaklarına karşı timlerin ve yaya personelin korunması amacıyla geliştirilerek güvenlik güçlerinin hizmetine girdi. Sistem, monte kitleriyle araç korunmasında da kullanılabiliyor. Minimum ağırlık ve maksimum kapsama hedefiyle tasarlanan MİLKAR-5T5 Sistemi, yüksek karıştırma mesafeleriyle etkin koruma sağlarken hafif yapısıyla kullanıcıya yüksek hareket kabiliyeti ve çeviklik sunuyor. Sistem, çetin arazi ve çevre koşullarında, en zorlu operasyonların güvenle icra edilmesini sağlıyor.

Merakla Beklenen 15 Muhteşem Oyun

 • 6.8.2018 14:26:52
 • 0 Yorum
 • 732

2018’in sonu ve 2019’da çıkmasını beklediğimiz birbirinden başarılı 15 oyunu mercek altına aldı. İşte gelecek yılın dört gözle beklenen oyunları:

Resident Evil 2 Remake 


Spider-Man 

Shadow of the Tomb Raider 

Anthem 

Days Gone 

Tom Clancy’s The Division 2


Assassin’s Creed Odyssey 

Battlefield V

Red Dead Redemption 2 

Hitman 2

Fallout 76

Gears of War 5 


Darksiders 3

Super Smash Bros. Ultimate 

Rage 2

iOS 12 Beta 6 Güncellemesi

 • 7.8.2018 13:44:02
 • 0 Yorum
 • 782

ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın 4 Haziran'da start verdiği Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC 2018) kapsamında tanıtılan iOS 12'nin 6'ncı beta'sı yayınlandı. Beta 6, yaklaşık 500 MB boyutunda...Söz konusu güncelleme hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri sunuluyor. Peki yeni iOS hangi iPhone'larda kullanılabilecek? Apple, iOS 12'de sadece bu cihazlara destek sunacak. İşte güncelleme alacak modellerin tam listesi... 

iPhone X  
iPhone 8 Plus 
iPhone 8
iPhone 7 Plus
iPhone 7
iPhone 6 Plus 
iPhone 6
iPhone 6S Plus
iPhone 6S
iPhone 5S
iPhone SE

Apple, iOS 12 ile iPhone 5 ve daha eski iPhone modellerine sunduğu desteği de sonlandırmış oldu. iOS 12 güncellemesi alacak iPad modelleri ise şöyle...

12.9-inch iPad Pro 2. Nesil
12.9-inch iPad Pro 1. Nesil
10.5-inch iPad Pro
9.7-inch iPad Pro
9.6-inch iPad
iPad Air 2
iPad Air
iPad 5. Nesil
iPad mini 4
iPad mini 3
iPad mini 2

Dünya Var Olmazdan Önceki Meteor, Dünya'da Bulundu

 • 8.8.2018 13:42:27
 • 0 Yorum
 • 898

İnsanoğlu artık oluşma sürecindeki başka güneş sistemlerini gözlemleyebilecek düzeye geldi. Bir zamanlar içinde bulunduğumuz sistem de genç bir kozmik toz bulutundan  ibaretti. Milyarlarca yıl içerisinde bu bulutlar yoğunlaştı, bazıları Dünya kadar sert ve sıcak kayalar haline dünüştüler. Yine şanslı olan Dünya oldu ve Güneş’e ideal uzaklıkta bir yörüngede yer aldı. Güneş sistemindeki gaz ve toz bulutunu oluşturan şey ise patlayan bir yıldızın parçalarıydı. Üzerinden 4.5 milyar yıl geçti. 

Bu ışıltılı ve yeşil göktaşı, bilim insanlarının güneş sisteminizin nasıl oluştuğunu anlamalarına yardımcı olabilir, hala cevap bekleyen sorulara yanıt bulabilir. Kuzeybatı Afrika’da bulunan bu kaya, 2016 yılında bir Afrikalı koleksiyoncu tarafından satın alındı. Sonrasında New Mxico Üniversitesi’nde gezegen jeoloğu olan Carl Agee’ye gönderildi. Agee, bu kayanın bir göktaşı olduğundan emin değildi. Bu nedenle doktora öğrencisi Poorna Sribivasan’a cismi incelemesi için görev verdi. Srinivasan, "İlk başta bu taşın bir meteor olduğunu düşünmedik. Dünyadan olduğunu düşündük. Daha yakından incelendikten sonra, bunun hiçbir şekilde Dünya'dan gelmemiş olacağını gördük” dedi. Söz konusu kaya, Dünya'daki volkanik kayalara benzemesine rağmen, kimyasal kompozisyonu gereği uzaydaki kayalarla aynı özelliği taşıyor. 


NWA 11119 adı verilen kaya,magma veya lavın soğuması ve katılaşmasıyla oluşan bir volkanik meteroid. Yaşı dolayısıyla şimdiye kadar keşfedilen en yaşlı meteor olma  ayrıcalığına sahip. Triviite adı verilen özel kristaller, kayanın yaklaşık %30’unu oluşturuyorlar. Ayrıca genel yapısı, Dünya’nın kabuğunu oluşturan kayalara ciddi şekilde benziyor.  Eğer diğer geç meteoroidlerle benzer yapılara sahip olduğu kanıtlanırsa, Dünya’daki kayaların aynı yıldızdan geldikleri konusu kesinlik kazanacak. Yani Dünya’nın ve güneş sistemimizin oluşumuna ilişkin görüşler kanıtlanacak.

Elon Musk'dan 'Borsadan Çekiliyoruz'

 • 8.8.2018 13:45:17
 • 0 Yorum
 • 720

Elektrikli otomobil endüstrisini bambaşka bir noktaya getiren Tesla, son derece önemli bir finansal gelişme ile yine gündeme gelmeyi başardı. Bizzat şirket CEO’su Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre Tesla, New York borsasından çekilecek. Şirket hissedarları, ellerinde bulunan hisseleri satmakta ya da ellerinde tutmakta özgür olacaklar. 

New York merkezli özel bir borsa olan Nasdaq, Tesla hisseleri ile yapılacak işlemlerin Türkiye saati ile 21.00’dan itibaren durdurulacağını ve hisse başına ücretin 367 dolar olacağını duyurdu. Financial Times ise  Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun Tesla’dan %3-5 hisse satın alacağını iddia etti. Attığı tweet ile 'Tesla hisselerini 420 dolardan alıp halka kapalı hale getirmeyi düşünüyorum. Finansman garantilendi.' diyen Tesla CEO’su Elon Musk, attığı ikinci bir tweet ile de 'Borsadan çekilmemiz durumunda umarım şu anki bütün yatırımcılar Tesla’da kalır.' dedi. Tesla’nın borsadan çekilmesi halinde hissedarlar ellerindeki hisseleri korumaya devam edebilecekler. 

Bildiğiniz gibi Tesla ve şirketin CEO’su Elon Musk, son dönemde şirketin artan harcamaları ve geciken teslimatlar nedeniyle sürekli olarak eleştiriliyordu. Tesla’nın borsadan çekilmesinin eleştiri ve baskıları bir miktar da olsa azaltacağı düşünülüyor. Tesla’nın borsadan çekilmesi halinde şirket değerinin 70,6 milyar dolar seviyesinde kalması bekleniyor.

Gad of War'a New Game+ Güncellemesi

 • 9.8.2018 12:55:53
 • 0 Yorum
 • 1213

Sony Interactive Entertainment (SIE), God of War hayranlarının uzun zamandır beklediği New Game+ güncellemesinin tarihini açıkladı. Oyuna yeni ekipmanlar ve özelliklerin ekleneceği New Game+ güncellemesi, 20 Ağustos tarihinden itibaren PlayStation Store üzerinden indirilebilecek. Kratos'un Atreus ile birlikte çıktığı destansı macerayı tekrar yaşatacak olan New Game+ güncellemesi ile birlikte, oyun yenilenen bir deneyim sunacak. Güncelleme ile gelecek olan özelliklerin bazıları şu şekilde;

* Kratos ve Atreus'un macerasına, daha önceki oyundan kazandığınız tüm zırhlar ve güç geliştirmelerine sahip olarak yeniden başlayın.

* Daha yüksek seviyedeki düşmanlara karşı mücadele edin. Düşmanların artık size saldırmak için yeni taktikleri var.

* New Game+ ile birlikte oyuna nadir bulunan yeni geliştirmeler ekleniyor. Yeni kaynak olan "Skap Slag" ile ekipmanlarınızı çok daha iyi bir hale geliştirin.

* Oyunu tamamen yenilenen güçlü zırh ve geliştirmelerle birlikte yeniden deneyimleyin.

* New Game+ güncellemesi ile birlikte gelen en önemli özelliklerden biri de sinematik sahneleri geçebilme özelliği. Daha önce oynayıp seyrettiğiniz sahneleri tekrar izlememek için artık bu sahneleri geçebilirsiniz. Bu özellik oyunun normal modu için de geçerli olacak.

* God of War ana hikayesini herhangi bir zorluk seviyesinde bitirmiş olan tüm oyuncular, 20 Ağustos tarihinden itibaren New Game+ modunu oynamaya başlayabilirler.

İşte Oppo F9'un lansman Tarihi

 • 9.8.2018 12:57:31
 • 0 Yorum
 • 1186

Çinli akıllı telefon üreticisi Oppo, nihayet yeni akıllı telefonu Oppo F9’un lansman tarihini açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre yeni Oppo F9, 15 Ağustos’ta gerçekleştirilecek basın etkinliği ile tüketicilerin beğenisine sunulacak. Peki Oppo F9 hakkında ne biliyoruz? Şu ana kadar gerçekleştirilen sızıntılara göre Oppo F9, MediaTek Helio P60 işlemcisinden güç alacak. 4GB RAM ve 64GB depolama alanı bulunacak cihazda 16MP + 2MP olmak üzere çift arka kamera ve 25MP çözünürlüğünde etkileyici bir ön kamera yer alacak. Ancak cihazın asıl dikkat çeken özelliği donanımı olmayacak.

Oppo F9, 2280x1080 piksel çözünürlüğünde 6.3 inçlik bir ekrana sahip olacak. Bu ekranın üstünde, diğer akıllı telefonlardan pek de alışık olmadığımız, üzerinde yalnızca ön kamera ve ahize bulunan üçgen şeklinde küçük bir çentik bulunacak. Bu enteresan ekran tasarımı, Oppo F9’un %90.8 gibi iddialı bir ekran/gövde oranı sunmasını sağlayacak. Sunrise Red (kırmızı), Twilight Blue (mavi) ve Starry Purple (mor) renk seçenekleri ile satışa çıkacak olan Oppo F9, şirketin kendi hızlı şarj teknolojisi olan VOOC’u da destekleyecek. Bu teknoloji sayesinde Oppo F9’un 3500mAh’lik bataryası sadece 30 dakikada %50 doluluk oranına ulaşabilecek.

Red Dead Redemption 2 İlk Oynanış Videosu Yayınlandı

 • 10.8.2018 14:07:20
 • 0 Yorum
 • 1197

Red Dead Redemption 2'yi bekleyenlere çok güzel bir haberimiz var. Rockstar bombayı patlatarak oyunun ilk oynanış videosunun geleceği tarihi açıkladı. Rockstar Games, resmi Twitter hesabından Red Dead Redemption 2'nin ilk oynanış videosunun dün, Türkiye saati ile akşam 18.00'da yayınlanacağını duyurdu. Red Dead Redemption 2  duyurulduğu tarihten itibaren sinematik videolarla oyuncuların karşısına çıkmıştı.

Oyunun çıkışına az bir süre kalmış olsa da henüz detaylı bir tanıtım videosu görebilmiş değiliz. Bu durum aslında çok da gari değil. Rockstar firması her zaman oyunları konusunda biraz içine kapanık bir firma olarak karşımıza biliyoruz

iOS 12 ile Yeni iPhone Kamerası

 • 10.8.2018 14:10:25
 • 0 Yorum
 • 1105

iOS 12 ile birlikte iPhone kamerası için önemli bir geliştirme sunulacak. iOS 12 iPhone kamerası için getirilecek olan daha güçlü Portre Modu özelliği ile harika portre fotoğrafları çekmek mümkün olacak gibi duruyor. Halide adlı popüler iPhone kamera uygulamasının geliştiricisi Ben Sandofsky, iOS 12 sürümündeki konu ayrımı  doğruluğundaki büyük değişikliği ortaya koymuş durumda. Hatta iOS 11 ve iOS 12 sürümlerindeki ayrım paylaşılan görselle de net bir şekilde gösteriliyor. 

 iOS 11 ile kıyaslandığında görüntüde çok daha keskin detaylar sunulması ve bulanıklığın ortadan kalkmış olması oldukça etkileyici. Derinlik verisi anlamında kameranın çok daha güçlü bir hale geldiğinin altını da çizmek gerek. Birçok kullanıcı, bu gelişmenin geçmişte çekilen portrelere geriye dönük olarak uygulanıp uygulanmayacağını da merak ediyor. Tabii ki bunun pek de mümkün olmayacağını tahmin etmek zor değil. iOS 12 ile birlikte çok daha dikkat çekici portreler göreceğiz gibi gözüküyor.

Yeni Zooplankton Türleri Keşfedildi

 • 11.8.2018 10:42:00
 • 0 Yorum
 • 1170

 ABD Çevre Koruma Ajansı, GreatCornell Üniversitesi'nde araştırmacı Joe Connolly, iki yeni türün keşfedildiğini doğrulayarak, "Gölün batı tarafında zooplanktonlardan çok görmek mümkün. Daha ılık ve bol yiyecek olması nedeniyle bu kısımda yaşadıklarını düşünüyoruz." dedi. Bilim insanları, keşfedilen yeni zooplankton türlerinin insanlara zararlı olup olmadığını henüz bilmediklerini belirtti. Lakes bölgesindeki Eria Gölü'nde iki yeni zooplankton türü keşfedildiğini açıkladı. 
 

Yumuşak dokuya sahip zooplanktonların üzerinde hassas ve detaylı bir araştırma yapılacağı kaydedildi. Mikroskopik organizmalardan denizanası gibi büyük türlere kadar değişen planktonun bir çeşidi olan zooplankton, okyanuslar ve tatlı su sistemleri dahil büyük su kütlelerinde yaşıyor. Zooplanktonların radyolaryalılar, foraminiferanslar, dinoflagellatlar, cnidarianslar, kabuklular, kordalar ve yumuşakçalar gibi başka türleri de bulunuyor.

Bu Hafta Vizyona Giren 9 Film

 • 13.8.2018 14:17:21
 • 0 Yorum
 • 1114

Ülkemizin sinema alanında yaptığı ciddi yatırımlar devam ediyor bilindiği üzere. Bu haftada birbirinden keyifli 9 film de izleyenlerle bululuyor. Gelin kısaca göz atalım:

THE SPY WHO DUMPED ME

30 yaşına yeni basmış Audrey (Mila Kunis) için hayat pek iç açıcı şekilde geçmemektedir. İşinden hiç memnun değildir, erkek arkadaşı tarafından bir telefon mesajıyla  terkedilmiştir. Bunun hemen ertesinde ise hiç tahmin etmediği bir gerçeği öğrenir: Eski erkek arkadaşı Drew (Justin Theroux) bir CIA ajanıdır ve başı ciddi şekilde derttedir. Onun yüzünden Audrey ve en yakın arkadaşı Morgan’ın (Kate McKinnon) da başı derde girer ve iki arkadaş, Avrupa’nın farklı ülkelerinde tehlikeli ve heyecanlı birçok maceraya atılmak zorunda kalırlar. Filmin başrollerini Kate McKinnon ve Mila Kunis paylaşıyor.

RAİD DİNGUE

Filmin yönetmenliğini üstlenen Dany Boon aynı zamanda filmin sinir bozucu eğitim şefi rolünü de üstleniyor. Çılgın Baskın, özel bir time girmeye çalışan polis memuru  Johanna’nın hikayesini konu ediyor. Polis memuru olan Johanna’nın en büyük hayali, tehlikeli operasyonlarda görev alan özel bir time girebilmektir. R.A.I.D. isimli bu özel tim en yetenekli polis teşkilatı üyelerinden oluşmaktadır ve her gün hayat kurtarmaktadır. Genç kadın hayalini gerçekleştirmek için sloganı “Çağrıma Daima Cevap Ver” olan timin elemelerine başvurur. Fakat bu durum eğitim biriminin şefi tarafından hoş karşılanmaz, zira şef kadınların ekipte yeri olmadığını düşünmektedir. Ancak Johanna’nın babasının bakanlıktan olması sebebiyle kadının ekibe katılmasını engelleyemez. Sakar ve çocuksu Johanna, ekibe girmeyi başarsa bile, bir de sürekli kendisini ekipten göndermek isteyen eğitim şefine kendini kanıtlamak zorunda kalacaktır.

THE MEG

Neslinin tükendiği sanılan devasa bir yaratık Pasifik Okyanusu’nun en derin noktalarından birinde, uluslararası araştırma programında görev alan derin sular denizaltı  mürettebatının karşısına çıkarak onlara saldırır. Tarih öncesinden gelen Megaladon adlı 22 metrelik köpek balığı karşısında zaman daralırken deniz kurtartma uzmanı dalgıç Jonas Taylor, mürettebatı kurtarmak için Çinli deniz bilimci Dr. Minway Zhang tarafından işe alınır. Yıllar öncesinde bu ürkütücü yaratıkla karşı karşıya gelen Taylor, şimdi gelmiş geçmiş en büyük yırtıcıyla tekrar yüz yüze gelmek ve korkularının önüne geçip hayatını riske atarak herkesi kurtarmak zorundadır.

MYSTERY TRAİN

Birbiriyle hiç karşılaşmayan kahramanların yer aldığı filmin kadrosunda Masatoshi Nagase, Yûki Kudô, Nicoletta Braschi, Screamin’ Jay Hawkins, Elizabeth Bracco gibi  isimler yer alıyor. Gizem Treni, Memhis’te geçen üç ayrı hikayeyi konu ediyor. Aynı otelde mesken tutan ancak birbiriyle hiçbir şekilde karşılaşmayan üç insan, ayrı ayrı karşımıza geliyorlar. Filmde Carl Perkins hayranı bir adam olan Jun ile Kral Elvis Presley hayranı Mitsuko’nun; kocasının cenazesini Roma’ya götürmeye çalışan bir dul ile aynı otelde odasında kalan kaçak bir kadının ve eşi tarafından terk edilen bir adam ve onun kayınbiraderinin hikayesi anlatılıyor.

SERA: GEÇMİŞİN GİZEMİ

Bir hastanede doktorluk yapan Oğuz, kendi yaşadığı sorunların çok benzerlerini hastanede psikiyatri servisinde yatmakta olan genç Sera’nın da yaşadığını fark etmiştir. Kendi dertlerine ışık tutabilmek için Sera’yla konuşan Oğuz çabuk olmak zorundadır, nitekim ertesi gün Sera’ya elektroşok tedavisi yapılacaktır ve Sera’nın geçmişindeki korku dolu olaylar onu da içine çekmeye başlayacaktır. Adem Uğur’un yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kardosunda Deniz Sarıbaş, Atılgan Gümüş, Cem Özer, Fırat Çöloğlu ve Nehir Büyükakçay yer alıyor.

STATUS UPDATE

Liseli Kyle Moore (Ross Lynch) anne ve babasının ayrılmasının ardından zor günler yaşayan, annesiyle birlikte taşındığı şehirdeki okula uyum sağlamakta zorlanan bir  gençtir. Günün birinde cep telefonuna yüklediği uygulama her şeyi değiştirir. Bu uygulama sayesinde sosyal medyada yaptığı her güncelleme, mucizevi bir şekilde gerçeğe  dönüşmeye başlamıştır. Okuduğu okulun güzelleri Dani (Olivia Holt) ve Charlotte’ın (Courtney Eaton) radarına giren, istediği her şeyi yapabilme özgürlüğüne kavuşan Kyle, bir süre sonra bu gücün bazı bedelleri olduğunu da öğrenecektir.

DOVLATOV

1970’ler Sovyet Rusyası’nda, yazdıklarını yayınlatmak için var gücüyle uğraşıp defalarca kez reddedilen Sergey Dovlatov’un (Milan Maric) ömründen birkaç güne odaklanıyoruz. İleride Nobel kazanacak arkadaşı Iosif Brodskiy’nin (Artur Beschastny) yurt dışına göç etmesinin arifesinde, Dovlatov ve arkadaşları, kendilerini yok sayan devlet ve onun kontrolündeki edebiyat dünyasına karşı ayakta kalmaya çalışırlarken, Dovlatov bir yandan da eşi ve kızıyla normal bir aile ilişkisi oturtmaya uğraşmaktadır. Filmin yönetmen koltuğunda 2015’te Under Electric Clouds ile Gümüş Ayı ödülünü kazanan Rus yönetmen Alexey German oturuyor.

HOUSEWİFE

Housewife, babası ve kardeşinin annesi tarafından öldürülmesinin ardından gerçeklikle bağı kopmaya başlayan Holly’nin hikayesini anlatıyor. Karlı bir akşamda, küçük 
Holly’nin kardeşi ve babası, cinnet geçiren annesi tarafından hunharca öldürülür. Yaşadığı bu korkunç olay Holly’nin yaşamını alt üst eder. Yaşananların üzerinden 20 
yıl geçmesine rağmen Holly kabus görmeye devam eder. Eski bir arkadaşıyla beklenmedik bir karşılaşma ise her şeyi daha da karıştırır. Arkadaşı Holly’yi ünlü bir medyumun 
lideri olduğu değişik, tarikat tarzında bir grup ile tanıştırır. Medyum Holly’ye özel bir ilgi gösterir ve onun yüzünden tüm kabusları gerçek olur.

DEAD NİGHT

James (AJ Bowen) ve eşi Casey Pollack (Brea Grant), çocuklarıyla birlikte haftasonu için Oregon’un ıssız bir bölgesindeki bir kulübeyi kiralamıştır. Gece kar yağmaya  başlayınca James odun bulmak için dışarı çıkar, dışarı çıktığında donmak üzere olan bir kadınla karşılaşır. Leslie Bison (Barbara Crampton) adlı bu kadını kulübelerine  getirmeleriyle birlikte tüm hayatlarını değiştirecek cek korku dolu olayların fitilini ateşlediklerini anladıklarında durdurmak için çok geç kaldıklarını fark edeceklerdir. Anne Casey, ailesini korumak için her türlü tehlikeyi göze alacaktır. Yönetmen koltuğunda Brad Baruh’un oturduğu filmin senaryosunu Irving Walker kaleme alıyor.

NASA Güneşe Dokunmak Projesini Uzaya Yolladı

 • 13.8.2018 14:18:29
 • 0 Yorum
 • 1467

NASA'nın 1.5 milyar dolara mal olan bir otomobil büyüklüğündeki Parker Solar Probe uydusu, "Güneşe Dokunmak" olarak tanımlanan görev için uzaya fırlatıldı. NASA,  Parker Probe'un 7 yıl sürecek olan yolculuğu sırasında Güneş'in etrafında 24 tur atacağını açıkladı. NASA'dan yapılan açıklamada, uydunun yerel saatle gece 0:33'te  (TSİ 10:33) Florida'daki Cape Canaveral Uzay Üssü'nden hareket ettiği bildirildi.

Boeing firmasının ürettiği Delta 4 roketiyle fırlatılan otomobil büyüklüğündeki uzay aracının dün sabah saatlerinde planlanan fırlatılışı, teknik aksaklık nedeniyle bugüne ertelenmişti.Uzayda saatteki 690 bin kilometre hıza ulaşması beklenen uzay aracı, Güneş yüzeyine 6,16 milyon kilometre yaklaşarak solar atmosfer hakkında bilgi  toplayacak. Uzay aracı, keşif faaliyeti sırasında Güneş yörüngesinde bin 370 derecelik sıcaklığa maruz kalacak. Aracın üzerinde, Güneş'in radyoaktif etkisine dayanıklı, yaklaşık 12 santimetre kalınlığındaki karbon kompozit ısı kalkanı ısıyı yalıtarak aracı yaklaşık 30 derecede tutacak. Parker Güneş Kaşifi'nin, korona adı verilen milyonlarca  derece sıcaklıktaki plazmadan oluşan dış halesinde yürüteceği keşif faaliyetinde 7 yıl boyunca Güneş'in çevresini 24 kez dönmesi planlanıyor.

Keşif aracının, Güneş'i bugüne kadar insan yapımı herhangi bir objeden daha yakından inceleyeceği belirtiliyor. Aracın görevleri arasında güneş rüzgarının hızlanmasının,  yıldızdan devamlı dışarı madde akışının ve koronadaki çok yüksek sıcaklığın gizemini çözmeye çalışmak yer alıyor. Kaşifin, Güneş'in aktif parçacıklarının hızlanmasının  ardında yatan mekanizmanın anlaşılmasına yardım etmesi de bekleniyor. Güneş'in aktif parçacıkları, yıldızdan fırlayarak uzaklaştıklarında ışık hızının yarısından fazlasına erişiyor. Bilim adamları, aracın ısıyı kesen kalkanının görevi mümkün kılacağını ifade ediyor. 

iOS 12 Beta 7 Yayınlandı!

 • 14.8.2018 13:37:43
 • 0 Yorum
 • 1168

Apple, WWDC 2018 etkinliğinde tanıtımını gerçekleştirdiği iOS 12 sürümü için test sürecine devam ediyor. Final sürümünün çıkışına kısa süre kalan iOS 12’nin altıncı  betasının üzerinden bir hafta geçerken, iOS 12 Beta 7 yayınlandı. Beta 3’te yeni haritalandırma verilerini kullanıma sunan Apple, Beta 5’te ise Pil sağlığının beta sürecinden çıkarılması, AirPods için kablosuz şarjın doğrulanması gibi önemli yeniliklere imza attı. Beta 7’de ise FaceTime için kötü haber geldi.

iPhone ve iPad için geliştiricilerin kullanımına sunulan Beta 7, yaklaşık 560 MB boyutunda. Henüz güncelleme ile sunulan büyük bir yenilik görülemezken, maalesef iOS  12’nin başlıca yeniliklerinden Grup FaceTime özelliği kaldırıldı. iOS 12 Beta 7 sürümünü cihazınıza yükleyebilmeniz için tahmin edebileceğiniz gibi cihazınızın UDID kaydının yapılmış olması, yani bir geliştirici hesabına sahip olmanız gerekiyor. Bir diğer seçenek ise geliştirici profili kullanmak. iOS 12 Beta sürümlerini iPhone veya iPad’inize yüklemek istiyorsanız, yukarıda yer alan linke tıklayarak kurulum için gerekli adımları takip etmeniz yeterli.

Eylül ayında son kullanıcı ile buluşması planlanan iOS 12 sürümünü destekleyen cihazlar şu şekilde;

– iPad Air
– iPad Air 2
– iPad Pro
– iPad 9.7
– iPad mini 2
– iPad mini 3
– iPad mini 4
– iPod touch 6th
– iPhone 5s
– iPhone SE
– iPhone 6/6 Plus
– iPhone 6s/6s Plus
– iPhone 7/7 Plus
– iPhone 8/8 Plus
– iPhone X

AMD'den 16 Bin TL'lik İşlemci

 • 14.8.2018 13:40:21
 • 0 Yorum
 • 1165

AMD, dünyanın en güçlü masaüstü işlemcisi olan 32 çekirdek 64 thread’li 2. Nesil AMD Ryzen Threadripper 2990WX’i satışa sunduğunu duyurdu. Bilgi-işlem deneyimlerini  güçlendirmek için tasarlanan 2. Nesil AMD Ryzen Threadripper işlemciler, 12nm’lik “Zen+” x86 işlemci mimarisi kullanılarak üretildi. Serinin amiral gemisi modeli, rakip firmanın amiral gemisi modeline göre %53’e kadar daha yüksek performans sunuyor. İkinci nesil AMD Ryzen Threadripper işlemciler en fazla giriş/çıkış sayısını desteklerken, basit bir BIOS güncellemesi ile halihazırda piyasada olan AMD X399 yonga setli anakartlarla da uyumluluk sunuyor. Böylece sistem toplayacaklar için yüksek teknolojili masaüstü veya iş istasyonu PC’lere yönelik geniş bir seçim sunuyor.


İçinde 32 çekirdek/64 thread’li Ryzen™ Threadripper™ 2990WX, 24 çekirdek/48 thread’li Ryzen™ Threadripper™ 2970WX’in de bulunduğu AMD WX Serisi işlemciler, sınıfının lideri çekirdek sayısı sunuyor. Bu ürünler, yüksek işlem gücü ile en ağır iş yüklerinin üstesinden gelmek isteyen profesyonel kullanıcıların ihtiyaç duyduğu performansı sunuyor.

GTA 5 Rekor Kırmaya Doymuyor

 • 15.8.2018 13:48:17
 • 0 Yorum
 • 1152

Video oyun satış listelerinin lideri konumunda bulunan GTA 5, bu hafta tekrar birinci sıraya oturdu. Rockstar Games'in belki de en gurur duyduğu yapımlarından biri olan GTA 5, Temmuz ayında PlayStation 4 platformunda en çok satan oyun olmayı başardı. Amerika ve Avrupa bölgelerinin ikisinde de birinci olan yapımın ardından eminiz Rockstar'ın yüzünü gülümsetmiştir. 

GTA 5 dışında dikkatimizi çeken başka bir yapım daha var, No Man's Sky. Next güncellemesiyle birlikte oyunu olması gerektiği raya sokan Hello Games, olumlu yorumlar  almaya başladı. Listenin diğer kalanı ise şu şekilde;

Kuzey Amerika;

1 Grand Theft Auto V
2 Rocket League
3 No Man’s Sky
4 FIFA 18
5 Destiny 2
6 Darksiders Warmastered Edition
7 Minecraft: PlayStation 4 Edition
8 Fallout 4
9 Need for Speed
10 Horizon Zero Dawn: Complete Edition

Avrupa;

1 Grand Theft Auto V
2 FIFA 18
3 Rocket League
4 No Man’s Sky
5 The Crew 2
6 F1 2017
7 Gran Turismo Sport
8 Gang Beasts
9 Pro Evolution Soccer 2018
10 Minecraft: PlayStation 4 Edition

Yerli Telefon Çağrısı ile Generel Mobile Harekete Geçti

 • 15.8.2018 13:50:41
 • 0 Yorum
 • 1176

General Mobile, yıllık 2,5 milyon adet üretim kapasiteli yeni cep telefonu fabrikasını faaliyete geçirdi. Şirketin bu yıl sonu için hedefi üretim kapasitesini 4,4 milyon adete çıkarmak. Başkan Erdoğan'ın dünkü yerli telefon işareti sonrası fabrikayı açıklayan General Mobile, bu sene 155 milyon TL'lik ihracat hedeflerken, faaliyette olduğu ülke sayısını da 45'e çıkarmak istiyor. Marka stratejisi, operasyonu, tasarımı, Ar-Ge ve üretim tesisleri Türkiye'den yönetilen General Mobile, 100 milyon TL'lik yeni fabrika yatırımı ile birlikte ülkenin en büyük cep telefonu fabrikasına sahip olduğunu açıkladı. 33 ülkede faaliyet gösteren ve 2018 yılı sonunda toplamda 45 ülkede olmayı hedefleyen General Mobile, fabrika ile üretimi de Türkiye'de yapmaya başlıyor.

General Mobile'ın, ihracatla büyüyen bir marka olduğuna değinen General Mobile Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman, "Türkiye'nin uluslararası pazardaki yerini  sağlamlaştırmasının tek yolu, öz kaynaklarıyla teknoloji geliştirmekten ve ihraç etmekten geçiyor. Bunun yaratacağı katma değer, Türkiye'nin gelişiminde önemli bir rol oynayacak. Türkiye'deki fabrikamızda 33 ülkeye de ihraç ettiğimiz tüm modellerimizin üretimini gerçekleştiriyoruz. Şu an yıllık üretim kapasitesi 2,5 milyon adet olan fabrikamızla hedefimiz, faaliyette olduğumuz ülke sayısını 2018 sonuna kadar 45'e çıkararak 4,4 milyon adet üretim yapmak olacak."

Fortnite'ın Betası Artık Tüm Android Cihazlarda

 • 16.8.2018 14:21:42
 • 0 Yorum
 • 1196

Fortnite ile bir yıl içinde dünya çapında 125 milyondan fazla oyuncuya erişen Epic Games; PC, Mac, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch ve iOS platformlarının  ardından oyunu geçtiğimiz hafta Android’e de taşımıştı. İlk aşamada yalnızca belirli Samsung Galaxy cihazlara açık olan oyun bugün itibariyle daha fazla sayıda Android cihazın erişimine sunuldu.

Geçtiğimiz günlere kadar sadece Samsung Galaxy cihazlarına yüklenebilen oyun, şimdilerde yeterli tüm andorio işletim sistemlerinde oynanabilinecek. Oyun henüz beta aşamasındaolsa bile milyonlarca oyunsever oyunu oynamaya çoktan başladı. Ayrıca oyunun yapımcısı Epic Games Fortnite’ı daha fazla sayıda Android cihaza getirmek üzere çalışıyor. Firma bu bağlamda yakın zamanda HTC 10, U Ultra, U11 / U11+, U12+; Lenovo Moto Z / Z Droid, Moto Z2 Force ve Sony Xperia XZ/ XZs, XZ1, XZ2 modellerine Fortnite’ı getirmeyi hedefliyor.

Şimdilerde en çok tercih edilen oyunların ilk başlarında gelen Fortnite, pc üzerinde olduğu gibi bundan sonraki zamanlarda mobl üzerinde de en az pc de olduğu kadar tercih görecek ve oyuncuları mutlu edecek.

İlk İnsansız Kara Aracımız

 • 16.8.2018 14:24:05
 • 0 Yorum
 • 1229

Ülkemizde sürekli durmak ve bitmek bilmeyen Terör faaliyetleri yüzünden Savunma Sanayi'nde oldukça önemli adımlar atılmaya devam ediliyor. Her geçtiğimix gün havada, karada ve denizde yepyeni yerli sistemler Türk Silahlı Kuvvetleri'mize kazandırılıyor. İHA'ların önemli derece iyi işler başarmasıyla birlikte, insan kaybını azaltıcı ve öncü olarak yollanılabilecek tasarımlar yine Silahlı Kuvvetleri'mize kazandırılıyor. Yerli ve Milli olarak üretilen araç gereçler arasına bir yenisi daha eklendi...

İlk yerli ve Milli insansız kara aracı geçtiğimiz zaman dilimlerinde Madoors firması tarafından üretilerek TSK'ya kazandırıldı. 20 yıldan fazla bir süredir Savunma Sanayisi adına ülkemize hizmet eden ve birçok yenilikte imzası bulunan şirket, bir ilki daha ülkemize kazandırdı. İlk yerli ve milli insansız kara aracı olan Robot Balistik Kalkan, tüm testleri olumlu bir şekilde geçerek kendini TSK' ya kanıtladı. 2850 kg ağırlığında olan balistik kalkan, kapalı haldeyken 1500 mm x 2500 mm x 1350 mm, açıldığında ise 3500 mm x 2200 mm x 2500 mm boyutlarına ulaşıyor. Araç üzerinde yer alan kalkan 15 saniyede açılıp kapanabiliyor.

Uzaktan kontrol ve gece görüşü sayesinde birçok işi üstlenecek olan Robot Balstik Kalkan, silahları takıldığı takdirde insansız olarak çatışmaya girebiliyor. Özellikler şehit ve gazi oranını azaltacak olan bu araç, BR6/BR7 seviyesinde gerçek bir zırhlı korumaya sahiptir. Ülkemizde istihbarat, keşif ve gözetleme amacıyla kullanılabilen araç,  üzerindeki vinç ile çatışma bölgelerinde kalan araç ve gereci ( 1500 kg taşıma, 5000 kg çekme ) çekebiliyor.

İşte Aston Martin DSB Superleggera Volante!

 • 17.8.2018 14:34:33
 • 0 Yorum
 • 1239

Gelecek yıl kullanıcılarıyla buluşacak olan Aston Martin DBS Superleggera Volante, ilk defa kameralar tarafından görüntülendi. Yüzeysel bir fotoğraf ile yeni model hakkında  yorum yapmak oldukça zor olsa da şunu diyebiliriz ki İngiliz şirketi aslında bir cabriolet olan DSB Superleggera Volante için DSB serisinin DNA’sında büyük ölçüde değişiklik yapılmamış.

2019'da yola çıkacak olan DSB Volante, karşısında pek de dişli rakipler bulamayacak. Çünkü Ferrari 812 Superfast için henüz bir cabriolet seçenek sunulmadı. Tabii Bentley Continental ve McLaren 720S Spider gibi rakipler yine de hafife alınmamalı.

Son olarak yeni DSB Volante’de İngiliz üreticinin 716 beyir güç çıkışına sahip olan 5.2 litrelik twin turbo V12 motoru kullanmış. Bu güçlü motor ise sekiz ileri otomatik ZF şanzıman ile desteklenmiş. Mevcut modele göre 100-120 kg ağırlık kazanan yeni DSB Volante için bir takım performans iyileştirmeleri mevcut. Ancak bir cabriolet modeli için yüksek sayılabilecek bu ek ağırlık her durumda aracın performans ve yakıt ekonomisi değerlerini kötü etkileyecektir.

NASA Mars'taki Garip Cismin Ne Olduğunu Açıkladı

 • 17.8.2018 14:35:33
 • 0 Yorum
 • 1256

Uzay ajansı NASA, Kızıl Gezegen’in yüzeyinde inceleme çalışmaları yürüttüğü Curiosity isimli araçla yıllardır gezegen hakkındaki bilinmeyenleri gün yüzüne çıkartıyor. Bazı dönemlerde gezegen yüzeyinde çektiği görüntüleri Dünya’ya gönderen Curiosity’nin bu fotoğraflarını incelemek için gönüllü olan binlerce komplo teorisyeni var. Geçtiğimiz hafta gelen görüntülerden birisinde tuhaf bir nesne dikkatleri çekince NASA, bu cismin ne olduğuna ilişkin araştırma yaptı. 


Görüldüğü üzere çevresindeki yapılardan oldukça farklı, ince bir forma sahip olduğu açıkça belli olan açık renkli bir nesne var. Şu sıralar Mars’taki Gale Krateri’nin içinde çalışmalar yürüten Curiosty, kraterin toprak yapısını inceliyor. NASA’nın yaptığı açıklamaya göre görüntüdeki nesne, çok ince bir kaya parçasından başka bir şey değil. Bir takım teorisyene göre uzun süredir gezegende görev yapan aracın parçalarının dökülmeye başladığı da söylenmişti. Nitekim tüm komplolar ve şüpheler NASA tarafından rafa kaldırıldı.