Mayıs Yazilari

Putin'in 'Kıyamet Makinası' Geliyor!

 • 1.5.2018 17:40:37
 • 0 Yorum
 • 874

Rusya’nın geliştirdiği yeni insansız denizaltı ‘kıyamet makinesini’ olarak da anılıyor. Ülkelerden almış olduğumuz haberler göre denizaltı alanında en iy araç ve herhangi bşr tusunami anında hızlı bir biçimde müdahele sağlayabilecek kadar iyi olduğunu da belirtiyor.Adeta dev dalgalar ile yarışabilecek güçte diyebiliriz.


Business Insider’a konuşan fizikçi ve nükleer silah uzmanı Rex Richardson, insansız denizaltı Status-6’ya ait savaş başlığının sahil kentlerini yok edebileceği iddiasında bulundu.Stockholm International Peace Research Institute'ta edindiğimiz bilgiler doğrultusunda hareket edecek olursal Rusya bu yıl içerisinde bu araç için oldukça yüksek yatırımlar yaparak harcamalarını neredeyse iki katına çıkarmış durumda. 

 

Artan bütçenin de etkisiyle Rusya yeni nesil silahlarının geliştirme çalışmalarına da hız verdi.Devletin savunma sanayisinde adeta bir devrim niteliği taşıyabilecek hale gelen makinalar oldukça iddialı bir konuya sahip diyebilmemiz de mümkün.Bu araçlar her alanda nerdeyse bir bölgeyi dahi yok edebilecek güçte.

Sinem özdemir

WhatsApp'ın Kurucusu İstifa Etti

 • 1.5.2018 17:42:16
 • 0 Yorum
 • 848

Son dönemleirn en çok konuşulan konularından bir tanesi olan Facebok şirketinde oldukça sıcak gelişmeler yaşanıyor.Ülkemizin hatta tüm dünyanın en popüler uygulamaları arasında gösterilen WhatsApp kurucularından biri olan kişi ne yazıkki kaybediyor diyebiliriz.

Brian Acton ile birlikte WhatsApp'ı kuran kişilerden olan ve Facebook'un bünyesine geçtikten sonra görevine devam eden Jan Koum, WhatsApp'taki görevinden ayrıldı.Peki bu istifanın altında yatan gerçek sebep ne son dönemlerde gündemden düşmeyen bu uygulamalar ve şirketlerle ilgili ortaya pek çok iddia atılıyor.


ABD basınında yer alan iddialara göre, istifanın arkasında Facebook ile WhatsApp arasında yaşanan kullanıcı verilerinin kullanımı konulu krizin çözülememesi yatıyor.Fakat henüz tam ve kesin bilgiye sahip değiliz sadece aralarında bir anlaşmazlık olduğu vurgulanıyor.

Sinem Özdemir

Bitcoin Madenciliği Yapan Bilgisayarlara Baskın!

 • 2.5.2018 17:04:54
 • 0 Yorum
 • 789

Gününümüzde hızla yayılan bir para birimi olan bitcoin ekonomide de belli başlı dalgalanmalara sebep oluyor.
Çinli yetkililer, yerel şebekede büyük bir güç dalgalanmasına sebep olan ve Bitcoin madenciliği yaptığı tespit edilen 600 bilgisayara el koydu. Yine saatlerce çalışan bu bilgisayarlarında sıcaklıklarını kontrol altında tutan soğutuculara da el konulduğunu da belirtmiş oldu.

Bu para biriminin üretim aşamasında da oldukça yüksek bir enerji tüketimi yaşandığını da aktarmış olduğunu da belirtti. Hatta öyle tartışmalara gelindi ki artık devletler, madencilik faaliyetlerini engellemeye başladı.Çin'in Tianjin şehrinde yakalanan bilgisayarlara ise anında el konularak önüne geçildi.Polis, Tianjin’de Bitcoin madenciliği yapmak için kurulan sistemlere el koydu.
 
Son yıllarda şehirde harcanan elektirik göz önünde bulundurulduğunda oldukça yüksek bir oranda kullanılmış olması da dikkatleri üzerine çekmekte yeterli bir hale gelebimiş olacağını da ifade edebiliyor.Olayla ilgili bir kişi olayla gözaltına alındı.Suçüstü yakalanan ve şüphelenilen kişiler gözaltında tutulacak gibi görünüyor.

Sinem ÖZDEMİR

'App' Uzantılı Siteler Geliyor!

 • 2.5.2018 17:07:39
 • 0 Yorum
 • 903

Google "app" uzantılı siteler ile geliyor.Google’ın ” .app ” alan adı uzantısına sahip olabilmek için 25 milyon dolar ödemesinin üzerinden üç yıl geçerken, nihayet bu uzantı kullanıma sunuluyor.Yine web sitesi erişi kayıtlarına da google şirketi üzerinden kolaylıkla ulaşabilmeniz de mümkün.Ayrıca google belirlemiş olduğu takvime göre 8 mayıs tarihinden itibaren bunları kayıtlı kullanıcılarına da dağıtmış olacağını da belirtiyor.


Üst seviye alan adları kategorisinde yer alan bu uzantı, akıllarda uygulamaları çağrıştırması nedeniyle yıllardır talep ediliyordu. Uygulama geliştiricileri ve diğer teknoloji şirketlerin alan adlarını kayıt etmek için şimdiden sıraya girdiği .app uzantısı ” .com ” alan adlarına kıyasla hatırlanması kolay bir alternatif.Tabi bu uzantıları da kullanmanın belli şartları var bunlar onların "app" uzantılarını desteklemelerini amaçlıyor diyebilmemiz de mümkün hale geliyor.Özellikle güvenlik bakımızdan ise HTTPS kullnacaklaklarını da ifade ediyorlar.


 Bu zorunluluk ile genellikle uygulama sayfalarından oluşması beklenilen .app uzantılı sitelerin, kötü amaçlı yazılımlara, internet servis sağlayıcılarının girişimlerine ve açık Wi-Fi ağlarında casusluğa karşı korunması sağlanacak.Böylece artık bir siteye saldırı gerçekleştirecek olmakta öyle kolay değil.Tüm uygulama sitelerini bu yollar ile korumayı planlıyor.

Sinem Özdemir

Nesli Tükenmekte Olan Semenderler İçme Suyunda!

 • 3.5.2018 16:43:51
 • 0 Yorum
 • 803

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Başaran köyünün 3 ayrı mahallesinde bulunan su depoları nesli tükenme tehlikesi altında bulunan renkli semenderlerin istilasına uğradı.Yerli halktan bir çok kişiyi zor durumda bırakan bu hayvanlar su depolarının belli aralıklarda temizlenmesine neden oluyor.İçerisinde bu ve buna benzer çok sayıda hayvanın olması da insanların içme sularını etkiliyor.


Köylüler içme suyunu kullanabilmek için iki haftada bir depoları temizlemek zorunda kalıyor. Ayrıca su borularında ve bağlı oldukları şebekelerde bu hayvanların belirgin olarak yaşaması başka yerlerden su taşımalarına sebep oldu.Bu konuda maduriyeti dile getirmek isteyen bir vatandaşımızında açıklaması bu yönde:
 
"Burası Beytüşşebap Başaran köyü üç su depomuz var. Birinci depo suyu çok güzel ama geriye kalan iki depo ise kaynaktan geldiğinden dolayı suda kertenkele, kurbağa ve semenderler çıkıyor. Devamlı deponun içinden bunlar çıkıyor. Bu yüzden zehirlenme oluyor. Biz her iki haftada bir depomuzu temizliyoruz. Sürekli temizlenmesi zor oluyor. bu depoların girişine arıtma yapılmasını istiyoruz. Yıllardır bu suyu kullanıyoruz. Hem içme hem de sulama suyumuzdur. Bu semenderler hiçbir bölgede bulunmuyor sadece burada var. Bu bölgede hiç bitmiyorlar, devamlı ürüyorlar. Depoyu temizlerken bütün hayvan çeşitlerini gördük. Bu gün başka bir yöntem kullandık köylünün evlerine dağılan su borusunun tıkanmaması için elek takmak zorunda kaldık. Rahatsızlanan oluyor, temizlemezsek çocuklar hasta oluyor"diyerek hem maduriyetini belirtti hem de yetkililerden bu konuya bir an önce çözüm bulmaları amacıyla yardımcı çağrısında bulunmayı da geciktirmedi.

Bu durumda iki tehlike ortaya çıkıyor hem hayvanların nesli tükenebilir hem de köylüler susuzluk yaşayabilir bu ikisine bir çözüm bulunması açısından da isteğini belirtti.

Sinem özdemir

Stephen Hawking'in Son Makalesi: Çoklu evren Teorisi!

 • 3.5.2018 16:47:44
 • 0 Yorum
 • 820

İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking'in ölmeden önce herkesin aklında merak uyandıracak bir teoriyi ortaya attı.Bize vermek istediği mesajda ise yaşadığımız evren haricinde başka evrenlerinde var olacağı yönünde.Ortaya atılan makale doğrultusunda ise bilimsel araştırmacılara da bu konuda araştırmalara başlamaları için bir merak uyandırmayı da becerdi.Bu yüzden de onlara bazı konularda da bir araştırma ve farklı evrenleri de keşfeme yolu açmış olduğunu da ifadelerinde kullandı.
 


'Kozmik enflasyon ve kozmik çoklu evren' teorilerine yine evrenin nasıl meydana geldiğine bazı fikirler ve bunların da araştırmalara dahil edilmesini de isteyenler var.
 
Leuven Katolik Üniversitesi'nde görevli Belçikalı Fizikçi Thomas Hertog ile çalışan Hawking'in makalesi, İngiliz fizikçinin ölümünden 10 gün önce High-Energy Physics adlı bilim dergisine verildi.Bu teoriler daha önce bir çok bilim insanımız tarafından da ortaya atılmıştı.Evrenin bundan yaklaşık 14 yıl önce oluştuğu söyleniyordu.
Guardian'ın haber merkezinden edindiğimiz bilgiler doğrultusunda da  Hawking'le yeni teori üstünde çalışmak için Cambridge'e giden Hertog, "Aramızda asla bunun, onun son makalesi olabileceğini konuşmamıştık. Ama bunun yolculuğumuzun sonu olabileceği hissediyordum, hiç bir zaman ona söylemedim" diyerek sözlerine de hız kazandırdı.

Bu teori sonrasında ise ortaya atılan büyük patlamanında onlar için yine farklı bir bakış açısı getireceği ve bu konularda yapılmaya devam eden çalışmalarının da oldukça hız kazanacağı yönünde de bir çok fikir ve bir çok düşüncenin de söz konusu olduğu da söyleniyor.14 Mart'ta hayatını kaybetmiş olan İngiliz bilim insanı Hawking, daha önce de bazı sözlerinde de bu kuramlara karşı belli başlı fikirler ortaya atmış hatta bunların sinyallerini vermişti.

Sinem Özdemir

Spotify'ın Halka Arz'ı Olumsuz Sonuçlandı!

 • 4.5.2018 15:01:40
 • 0 Yorum
 • 806

Belki de Türkiye'nin en çok sevilen ve beğeniyle kullanılan uygulamalarından bir tanesi olan uygulama gelirlerini arttırmak amacıyla hisselerini halka arz yapmıştı.Özellikle gençler tarafından farklı müzik tarzlarını bir arada dinleyebildikleri oldukça kullanışlı bir platform diyebiliriz.

Radikal bir karar ile hisselerini halka arz etmeye karar veren Spotify'ın bu hamlesi başta oldukça ilgi uyandırsa da bugün şirketin %10 hisse değeri kaybına uğradığı açıklandı.Müzikseverler tarafından büyük bir beğeni ile kullanılan uygulama halka arz sonrasında istediği gelir elde edemedi.


Perşembe sabahı itibari ile Spotify’ın hisse değeri tam %10 değer kaybına uğradı. Bizleri şaşkına çeviren diğer bir detay ise hissedeki aniden gerçekleşen hızlı ve sert bir düşüş oldu bu yönüyle bakıldığında da bu gelişmenin onlara çokta iyi gelmediğini de anlayabilirisiniz.Spotify bir kez daha halka arz yapmacak gibi görünüyor.

 

İnstagram'a E-Ticareti Kolaylaştıran Ödeme İşlemleri Güncellemesi!

 • 4.5.2018 15:03:06
 • 0 Yorum
 • 856

Son dönemlerde instagram uygulaması güncelleme konusunda sınır tanımıyor ve bir kez daha yine yapacağını yaptı elde ettiğimiz bilgilere göre insatgrama kullanıcıların e-ticaret sitesinde satın aldıkları ürünlere ödeme işlemleri konusunda kolaylık sağlayabilmesi adına bir adım attı.


Instagram'ın uygulama üzerinden ticareti kolaylaştıracak yeni özellikler eklemeye başladığı ortaya çıktı.Bu gelişme çalışması sonarsında bizler ürünlerimizi ve ödeme işlemlerimizi hızlı bir biçimde gerçekleştirecek hale gelmiş olacağız.Instagram, son günlerde özellikle F8 Konferansı sırasında birçok yeni özelliğini tanıtmıştı. Güncellemeler sonrası pek çok kullanıcı bu özellikleri kullanmaya başlamıştı ve biraz daha gelişerek farklı bir boyut kazandı.

Artık Instagram üzerinden ödeme yapmak mümkün olacak. Henüz tüm kullanıcılar için etkin olmayan bu yeni özelliğin ilk olarak küçük işletmelerde yapılan 'rezervasyon' işlemlerinde kullanılabileceği, yani siz bir mağaza yad herhangi bir restoranta gitmeden önce dahi ödeme işleminizi gerçekleştireck güce sahip olacaksınız.İlerşeyen dönemlerde ödeme işlemleri ile ilgili güncellemeler bekleniyor.

Sinem Özdemir

Goldman Sachs Kendi Kriptosunu Geliştiriyor!

 • 21.5.2018 12:52:39
 • 0 Yorum
 • 845

Microsoft, Google ve Facebook dev şirketler uygulamaları üzerinden yayımlalan reklamlara kripto para ile ödeme yapılmasına yasak getirirken, ekonomi dünyasını en önde gelen isimlerinden bir tanesi olan ve tüm dünyada tanınan Goldman Sachs, Circle olarak adlandırmış olduğu kendi kripto parasını üretme sistemine geçiş yapıyor.
Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, Circle  adını verdiği kripto parasını piyasaya sundu. Bu para baktığımız zaman oldukça tanınmış olan bir şirket tarafından icat edilen ve ilk defa piyasaya sunulan kripto para olma özelliği taşıyor diyabiliriz.


 
Circle,geçmiş yıllarda denenmiş olan kripto paralar gibi bir başarısızlığa uğramaması adına bir endeks sistemi ile çalıştırılıyor. Bu sisteme yatırım düşüneneer için de her bir doların karşılığı olarak bu kripto paraya denk gelmiş olması gerekiyor.Kısacası Circle, Amerikan dolarının blok zinciri teknolojisiyle çalışan bir hali.Bu yönüyle bakıldığında ABD para birimlerinde de onlara olanak sağlayacak bir hale gelecektir.


 Şirket bu noktada ödeme ,satın alma ve daha bir çok işlemin de bu kapsamda kripto paralar ile gerçekleştirileceğine dair yeni bir adım atılacağını ve oldukça popüler olacağını da söylüyor.Godman Sachs bünyesinde faaliyet gösteren Circle şu an dünyada bu alanda en yüksek faaliyeti göstermiş olan para birimi de geçerek yaklaşık 120 milyona yakın para çekildiğini de ifadelerinde kullanıyor.Bu yapılan yeni para birimi adımı ile kripto alanında en yüksek seviyeye ulaşılacağını da söylüyorlar.

Sinem Özdemir

ASELSAN,"Katmer" Adlı Elektronik Harp Cihazları Geliyor!

 • 22.5.2018 13:23:30
 • 0 Yorum
 • 832


ASELSAN "Katmer" adını verdiği elektronik cihazlr ile geliyor.Bu cihazların özelliği ise "Katmer" maddenin elektromanyetik en küçük birim özelliğine sahip olması ve bu anolamda özellikle savaş ve savunma sanayi alanlarında elektornik harp özelliği göstermesi.Edindiğimiz bilgilere göre  KATMER teknolojisi kullanılarak 30 kata kadar üretilebilen mikrodalga devrelerle oluşturulan mikrodalga modüller, klasik yöntemlerle üretilen modüllere göre çok daha küçük hacme sığdırılabiliyor. Bize her alanda teknoljik olarak yeni bir adım sağlayacak olan bu yeni teknoloji ile farkımızı da bir kez daha ortaya koymuş olduğumuzu da göstermiş oluyoruz.

Bu teknoloji kapsamında ise en küçük moleküler yapılar dah adeta bir iletişim halinde olacak ve uygulanan yüksek iletişim teknolojisi kapsamında ise bir adım önde olacağınız yeni bir teknolojinin temelleri atılmış olacak.

Bu nitelikleriyle KATMER teknolojisi, özellikle çok sayıda mikrodalga modül içeren radar ve elektronik harp sistemlerinin daha küçük hacimde gerçekleştirilmesine imkan sağlıyor. hem teknik açıdan çok iyi hem de fonksiyonel olarak teknolojiye ve onun getirmiş olduğu bir çok adıma da faydalı bir yol sağladığını da söylemek mümkün hale geliyor.Şirket bu teknolojiyide şöyle açıklıyor belli bir hat üzerinden bizlere sağlanmış olan iletim unsurlarının hepsinin de bir bütünü olarak belirtiyorlar.

 Teknoloji, değişik frekans özellikleri taşıyan devre elemanlarının da bir bütün halinde değerlendirilmiş olduğu farklı ve yeni olan güncel bir teknoloji temellerinin de özelliklerini de ifade etmiş oluyor.

Sinem Özdemir

Rusya Balistik Füze Denemesini Gerçekleştirdi!

 • 23.5.2018 14:04:54
 • 0 Yorum
 • 746

Geçtiğimiz günlerde merakla beklenen konular arasında olan füze denemeleri kapsamında Rusya ilk adımı attı.
Rusya lideri Putin’in emriyle donanmadaki stratejik denizaltıdan aynı anda 4 kıtalararası “Bulava” füzesi fırlatıldı.

Bu kapsamda ve bu alanda yapılmış olan ilk deneme olması ile de tüm dikkatleri de üzerine toplamayı da başarmış oldu.Tüm dünyada aynı anda 4 nitelikli füzenin aynı anda fırlatılmasının ilk denemesi olan ve bu kapsmada ise önemli bir yere sahip olan denemeler sonrasında ise Rusya cephesinden gelen açıklamada ise şu ifadelerle olayın önemi de özetlemiş oldu:


“Yuriy Dolgoruki stratejik denizaltımız Kuzey Kutup bölgesindeki Beyaz Deniz sularından tarihte ilk defa aynı anda 4 kıtalararası “Bulava” füzesini başarılı bir şekilde fırlatmıştır. Su altından yaklaşık 40 metre derinlikten birkaç saniye arayla ateşlenen füzeler Kamçakta Yarımadası “Kura” poligonundaki hedefleri vurmuştur” açıklaması ile bu baristik füzelerin ülka için oldukça önemli olduğu da ifade edilmiş oldu.

Sinem özdemir

WhatsApp'ta Güncelleme Sonrası Hata!

 • 24.5.2018 14:41:47
 • 0 Yorum
 • 763

WhatsApp son yaptığı güncelleme ile kullanıcılarını zor durumda bıraktı.Kullanıcılarının bir çoğu şikayet etmeye başladı ve twitter üzerinden engelledikleri kişileri son güncelleme sonrası görebildiklerini ve onlara rahatlıkla mesaj atabildiklerini söylediler.

Sık sık güncellenen ve yeni özelliklere kavuşan WhatsApp, bu esnada bazı ufak hatalar yaşayabiliyor. Yapılan son güncellem sonrası ise atılan twitlerden de anlaşılacağı gibi engellenen kullanıcıların rahatlıkla mesaj atabildiklerini söylüyorlar.


WhatsApp uygulamasının geçtiğimiz gün güncellenmesinin ardından, birçok kullanıcı Twitter’dan engelledikleri kullanıcıların kendilerine yeniden mesaj atabildiklerini belirtti.Bunun üzerine whatsapp ekibi bu duruma çözüm getirebilmek amacıyla bir çalışma başlattı.Bu sorunun çözüm merkezine iletilmesi üzerine kullanıcılar şimdi son gelecek güncelleme için haber bekliyorlar.