Nisan Yazilari

Google Url Kısalma Servisi Sonlanıyor!

 • 2.4.2018 17:38:54
 • 0 Yorum
 • 801

Google, goo.gl adresi üzerinden hizmet veren popüler URL kısaltma servisini kapatacağını duyurdu.

Özellikle internet adreslerinde kısaltma sağlayan goo.gl servisi kullanıma kapatılıyor.
 
Google yöneticilerinden Michael Hermanto, servisin 13 Nisan’da yeni kullanıcılara kapatılacağını duyurdu. Mevcut kullanıcılarının ise 2019 yılına kadar kullanamaya devam etmeleri yasak değil.


 
Google’ın URL kısaltma servisini kapatma kararının ardında, şirketin Firebase Dynamic Links (FDL) formatına geçiş çabaları yatıyor. Bu format akıllı bir teknolojiye de beraberinde getirerek internet servisi üzerinde kısıtlamalar yapıyor.Ayrıca kısa bağlantı tiplerinden vazgeçmem diyenler içinde kullanıcılarına FDL servisini ya da Bitly ya da Ow.ly tarzı bağlantı türlerini kullanabileceklerini de duyurmuş oldu.
Sinem Özdemir

Mailchimp Kripto Sanal Paraları Yasaklıyor!

 • 2.4.2018 17:41:21
 • 0 Yorum
 • 781

Mailchimp, blok zinciri ve kripto paralarla ilgili e-posta gönderen hesapları kapatacağını duyurdu. 
 
“Kabul Edilebilir Kullanım Politikası’nı güncelleyen şirket, kripto paraların satışına, değişimine, pazarlanmasına ve üretimine dair tüm e-postaların platformunda yasaklandı.
 
Kötü niyetli kişiler bu hesapları kullanarak insanları kandırabiliyor ve topladıkları paralarla kaçabiliyorlar. Bu hamle doğru bir adım gibi görünsede bir çok kullanıcı ne yazıkki bu durumdan oldukça rahatsız ve şikayetçi  olduğunu da dile getirmiş oldu.


 
Mailchimp,politikasını bir hayli değiştirmiş olduğu   "Kripto paralara dair tanıtım kampanyaları günümüzde çoğunlukla dolandırıcılıkla ilişkilendiriliyor. Politikamızda yaptığımız güncellemenin, kripto paralar ve blok zincirine dair tartışmaları engellemediğini hatırlatmak isteriz." dedi.

Sinem Özdemir

TÜBİTAK'tan Kutup Araştırmalarına Destek

 • 3.4.2018 18:00:28
 • 0 Yorum
 • 768

Tübitak kutup araştırmalrına destek vereceklerini açıkladı.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, 'Antarktika ve Arktik ile ilgili bilimsel çalışmaların destekleneceği bir çağrı hazırladık. Desteklenecek projelerin toplam çağrı bütçesi bir yıl için 1 milyon avro karşılığı Türk lirası olacak.' dedi.


 "Ulusal Kutup Bilim Programı" kapsamında destek olacaklarını açıkladı ve bu konuda destek vereceklerini açıklayarak  "Antarktika ve Arktik ile İlgili Bilimsel Çalışmalarda İşbirliği Yapılmasına Dair Protokol"e ilişkin açıklamalarda bulundu.
  Bu kapsamda sürdürülen faaliyetler neticesinde 1. Ulusal Antarktik Bilim Seferi'nin 9 bilim insanının katılımıyla 26 Şubat-4 Nisan 2017'de gerçekleştirildiğini hatırlatan Özlü, 2. Ulusal Antarktik Bilim Seferi'nin de farklı bilim dallarını içerecek geniş katılımla 15 Şubat'ta başladığını söyledi.Bu araştırmalara aylar öncesinden başladıklarını belirterek  her yönden destek vereceklerini de belirtmiş oldu. 


 

Özlü, Bakanlık ile TÜBİTAK arasında "Antarktika ve Arktik ile İlgili Bilimsel Çalışmalarda İşbirliği Yapılmasına Dair Protokol" imzalandığına işaret ederek, protokolle belirlenmiş öncelikli araştırma temalarına ilgi duyan, bu alanda çalışan araşatırmacılara destek sağlanması planlanıyor.
 
B yönetmelik kapsamında nasıl bir yol izleyeceklerini de belirtmiş oldu ve programın büyük çaplı olabilecğini de vurguladı.Başvuru yapmak isteyenler için son tarih 31 mayıs olarak belirendi bu tarihe kadar araştırma kapsamında bir çok yerden katılımın beklendiği de vurgulandı.Araştırmacı bilim adamları bu açıklama sonrasında 'http://ardeb-pbs.tubitak.gov.tr' adresinden başvuru yapılabilecek.Oradan en uygun adaylar seçilmiş olacak.

DigiWorks Team
Sinem Özdemir 

Çin'den Yapay Zeka Konusunda Müthiş Devrim!

 • 3.4.2018 18:02:45
 • 0 Yorum
 • 769

Nisan 2017'den bu yana, Çin’in Guangdong eyaletinde bulunan Shenzhen şehrinde yoldan geçen herkes bir şekilde hükümetin tam gözetimi altında bulunuyor.


Özellikle görüntü işleme ve yapay zeka konusunda bir hayli iyi teknoljilere sahip olan şirket bu alanda insanların en ince ayrıntısına kadar kimlik numaralarını ve uyruklarını dahi bulabiliyorlar. İnsaların sık geçmiş olduğu yerlerde ekip sokaklara bir ışıklandırma sistemi yaratarak insanların yüz tanıma sisteminen geçmelerini sağlıyor. Şimdi Çin yapay zeka istihbarat şirketi operatörlerle birlikte çalışıyor ve suçlular yakalandıkları anda para cezasına çarptırılıyor.


 
Tabikide sosyal yaşam göz önünde bulundurarak vatandaşların bazı haklarının ihlali olmaması adına da çalışmalara yapılıyor buna sosyal yaşam kredisi denliyor.Bu istikbarat şirketi denetimci olarak belli bir sistem üzerinden çalışıyor.
 
Gelecek yıllarda yürürlüğe girmesi planlanan bir kanun ile vatandaşların ne kadar suça karışmış oldukları konularında belli bir puanlama sistemi üzerinden kayıt tutulacak. Düşük puanı olan vatandaşlar belirli işlerde ret yiyebilir, belirli hizmetler için daha fazla ödeme yapabilir ve Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu'na göre seyahat etmekten bile men edilebilirler. Bunlar çok farklı türde olabilir terör olabilir yada kapalı bir mekanda sigara içme suçu yada sahtekarlık ile insanları kandırma suçu olabilir.

Sinem Özdemir

Telefon Numarası Sorgulama

 • 4.4.2018 19:27:13
 • 0 Yorum
 • 830

Geçtiğimiz günlerde üniversite zamanında çok samimi bir arkadaşım  geldi aklıma nerdedir ne yapıyordur bilmiyordum sadece bir iş kurmuş olduğu hakkında haberim vardı ama yıllarca onla görüşmemiştim ne yaptığından hiç haberim yoktu daha sonra bunun için ne yapabilirim numarasını bulup ona nasıl ulaşabilirim diye düşünürken karşıma birden bir site çıkıverdi merak edip hemen baktım ve mükemmel bir hizmet olduğunu gördüm ulaşamadığınız yada haber alamadığınız bir kişinin sadece ismini verdiğinizde numarası değişmiş mi hemen öğrenebiliyorsunuz yada ismini söylediğiniz de onun numarasına kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz ayrıca site bunun haricinde daha farklı alanlarda da hizmete girmiş mesela telefon numarası sorgulama hizmeti veriyor sizi arayan ve sizin tarafınızdan rehberinize kayıtlı olmayan bir numaraya ulaşabilmeniz oldukça kolaylaşmaya başlıyor yani sizin aradığınız zaman bağlanmış olduğunuz telesekretere kişinin numarasını vermiş olmanız yeterli o ada size bunun kime ait olduğunu kolaylıkla cevaplıyor.Bu sayde sizde rahata kavuşmuş ve sizi arayan numaranın kime ait olduğu merakınızı gidererek bir hayli rahata kavuşmuş olmaya başlıyorsunuz bu yönden baktığımız zaman oldukça avantajlı olduğunu da görebiliyoruz zaman geçtikçe iletişimimizi koparmış olduğumuz insanları tabikide çok özlüyoruz ve onlara ulaşabilmeyi istiyoruz hatta bazen bunu yapmakla kalmıyoruz kendimize en iyisinide sunabilmiş oluyoruz.Yani aslında sizin birine ulaşamamanız ya da numarasını bulamamak gibi bir şansınızda kalmıyor işte bunu doğru anlayıp doğru bir biçimde algılamış olabilmenizde şart oluyor.İletişim kuramamak hiçbir zaman moralinizi bozmasın çünkü öyle güzel siteler var ki bu servisi size en iyi koşullarda sağlayabilmeyi amaçlamak isteyen ne demek istediğimi çok daha iyi anlayabiliceksiniz.

Sizin aklınıza gelen soru nedir?Yada hayatınızda bilinmeyen bir numarayla karşılaştığınız zaman genel itibariyle hep bu soruyu sorabiliyorsunuz mesela aslında cevap bazit olmasına rağmen yanılgıya düşüebiliyorsunuz bizim size önereceğimiz bir yol var hemen kendinize şu soruyu sormalısınız bu numara kimin işte bunun cevabını öğrenmek istiyorsanız yapacağınız en önemli şeylerden bir tanesi oldukça basit numaranın kime ait olduğunu bulabilmek adına asıl cevap vermeniz gereken soruyu ve iletişim bağınızı güçlendirebileceğiniz durumu hatırlayarak buna en doğru yanıtı bulabileceksiniz.Aradığınız yada cevap bulamadığınız anda hemen servisimize başvurabilirsiniz onlar sizlere bunun doğru cevabını verebilecekler ve size faklı seçenekler sunarak ne demek istediklerini de rahatlıkla ifade edebilecekler.Gelelim diğer bir hizmetimize aslında bu da oldukça basit ve hafife alınamayacak bir hizmet diyebiliriz doğru koşullarda faydalanılabilindiği zaman servis oldukça faydalı buna daha iyi anlatayım adı tel no öğrenme servisi buradan bilmediğiniz numaraların sahiplerine kolaylıkla ulaşabiliyor ve onların kim olduklarını öğrenebiliyorsunuz.Bazen belli bir kurumun ve kişinin özellikle telefonuna da ihtiyaç duyabiliyoruz.Yani ister özel olsun ister normal bir kurum olsun bizim için bir numarayı bulabilmek hiç sorun olmuyor.

NASA'dan Süpersonik Uçak Geliyor!

 • 5.4.2018 18:02:41
 • 0 Yorum
 • 746

Süpesonik sessiz uçaklar iiçin anlaşma tamamlandı.Üretimine başlanacak olan uçaklar teknolojide bir devrim sağlayabilmeyi hedefliyor.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA), yolcu ulaşımı ve sivil havacılık alanında test edilmek üzere ses hızını aştığında sonik patlama sesi çıkarmayan jet uçağı üretmesi için Lockheed Martin firmasıyla anlaşmaya vardı.


Kurum resmiweb sitesi üzerinden yapmış olduğu açıklamada jet uçakların kalkışlarında bir ayli ses çıkarmasından dolayı bunun önüne geçebilmek amacıyla bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirtmiş oldu.

 


Şirketin, anlaşma kapsamında 2021 sonuna kadar NASA'nın test amaçlı kullanacağı bir prototipi tamamlamayı taahhüt ettiği kaydedildi.
Yine edilen bilgiler doğrultusunda "X-Plane" adı verilen özel yapım uçak, yaklaşık 17 bin metre (55 bin feet) yükseklikteyken saatte bin 500 kilometre hızla seyredebilecek. Yaklaşık 75 desibeli geçmeden ve ses çıkarmadan uçakların rahatlıkla haraket edebilecekleri konuşulyor bir hayli sessiz bir sistem ile çalışacak olan uçak bu teknolojide en iyisi olmayı amaçlıyor. Bu, bir otomobilin kapısının kapatılırken çıkan sese eşdeğer.yani çok kısık bir se diyebiliriz.

Ses seviyesindeki düşüşün, sivil amaçlı süpersonik hava ulaşımının önünü açacağı öngörülüyor. Düşük gürültülü süpersonik uçaklar, insan sağlığına zarar veren ve gürültü kirliliğine yol açan sonik patlamaları giderdiğinden kentsel alanlarda yolcu ve kargo ulaşımını olanaklı hale getirecek.Yani gürültü kirlilikleri ortadan kaldırılacak hem de ulaşımda en iyi seviyeye gelebilmek için bu çalışmanın dünya teknolojisine bir hayli yaralı olacağı konuşuluyor.

Sinem Özdemir

'Samanyolu' 500 Metre Genişleyebiliyor!

 • 5.4.2018 18:06:07
 • 0 Yorum
 • 795

Gezegenimize de ev sahipliği yapan Güneş Sistemi'ni içinde bulunduran Samanyolu Galaksisi'nin genişlediği ve komşu galaksi Andromeda'ya doğru yayıldığı tespit edildi.
Bilim insanları 'Samanyolu Galaksisi'nin komşusu olan Andromeda'ya doğru genişlediğini tespit etti.  


  
Yaklaşık yüz bin ışık yılına denk gelmiş olan samanyolu çapı saniyeler içerisinde en az yüzmetre gibi bir oranla genişleme gösterebiliyor bu yönden bakıldığında yapılan araştırmalar sonucunda bu yıldız kümesinin de dünyada en değerli gezegensel unsurlara sahip olduğu belirtiliyor.


  Yine diğer bir kurama göre ik gezecen bundan milyarlarca yıl sonra bir araya gelecek ve bu samanyolu bulutu bir andan farklı bir boyut kazanarak bir genişleme kaydedecek bu açıdan bakıldığında aslında ne kadar değerli bir bulut olduğu da ortaya çıkabiliyor.
Ayrıca dünyaya ait olan bu gezegenimiz güneşle beraber birçeok yıldız kümesine de ev sahipliği yapabiliyor.Bunu düşününc bu gezegenin güzelliği de göz dolduruyor. 

Sinem Özdemir

Savunmaya Yeni Yerli Ürünler Geliyor!

 • 6.4.2018 17:33:52
 • 0 Yorum
 • 819

MKEK, teknoloji odaklı çözümlerle savunma sanayisine yeni yerli ürünler kazandırmaya hazırlanıyor. Askeriye için en önemli araç ve gerçleri üretime geçirmeye başlayacak.

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) savunma sanayisinde temininde güçlük çekilen ürünlerin yerlileştirilmesi, mevcut yerlilik oranının daha yukarıya çıkarılması için bir dizi çalışma yürütüyor.
 


Ülkemize savuma sanayi bakımından iyileştirme çabalarını da sürdürüyorlar. Ürünlerinde yüzde 92'lik yerlilik oranı yakalayan kurum, yurt dışından temin edilen, temin süreçlerinde zaman zaman da sıkıntılar yaşanan ürünler nedeniyle oluşan olumsuzlukları en aza indirmeyi amaçlıyor.
 

 
Dha kullanışlı ve tam tedarikli savunma sistemleeri yaratabilmek açısından belli bir bütçe ayrılarak en iyisini yapabilmek adına planlamalara ve çalışmalara başlanmış durumda.
Buna göre, MKEK'nin önceliklerinden birini güdümlü mühimmat sistemlerinin üretilmesi oluşturuyor. Akıllı sistemler üretileceği ve güdüm sistemlerinin son teknolojiler kullanılarak en üst seviyelere ulaşılabileceği ayrıca bunun  için özel bir ekip ile çalışılacağı öngörülüyor.


 Bu konudaki dışa bağımlılığa son vermek amacıyla ihtiyaç duyulan kimyasalları kendi imkanlarıyla üretmek için çalışmalar yürüten kurum, TÜBİTAK ve üniversitelerle iş birliğiyle geliştirilen çeşitli patlayıcı maddelerin seri üretimine yönelik hat kurulum çalışmalarını sürdürüyor.Tüm teknolojik kurumların ortak bir çalışma yürüterek savunma  sanayisi sistemlerinde en iyisi olmaya çalıştıkları konuşuluyor.Ülkemizin bu teknolojilere ihtiyacı var ve bu bizim için iyi bir haber.

 

Sinem Özdemir

'Pars', Umman Çöllerinde Hazır Bulunuyor!

 • 6.4.2018 17:35:35
 • 0 Yorum
 • 839

Türk savunma sanayisinin önde gelen kara aracı üreticilerinden FNSS, Umman için üretimini üstlendiği 8x8 tekerlekli zırhlı muharebe aracı 'Pars'ın ilk toplu teslimatını gerçekleştirecek.Üretimi tamamlanan araç büyük bir ilgiyle son test sürüşünü gerçekleştirdi.


Muharabe alanalarında adeta bir kaplan gibi savaşmayı amaçlayarak aracın bu halinden esinlenilmiş. Benzersiz özellikleri ile kullanıcısına stratejik avantajlar sunan "Pars", yapısında günümüzün en gelişmiş teknolojilerini barındırarak, taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracı olma özelliği taşıyor. Bir çok engel hendek gibi belli mesafelerde engelleri aşabilen araç her yönüyle oldukça iddalı.

 
"Pars", motor yerleşimi ve gözetilen dengeli tasarımı sayesinde, birbirine çok yakın aks yüklerine sahip. Yapılan tasarım ile araca hesneklik kazandırılarak bir çok yönden esnekli sağlanmış belli eğimlere duyarlı olabilme özellikleri de verilmiş.

Bu yönüyle bakıldığında oldukça başarılı.8X8 sürüş özelliğine sahip aracın tüm aksları gerektiğinde kilitlenebiliyor. Merkezi teker şişirme yeteneği ise farklı arazi koşullarında sürücüye tekerlekleri herhangi bir basınç durumunda kendini otomatik ayarlayabiliyor, ayrıca, gövde formu, karın altı yapısı, tabanlarında yerleştirilmiş belli plaka takımları ile mayın yada bomaya karşı duyarlı olabiliyor ve ölçüm de yapabiliyor, personeli yüksek seviyede tuzaklara karşı güvenli ve korumalı olabilecek koşullarda en iyi seviyeye getirilmiş  durumda araç.İşte tüm bu özelliklere sahip zırhlı tekerlekli muharebe aracı "Pars" Umman'a gönderilmek için hazır.Firmaların yaptıkları sözleşmler doğrultusunda ilk 15 üretimlik kısım gönderildi bile.

Sinem Özdemir

Kredi Başvurusu Sağlayan Bankalar

 • 9.4.2018 17:43:06
 • 0 Yorum
 • 843

Hepimizin hayallerinde yeni bir araba almak ve ayaklarımızı yerden kesebilmek yokmudur bu yönüyle baktığınızda size her konuda destek sağlayabilen bir çok kredi türü mevcut.Sizler genelde ihtiyaçlarınız doğrultusunda bankalara başvuruyor ve onlardan belli talepler karşılığında bir başvuru süreci gerçekleştirmiş olabilmek açısından da çabalamaya başlıyorsunuz.Peki hayalinizdeki araca ulaşmak size bir banka kadar yakın desek?Baktığınızda bu durum çokta imkansızmış gibi görünse de aslında öyle değil.Herkesin bir arabaya yada yeni bir iş kurabilmek adına kredi başvurusu yapabileceği ve bunun karşılığında ihtiyaçları doğrultusunda geri dönüşler sağlayabileceği kolay taşıt kredisi mevcut.Daha yakından incelemek ve anlatmak gerekirse sizlere en iyi hizmetleri ve en iyi deneyimleri yaşatabilmek amacıyla kredi danışmanlarımız bizlere belirli faiz oranlarını sunarak en iyi olabilecek ve en kolay şekilde ödeme yapabileceğimiz yolları söylüyorlar.Satın alınacak olan araç bilgilerinin de yer aldığı prosedürleri aşmak için bir gün bazen yeterli olmayabiliyor.Yani sizin verdiğiniz bilgiler bankaları ikna edemiyor.Banka, sıfır araç kredisi için aracın fatura tutarını, ikinci el araçlarda ise ruhsat bilgileri ile birlikte satış sözleşmesini istemektedir.Bu yüzden sizin aldığınız aracın doğruluğunu kanıtlayabilmeniz açısından da her türlü durumda bunların karşılıklarını da doğru bir şekilde bankaya göstermiş ve kanıtlamış olmanız oldukça önemli.İnceleme içerisinde bu detayların da yer alması sebebiyle işlemler ertesi güne sarkabiliyor.Bunların gecikmemesi açısından sizin yapmanız gereken tek şey tabikide hızlı bir şekilde belgelerizi teslim edip bir an önce taşıt kredisinden faydalanabilmeniz.

YouTube'a "Çocuklara ait verileri yasa dışı olarak topluyorlar" Suçlaması!

 • 10.4.2018 10:57:59
 • 0 Yorum
 • 828

23 kurum toplanarak youtube ilgili çocukların bazı verilerini topladığına dair suç duyurusunda bulundular.

Amerika Birleşik Devletleri’nde çocuk hakları, tüketici hakları ve gizlilik hakları savunucusu 23 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu ittifak, Federal Ticaret Komisyonu'na (FTC) 59 sayfalık bir yazı göndererek Google’ın 13 yaşından küçük çocukların kişisel bilgilerini topladığı ve bu bilgileri reklam oluşturmak için kullanarak çocuk hakları yasaları ihlal ettiği gerekçesi ile şikayette bulundu.
 


Google ve youtube'nin bu konuda birbirinden haberdar olduklarını vurguladılar ve devamında ise bu tür internet dünyası site ve uygulamaların çocukların bilgileri dışında bazı veriler topladıklarını belirterek bunları istem dılı gerçekleştirdiklerini ailelerin izinleri dışında olduğu ve onların izni alınması gerektiğini de vurguladılar.
 
Reklamsız Çocukluk için Kampanya (CCFC) yönetim müdürü Josh Golin, ‘’Google, popüler çizgi filmler, ninniler ve oyuncak reklamları ile dolu olan YouTube'un 13 yaş altındaki çocuklara uygun olmadığını iki yüzlüce iddia ederek yıllardır çocuklara ve ailelerine yönelik sorumluluklarından kaçtı.’’ derken, ‘’Google çocuklara yönelik reklamlar yayınlayarak çok fazla kar sağlıyor. Google, COPPA'ya (Çocukların Çevrimiçi Mahremiyetinin Korunması Yasası) uymalı.’’ dedi.


 Suçlama için bir araya gelen grup ayrıca çocukların bu tür uygulama ve siteleri oldukça aktif bir şekilde günlük hayatta kullanıp ilgi duyduklarını ve bu yüzden bu şirketin onların bu ilgisinden dolayı bu sitelerin çocuklar için bir katagori açtıklarını da belirtmiş oldular.

Sinem Özdemir

En Çok Merak Edilen Soru Twitter Kapanacak mı!

 • 10.4.2018 10:59:56
 • 0 Yorum
 • 786

Sosyal medya devi Twitter kapanıyor mu? Bu uygulama ile bir çok haber ortaya çıkıyor yoksa kapanacak mı gibi sorularda insanların kafalarını karıştırmaya yeterli oluyor.

Dev sitenin kapanağı hakkındaki iddialar gündemi sarstı ve trendler arasına girdi.Gelelim haberin doğru olup olmadığına aslında doğru değil; ancak günler önce şirket üçüncü parti uygulamalarına olan desteğini çekeceğini, bu yolu kapatacağını açıklayınca kullanıcılardan tepki çekmiş, kullanıcılar tepkilerini yine Twitter üzerinden dile getirmişti. 


 
Sosyal medya üzerinden oldukça yoğun bir tepki alında bu kararından vazgeçti.. Daha önce yapılan açıklamadan geri dönüş yapan firma, Talon, Tweetbot, Tweetings ve Titterrific gibi üçüncü parti Twitter uygulamalarından desteğini çekme planını erteledi. Mikroblog hizmeti bu uygulamaların bildirim gönderme ve yayınları güncelleme yeteneklerini 19 Haziran tarihi itibariyle durduracaktı ve bu da uygulamaların temel olarak kullanılamaz olması anlamına geliyordu.


 Şirketten fgelen açıklama da bazı güncellemelerin yeni bir internet hizmetine geçiş yapabilmek amacıyla tamamiyle bir çalışma olduğunu ifade etti.
Yaklaşık bu süreç 2-3 ay arasında değişecek ve kullanıcılar bu duruma oldukça tepkili bir çok kişi büyük bir hayranlıkla aktif olarak kullanıyor diyebiliriz.
 
Geçtiğimiz günlerde ile site sisteminde düşüşler olduğu atılan twitlerin anasayfaya geç düştüğü bu yüzden kullanıcılarının sorun yaşadığı da ortaya atılmıştı.

Sinem Özdemir

Yapay Zekacılar Katil Roboto Son Dedi!

 • 11.4.2018 13:00:17
 • 0 Yorum
 • 802

Uluslararası bilim adamları grubu, yapay zeka teknolojisinin silah üretiminde kullanılmasına katkı sağlayacağı gerekçesiyle Güney Koreli bilim enstitüsüne karşı başlattığı boykotu sonlandırdı.

Savunma sanayisinde görevli ekip yapay zeka makinalarının savaş amaçlı kullanılması durumuna oldukça tepk, gösterdikleri ve bize aktarılan haber ile bunu sonlandıracaklarını belirttiler.

Robtik alanda yapılacak olan tüm akademik çalışmalarına da ara vereceklerini ifade ederek bu konuda çalışma yürüten kurul bu konuda teknolojik bakımından kendilerine yeterli olan tüm buluşları da ortadan kaldırarak bunlara bir an önce son vereceklerini dile getirdiler.Tabiki bu kurumlar yine yapay zeka çalışmalrı bakımından ortaklaşa bir çalışma gerçekleştirecklerini de ifade ederken bunlar için ortak bir karar aldıklarını dile getirerek şu sözleriyle devam ettiler,

"Yapay zekanın silah üretiminde sorumlu şekilde kullanılacağına dair açık taahhüdün ardından, boykot kararına imza atan 56 yapay zeka ve robot bilimi araştırmacısı olarak KAIST araştırmacılarıyla karşılıklı ziyaretlerimizi ve bilimsel projelerdeki iş birliğimizi sürdürmeye karar verdik." cümlesiyle hep birlikte hareket edeceklerini de vurgulamış oldular.

Sinem Özdemir

Geleceğin En İyi Hackerlerini Yetiştiriyoruz!

 • 11.4.2018 13:05:37
 • 0 Yorum
 • 775

Ankara Çankaya’daki BİLSEM eğitim kurumunun desteği ile siber alanda yetiştirilmek üzere daha küçük yaşlardan başlayarak  12 çocuk yazılım, robotik kodlama, siber

güvenlik gibi konularda eğitim alıyor. 

İdealist öğretmen Saygın Özgür Öztunç, 3 yıl önce Ankara Çankaya Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Merkezi’nde (BİLSEM) çocuklar için bir siber güvenlik eğitim programı geliştirdi ve “beyaz şapkalı hacker” projesi başlattı.Belli bir aşama kaydederek bir çok çocuğumuza bu konularda oldukça iyi olabilmeleri açısından çeşitli eğitimler kapsamında daha iyi işler başarabilmeleri açısından sürekli takip ettik ve onların her ilerlemesini kaydetmeye çalıştık diyerek , “Atölyeye 40 öğrenci ile başladık. İçlerinde iyi olanlarla devam ettik. Öğrencilerimizle aile gibi olduk. Yaşları küçük olmasına rağmen büyük başarılara imza atıyorlar” dedi.

 


 

 Bunun ülkemizde hızlı bir biçimde yayılmasını sağlayarak siber  sistemler konusunda en iyisini yapabilmeyi istediklerini de konuşmlarında ifade ederek 
Her çocuğu uzun süre araştırdığını ve atölyeye dahil olmaları için ikna ettiğini belirten Öztunç, “Uzun yıllar hayalini kurduğum bir atölyeydi. Biz burada ilk önce sanal ortamda gerçekleşen olumsuz davranışları öğreterek ne ile mücadele edeceklerini gösteriyoruz. Sanal âlemde ince bir çizgi var. Sürekli kontrol altında çalışıyor ve etik değerler üzerinde sıkça duruyoruz. Biz kapüşonlu, karanlık hacker’lar değil beyaz hacker’lar yetiştiriyoruz. Bir binaya nereden, nasıl girileceğini en iyi hırsızlar bilir. Biz de siyahlar gibi düşünüp onların yapacağı atakları bilip ona göre önlem alıyoruz, almalıyız. Uygulamayı Türkiye geneline yaymayı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle genç, başarılı, beyaz hacker’lar yetiştirmeyi hedefliyoruz” diyerek bu konuda gençlerin hızlı bir ilerleme kaydeebilmeleri açısından ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını da ifadelerinde kullanmayı geciktirmedi.

 

Yararlı alanlarda yetiştirilecek yani beyaz yakalı olan çocukların bu alanda daha hızlı ilerlemleri için yüz tanıma sistemleri bve insan modellemelerinden tutun güvenlik konusunda yapılabilecek her durum için hazır bir biçimde yaetiştirleceklerini de ifadesinde belirtmeyi ihmal etmedi.Görünen o ki gelecek yıllar içerisinde türkiye siber güvenlik açısından en iyilerini yetiştirerek savunma sistemlerinde tüm bu sanal hizmetleri kullanabilmeyi de amaçlamaya çalışıyor.

 

Sinem Özdemir

Android İşletim Sitemli: Thuraya X5-Touch Uydu Telefonu!

 • 12.4.2018 15:15:23
 • 0 Yorum
 • 898

Tekonoji dünyasının hızlı bir sıçrayış yapmasıyla androidler tüm telefonlara yayılmış olsa da uydu telefonları henüz bundan etkilenmemişti.  Standart bir yazılım ile gelen uydu telefonlarında bugün ilk hamle Thuraya cephesinden geldi. Genel itibariyle uydu telefonları katagorisinde en çok tanınmış olan marka olarak bilinen telefonlar tabikide Thuraya X5-Touch modelleri ve bugün itibariyle telefonlarını piyasaya çıkarmış oldular gelin hep beraber inceleyelim.

 

Telefon 5.2 inç büyüklüğünde dokunmatik Full HD ekran ile geliyor.Ekran özel bir çalışma sonucunda ortaya atılmış yapısından  dolayı çitf etki ile korunuyor ve herhengi bir darbeye karşı da daha dayanıklı hale getirilmiş durumda. IP67 sertifikası sayesinde suya ve toza dayanıklı olan X5-Touch, kullanım alanı zorlu koşullar olduğu için darbelere karşı MIL standartı ile üstün koruma sunuyor.


 Ayrıca diğer bir özelliği ise çift hatlı olması böylece herhengi bir koşulda iki taraflı iletişimini hızlandırmış olmayı  da başarıyor.Telefonlara akıllı olam özelliği getirilmiş olmasına karşın şirket henüz diğer özelliklerini açıklamış durumda değil.Kısaca şu an için donanımı hakkında net bir bilgimiz olmasa da ilereleyen dönemler için bizim tahmin ettiğimiz donanım türü  Snapdragon 845 benzeri ve oldukça gücü yüksek bir donanımın ortaya çıkarılmış olması.Beklentimizn bu yönde olduğunu söyleyebiliriz.

Sinem Özdemir

Apple'dan Yenilebilir Enerjide Devrim!

 • 12.4.2018 15:17:12
 • 0 Yorum
 • 765

Teknoloji devi Apple, dünya üzerindeki tüm operasyonlarında yenilenebilir enerji kullanımının yüzde 100'e ulaştığını açıkladı.

Dünya çapında bir şehirde şirketleri olan apple ve teknolojinin her alanında hizmet veren büyük devasa şirket yaptığı bir açıklama ile tüm enerj kaynaklarnın yenilebilir olduğunu da duyurmuş oldu.Böylelikle şirket dünyada enerji tüketim fazlalığınında önüne geçmiş oluyor.


 
Apple CEO’su Tim Cook bir konuşmasında bu şekilde ifadesini dile getirdi, "Dünyayı bulduğumuzdan daha iyi bir şekilde bırakmaya kararlıyız. Yıllarca süren yoğun çalışmalardan sonra, bu önemli dönüm noktasına ulaştığımız için gururluyuz. Ürünlerimizdeki malzemeler ile mümkün olan sınırlarını zorlamaya devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki gelecek buna bağlı” dedi. 


 
Baktığımız zaman yine teknoloji devi olarak tabir etmiş olduğumuz Google'da tüm enerjisini yenilenebilir yaptığını ve bu oranı %100'e çıkardığını belirtmişti.
 Ayrıca yaptıkları başka bir açıklamada ise u yönde yapmış oldukları çalışmalar için yüze yakın tesis kurmuş olduklarını da belirttiler.

Sinem Özdemir

İnstagram Odak Modu Güncellemesi Yayında!

 • 13.4.2018 17:18:16
 • 0 Yorum
 • 933

Instagram, iPhone X ile ünlenen portre modunu, odak modu ismiyle platformun kullanıcılarına sundu.Daha öncesinde odak modu tanıtılmamıştı fakat şimdi baktığınızda android kullanıcıları tek bir kameraya sahip olsalarda bu özelliği rahatlıkla kullanabilecekler.Eskiden kullanıcının kendisini odaklayıp arka planı ile oynama özelliği yoktu.

Bu özellik kamera ile asıl çekilmekten kişi haricinde etrafındakilerin de tam tersine bu özellik ile arka planda kalabilmelerini sağlamaya çalışıyor diyebilmemiz de mümkün hale gelebiliyor.Yeni özellik iPhone 6s ve daha yeni akıllı telefonlarda, Android’de ise Instagram uygulamasının v39 sürümüne sahip olanlar tarafından kullanılabiliyor.


 
Gelelim diğer bir yeniliğe iponelere gelmiş olan ve kullacıların arkadaşlarını etiketlerken kullanabilecekleri özelliklerden bir tanesi de tabiki onların genel itibariyle kullanmış oldukları çıkartmalara yeni özellikler getirebilmeyide istiyorlar.Bu özellik henüz android kulanıcıları için getirilmedi.

Sinem Özdemir

Robotlar Deney Yapacak Seviyeye Gelecekler!

 • 13.4.2018 17:22:28
 • 0 Yorum
 • 843

Carnegie Mellon Üniversitesinden bir grup araştırmacı bilimsever insanlar yapay zekayı ilerleyebileceklerini ve artık deney yapabilecek hele getireceklerini savunuyorlar.Yine aldığımız bir haber ve açıklama doğrultusunda bakacak olursak kol şişeleri tanıyıp onlar arasında değişiklik yapabiliyor.

 Bu robotik kol sıkı bir şekilde ve yorulmadan testler üzerinde çalışabilme özelliğine sahiptir.Yapılan bu çalışmalar bazı elektirikli çalışan  ve oldukça yüksek bir verime sahip olan aküler için üretilecek bir kimyasal için denemeler üzerinde çalışılmaktadır.Tabi teknolojiyi bununla da geliştirmeyi düşünmüyorlar ve gelecek yıllar içerisinde tasarlamış olacakları bu yapay zeka robotları ile bizlere yapacağımız deneyleri daha öncesinde de planma seviyesine de gelmiş olacaklar.

Nitekim önümüzdeki birkaç ay içinde yapay zeka algoritması akü testi çalışmalarına dayanan deneylerin planlamasını devralacak.
 Bu çalışma sonrasında yüksek lisans öğrencileri ve bu konularda çalışmalara yapacak olanlar için yine sistemin tüm tamamlanacak yönleri uygulanmaya koyularacak ve daha da iyileştirme çalışmaları için ayrı bir çalışma sistemi oluşturulacak.Bu yönüyle bakıldığında aslında teknolojinin bizler için ileriye dönük neler yapabileceğini de rahatlıkla anlayabilecek seviyeye gelmiş olacaksınızdır.

Projeyi yürüten Toyota Araştırma Enstitüsü'nden Brian Storey, “Bu çalışma sadece manuel kısmını değil aynı zamanda planlama bölümünü de otomatikleştiriyor” diyerek henüz yapılacak kısmı tamamlamamış olduklarını da belirtmiş olduklarını da ifade edebilmiş olduklarını da belirttiler.

Sinem Özdemir

Genç Bilimsever'den Bahar Temizliği Teknolojisi!

 • 16.4.2018 18:03:48
 • 0 Yorum
 • 809

Bosna Hersekli genç mucit Nadja Zubcevic, alafranga tuvaletler için ürettiği antibakteriyel ped ile umumi tuvaletlere adeta 'bahar temizliği' getirmeye hazırlanıyor.
Bu icat ile birlikte halka açık tuvaletlerel temizlik işlemlerinin oldukça hızlı gerçeklştirebilmesini de planlamakta.

Özellikle bir çok insan bu durumdan oldukça memnun olacak gibi çünkü en büyük problemlerden biri de halka açık mekanların temizliğinin sıkıntılı olmasından kaynaklanıyor.

Yüksek lisansını Saraybosna Üniversitesi Biyokimya ve Fizyoloji Bölümü'nde tamamlayan 26 yaşındaki Zubcevic, böyle bir icat yapma fikrine ise birkaç kez umumi tuvaletleri kullanıp, arkadaşlarından da bu yerlerin hijyeni konusunda şikayetler duyduktan sonra yapma kararı aldı.


 
Genç mucidimiz bir çok yemek yemeye gittiğimiz halka açık mekanlar ,avmleri,benzin istasyonları,hastahaneler ve kafelerde bakterileri hızlı bir şekilde öldüren bir icat gerçkeleştirerek insanların kolzetlerde özellikle mikrop kapmamak için oturmama yada herhangi bir kağıt serme durumlarına son vermeyi planlıyor.

Sinem Özdemir

TAI'den Uçak-Uydu Ortaklığı!

 • 16.4.2018 18:07:50
 • 0 Yorum
 • 861

Türkiye'nin havacılık ve uzay sanayisindeki lider şirketi TAI, yürüttüğü projelerin kritik bileşenlerinden haberleşme sistemleri için stratejik bir ortaklığa gitti.Ülkemizde hem de hava sistemleri hem de savunma sistemleri adına hepimizin yüzünü güldürebilecek bir ortaklık gerçekleştirilecek.

 Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI),bir çok planlı çalışmaları ile yerli sistemlerde en iyisi olabilmeyi hedefleyecek atılımlar yapıyor.,İŞte bu da onlardan bir tanesi.Bu çalışmalarda görevlendireceği kişileri seçmek üzere Türkiye'den yetenekli insanlar bir araya getirilecek o yüzden uzun ve yoğun bir seçim aşamasından geçirilecekler gibi duruyor.


 
TAI, bu kapsamda, yürüttüğü projelerin kritik bileşenlerinden haberleşme sistemleri için stratejik bir ortaklığa gitti. TAI, MMT Holding AŞ bünyesinde yer alan ve uzun süredir birlikte çalıştığı bilişim şirketi CTech'e ortak oldu.Böylelikle savunma sanayisi adına ilk yerli ortak çalışma için imzalar ve ilk adım atılmış oldu.

Sinem Özdemir

Kendisinin 12.600 Katı Yük Taşıyabilen Kaslar Geliyor!

 • 18.4.2018 16:30:07
 • 0 Yorum
 • 860

Bilim adamları, kendi ağırlığının 12.600 katına kadar yüke dayanıklı yapay kas geliştirdi.Özel hammaddelerden üretilen bu teknolojik kaslar olabildiğnce kullanışlı olacak gibi duruyor.


Illinois araştırmacıları, kendi ağırlığının 12.600 katına kadar dayanabilen karbon fiber yapay kas geliştirdi.Olabildiğinin en yüksek düzeyde olacağını da belirtmiş olan araştırmacılar her alanda orta dereceli ekonomik bir maliyete sahip olması nedeniyle de oldukça avantaj sağlamaya yeterli olabilecek düzeyde.
 Geliştirilen bu yapay kaslar kendi ağırlığının 12.600 katını taşımakla kalmıyor, aynı zamanda 60 MPa mekanik gerilime dayanabiliyor.

Oldukça yüksek düzeyde ve kilogramda ağırlık taşıayabilme özelliğine sahip olan kaslar işlevsellik bakımından da oldukça iddialı diyebiliriz.Yapıldıkları iplik hammaddesi incelendiğinde benzerlerinden oldukça düşük ve kaliteli bir yapıya sahip ve doğal kaslara oranla daha işlevsel bir yapıya sahip diyebilmemizde mümkün.İçerisinde bununna malzemler ise özel nitelikli bileşenlerden oluşuyor.

Sinem Özdemir

Dünya'da Twitter 'e Erişilemiyor!

 • 18.4.2018 16:32:43
 • 0 Yorum
 • 838

Dünya'nın bir çok ülkesi Twitter'e erişme problemi ile karşı karşıya kaldı.
Twitter'a saat 17.00 sularından itibaren giriş yapılamıyor. Twitter'a girmek isteyenlere gelen uyarı ise 'Twitter şu anda yüklenemiyor.' ibaresi ile kullanıcı girişleri reddediliyor neden böyle bir yazı ile karşılaşıyoruz?


İnsanlar aktif olarak kullandıkları uygulamalardan bir tanesi olan bu sosyala medya aracına neden erişim gerçekleştiremediklerini soruyorlar?

Bunun cevabını ise onlar tarafından yapılan açıklama da şöyle aktarıyorlar.Bu erişime kapalılık durumunun tamamiyle bölgesel nitelikli olduğunu da belirtiyorlar.

Bizlerde bu sorunun bir an önce çözülerek ziyaretçilerinin erişimine açılmasını talep ederiz.

Sinem Özdemir

Çin Yapay Zeka İle Güvenlik Denetimi Sistemi Geliyor!

 • 27.4.2018 17:12:56
 • 0 Yorum
 • 872

Yapay zeka konusunda son noktaya gelinmiş durumda bu konuda bir adımda Çin'den Geldi.

Şinhua ajansının haberine göre, China Aerospace Science &Industry Corp. (CASIC), 89 çeşit kaçak nesneyi 0,7 saniyede yüzde 95 oranında tanımlayabilen yapay zekalı güvenlik denetim cihazı geliştirdi.


 
Cihazın nasıl kullanılacağınından sizlere bahsedecek olursak geçiş yapan insanların üzerinde metal eşyalarına kadar görebilecek hale  geldiğinizi de anlayabilecek hale geleceksiniz.Ayrıca bunları da göz önünde bulundurduğunuz da bu teknoloji de oldukça ileri gideceğimizi de anlayabilmiş olmaya başlayacağız.Çin bu teknolojide de en ileri seviyeye gelebilmeyi amaçlıyor.Özellikle üzerinizde buluna eşyaların cinsine bakılmaksızıj sizlere oldukça ayrıntılı bir güvenlik kontrolü gerçekleştiriyorlar.

Cep telefonun sinyalinin binde biri kadar elektromanyetik radyasyon yaydığı belirtilen cihazın taradığı yüz ve kaydettiği kişilerin fiziki yapılarına yönelik ''kişisel verileri koruma teknolojisi'' kullandığı kaydedildi.İşte tüm bunları göz önünde bulunudurduğumuzda ise bu teknolojilerin hızlı bir biçimde yayılım göstererk insanlara ualaşmanın kolay olacağının da bilincinde olarak doğru adımlar atabilmemiz gerekiyor.

Sinem Özdemir

Facebook Kar Oranı Ne Kadar!

 • 27.4.2018 17:15:46
 • 0 Yorum
 • 800

Bu sene oldukça düşüş yaşadığı söylenen şirket net gelirlerini de açıklamış oldu.
Bu sene içerisinde baktığımızda gelirinin oldukça hızlı bir artış göstererek beklenildğinden daha fazla olduğu vurgulanıyor.Önceki dönemlerde ise adı skandallara karışarak gündemin konusu haline gelmişlerdi.


Facebook'tan yapılan açıklamaya göre, şirketin bu yılın ilk çeyreğindeki net karı, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 63 artışla 4,99 milyar dolara ulaştı. Firma, geçen senenin ocak-mart döneminde 3,06 milyar dolar net kar elde etmişti.
Yine hisseleri göz önünde bulunudurulduğunda ise bunlara ek olarak yine farklı alanlarda da gelirlerini incelediğimizde ve şirket üzerinde yaptıkları açıklamalarında da onların bu alanlarda daha iyi olduklarını da kanıtlıyorlar.


Şirketin yılın ilk çeyreğindeki geliri de geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 49 yükselerek 11,97 milyar dolara ulaştı. Bunları göz önünde bulunudurduğumuzda nerdeyse yarı yarıya bir yükseliş sağlandığının da farkındayız diyebiliriz.

Sinem Özdemir

İnstragram'a Yepyeni Özellikler Geliyor!

 • 30.4.2018 15:37:57
 • 0 Yorum
 • 872

Sosyal medya kullanıcılarını oldukça sevindirecek bir haber ile yine karşınızdayız.
Facebook'un Instagram üzerinde çalıştığı yeni güncellemesi sayesinde artık kişileri takip listesinden çıkarmadan doğrudan sessize alınabilecek.Bu özellik ile instagramı aktif olarak kullanan kullanıcılar madur olmaktan da kurtulmuş olacak.Arkadaşlarımız arasında en çok şikayetçi olduğumuz fakat kırmak istemediğimiz zamanlrda bazen ne yapacağımızı bilemeiyor bu özellik bizi maduriyetimizi gidecerek.

 

Facebook, Instagram'ı güncellemeye ve günden güne geliştirmeye devam ediyor. Son çalışmalarıyla tamamen rahat bir kullanım sağlamaya yönelik çalışmalara da başlandı bile. Şu an için test aşamasında olan yeni özelliklerden ilki ve en önemlisi kişileri sessize alma özelliği. Siz insanları takiptan çıkarmadan sizi rahatsız etmelerinden oldukça hızlı bir biçimde kurulmaya başlayacaksınız.Sizlere bilidirim yağmuru gelmesini engelleyecek özelliklere sahip olduğunu da belirtmek isteriz.Bu sayede de hem takip etmek durumunda olduğunuz hem de paylaşımlarını pek de beğenmediğiniz kişileri sessize alarak bu problemden kurtulabileceksiniz.


 
Üzerinde çalışılan ikinci özellik yavaş çekim modu. Yani uygulamanın kendisine bu özellik entagre edilerek hzılı bir biçimde payalaşılması da sağlanmak amaçlanıyor diyebiliriz. Yani önce telefondan çekip daha sonra uygulamaya yüklemekle uğraşmayacak.Böylece daha rahat ve esnek bir kullanım sağlanmış olacak.

Sinem özdemir

 

İnternet Kullancılarımız Güvenlik Önlemini Tam Olarak Alamıyorlar!

 • 30.4.2018 15:42:18
 • 0 Yorum
 • 808

Türkiye 'de en önemli güvenlik şirketinden yapılan bir açıklama sonrasında bizim ülkemizdeki kullanıcıların güvenliği önemsemediği ortaya çıktı.
Siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab'ın Baş Güvenlik Araştırmacısı Emm, 'Araştırmamıza göre Türk katılımcıların yüzde 46’sı güvenlik önlemi almıyor, herhangi bir antivirüs veya internet güvenliği yazılımı kullanmıyor.' diyerek güvenlik açısından eksik olduğumuzu vurguladı.


Küresel siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab'ın Baş Güvenlik Araştırmacısı David Emm, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre Ortadoğu, Türkiye ve Afrika bölgesinde fidye yazılımlarında yüzde 8,5 artış görüldüğünü belirterek,internette kötü niyetli yazılımcıların da oldukça tehlikeli ve hiç bir iz bıarakmadan harekete geçmiş olduklarını da kaydetmiş oldu.Bu yönüyle düşündüğümüz de aslında yeterince önemsiz bir güvenlik anlayaşına sahip olduğumuz ortada.

Yine açıklamasında farklı bir konuya vurgu yaparak özellikle tüm dünyada öyle farklı yöntemler var ki insanların özel hayatlarına kadar etki edebiliyorlar ve sözlerine bu şekilde devam etti  “Saldırılar, giderek daha profesyonel ve özellikli hale geliyorlar. Verileri şifreleyen fidye yazılımlarının saldırısına uğrayan kullanıcı sayısı neredeyse ikiye katlandı. Şirketler siber güvenlik için her zamankinden çok daha fazla para harcıyorlar ancak hackerlar oldukça kararlı ve hassas verileri çalmak için farklı yollar bulmaya devam ediyorlar.” diye konuştu.

 
Emm, başlıca siber saldırı eğilimleri arasında fidye yazılımı gibi gözüken silici saldırılar, dosyasız zararlı yazılımlarla yapılan saldırılar, politik nedenlerle düzenlenen saldırıların yer aldığını anlattı.Bu kategorilere baktığımız zaman bi çok farklı alanda bizlerin sanal ortamlarda pek güvende olmadığımız ve profesyonellik derecesinde casus insanların olduğu da ortada diyebiliriz.

Sinem özdemir