Ocak Yazilari

Ece Kamar'ın Yapay Zekada Çığır Açacak Büyük Başarısı!

 • 2.1.2018 16:23:49
 • 0 Yorum
 • 778

Ece Kamar ismini sakın unutmayın, zaten yakın gelecekte isteseniz de unutamayacaksınız.

Microsoft’ta çalışan 34 yaşındaki bilim insanı Ece Kamar, çok büyük bir görevin sorumluluğunu yerine getiren bir avuç dahiden biri. Görevi ise yapay zekanın ahlaklı ve vicdanlı olmasını sağlamak. Bir nevi yapay zekanın geleceğini şekillendiren Kamar’ın ne kadar önemli bir sorumluluk üstlendiğini anlamışsınızdır. Zira yapay zeka, Elon Musk dahil birçok kişi tarafından geleceğin potansiyel tehlikesi olarak görülüyor. 

Kendisinin ismini bu zamana kadar duymamıştık fakat kendisi ‘yapay zekada ahlak ve vicdan’ konusunda Beyaz Saray’a rapor hazırlayan, bir yandan da Microsoft’un CEO’su Satya Nadella’ya danışmanlık veriyor. Yapay zekanın şu anda en önemli bilinmeyeninin toplum üzerindeki etkisi olduğunu söyleyen Kamar, konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor:

“İnsanların hayatına dokunan kararların bilgisayarlar tarafından alındığı bir döneme giriyoruz. Aynı zamanda kritik zararların da verilebileceği bir dönem. Toplumdaki birçok kritik karar otomasyonla verilmeye başlandı. Mesela şu anda ABD’de hakimlere yapay zekâ algoritmalı yazılımlar veriliyor. Biri hakim önüne çıkarıldığında kefaletle serbest mi bırakılacağının, yoksa tutuklu mu kalacağının kararı yapay zekâ tarafından veriyor. Yapay zekâ algoritmalarının kullanıldığı eğitimden insan kaynaklarına kadar insana dokunan birçok örneği var. Bir sürücüsüz (otonom) otomobil hata yaptığında insanlar ölebilecek. Mesela bir Tesla sürücüsü hayatını kaybetti. Bu nedenle bizim için çok önemli bir konu haline geldi. Yapay zekânın toplum üzerindeki etkisini ele alıp, insanların hayatına gerçekten faydalı olup, iyi değerler katması gerekiyor. Yani sürücüsüz bir otomobil kaza anında kime veya neye vuracağının seçimini yapabilmeli. Birini öldürmek yerine zarar görmeyecek bir cisme çarpabilecek, veya öldürme kaçınılmazsa tercih yapabilecek.”

Yapay zekanın yalnızca verilerden beslendiğinde iyi şeylerin yanında kötü şeyleri de öğrenebileceğini belirten Kamar, bununla ilgili de şunları söylüyor: 

“Kötü şeyleri öğrenmesini nasıl engelleriz, eşitlik nasıl sağlarız? ABD’deki şirketlerin insan kaynaları departmanında kullandığı yapay zekâ algoritmalarının en büyük sorunu kadın yazılımcılar. Çünkü makineler verilerden öğrenim çıkarırken o pozisyonda daha önce çalışmış kişilere bakıyor. Yazılımcılar a kadınların oranı yüzde 10 olduğu için yapay zekânın insan kaynaklarına önerdiği kişiler de çoğunluk erkeklerin oluyor. Çünkü yapay zekânın kanıtı böyle. Bu tarz önyargıları yapay zekâ algoritmalarında çok fazla görmeye başladık. Yapay zekâ algoritmaları mükemmel çalışmadığında insanların doğrularını bu yazılımlara nasıl verebiliriz ve nasıl daha iyi eğitiriz diye çalışıyoruz.”

Microsoft’un çalışmalarındaki en büyük odak noktasının yapay zekanın insanların yerini alması değil, onların yaşamını daha verimli hale getirmek olduğunu söyleyen Kamar, son olarak şu ifadeleri kullandı: 

“Hiçbir insan mükemmel değil. Hepimizin hataları ve ön yargıları var. Makineler de aynı şekilde. Bizim amacımız insanların güzellikleriyle makinelerin güzelliklerini birleştirmek. Hiçbir zaman bir algoritmanın kendi kendine karar vermesinden heyecan duymuyorum. İnsanla makineleri birleştirebiliyorsa ve bunun sonucundan da daha iyi bir sonuç alınabiliyorsa işte o zaman dünya daha güzel olur. Geçen yıl göğüs kanseri olan kişiler incelendi. Metastas yapmış mı, yapmamış mı diye araştırıldı. Şu anda bir radyoloji profesörünün bu konudaki doğruluğu yüzde 3.5 civarında. Derin öğrenim yöntemi uygulandı. Yapılan bu çalışmanın hata oranı ise 7.5. Ancak bu algoritmayı insana araç verince ve beraber çalışması sağlanınca hata oranı yüzde 0.5’e düşüyor.” 

kaynak:webtekno

LG, Dünyanın En Büyük OLED Ekranını Tanıttı

 • 2.1.2018 16:24:49
 • 0 Yorum
 • 619

LG Display, 8K OLED ekranı ile dünyanın en yüksek çözünürlüklü ekranına sahip 88 inçlik bir ekran tanıttı.

Dünyanın en ünlü ekran üreticileri arasında yer alan LG Display, 88 inçlik yeni 8K OLED ekranlı televizyonu ile yeni bir rekora imza attı. Tıpkı 4K ve HDR’ın şu sıralar ana akımda olması gibi LG Display, odağını gelecek senelerde daha sık göreceğimiz 8K OLED teknolojisine doğrulttu.

Daha önce satışta olan en büyük OLED ekran 77 inç boyutunda 4K kalitesini destekleyen bir ekrandı. Bu teknoloji şu anda LG, Sony, Panosonic gibi üreticiler tarafından sunuluyor olsa da bütün bu üreticiler, panellerini LG Display’den tedarik ediyordu. Yani LG’nin ürettiği bu yeni panel, pek çok farklı marka altında karşımıza çıkabilir.

Bu tarz paneller üreten bir diğer üretici Samsung’un odağı OLED TV’lerden QLED TV’lere kaymış durumda. Bu sayede dünyanın en büyük ve en iyi çözünürlüklü televizyonları LG Display tarafından geliştiriliyor. LG, son yıllarda OLED ekran panellerini üretmek için çok ciddi yatırımlar yaptı. Bu yatırımlar sayesinde en büyük rakibi Samsung’a karşı elindeki kozu daha fazla güçlendiriyor.

LG’nin yeni 88 inçlik 8K OLED ekranı ne zaman, nasıl ve hangi fiyatla satışa sunulacak bilmiyorum, ancak bu ürünün kesinlikle ucuz olmayacağını tahmin edebiliyorum. Peki, sizce televizyonların bu kadar büyük olması ve çözünürlüğünün bu denli abartılı olması gerekli mi? Yoksa 4K teknolojisinden fazlasına gerek yok mu? Yorumlarınızı bekliyorum.

Kaynak : https://www.engadget.com/2018/01/01/lg-shows-off-the-worlds-first-88-inch-8k-oled-display/

Galaxy A8 2018, Güney Kore’de Satışa Çıktı!

 • 3.1.2018 16:21:56
 • 0 Yorum
 • 733

Yılbaşından birkaç gün önce duyurulan Galaxy A8 şu anda Güney Kore’de mağazaların raflarında yerini almış durumda.

Akıllı telefon pazarında zirvede olan teknoloji devi Samsung, bu başarısını üst segment akıllı telefonlarından ziyade, orta segment modellere borçlu olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Samsung’un orta segmentte ciddi bir model yelpazesi ve geniş bir kullanıcı kitlesi mevcut.

Bu kitleye hitap eden başarılı telefonlardan biri olan ve Galaxy S9’un ekonomik alternatifi Galaxy A8 ise 2018 modelinde bulunan Infinity Display teknolojisi ile bu yıl ciddi bir başarı grafiği sağlayacak gibi. Bildiğiniz gibi bir süre önce Samsung, S8 ve Note 8 ile oldukça sevilen Infinity Display teknolojisini orta segmente taşıma kararı almıştı. Güney Koreli teknoloji devinin kısa süre önce tanıttığı Galaxy A8 2018, Infinity Display ile gelen ilk orta segment modeli olacak.

.Güney Kore’nin en büyük operatörlerinden KT tarafından bugün satışa sunulmaya başlanan Samsung A8 2018’in yurtdışı fiyatı 561 dolar civarında. Ayrıca Galaxy A8 ‘Infinity Display’ özelliğinin haricinde yüksek teknolojili Galaxy cihazlarının diğer özelliklerini de barındırıyor. Samsung Pay ve Gear VR entegrasyonu bunlar arasında yer alıyor. Ek olarak Galaxy A8, Galaxy serisinde ön yüzünde çift kamera bulunduran ilk model olacak. Arka yüzün merkezi konumunda bir adet parmak izi tarayıcısı bulunduracak olan modeli, Galaxy S9’un mini modeli olarak düşünebilirsiniz.

Kaynak : https://www.androidcentral.com/samsung-galaxy-a8-now-available-pre-order-south-korea

Ethereum, 2018'e Girerken Adeta Tavan Yaptı!

 • 3.1.2018 16:22:37
 • 0 Yorum
 • 636

Piyasada yer alan Ethereum'ların toplam değerinin 85 Milyar Dolar seviyesine geldiği şu günlerde, Ether birim bazda da yatırımcısının yüzünü güldürerek tepe noktayı gördü.

Çıktığı ilk günden bu güne dek, değerini %10.000 civarında arttıran Ethereum, an itibarı ile Piyasa değeri en yüksek üçüncü kripto-para birimi olarak görülüyor. 2016'nın başlarında 1 Milyar Dolarlık bir pazar payına sahip olan Ethereum, 2 senede devasa bir büyüme gerçekleştirdi diyebiliriz. Daha geçtiğimiz ay içerisinde 400 - 450 Dolar seviyelerinde gezinen Ethereum, 2018'e girdiğimiz ilk günlerde 900 Dolar seviyesinin de üstüne çıktı.

Gün içerisinde sürekli yukarı doğru ivmelenen Ethereum, gün sonunda 914 Doları dahi gördü. Gelen resmi rakamlar, sadece son 24 saat içerisinde Ethereum'un değerini %14.52 oranında attırdığı yönünde. Geçtiğimiz haftanın verilerine oranla ise değer artışı %13.62 olarak görünüyor. An itibarı ile piyasada 79 milyonun üzerinde jeton (token) sahibi olduğu düşünülen Ethereum'un, 2018 yılı içerisinde de bu yükselişini sürdürüp sürdüremeyeceği merak konusu.

150 Milyar Dolar civarında seyreden piyasaya değeri ile Bitcoin'e en çok yaklaşan kripto-para birimi olarak göze çarpan ve yatırımcısının yüzünü güldüren Ether'in, önümüzdeki aylarda Bitcoin'i de geçip geçemeyeceği şu anda kulislerde konuşulmaya başlandı bile. Sizler ne düşünüyorsuz, Ethereum, Bitcoin'i geçebilecek mi?

Kaynak : https://www.coindesk.com/over-900-ether-starts-2018-at-all-time-price-high/

Blade Runner Hayranı, Deckard’ın Evini VR’a Taşıdı

 • 4.1.2018 15:58:38
 • 0 Yorum
 • 694

Quentin Lengele, Rick Deckard’ın Los Angeles’taki dairesini diğer hayranların gezebilmesi için VR ortamına taşıdı.

1982 yılında çekilen ilk filmi ile kült bir yapım haline gelen Blade Runner, 2017’de devam filmi ile beyaz perdenin karşısına çıktı. Film hakkında bilgisi olmayan okuyucularımız için kısaca bahsetmek gerekirse; İlk yapımı 2019 yılında geçiyor ve Los Angeles polis departmanının diğer gezegenleri ele geçirmek için üretilen yasa dışı robotlarla olan mücadelesini anlatıyor. Geçtiğimiz yıl çıkan devam filmi ise 2049 yılında girilen mücadeleyi anlatıyor.

Süper fan olarak tasvir edebileceğimiz Quentin Lengele, tasarladığı Blade Runner 9732 sanal gerçeklik oyununa isim verirken, Rick Deckard’ın dairesinin numarasını eklemenin mantıklı olacağını düşünmüş. Oyunun dokusu ve aydınlatması çok iyi değil ancak olması da gerekmiyor. Çünkü bu oyun benzer fikirli hayranlarla orada olma duygusunu paylaşmak için üretildi. Sanal gerçeklik turunun tanıtım videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Lengele bir sonraki versyonda gerçek dünya ile etkileşimli unsurlar da eklemeyi planladığını açıkladı. Filmin geçtiği 2019 yılı sadece bir yıl uzağımızda olduğu için Lengele, kendisi ve diğer hayranlara çok daha gerçekçi hissettirecek bir tasarım yapabilir. Oyunla ilgili ücretsiz bir beta sürüm yayınlandı ve 7 Ocak tarihinde steam üzerinden resmi çıkışını yapacak.

Kaynak : https://www.engadget.com/2018/01/03/blade-runner-9732-recreates-deckards-apartment-in-vr/

Tesla, Otomotiv Sektöründe Büyük Değişikliklere Yol Açtı

 • 4.1.2018 15:59:18
 • 0 Yorum
 • 702

Otomotiv Sektörü açısından 2016 yılında notu düşük olan Tesla, 2017’de büyük bir çıkış yakaladı.

Endüstri yöneticileri, son dönemde otomobil ticaretinin benzeri görülmemiş bir değişiklik geçirdiğini kabul ediyor. Elektrikli otomobil sektöründe tesla 2017 yılında yaklaşık %30’lik bir pay sahibi oldu ve bir önceki yıla göre hisse değerini %50 oranında arttırdı. Diğer otomotiv üreticileri de hisse değerlerini arttırmış olsa da en büyük hamleyi Tesla yapmış oldu.

Satış grafiğine göre General Motors 50.87 milyar dolarlık gelirle birinci oldu. Tesla ise 49.30 milyar dolarlık çok yakın bir kazanç elde ederek ikinciliği aldı. Ardından 43.88 ve 15.75 milyar dolarlık kazançlarıyla Ford ve Fiat izledi

Tesla, 2012 yılından bu yana, elektrikli araba yapmak konusunda kendi şovunu yönetiyor. Model S, Model X ve Model 3 olmak üzere beş yıl içinde üç farklı model aracı piyasaya sürdü. 2017 yılında yaklaşık 100 bin kadar araç satarak güzel bir rakama da ulaşmış oldu.

12-18 ay arasında bir teslim süresi olan Tesla Model 3’ün ön siparişte 35 bin dolara satıldığı düşünüldüğünde, firma için satılan araç sayısının 2018 yılında çok daha fazla olacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Elektrikli araç sektörünü kısa zaman içerisinde domine etmesinin yanı sıra, sektöre olan talebi de arttırarak Tesla çok büyük işler başardı. İlerleyen dönemde yenilenebilir enerjiye ülkeler tarafından verilen desteğin daha fazla da artmasıyla, Tesla çok daha büyük atılımlar yapacağa benziyor.

Kaynak : http://www.businessinsider.com/biggest-auto-industry-disruptions-in-2017-1/#for-real-the-death-of-the-family-sedan-3

Tüm MacOS ve iOS Cihazlarda Güvenlik Açığı Var!

 • 5.1.2018 15:52:22
 • 0 Yorum
 • 869

Apple, yayınladığı bir bildiri ile tüm MacOS ve iOS cihazların diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi Meltdown ve Spectre güvenlik açıklarından etkilendiğini kabul etti.

Apple için sorunlar bitmek tükenmek bilmiyor. Şirket, yaptığı açıklama ile hem iOS hem de Mac cihazlarında bulunan Intel ya da diğer şirketler tarafından üretilmiş tüm işlemcilerin Meltdown ve Spectre adı verilen güvenlik açıklarından etkilendiğini doğruladı.

Yaptığı açıklamada, ‘Bu güvenlik açıkları tüm modern işlemciler için geçerlidir ve hemen hemen tüm cihazları ve işletim sistemlerini etkiler.’ diyen Apple, ‘Tüm Mac ve iOS işletim sistemli cihazlar da bu durumdan etkilenmektedir. Fakat şu ana kadar müşterilerimizin sorun yaşadığını gösteren bir açıklama bulunmamaktadır.’ dedi.

Çoğu siber saldırının kötü amaçlı yazılımlara dayandığını hatırlatan Apple, kullanıcıların yalnızca App Store gibi güvenilir kaynaklardan yazılım indirmesi gerektiğini söyledi. Şirket, ayrıca MacOS 10.13.2, iOS 11.2 ve tvOS 11.2 yazılım güncellemelerinde bu güvenlik açıklarına odaklandığını da belirtti.

Apple son olarak önümüzdeki günlerde Spectre’ye karşı savunmada kullanıcılara yardımcı olmak amacı ile Safari’ye bir güncelleme yayınlayabileceğini belirtti. Google ve Microsoft, bu hafta başlarında mevcut güvenlik açıklarını gidermek amacı ile bir güncelleme yayınlamıştı.

Kaynak : http://mashable.com/2018/01/04/apple-statement-on-meltdown-spectre-cpu-bugs/#WD9rz50D5sqN

Üç Tarafı Çerçevesiz Tasarımıyla Göz Dolduran Alcatel 5 Ortaya Çıktı!

 • 5.1.2018 15:52:53
 • 0 Yorum
 • 667

Tutarlı sızıntıları ile ünlü Evan Blass, Çinli akıllı telefon üreticisi Alcatel'in yeni amiral gemisi Alcatel 5'in tasarımını paylaştı.

CES 2018, akıllı telefon üreticilerinin yeni yıla hızlı bir başlangıç yapabilmeleri ve yeni ürünlerini en büyük sahnelerde sergileyebilmeleri için muhteşem bir fırsattır. Alcatel'in yeni amiral gemisini CES 2018’de tanıtıp tanıtmayacağını henüz bilmiyoruz fakat isabetli sızıntıları ile tanınan Evan Blass, Twitter hesabı üzerinden yeni Alcatel amiral gemisinin tasarımını paylaştı.

Blass’ın paylaştığı görsele göre Alcatel 5, Xiaomi Mi Mix serisinden aşina olduğumuz 3 tarafı çerçevesiz akıllı telefon tasarımını örnek alıyor. Fark şu ki; Alcatel 5, diğer akıllı telefon üreticilerinin aksine üst çerçeveyi değil alt çerçeveyi yok ediyor. Böylece ekranın üstünde geçtiğimiz yıllarda gördüğümüz standart çerçeveler varken alt tarafı son derece ince bir çerçeveye sahip.

Alcatel 5, amiral gemilerinin trendine uyarak 18:9 ekran formatına sahip. Cihazın ön yüzeyindeki eleştirebileceğimiz tek nokta ekranın üstünde bulunan çerçevenin olağan dışı bir kalınlığa sahip olması. Bunun dışında cihazın arkasına baktığımızda tek kameraya sahip olduğunu görüyoruz. Arka kameranın hemen altında çift ton LED flaş ve parmak izi tarayıcı bulunuyor.

Sonuç olarak Alcatel 5, uçuk bir fiyatla piyasaya çıkmadığı takdirde tüketicilerin ilgi gösterebileceği bir akıllı telefon olabilir. Tabii bu konuda cihazın tasarımı kadar teknik özellikleri de önemli bir rol oynayacaktır. Yine de Evan Blass tarafından paylaşılan Alcatel 5 için en azından tasarım anlamında olumlu yorumlar yapmak mümkün.

Android Programsız Arka Planda YouTube Açma

 • 6.1.2018 11:25:02
 • 0 Yorum
 • 733

Hepimizin karşılaşmış olduğu sorunlardan bir tanesi de eğer son model bir akıllı telefonunuz yoksa yada telefonunuzda akıllı pencereler özelliği yok ise YouTube’u arka planda çalıştırıyor olamayışımızdır. Akıllı cihazımızdan YouTube ‘dan müzik dinlerken bazı uygulamalarda gezme isteği de olmaz ise olmazımızdır.

Şimdi size Android programsız YouTube arka planda müzik dinlemek işleminin gerçek olacağını söyleseydim ? ???? Tabi ki de gerçek. Üstüne üstelik hiç bir program dahi indirmenize gerek yok. Bu işlem sayesinde hem müzik dinleyebilir hemde başka uygulamalarda sörf yapma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Android Programsız YouTube Arka Planda Çalıştırma

Bu işlemi yapabilmek için ise telefonunuzda sadece ve sadece Chrome tarayıcısının yüklü olması yeterli olacaktır. Yapacağımız işlem ise çok basit aslında Chrome ‘dan YouTube ‘a girmek. Fakat sadece girmek yetmiyor. Bazı ufak bir cambazlık yapacağız. YouTube kapatınca müzik çalsın istiyor iseniz ise yapacağınız işlemleri size aşağıda anlatıyorum.

    Telefonunuzdan “Chrome” internet tarayıcısını açın.
    Ardından bu tarayıcıdan “YouTube” a girin.
    Daha sonra yapmanız işlem ise bir şarkı seçin.
    Daha sonrasında ise tarayıcıda sağ üstte bulunan üç nokta üst üste olan “Ayarlar” anlamına gelen ikona tıklayın.
    Oradan “Masaüstü sitesi iste” butonuna tıklayın.
    Ardından bilgisayarda ki gibi karşınıza gelecek olan YouTube ‘dan “Otomatik Oynat” kısmının açık olduğuna dikkat edin.
    Daha sonrasında şarkıyı başlatın.
    Ardından telefonunuzda istediğiniz bir yere girebilirsiniz.
    Daha sonrasında bildirim çubuğunu aşağıya indirerek “Oynatma” ikonuna basın.

Bu sayede artık Android programsız YouTube arka planda çalıştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Hem bu sayede akıllı cihazınıza hiç bir program kurmaya gerek kalmaz, hemde akıllı telefonunuzu uygulamalar çöplüğüne çevirmemiş olursunuz. Çok kullanışlı ve her Android işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda bu yöntem uygulanabilir.

Android YouTube arka planda çalıştırma işlemi ise yukarıda görmüş olduğunuz şekilde yapılmaktadır. Sizlerde artık istediğiniz müziği arka planda çalmasını istiyor iseniz YouTube ‘dan açacağınız müziği bu şekilde artık telefonunuzdan çalıştırabilir, arkadan müzik çalarken de siz başka uygulamalarda başka şeylerde dolaşabilir, başka şeyler yapabilirsiniz.

Son 36 Yılın En Kötü Oyunları!

 • 8.1.2018 16:53:07
 • 0 Yorum
 • 728

Son 36 yıl içerisinde karşımıza çıkan en kötü 5 oyunu sizler için listeledik. Oyunlar kötü olabilir, ancak bu oyunlar bu durumun en aşırı olanlarıydı.

Oyunların güzel olup olmadıklarını neye göre değerlendiririz? 20 yıl önce çıkan bir oyunla günümüz oyunu arasında bir kıyaslama yapılabilir mi? Pek çok kişinin düşündüğünün aksine oyunların başarılı olup olmadığına karar verilirken yalnızca grafik değil, hikaye, oynanış gibi pek çok konu göz önünde bulunduruluyor.

Bu yüzden en kötü oyunlar denildiğinde, bu oyunlar çoğu kişi için kötü olabiliyor. Bugün sizlere, son 36 yılın en kötü 5 oyununu sunacağız. Bu oyunları seven insanların olduğunu pek düşünmediğim için sorun da olmayacaktır.

E.T. the Extra-Terrestrial(1982)

Steven Spielberg’ün efsane filmleri arasında yer alan E.T.’nin video oyunu, pek çok kişiye göre dünyanın en kötü oyunu olarak geçiyor. Temmuz 1982’de dönemin başarılı teknoloji şirketlerinden Atari tarafından geliştirilen ve tarihe “en kötü oyun” unvanı ile giren oyundur. Oyunun bu kadar kötü olmasının ardında pek çok sebep var, ancak bunların arkasındaki en büyük etken, oyunun geliştirme sürecinin yalnızca 5 hafta sürmesi olmuş.

Catfight(1996)

Oyunun gerçek isminin “kadın dövüş oyunu” olması gerekiyor. Şimdiye kadarki en kötü oyunlar listesinde E.T. ile yarışma şerefine yükselen oyun, yanıt vermeyen komutlar, gerçek kadınları koyup cinsiyetçi yaklaşımı, müzik ve ses efektleri, kısacası bir oyunda bulunması gereken hemen hemen her şeyden tepki çekmiştir.

Superman Returns(2006)

Bir Superman oyunundan ne beklersiniz? Dünya üzerindeki her şeyi yok edebilme gücü olan Superman oyunda da aynı şekilde aktarılmalıdır. Burada gördüğümüz Superman ise duvara çarpınca duran bir karakter. Tatmin edici hiçbir yanı olmayan oyun, aynı ismi taşıyan filmi gibi unutuldu.

Assassins Creed 3(2012)

Bu liste arasında en çok tepki çekeceğimiz oyun bu olabilir, ancak bu oyun bunu hak ediyor. Assassins Creed ve Ezio gibi bir efsane karakteri heba eden oyun olduğunu düşünüyorum. Ubisoft, bu oyunu hiç çıkarmasaydı bütün seri çok güzel bir şekilde aklımızda kalacaktı, ancak bu oyunla serinin büyüsü kaçtı ve bir daha asla eski hazzını vermemeye başladı.

Kinect Star Wars(2012)

Microsoft Kinect’in hareket yakalama sensörüyle birlikte kullanmak için en çok beklenen oyunlardan olan Kinect Star Wars, fiziksel bir denetleyicisi olmadığı için boşu boşuna elinizi salladığınız birazcık boş bir oyun oldu. Oyunun hedefi çok güzel olmasına rağmen ne yazık ki istenen şeyi oyuna veremedi.

Bu oyunlar dışında sizin “çok kötü bir oyundu” dediğiniz oyunlar varsa yorum kısmına bizimle sebebiyle birlikte paylaşabilirsiniz.

Kaynak : https://thenextweb.com/syndication/2018/01/05/worst-video-games-last-35-years/ 

Intel, 802.11ax İçerecek Olan Yonga Setlerini Duyurdu

 • 8.1.2018 16:54:06
 • 0 Yorum
 • 667

Intel yaptığı duyuruyla, bu sene içerisinde çıkacak olan yonga setlerinde, Wi-Fi standartlarının yeni nesli olması beklenen 802.11ax bulunacağını duyurdu.

2017 yılının son çeyreğinde duyurulan ve bir önceki nesil olan Mu-Mimo standardından 4 ile 8 kat daha fazla hızlı olması beklenen 802.11ax, Intel'in yeni üretilecek olan yonga setlerinde standart olarak yer alacak. Özellikle bant genişliğini arttırarak, 6. nesilde büyük bir hız artışı sağlayacak olan 802.11ax, öncelikle Hotspot içeren mekanlarda veya birden fazla cihazın bağlandığı modemlerden internet hizmeti alırken farkını hissettirecek.

Bu yeni Wi-Fi standardı bizler için çok büyük bir değişim sağlamayacak olabilir ama yüzlerce bilgisayar ile çalışılan büyük şirketlerdeki network ağının daha sorunsuz ve hızlı çalışmasına ön ayak olacak. 802.11ax her ne kadar yonga setlerindeki yeni standardı belirleyecek olsa da, Intel konuyla ilgili ilk çalışma yapan şirket değil. Nitekim Qualcomm, 2017'nin Şubat ayında, 802.11ax ile ilgili duyurusunu gerçekleştirmişti.

Bünyesinde Bluetooth 5.0 desteğini de barındıracak olan bu sistemin hayatımıza girmesi için şu an için erken... Nitekim mevcut mobil cihazlar bu yeni standardı henüz desteklemiyor. Ancak 2018 yılında geçiş süreci başladıktan sonra, yavaş yavaş 6. nesil Wi-Fi teknolojisine geçiş sağlayacağız.

Kaynak : https://www.theverge.com/circuitbreaker/2018/1/6/16858672/80211ax-wifi-intel-chip-announced-certification-2019