ARABALAR

Uzun bir yolculukta ne almanız gerekir

 • 12.8.2021 00:39:22
 • 0 Yorum
 • 213

 

Uzun mesafelerde sürmek güzel ve aileniz ve arkadaşlarınızla keyifli bir zaman geçirmek için iyi bir neden. Uzun çalışma süresi nedeniyle, her türlü sorun ortaya çıkabilir. İşte uzun bir yolculuk sırasında yanınıza almanız gereken bazı önemli şeyler. Bazıları evrenseldir ve her mevsim için geçerlidir, Diğerleri mevsime bağlıdır. şoförlü araç kiralama

Kişisel belgeler ve para

Araç belgelerinizi, kişisel belgelerinizi-Ehliyetinizi, kimlik kartınızı yanınızda taşımak iyidir. Bu son derece önemlidir ve örneğin bir otelde, restoranda veya başka bir kurumda sorulursa gösterebilirsiniz. Belgeleri taşımak size zaman ve güçlük kazandıracaktır. Cebinizde büyük miktarda para taşımayın. Yeterince getir, ama asla çok fazla getirmeyin. Paranızı kredi ve banka kartlarında saklamak daha uygundur ve Atm'den kolayca çekebilirsiniz.

 

Yiyecek ve içecek

Uzun yolculuklarda yemek ve içmek çok önemlidir. Bazen yolculuklar beklenmedik bir şekilde gelişir veya beklenenden daha uzun sürer. Yeterli yiyecek ve içecek varsa, öngörülemeyen durumlar sizi rahatsız etmeyecektir.  şoförlü araç kiralama

Giyim

Yılın zamanından bağımsız olarak sıcak ve soğuk kıyafetlere sahip olmak çok önemlidir. Yaz daha sıcak olmasına rağmen, gece sıcaklıkları düşebilir ve bu güzel hava için sıcak kıyafetlere ve ayakkabılara sahip olmak iyidir. Sürdüğünüz araba muhtemelen bir ısıtma ve klimaya sahiptir, ancak tüm yolculuğu orada geçirmek zor olacaktır.

Cep telefonları ve cihazlar

Gitmeden önce telefonunuzu tamamen şarj etmeniz gerekir. Aileniz ve arkadaşlarınızla bağlantıda kalmanızı sağlayan diğer cihazları yanınıza alabilirsiniz. Telefonunuzu doğrudan arabadan şarj etmenizi sağlayan taşınabilir bir Şarj Cihazı almak iyidir.  şoförlü araç kiralama

Araçlar ve yakıt

Uzun bir yolculuğa çıkmadan önce yakıt Deponuzu sonuna kadar doldurmaya çalışın. Ayrıca, tam bir benzin hortumu alın. Yol tahmin edilemez olduğu için, aracın küçük hasarlarını ortadan kaldırmak için temel bir araca sahip olmak iyidir. Yedek bir lastik ve İlk Yardım çantası getirmelisin. Aracınızı Top Vipvito'dan kiralamaya karar verirseniz, ülke çapında haftada 7 gün 24 saat desteğe sahiptir.

İşte Aston Martin DSB Superleggera Volante!

 • 17.8.2018 14:34:33
 • 0 Yorum
 • 1240

Gelecek yıl kullanıcılarıyla buluşacak olan Aston Martin DBS Superleggera Volante, ilk defa kameralar tarafından görüntülendi. Yüzeysel bir fotoğraf ile yeni model hakkında  yorum yapmak oldukça zor olsa da şunu diyebiliriz ki İngiliz şirketi aslında bir cabriolet olan DSB Superleggera Volante için DSB serisinin DNA’sında büyük ölçüde değişiklik yapılmamış.

2019'da yola çıkacak olan DSB Volante, karşısında pek de dişli rakipler bulamayacak. Çünkü Ferrari 812 Superfast için henüz bir cabriolet seçenek sunulmadı. Tabii Bentley Continental ve McLaren 720S Spider gibi rakipler yine de hafife alınmamalı.

Son olarak yeni DSB Volante’de İngiliz üreticinin 716 beyir güç çıkışına sahip olan 5.2 litrelik twin turbo V12 motoru kullanmış. Bu güçlü motor ise sekiz ileri otomatik ZF şanzıman ile desteklenmiş. Mevcut modele göre 100-120 kg ağırlık kazanan yeni DSB Volante için bir takım performans iyileştirmeleri mevcut. Ancak bir cabriolet modeli için yüksek sayılabilecek bu ek ağırlık her durumda aracın performans ve yakıt ekonomisi değerlerini kötü etkileyecektir.

Araçlar Artık Saat İle Yönetilebilecek

 • 2.8.2018 14:55:52
 • 0 Yorum
 • 755

Alman otomotiv devi BMW ile Fossil, yeni bir akıllı saat için anlaşmaya vardı. Fossil Group yönetim kurulu başkanı ve CEO'su Kosta Kartsotis'in yaptığı açıklamaya göre akıllı saat, BMW temalı ve araçlarla entegre olabilecek. İki şirketinde doğruladığı saatin tasarımı ve teknik özellikleri henüz bilinmiyor. Fossil Group'un Diesel, Emporio Armiani, Kate Spade ve Michael Kors gibi lisanslı markalar için saatler ürettiğini biliniyor. Bu yeni ortaklıkla birlikte Fossil, zaten geniş olan marka listesine bir yenisini eklemiş olacak.

Fossil Group yönetim kurulu başkanı ve CEO'su Kosta Kartsotis, yaptığı bir açıklamada "BMW, dünyadaki en ikonik markalardan bir tanesi," dedi ve ekledi; "tasarım uzmanlığınızı ve akılı saat yeteneklerinizi dünyanın dört bir yanındaki BMW meraklılarına ulaştırmak için sabırsızlanıyoruz". Saatlerin ne zaman geleceği bilinmiyor ancak ortaklığın 2023'e dek süreceği açıklandı. Bu yüzden önümüzdeki dört sene içinde farklı nesillerde akıllı saatler görebiliriz.

Hayalimizde Gördüğümüz Uçan Arabalar Sonunda Gerçek Oldu!

 • 22.3.2018 18:05:42
 • 0 Yorum
 • 825

Hollanda firması PAL-V'nin üzerinde 15 yıldır çalıştığı uçan araba, 2019'da yollarda olacak. Bir hayli yüksek miktarlarla satışa sunulan arabayı kullanabilmek için pilot lisansı şart.
Son hali büyük bir heyecan ile gösterime çıkan uçan otomobilleri alabilmek için şirketin resmi internet sitesinden sipariş vermek gerekiyor.
1 yıl sonra tamammen satışa çıkarılıp teslimatı tamamlanacak.


Araç karada 160 km hıza ulaşabilirken, havada 179 km son hıza kadar çıkabilecek. 11 bin feet'e kadar yükselen aracın menzili ise 563 km olarak açıkandı.

Kalkış için tek bir düğme kullanarak otomatik uçuş modu sağlanacak tüm işlemler ve hazırlıklıklar dakikalar içierisinde bitmiş olacak.

İlk etapta sınırlı sayıda üretilen (90 adet) araçların satışa çıkarılacağı duyurulurken, fiyatın 499 bin euro (621 bin 500 dolar) olması bekleniyor. Daha sonrasında gelecek olan versiyonun fiyatı ise 299 bin euroya düşecek. Yaklaşık 2 buçuk milyon liraya gelen fiyatı için içerine uçuş derleri ve başarılı olanların pilot lisansına sahip olup sürücü belgesi gibi kullanacakları açıklandı.

Sinem Özdemir

Jaguar'ın Tanıtımı Büyük Bir Heyacanla Yapıldı!

 • 20.3.2018 15:21:12
 • 0 Yorum
 • 1103

Sınırlı sayıda davetliye yapılan gösterim ile dünyada ilk kez İstanbul'da kullanıcıların karşısına çıkan Jaguar'ın elektrikli otomobili, Tesla Model X'in en büyük rakibi olacak.
Son zamanlarda otomobilseverler tarfından elektrikli araba modelleri bir hayli ilgi görecek durumda gibi görünüyor. İlk olarak İngiltere'de gösterime çıkan ve bir hayli sevilen bu modelin Türkiye'de büyük bir ilgi göreceği konuşuluyor.

Bu hızlanan geliştirme aşamalarında Formula E, teknolojileri de kullanan Jaguar, ilk elektrikli otomobilini üretti. Arabanın diğer üretimlerinden farkı CX-75 modelinden esinlenilerek tasarlanan omuz yapısı çizgisini bir hayli etkileyen yapısı dikkat çekiyor.

İç tasarımda da Land Rover'ın yeni tasarım dilinden ögeler içeren bu otomobilin ismi ise I-Pace. Çift elektirikli motoru bulunan araba aynı zamanda torku gücü bakımından da büyük bir yere sahip.  Otomobilin kullanıcılarına sağlamış olduğu en önemli avantajların arasında yüksek bir çekiş gücüyle aile arabaları olarak en iyisi olduğu ve yerden yüksek yapısıyla sürücülerine bir hayli rahatlık sağlayabilmesi,bağaj yapısının da geniş olmasıyla tatiller de ve alışverişlerinde pek çok açıdan kolaylık ve imkan tanıyabilmesi. 

Sinem Özdemir

Tesla, Otomotiv Sektöründe Büyük Değişikliklere Yol Açtı

 • 4.1.2018 15:59:18
 • 0 Yorum
 • 882

Otomotiv Sektörü açısından 2016 yılında notu düşük olan Tesla, 2017’de büyük bir çıkış yakaladı.

Endüstri yöneticileri, son dönemde otomobil ticaretinin benzeri görülmemiş bir değişiklik geçirdiğini kabul ediyor. Elektrikli otomobil sektöründe tesla 2017 yılında yaklaşık %30’lik bir pay sahibi oldu ve bir önceki yıla göre hisse değerini %50 oranında arttırdı. Diğer otomotiv üreticileri de hisse değerlerini arttırmış olsa da en büyük hamleyi Tesla yapmış oldu.

Satış grafiğine göre General Motors 50.87 milyar dolarlık gelirle birinci oldu. Tesla ise 49.30 milyar dolarlık çok yakın bir kazanç elde ederek ikinciliği aldı. Ardından 43.88 ve 15.75 milyar dolarlık kazançlarıyla Ford ve Fiat izledi

Tesla, 2012 yılından bu yana, elektrikli araba yapmak konusunda kendi şovunu yönetiyor. Model S, Model X ve Model 3 olmak üzere beş yıl içinde üç farklı model aracı piyasaya sürdü. 2017 yılında yaklaşık 100 bin kadar araç satarak güzel bir rakama da ulaşmış oldu.

12-18 ay arasında bir teslim süresi olan Tesla Model 3’ün ön siparişte 35 bin dolara satıldığı düşünüldüğünde, firma için satılan araç sayısının 2018 yılında çok daha fazla olacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Elektrikli araç sektörünü kısa zaman içerisinde domine etmesinin yanı sıra, sektöre olan talebi de arttırarak Tesla çok büyük işler başardı. İlerleyen dönemde yenilenebilir enerjiye ülkeler tarafından verilen desteğin daha fazla da artmasıyla, Tesla çok daha büyük atılımlar yapacağa benziyor.

Kaynak : http://www.businessinsider.com/biggest-auto-industry-disruptions-in-2017-1/#for-real-the-death-of-the-family-sedan-3

Rusların Efsane Arabası Lada, Yeniden Türkiye’ye Geliyor!

 • 20.12.2017 16:34:42
 • 0 Yorum
 • 856

Rusya’nın kült markalarından olan ve bir dönem ülkemizde de fazlasıyla tercih edilen otomobil Lada, 2 farklı modelle Türkiye’ye dönüş yapıyor.

Lada’nın Türkiye’de satıldığı dönemleri hatırlıyor musunuz? Minik olduğu kadar sempatik Lada modelleri, zamanında ülkemizde birçok kişinin satın aldığı otomobiller arasında yer almıştır. İşte bu kült markanın yeni versiyonları 2018’in başından itibaren tekrar Türkiye yollarında olacak.

Gelen son haberlere göre Türkiye piyasası için son hazırlıklarını yapan marka, internet sitesini de bu şekilde güncelledi. "Yine, yeni, yeniden…" sloganıyla güncellenen site üzerinden bir mesaj gönderen Lada, Niva ve Niva Urban adında iki modeli Türkiye için satışa sunacak.

Son teknoloji donanımlara ve farklı renk alternatiflerine sahip olacak iki modelin her ikisinde de 3 ve 5 kapı seçenekleri bulunacak. Fiyatları henüz belli olmayan modellerin fiyatlarına Lada’nın resmi sitesi üzerinden bakılmak istendiğinde ise karşımıza "Ocak 2018'de açıklanacaktır" ibaresi çıkıyor.

kaynak:webtekno

Volvo, İddialı Otonom Sürüş Deneyini Erteledi!

 • 16.12.2017 10:20:18
 • 0 Yorum
 • 799

İsveçli otomobil devi Volvo, otonom araçlar için 2017 yılında başlatmayı planladığı Drive Me programını 2021 yılına ertelediğini açıkladı. Bununla birlikte program çerçevesinde dağıtılması planlanan otomobil seviyesinde de gerilemeye gidilecek.

Volvo, 2015 yılında duyurduğu orijinal planlarında, 100 adet XC90 SUV'sini önce İsveç'teki ailelere, ardından da Çin ve İngiltere'deki ailelere test edilmesi için göndereceğini belirtmişti. Araçlar, adı geçen ülkelerde önceden onaylanmış ve aracın sistemiyle eşleştirilmiş otoyollarda "denetimsiz" otonom modda çalıştırılabileceklerdi. Volvo, sürücülerin sürüş sürecinden tamamen kurtulabileceklerini, bunun yerine kitap okumak, video izlemek ya da oyun oynamak gibi meşgalelerle vakit geçirebileceklerini belirtmişti. Araçlarını biraz da öven bir açıklama yapan Volvo, kendisini götüreceğini ve önüne çıkabilecek her türlü engeli de halledebileceğini söylemişti.

Ancak, bu kadar büyük konuşmuşken bir sorun ortaya çıktı. İsveç, Çin ve İngiltere'deki ailelerin arabanın herhangi bir koltuğuna oturması için biraz daha beklemeleri gerekiyor. Automotive News'de yer alan bir mülakata göre Volvo, adı geçen 100 otomobilin önümüzdeki dört yıl içinde Drive Me programına dahil olacağını duyurdu.  Bununla birlikte şirket test için, Seviye-4 hazır araba almak yerine Seviye-2 yarı özerk sistemli araçları ailelere verecek. 

Volvo yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda bazı sorunların çok hızlı çözüldüğü ancak bazılarının ise beklenenden daha zor bir çözümü olduğu belirtildi. Öte yandan Volvo'nun bu adımı atması bir taraftan akıllıca olarak nitelendirilebilir. Zira şirketin planlama zamanı sırasında rakipleri otonom araç alanında daha iyi bir seviyeye yükselmişlerdi. Tesla, GM, Mercedes-Benz ve Audi gibi şirketler yüksek derecede otomatikleştirilmiş Seviye 2 ve 3 özellikli otomobilleri piyasaya sürmeye başlamış Alphabet'in Waymo'su gibi daha yüksek otonom düzetinde olan projeler ise hızla daha iyi olma yolunda ilerliyordu. Volvo'da yaptığı açıklamayla bu farkı kapatma amacını güderek sıradan insanlar üzerinde deney yapılacağını belirtmişti. 

Volvo yöneticileri, kendi kendine çalışan sistemin temelini oluşturan elektrik mimarisini hala değiştirdiklerini belirtiyorlar. İsveçli otomobil üreticisi, bu yılın başlarında , gerekli yazılımı geliştirmek için Autoliv (otomotiv güvenlik sistemleri yapan bir Amerikan şirketi) ile birlikte çalışacağını ve çip üreticisi Nvidia ile ortak bilgisayar gücü sağlayacağını açıkladı. Yani İsveçli dev otomobil üreticisi tekrardan daha rasyonel adımlar atmaya başladı ve bence 2021 hedefleri oldukça tutarlı görünüyor.

Kaynak : https://www.engadget.com/2017/12/15/volvo-reduces-autonomous-driving-tests-to-find-the-right-sensors/ 

BMW M Bike Limited Carbon Edition'a bayıldık

 • 6.12.2017 16:49:09
 • 0 Yorum
 • 766

Alman otomotiv üretcisi BMW, bisiklet işini sevdi. Sadece 500 adet üretilecek olan BMW M Bike Limited Carbon Edition, oldukça havalı bir bisiklet olmuş.

BMW M Bike Limited Carbon Edition'a bayıldık

Toshiba’nın Yeni Hızlı Şarj Pili Elektrikli Araçlarda Menzili 3 Katına Çıkaracak

 • 23.11.2017 13:05:13
 • 0 Yorum
 • 812

Elektrikli araçlarda en önemli iki şey; şarj süresi ve menzildir. İşte Toshiba firması sadece dakikalar içinde şarj olacak ve diğer pillere göre 3 kat menzil sağlayan bir pil ürettiğini duyurdu .

Toshiba’nın 2007’den beri farklı formlarda ürettiği SCiB bataryalar (Super Charge ion Battery-Süper Şarj İyon Bataryası) ününü 5 dakikada % 90’a kadar dolabilmesine borçlu. Ayrıca 10 yıl pil ömrü ve yüksek seviyede güvenliğe sahip olduğundan ,Mitsubishi i MiEV ve Honda Fit EV gibi elektrikli araçlarda kullanılıyor. Normalde anotta lityum titanyum oksit kullanırken, yeni nesil pilde anotta titanyum niyobyum oksit kullanacak. Böylece daha iyi bir kristal yapı sağlandığından enerji yoğunluğu iki katına çıkacak.

Toshiba 50-Ah yeni versiyonunda hem güvenliği arttırırken, hem de 5000 şarja kadar % 90’dan daha fazla pil kapasitesi koruma sağlayacak. Bu sayede 6 dakika şarjla, 320 km’ye kadar menzil sağlanabilecek. Bu lityum iyon pile göre 3 kat daha fazla menzil anlamına geliyor. Yeni pillerin 2019 yılında pratik uygulamalarının olmaya başlayacağı öngörülüyor

kaynak:gercekbilim

Uber sürücüsüz otomobil filosu için Volvo’dan 24 bin araç alacak

 • 21.11.2017 12:34:18
 • 0 Yorum
 • 749

Uber sürücüsüz otomobil filosu için Volvo’dan tam 24 bin otomobil satın alacak. Bloomberg’de yer alan habere göre, bu araçların tamamı XC90 adını taşıyan SUV modelden oluşacak. Yurt dışında 45 bin 750 dolar karşılığında satılan araçların teslimatı 2019 ila 2021 yılları arasında gerçekleştirilecek.

Volvo’dan yapılan açıklamaya göre; otomobilin baz versiyonunda bulunan otonom sürüş teknolojisi, Uber’in kendi otomasyon özelliklerini araca yerleştirmesini mümkün kılacak. Uber’in otomotiv işbirliklerinden sorumlu yöneticisi Jeff Miller ise yeni anlaşmayla sürücüsüz otomobillerin geniş ölçekli üretimine destek olduklarını belirtti.

kaynak: teknoblog

İkinci nesil Tesla Roadster 2020’de yollarda olacak

 • 18.11.2017 09:31:47
 • 0 Yorum
 • 762

Tesla, ilk elektrikli kamyonu Tesla Semi için düzenlediği tanıtım etkinliğinde bir sürprize imza attı ve ikinci nesil Roadster’ı da gözler önüne çıkardı. Yeni Tesla Roadster, 200 kWh kapasitesindeki bataryasıyla neredeyse 1000 kilometrelik bir menzil vadediyor.Tesla CEO’su Elon Musk, yeni Roadster ile Los Angeles ve San Francisco arasındaki mesafenin tekrar şarja ihtiyaç duyulmadan gidilip gelinebileceğini belirtti. 0’dan 100 kilometre hıza sadece 1.9 saniyede ulaşabilecek. 160 kilometre hıza ise 4.2 saniyede çıkabilecek. 400 kilometrenin üzerindeki en yüksek hıza ulaşmak ise yaklaşık 8.9 saniye alacak.Otomobilde biri önde, diğer ikisi de arkada olmak üzere üç motor bulunuyor. Dört kişilik olması da yeni Roadster’ın dikkat çekici yönleri arasında yer alıyor.

Elon Musk, yeni Roadster için “Elektrikli araçları çok pis dövecek” tanımlamasını kullandı. Tesla CEO’su yeni Roadster’ın hızını anlatırken yakınlarda havalanan bir uçağı göstererek otomobilin söz konusu uçaktan daha hızlı gidebileceğini belirtti.

kaynak:teknoblog

Bmw Araç Toplatıyor

 • 7.11.2017 13:28:28
 • 0 Yorum
 • 818

Haber duyulalı üzerinden çok az zaman geçmesine karşın bmw kullanıcıları bir hayli tedirgin. ne olacak, neden toplatılıyor derken Bmw bir açıklama yaptı, detayları için yazımıza göz ata bilirsiniz.

BMW'nin üretimde yaptığı büyük yanlış, markaya büyük zararlar verebilir. Çünkü yanlış üretimle çıkan araçlarda yangın tehlikesi olduğu söylendi. İşte detaylar...

Son yılların toplatma modasına BMW’de 1.4 milyon adetle ortak oldu. Alman üreticinin sadece ABD’ye özel bu toplatma kararının altında “yangın tehlikesi” yatıyor.  Son 2 haftadır dünya Subaru ve Nissan gibi Japon markaların yaptığı sıra dışı olaylarla meşgul olurken, bu sefer Almanya’dan ses geldi.

Dediğimiz gibi BMW’nin şu  andaki sorunu 2006 ve 2011 yılları arasında satılan araçların klima ve motor aksamlarında çıkan kritik şikayetler üzerine inceleme yaptı ve olayın oldukça tehlikeli olduğu ortaya çıktı.
Toplatmanın ilk nedenlerinden biri klima! 

Bu kısımda çıkan sorun; klima motorundan çıkıp aracın iç kısmına getirilen kabloların aşırı ısındığı tespit edilmiş. Aşırı ısınmasının ardından bazı araçlarda yangın çıktığı görülmüş. Bunun üzerine araştırma yapan BMW, gerçekten böyle bir şeyin olduğunu kabul etti.

Büyük toplatmanın bir nedeni ise yağ karterindeki sorun. 

Bu kısımda yapılan hatanında yangına bağlı geliştiği söylendi. Yani şu şekilde anlatmamız gerekirse; pozitif yağ karterinin havalandırma valfinde yaşanan yüksek sıcaklık sorununa bağlı olarak, deforme ile birlikte kısa devre sorunları görülmüş. Sonrasında ise PVC valfinin eridikten sonra yangına sebeb olduğu tespit edilmiş.

Baktığımızda olay oldukça ciddi ve maliyetli olacak. Geri çağırılacak araçlar büyük ihtimal her segmentten olacak. Bazı hatalar yapılır ancak servislerde kısa süreli halledilecek cinsten olur. BMW’nin yaptığı bu dikkatsiz üretimden dolayı ölümle sonuçlanan haberler duyabilirdik. Bakalım BMW bu konu hakkında başka açıklamalar yapacak mı?

 

kaynak: paratic

Renault Hakkında

 • 2.11.2017 12:14:49
 • 0 Yorum
 • 1257

Arabalar günümüzde lüks olmaktan çıkıp birer ihtiyaç haline dönüştüler. Hatta ortalama düzeyde bir aile de 2 araba sahibi durumda. Peki ya markalar hakkında neler biliyoruz bir geçmişe göz atalım. Yazımızın ilk kısmında sizlere Avrupanın en çok satan markalarından biri olan Renault hakkında bilgi edineceğiz.

Renault, Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Fransa’nın en önde gelen otomotiv üreticilerinden biridir. Her ne kadar Renault desek de günümüz itibariyle şirket kendi markası Renault dışında birçok otomotiv şirketi ile de etkileşim halinde olması nedeni ile Renault Gurup olarak anılmaktadır. Fransa’nın çok uluslu şirketlerinin başında gelen Renault, resmi olarak 19. yüzyılın son yılında kurulmuştur. Başka bir ifadeyle 1899 yılında kurulan Renault, Fransa’nın Peugeot ile beraber en eski otomotiv şirketlerinden biri kabul edilir. Şirket çok büyük bir küresel güç haline gelmiştir ve dünyanın birçok bölgesine araç ihracatı gerçekleştirmektedir. Otomotiv sanayinin birçok yan ve alt kolunda da faaliyet gösteren Renault, bu anlamda binek araçtan tutun da minibüse, tanka, otobüse, traktöre kadar birçok çeşitli farklı türde araç üretimi gerçekleştirmektedir. Neredeyse 120 yıllık bir otomotiv tecrübesine sahip olan Renault, bu anlamda Avrupa’nın en önde gelen şirketlerinden biridir. Tam bir aile ürünü olan Renault, adını kendisini tasarlayan Renault ailesinden alır. Şirketin kurucuları arasında 3 önemli isim bulunur. Bunlar Louis Renault, Marcel Renault ve Fernand Renault’dur.

Dünyanın birçok ülkesine otomotiv ürünü ihraç eden Renault, Fransa’nın en büyük ekonomik güçlerinden biri konumundadır. Günümüz itibariyle Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi devasa ülkeleri bir kenara koyacak olursak Renault tam 118 ülkeye ürün satmaktadır. Bu çok etkileyici bir sayıdır. Otomotiv sektöründe her türden araç üreten Renault, yıllık 52 milyar avroluk bir gelire sahiptir. Bu gelirin yüzde 6,5’luk kısmı net kardır. Şirketin asetleri hesaba katılacak olursa şirketin değerinin 200 milyar avrodan çok daha fazla olduğu düşünülmekte. Şirketin yüzde yirmiye yakın bir hissesi devlete aittir. Ayrıca Nissan’la da hisse bağlamında ortaklığı bulunmaktadır. Dünyanın en büyük ticari şirketlerinden olan Renault, küresel bir marka olarak dünyanın birçok noktasında çalışana sahiptir. Tüm bu çalışanlar nazara alındığı vakit, şirketin istihdam kapasitesi 128 bin kişidedir. Başka bir ifadeyle günümüz itibariyle 128 bin kişiyi istihdam eden Renault, çok büyük bir küresel güç konumundadır. Birçok şirketle ortaklığı bulunan Renault, Nissan, Dacia gibi sektörde faaliyet gösteren diğer önemli firmalarından hissedarı konumundadır. Nissan’ın yüzde 43,4’lük hissesi Renault’a aittir. Dacia da 99,43’lük hisse ile Renault’nun malıdır.

Dünya çapında bir marka olan Renault, satışlarının yüzde 50’den fazlasını Avrupa dışındaki ülkelere yapmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde ortaklıkları bulunan Renault, özellikle Nissan ile kurduğu hukuki ilişki ile dikkatleri çekmektedir. Bu birliktelik dünyanın en büyük 4 birlikteliği arasında yer alır. Türkiye’de de ortaklığı bulunan Renault, Oyak ile hukuki birleşme yaşamıştır. Oyak- Renault olarak anılan şirket Türkiye pazarı ve diğer pazarlara araç üretmektedir.

 

kaynak: bilgiustam