Toshiba’nın Yeni Hızlı Şarj Pili Elektrikli Araçlarda Menzili 3 Katına Çıkaracak

toshibanin-yeni-hizli-sarj-pili-elektrikli-araclarda-menzili-3-katina-cikaracak

Elektrikli araçlarda en önemli iki şey; şarj süresi ve menzildir. İşte Toshiba firması sadece dakikalar içinde şarj olacak ve diğer pillere göre 3 kat menzil sağlayan bir pil ürettiğini duyurdu .

Toshiba’nın 2007’den beri farklı formlarda ürettiği SCiB bataryalar (Super Charge ion Battery-Süper Şarj İyon Bataryası) ününü 5 dakikada % 90’a kadar dolabilmesine borçlu. Ayrıca 10 yıl pil ömrü ve yüksek seviyede güvenliğe sahip olduğundan ,Mitsubishi i MiEV ve Honda Fit EV gibi elektrikli araçlarda kullanılıyor. Normalde anotta lityum titanyum oksit kullanırken, yeni nesil pilde anotta titanyum niyobyum oksit kullanacak. Böylece daha iyi bir kristal yapı sağlandığından enerji yoğunluğu iki katına çıkacak.

Toshiba 50-Ah yeni versiyonunda hem güvenliği arttırırken, hem de 5000 şarja kadar % 90’dan daha fazla pil kapasitesi koruma sağlayacak. Bu sayede 6 dakika şarjla, 320 km’ye kadar menzil sağlanabilecek. Bu lityum iyon pile göre 3 kat daha fazla menzil anlamına geliyor. Yeni pillerin 2019 yılında pratik uygulamalarının olmaya başlayacağı öngörülüyor

kaynak:gercekbilim

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR