ELEKTRONİK

Yerli Telefon Çağrısı ile Generel Mobile Harekete Geçti

 • 15.8.2018 13:50:41
 • 0 Yorum
 • 1177

General Mobile, yıllık 2,5 milyon adet üretim kapasiteli yeni cep telefonu fabrikasını faaliyete geçirdi. Şirketin bu yıl sonu için hedefi üretim kapasitesini 4,4 milyon adete çıkarmak. Başkan Erdoğan'ın dünkü yerli telefon işareti sonrası fabrikayı açıklayan General Mobile, bu sene 155 milyon TL'lik ihracat hedeflerken, faaliyette olduğu ülke sayısını da 45'e çıkarmak istiyor. Marka stratejisi, operasyonu, tasarımı, Ar-Ge ve üretim tesisleri Türkiye'den yönetilen General Mobile, 100 milyon TL'lik yeni fabrika yatırımı ile birlikte ülkenin en büyük cep telefonu fabrikasına sahip olduğunu açıkladı. 33 ülkede faaliyet gösteren ve 2018 yılı sonunda toplamda 45 ülkede olmayı hedefleyen General Mobile, fabrika ile üretimi de Türkiye'de yapmaya başlıyor.

General Mobile'ın, ihracatla büyüyen bir marka olduğuna değinen General Mobile Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman, "Türkiye'nin uluslararası pazardaki yerini  sağlamlaştırmasının tek yolu, öz kaynaklarıyla teknoloji geliştirmekten ve ihraç etmekten geçiyor. Bunun yaratacağı katma değer, Türkiye'nin gelişiminde önemli bir rol oynayacak. Türkiye'deki fabrikamızda 33 ülkeye de ihraç ettiğimiz tüm modellerimizin üretimini gerçekleştiriyoruz. Şu an yıllık üretim kapasitesi 2,5 milyon adet olan fabrikamızla hedefimiz, faaliyette olduğumuz ülke sayısını 2018 sonuna kadar 45'e çıkararak 4,4 milyon adet üretim yapmak olacak."

AMD'den 16 Bin TL'lik İşlemci

 • 14.8.2018 13:40:21
 • 0 Yorum
 • 1166

AMD, dünyanın en güçlü masaüstü işlemcisi olan 32 çekirdek 64 thread’li 2. Nesil AMD Ryzen Threadripper 2990WX’i satışa sunduğunu duyurdu. Bilgi-işlem deneyimlerini  güçlendirmek için tasarlanan 2. Nesil AMD Ryzen Threadripper işlemciler, 12nm’lik “Zen+” x86 işlemci mimarisi kullanılarak üretildi. Serinin amiral gemisi modeli, rakip firmanın amiral gemisi modeline göre %53’e kadar daha yüksek performans sunuyor. İkinci nesil AMD Ryzen Threadripper işlemciler en fazla giriş/çıkış sayısını desteklerken, basit bir BIOS güncellemesi ile halihazırda piyasada olan AMD X399 yonga setli anakartlarla da uyumluluk sunuyor. Böylece sistem toplayacaklar için yüksek teknolojili masaüstü veya iş istasyonu PC’lere yönelik geniş bir seçim sunuyor.


İçinde 32 çekirdek/64 thread’li Ryzen™ Threadripper™ 2990WX, 24 çekirdek/48 thread’li Ryzen™ Threadripper™ 2970WX’in de bulunduğu AMD WX Serisi işlemciler, sınıfının lideri çekirdek sayısı sunuyor. Bu ürünler, yüksek işlem gücü ile en ağır iş yüklerinin üstesinden gelmek isteyen profesyonel kullanıcıların ihtiyaç duyduğu performansı sunuyor.

ASELSAN'dan 'Elektronik Kangal'

 • 6.8.2018 14:24:58
 • 0 Yorum
 • 804

Savunma Sanayii Başkanlığının koordinasyonunda, ASELSAN tarafından tasarlanarak üretilen sırt tipi, araç tipi ve bomba imha tipi radyo frekansı (RF) karıştırma/köreltme (jammer) sistemleri güvenlik güçlerinin envanterine dahil edildi. Kangal Araç Tipi RF Karıştırma/Köreltme Sistemi ailesi, güvenlik güçlerinin araçlarına entegre edilerek, araçların seyri ve duraklaması sırasında olası "radyo frekans kontrollü el yapımı patlayıcı" (RFEYP) tuzaklarına karşı aktif RF karıştırma/köreltme uygulamasıyla koruma sağlıyor. Modüler özellikte ve çok bantlı olarak tasarlanan sistem, halihazırda bilinen frekans bantlarının tamamını kullanan olası tehditleri eş zamanlı olarak engelleyebiliyor.

Sistem, farklı tipte araçlara entegre edilebiliyor ve araçtan araca kolaylıkla taşınabiliyor. Kangal Araç Tipi Jammer, programlamaya yetkili kullanıcı seviyesinde, sahada programlanabiliyor, olası yeni tehditlere karşı uyumlandırılabiliyor. Yeniden programlanabilme özelliğiyle operatöre, öncelikli ve değişen tehditler özelinde yeni karıştırma profilleri/modlar (spektral şekillendirme) oluşturabilme yeteneği sunuyor. Kangal Bomba İmha Tipi RF Karıştırma/Köreltme Sistemi ise olası RFEYP tuzaklarına karşı bomba imha uzmanlarının şüpheli paketlere güvenli müdahalesi için ortam oluşturuyor. Sistemden, bomba imha personelini koruyan kullanım senaryosunun yanı sıra miting/tören alanlarında ve giriş/çıkış noktalarında güvenli bölge oluşturma amacıyla yararlanılabiliyor. Ayrıca, araç monte kitleriyle araçların korunması da sağlanabiliyor. 


İkinci Nesil Sırt Tipi RF Karıştırma/Köreltme Sistemi MİLKAR-5T5, RFEYP tuzaklarına karşı timlerin ve yaya personelin korunması amacıyla geliştirilerek güvenlik güçlerinin hizmetine girdi. Sistem, monte kitleriyle araç korunmasında da kullanılabiliyor. Minimum ağırlık ve maksimum kapsama hedefiyle tasarlanan MİLKAR-5T5 Sistemi, yüksek karıştırma mesafeleriyle etkin koruma sağlarken hafif yapısıyla kullanıcıya yüksek hareket kabiliyeti ve çeviklik sunuyor. Sistem, çetin arazi ve çevre koşullarında, en zorlu operasyonların güvenle icra edilmesini sağlıyor.

ASELSAN,"Katmer" Adlı Elektronik Harp Cihazları Geliyor!

 • 22.5.2018 13:23:30
 • 0 Yorum
 • 832


ASELSAN "Katmer" adını verdiği elektronik cihazlr ile geliyor.Bu cihazların özelliği ise "Katmer" maddenin elektromanyetik en küçük birim özelliğine sahip olması ve bu anolamda özellikle savaş ve savunma sanayi alanlarında elektornik harp özelliği göstermesi.Edindiğimiz bilgilere göre  KATMER teknolojisi kullanılarak 30 kata kadar üretilebilen mikrodalga devrelerle oluşturulan mikrodalga modüller, klasik yöntemlerle üretilen modüllere göre çok daha küçük hacme sığdırılabiliyor. Bize her alanda teknoljik olarak yeni bir adım sağlayacak olan bu yeni teknoloji ile farkımızı da bir kez daha ortaya koymuş olduğumuzu da göstermiş oluyoruz.

Bu teknoloji kapsamında ise en küçük moleküler yapılar dah adeta bir iletişim halinde olacak ve uygulanan yüksek iletişim teknolojisi kapsamında ise bir adım önde olacağınız yeni bir teknolojinin temelleri atılmış olacak.

Bu nitelikleriyle KATMER teknolojisi, özellikle çok sayıda mikrodalga modül içeren radar ve elektronik harp sistemlerinin daha küçük hacimde gerçekleştirilmesine imkan sağlıyor. hem teknik açıdan çok iyi hem de fonksiyonel olarak teknolojiye ve onun getirmiş olduğu bir çok adıma da faydalı bir yol sağladığını da söylemek mümkün hale geliyor.Şirket bu teknolojiyide şöyle açıklıyor belli bir hat üzerinden bizlere sağlanmış olan iletim unsurlarının hepsinin de bir bütünü olarak belirtiyorlar.

 Teknoloji, değişik frekans özellikleri taşıyan devre elemanlarının da bir bütün halinde değerlendirilmiş olduğu farklı ve yeni olan güncel bir teknoloji temellerinin de özelliklerini de ifade etmiş oluyor.

Sinem Özdemir

Goldman Sachs Kendi Kriptosunu Geliştiriyor!

 • 21.5.2018 12:52:39
 • 0 Yorum
 • 845

Microsoft, Google ve Facebook dev şirketler uygulamaları üzerinden yayımlalan reklamlara kripto para ile ödeme yapılmasına yasak getirirken, ekonomi dünyasını en önde gelen isimlerinden bir tanesi olan ve tüm dünyada tanınan Goldman Sachs, Circle olarak adlandırmış olduğu kendi kripto parasını üretme sistemine geçiş yapıyor.
Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, Circle  adını verdiği kripto parasını piyasaya sundu. Bu para baktığımız zaman oldukça tanınmış olan bir şirket tarafından icat edilen ve ilk defa piyasaya sunulan kripto para olma özelliği taşıyor diyabiliriz.


 
Circle,geçmiş yıllarda denenmiş olan kripto paralar gibi bir başarısızlığa uğramaması adına bir endeks sistemi ile çalıştırılıyor. Bu sisteme yatırım düşüneneer için de her bir doların karşılığı olarak bu kripto paraya denk gelmiş olması gerekiyor.Kısacası Circle, Amerikan dolarının blok zinciri teknolojisiyle çalışan bir hali.Bu yönüyle bakıldığında ABD para birimlerinde de onlara olanak sağlayacak bir hale gelecektir.


 Şirket bu noktada ödeme ,satın alma ve daha bir çok işlemin de bu kapsamda kripto paralar ile gerçekleştirileceğine dair yeni bir adım atılacağını ve oldukça popüler olacağını da söylüyor.Godman Sachs bünyesinde faaliyet gösteren Circle şu an dünyada bu alanda en yüksek faaliyeti göstermiş olan para birimi de geçerek yaklaşık 120 milyona yakın para çekildiğini de ifadelerinde kullanıyor.Bu yapılan yeni para birimi adımı ile kripto alanında en yüksek seviyeye ulaşılacağını da söylüyorlar.

Sinem Özdemir

'Pars', Umman Çöllerinde Hazır Bulunuyor!

 • 6.4.2018 17:35:35
 • 0 Yorum
 • 839

Türk savunma sanayisinin önde gelen kara aracı üreticilerinden FNSS, Umman için üretimini üstlendiği 8x8 tekerlekli zırhlı muharebe aracı 'Pars'ın ilk toplu teslimatını gerçekleştirecek.Üretimi tamamlanan araç büyük bir ilgiyle son test sürüşünü gerçekleştirdi.


Muharabe alanalarında adeta bir kaplan gibi savaşmayı amaçlayarak aracın bu halinden esinlenilmiş. Benzersiz özellikleri ile kullanıcısına stratejik avantajlar sunan "Pars", yapısında günümüzün en gelişmiş teknolojilerini barındırarak, taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracı olma özelliği taşıyor. Bir çok engel hendek gibi belli mesafelerde engelleri aşabilen araç her yönüyle oldukça iddalı.

 
"Pars", motor yerleşimi ve gözetilen dengeli tasarımı sayesinde, birbirine çok yakın aks yüklerine sahip. Yapılan tasarım ile araca hesneklik kazandırılarak bir çok yönden esnekli sağlanmış belli eğimlere duyarlı olabilme özellikleri de verilmiş.

Bu yönüyle bakıldığında oldukça başarılı.8X8 sürüş özelliğine sahip aracın tüm aksları gerektiğinde kilitlenebiliyor. Merkezi teker şişirme yeteneği ise farklı arazi koşullarında sürücüye tekerlekleri herhangi bir basınç durumunda kendini otomatik ayarlayabiliyor, ayrıca, gövde formu, karın altı yapısı, tabanlarında yerleştirilmiş belli plaka takımları ile mayın yada bomaya karşı duyarlı olabiliyor ve ölçüm de yapabiliyor, personeli yüksek seviyede tuzaklara karşı güvenli ve korumalı olabilecek koşullarda en iyi seviyeye getirilmiş  durumda araç.İşte tüm bu özelliklere sahip zırhlı tekerlekli muharebe aracı "Pars" Umman'a gönderilmek için hazır.Firmaların yaptıkları sözleşmler doğrultusunda ilk 15 üretimlik kısım gönderildi bile.

Sinem Özdemir

Savunmaya Yeni Yerli Ürünler Geliyor!

 • 6.4.2018 17:33:52
 • 0 Yorum
 • 819

MKEK, teknoloji odaklı çözümlerle savunma sanayisine yeni yerli ürünler kazandırmaya hazırlanıyor. Askeriye için en önemli araç ve gerçleri üretime geçirmeye başlayacak.

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) savunma sanayisinde temininde güçlük çekilen ürünlerin yerlileştirilmesi, mevcut yerlilik oranının daha yukarıya çıkarılması için bir dizi çalışma yürütüyor.
 


Ülkemize savuma sanayi bakımından iyileştirme çabalarını da sürdürüyorlar. Ürünlerinde yüzde 92'lik yerlilik oranı yakalayan kurum, yurt dışından temin edilen, temin süreçlerinde zaman zaman da sıkıntılar yaşanan ürünler nedeniyle oluşan olumsuzlukları en aza indirmeyi amaçlıyor.
 

 
Dha kullanışlı ve tam tedarikli savunma sistemleeri yaratabilmek açısından belli bir bütçe ayrılarak en iyisini yapabilmek adına planlamalara ve çalışmalara başlanmış durumda.
Buna göre, MKEK'nin önceliklerinden birini güdümlü mühimmat sistemlerinin üretilmesi oluşturuyor. Akıllı sistemler üretileceği ve güdüm sistemlerinin son teknolojiler kullanılarak en üst seviyelere ulaşılabileceği ayrıca bunun  için özel bir ekip ile çalışılacağı öngörülüyor.


 Bu konudaki dışa bağımlılığa son vermek amacıyla ihtiyaç duyulan kimyasalları kendi imkanlarıyla üretmek için çalışmalar yürüten kurum, TÜBİTAK ve üniversitelerle iş birliğiyle geliştirilen çeşitli patlayıcı maddelerin seri üretimine yönelik hat kurulum çalışmalarını sürdürüyor.Tüm teknolojik kurumların ortak bir çalışma yürüterek savunma  sanayisi sistemlerinde en iyisi olmaya çalıştıkları konuşuluyor.Ülkemizin bu teknolojilere ihtiyacı var ve bu bizim için iyi bir haber.

 

Sinem Özdemir

Telefon Numarası Sorgulama

 • 4.4.2018 19:27:13
 • 0 Yorum
 • 830

Geçtiğimiz günlerde üniversite zamanında çok samimi bir arkadaşım  geldi aklıma nerdedir ne yapıyordur bilmiyordum sadece bir iş kurmuş olduğu hakkında haberim vardı ama yıllarca onla görüşmemiştim ne yaptığından hiç haberim yoktu daha sonra bunun için ne yapabilirim numarasını bulup ona nasıl ulaşabilirim diye düşünürken karşıma birden bir site çıkıverdi merak edip hemen baktım ve mükemmel bir hizmet olduğunu gördüm ulaşamadığınız yada haber alamadığınız bir kişinin sadece ismini verdiğinizde numarası değişmiş mi hemen öğrenebiliyorsunuz yada ismini söylediğiniz de onun numarasına kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz ayrıca site bunun haricinde daha farklı alanlarda da hizmete girmiş mesela telefon numarası sorgulama hizmeti veriyor sizi arayan ve sizin tarafınızdan rehberinize kayıtlı olmayan bir numaraya ulaşabilmeniz oldukça kolaylaşmaya başlıyor yani sizin aradığınız zaman bağlanmış olduğunuz telesekretere kişinin numarasını vermiş olmanız yeterli o ada size bunun kime ait olduğunu kolaylıkla cevaplıyor.Bu sayde sizde rahata kavuşmuş ve sizi arayan numaranın kime ait olduğu merakınızı gidererek bir hayli rahata kavuşmuş olmaya başlıyorsunuz bu yönden baktığımız zaman oldukça avantajlı olduğunu da görebiliyoruz zaman geçtikçe iletişimimizi koparmış olduğumuz insanları tabikide çok özlüyoruz ve onlara ulaşabilmeyi istiyoruz hatta bazen bunu yapmakla kalmıyoruz kendimize en iyisinide sunabilmiş oluyoruz.Yani aslında sizin birine ulaşamamanız ya da numarasını bulamamak gibi bir şansınızda kalmıyor işte bunu doğru anlayıp doğru bir biçimde algılamış olabilmenizde şart oluyor.İletişim kuramamak hiçbir zaman moralinizi bozmasın çünkü öyle güzel siteler var ki bu servisi size en iyi koşullarda sağlayabilmeyi amaçlamak isteyen ne demek istediğimi çok daha iyi anlayabiliceksiniz.

Sizin aklınıza gelen soru nedir?Yada hayatınızda bilinmeyen bir numarayla karşılaştığınız zaman genel itibariyle hep bu soruyu sorabiliyorsunuz mesela aslında cevap bazit olmasına rağmen yanılgıya düşüebiliyorsunuz bizim size önereceğimiz bir yol var hemen kendinize şu soruyu sormalısınız bu numara kimin işte bunun cevabını öğrenmek istiyorsanız yapacağınız en önemli şeylerden bir tanesi oldukça basit numaranın kime ait olduğunu bulabilmek adına asıl cevap vermeniz gereken soruyu ve iletişim bağınızı güçlendirebileceğiniz durumu hatırlayarak buna en doğru yanıtı bulabileceksiniz.Aradığınız yada cevap bulamadığınız anda hemen servisimize başvurabilirsiniz onlar sizlere bunun doğru cevabını verebilecekler ve size faklı seçenekler sunarak ne demek istediklerini de rahatlıkla ifade edebilecekler.Gelelim diğer bir hizmetimize aslında bu da oldukça basit ve hafife alınamayacak bir hizmet diyebiliriz doğru koşullarda faydalanılabilindiği zaman servis oldukça faydalı buna daha iyi anlatayım adı tel no öğrenme servisi buradan bilmediğiniz numaraların sahiplerine kolaylıkla ulaşabiliyor ve onların kim olduklarını öğrenebiliyorsunuz.Bazen belli bir kurumun ve kişinin özellikle telefonuna da ihtiyaç duyabiliyoruz.Yani ister özel olsun ister normal bir kurum olsun bizim için bir numarayı bulabilmek hiç sorun olmuyor.

Boeing Üretim'e Saldırı!

 • 29.3.2018 18:21:17
 • 0 Yorum
 • 804

Boeing, WannaCry olduğuna inanılan kötü amaçlı bir yazılım virüsü tarafından saldırıya uğradı. Bu bilgisayar yazılımı siber güvenlik duvarını aşarak bir sürü sistemin kitlenmesine sebebiyet verdi.Konunun netleştirilmesi için şirket açıklamada bulunmak istedi.

 

WannaCry uygulaması tüm dünyadan farklı ülkelere yazılımsal açıklar üzerinden siber saldırı gerçekleştirdi. .
 
Bu sistem virüsü bir süre önce ortaya çıkarıldı ve bir çok sitemi çökerterek fabrikaları mağdur etti.Para giriş çıkışlarını engelleyerek ödeme sistemlerini saldırı sonrası kitlemeye çalışıyor.


Seattle Times, Boeing'in baş mühendisi Mike VanderWel açıklamasında şöyle söyledi.VanderWel, "Kuzey Charleston'dan hızlı bir şekilde metastaz yapıyor ve sadece 777'nin (otomatik spar -kanat- montaj araçları) etkilendiğini duydum" dedi. Şirket uçak üretimine zarar vereceğini ve bunun üzerine yazımlımsal açıkların tüm uçak sistemlerine yayılarak üretimi etkileyebileceğini düşünüyor.. VanderWel, "Boeing'deki hemen hemen her VP ile bir görüşme yapıyoruz." dedi.
 
Bu saldırıyla özel olara ilgilendiklerini ve saldırı sonrası zararın büyük bir oranda azaltılmış olduğunu vurguladılar."Kötü amaçlı yazılım hakkındaki makaleler abartılı ve hatalı" dedi. "Siber güvenlik operasyon merkezimiz, az sayıdaki sistemi etkileyen sınırlı bir kötü amaçlı yazılım saldırısı tespit etti. İyileştirmeler uygulandı ve bu bir üretim veya teslimat konusu değil." denildi.Diğer ülkelerden  alınan haberler doğrultusunda 
bazı güncellemelerin geç yapılmasından kaynaklı uygulamış olduğunu da belirtmiş oldu.

Sinem Özdemir

Apple Watch Series 4 Ekran Boyutunu Büyütmeye Hazırlanıyor!

 • 28.3.2018 15:07:48
 • 0 Yorum
 • 821

Apple önümüzdeki sonbaharda muhtemelen yeniden tasarlanmış Apple Watch Series 4 modellerini çıkaracak.Yeni gelecek özelliklere bakıldığında ekran boyutları büyütülecek,şarj daha uzun süre dayanabilecek ve sağlıkla ilgili, bir çok alanda daha iyi verileri kaydederek kullanıcısına sunmuş olabilecek.
Kuo yeniden tasarlanmış saatin detayları hakkında fazla net konuşmuyor, ancak onun yüzde 15 oranında daha büyük bir ekrana ve daha modern duran bir tasarıma sahip olacağını söylüyor.

Ekonomik bir analiz gerçekleştiren şirket eski modellere oranla dahi iyi özellikler getirebileceğini ayrıca sürüm farkı gösetmeksizin birden fazla özelliğin kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırarak yoğun bir ilgi görebilceğini savunuyorlar.
KGI, Apple’ın 2018’de 22 ile 24 milyon arasında Apple Watch ürünü satacağını öngörüyor.Şirket gelirleri ürünlerin fazla satılması ile geçen yıla oranla bir hayli fazla kar ettiklerini de söylüyorlar.Bu senenin en gözde teknoljik aletleri olacağı sinyallerini şimdiden kullanıcılarına vermiş durumda.

Sinem Özdemir

Stres Çarkları Hayatımızı Olumsuz Etkiliyor!

 • 14.3.2018 21:37:49
 • 0 Yorum
 • 840

Stres Çarkları Hayatımızı Olumsuz Etkiliyor!

Avrupada büyük ilgi gören ve gençelrinde bir hayli tutkunu oolduğu stres çarkları taehlşkelş oyuncaklar arasına yerini aldı.

Gelen raporlardan alınan sounçlar doğrultusunda renkli ışıklarla ilgileri üzerimize toplayan stres çarklarının gençlerin sağlıklarını tehlikeye attığı ortaya atıldı.sadece gençlerin sağlığını değil yetişme çağındaki çocuklarında sağlığına etki ediyor.

Analiz sonuçlarında  yazan bir maddede "stres çarkları"nda kullanılan yatay pillerin yutulması durumunda yemek borusu ve bağırsaklarda yanma olabileceği, oyuncağın kolaylıkla çıkarılabilen küçük parçaların da tehdit teşkil ettiği uyarısında bulunuldu.


Sınırlardan geçirilmemesi önerilen oyuncaklar arasında çarklar ilk sırada yer aldı daha sonrasında ise makinalı aletler,elektroni malzemeler organik olmayan bir çook ütün hakkında uyarılarda bulunuldu.

Robot Askerler Geliyor!

 • 7.3.2018 12:39:35
 • 0 Yorum
 • 873

Ülkemizde mücadele adına yeni bir dönem başlatılıyor.Tsk tarafından robot askerler üretime geçiriliyor.
Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın (SSM) yayımladığı afişte, "Yeni dünyanın insansız ve otonom teknolojilerini beraber geliştirelim. SSM, üniversiteler ve özel sektör işbirliği ile robot asker i çin ilk adımı atıyor. Siz de başvurun. Bu projeyi birlikte hayata geçirelim" denildi. Habertürk'ten Murat Gürgen'in haberine göre Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bu projenin gerçekleştirileceğine dair ilk sinyalleri şubat aylarında gerçekleştirdiği bir basın toplantısında dile getirmişti.

Özlü, "Kamunun en kritik görevlerinden biri olan savunma hizmetlerinde dahi robot askerlerin kullanılacağı günler çok uzak değil. Her şeyin dijitalleşmesi, karşı koyabileceğiniz bir süreç değil. Bunu muhakkak başarmak zorundayız" ifadelerini kullanıp askeri alanda üretime geçileceğine dair ilk sinyalleri vermişti.

Dünyada buna benzer bir çok örnek mevcut ve birçok ülke savunma sanayinde bu robotları kullanışlı buluyor.
ABD, Rusya ve Çin gibi ülkeler de robot asker teknolojisi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. ABD ordusunun, 2025 yılı sonrasında muharebe sahasına gerçek askerden çok robot asker görevlendirmeyi hedeflediği belirtiliyor.Yine Rusya'da fedor isimli bir robot üretilerek savaş ve savunma sanayi alanlarında robot asker görevi görmüştü.
Ayrıca bir diğer özelliği robotun silah kullanabiliyor olması.

Usb 3.1 Nedir?

 • 6.3.2018 20:56:57
 • 0 Yorum
 • 933

Anakart şirketleri 3.1 konnektör bulunan anakartlar üretiyorlar. Şimdilik sadece ileri düzey bilgisayarlarda yer bulan 3.1 konnektörü yakın gelecekte normal masaüstü bilgisayarlarda bulunacak.Peki 3.1 Usb standardı ile teknolojimize çok şey katacağı belli oluyor

 

Usb 3.0 ın diğer standarda olan farkını tüm bilgisayar kullanıcıları farketmiştir. USB 2.0 ile 1 saatte attığınız veya aldığınız veriler 3.0 da 20 dakikaya kadar iniyor.Hatta eğer flash diskimiz 1080p bir film varsa ve flashtan izlemek isterseniz USB 2.0 buna izin vermiyor ama 3.0 banamısın demiyor .Buradan hareketle 3.1 in ne getireceği kapının arkasından görmek gibi birşey

 

Küçük Yaştan Harçlık Eğitimi Uygulaması!

 • 5.3.2018 15:45:58
 • 0 Yorum
 • 883

Teknoloji ve İnsan Kolejleri (TINK) kurucusu Zeynep Dereli ve Manibux Harçlık Uygulaması kurucusu Canan Bayrak ortak bir uygulama başlatıyor.
Çocuklarda harçlık bilinci ve para yönetme becerisi kazandırmak amacıyla geçtiğimiz yıl Türkiye’de kendi alanında bir ilk olarak çocuklar ve anne – babaların hayatına giren manibux, şimdi de Teknoloji ve İnsan Kolejlerinde (Tink) çocukların paralarını yönetmesine yardımcı olacak.

Türkiye’de bir ilk olarak Teknoloji ve harçlığı birleştiren Tink-Manibux okul kartı hem okula giriş çıkışlarda kimlik kartı olarak kullanılabilecek hem de anne – babalar çocuklarının okul harçlıklarını bu karta yükleyebilecekler. Tink öğrencileri kantin ve kırtasiye alışverişlerinde ödemelerini manibux ile gerçekleştirebilecekler. Ebebeyin yönlendirmeleri doğrultusunda çocuklar haçlıklarını farklı şekillerde biriktirmeyi öğrenebilecekler.Daha küçük yaşlarda paralarını kullanabilmeyi ve yönetebilip biriktirebilmeyi öğrenebilecekler ayrıca harcayabilecekler kullanmak istediklerinde kullanabilecekler.

Kullanıcılar tarafından büyük ilgiyle karşılanan manibux, çocuklar ve ailelerine harçlıklarını yönetecekleri, hesap hareketlerini takip edecekleri bir sistemden oluşuyor. Bir başka deyişle, harçlık yönetim sistemi ve ön ödemeli bir kart sistemi olan manibux ile harçlıklarda teknolojik dönem başlamış oldu.Teknoljik aletlere entegre edilen bu uygulama ile anne babalar çocuklarınının nerede ne zaman ne kadar para harcayabildiklerini görebilme imkanı bulacaklar.Uzaktan takip edebilecekler.

Elon Musk’tan yeni haber var

 • 26.2.2018 18:00:48
 • 0 Yorum
 • 917

Tesla'yı Falcon Heavy'iyle uzaya gönderen Musk'ın yeni hedefi ortaya çıktı. Musk, tüm dünyaya internet sağlayacak olan uydularını uzaya göndermek için hazılığa başladı.

Geçtiğimiz haftalarda dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy’i başarıyla fırlatan ve Tesla’yı uzaya göndererek adından sıkça söz ettiren Elon Musk’ın sıradaki hedefi dünyamızın tamamına internet erişimi sağlamak.

Şirket, İspanya Savunma Bakanlığı tarafından tasarı edilen Paz isimli uyduyu göndereceği Falcon 9 roketiyle beraber, iki adet deneysel geniş bant uydusunu da uzaya taşıyacak. Projenin inümüzdeki 10 yıl içinde hizmete girecek uydudan internet hizmetinin öncüsü olması bekleniyor.

5G'li 3 Şehir Belirlendi! Teknoloji Ülkemize Ne Zaman Gelecek!

 • 24.2.2018 11:04:47
 • 0 Yorum
 • 803

Akıllı telefonlarda kullanılacak olan 5G teknolojisi hakkında yeni gelişmeler yaşanıyor.Teknolojiyi kullanacak olan ilk ülke Amerika olarak belirlendi.Bu teknolojinin özellikleri hakkkında bilgi verelim ve ülkemize ne zaman geleceğini konuşalım mı ?
5G teknolojisinin ilk olarak Amerika’da kullanmaya başlanacağı haberini alan vatandaşlar büyük bir heyecanla bu güzel teknolojiyle ne zaman tanışacaklarını bekliyorlar. Ülkemizde hali hazırda kullanmakta olduğumuz 4.5G’den 20 kat daha hızlı olacağı iddia edilen 5G'nin içindeki "G" harfi, "generation" yani nesil anlamına gelmektedir. 5G, 4G LTE'yi kaldığı yerden devam ettirecek ve telefon görüşmeleri, SMS, web'de gezinti gibi bildiğimiz işlevlerin yanına yüksek bir veri aktarım hızı ekleyecek. 5G ile Ultra HD çözünürlüğündeki videoları indirmek ve karşıya yüklemek, daha hızlı olacak. İnternete bağlı binlerce cihaz hayali de 5G ile birlikte gerçek olabilecek. 
Teknoloji Amerika'da Kullanılmaya ve Yayılmaya Başladı Bile!
5G'yi deneyimleme imkanı bulan şanslı ülke Amerika oldu. İlk etapta 3 eyalet bu teknolojiyi kullanacak. Bu eyaletlerden ikisi ABD’nin Teksas bölgesinde bulunan Dallas ve Waco iken, diğeri Atlanta eyaletinin merkezi olan Georgia metropolünde kullanılmaya başlanacak.    


Ne Zaman Ülkemize Getirilmesi Planlanıyor?

Yayınlanana bir haber televizyon programında konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’de 4.5G’yi kullanan yaklaşık 51 milyon kullanıcı bulunduğunu ve 5G konusunda da artık dünya ülkelerinin peşinden gitmeyi değil, dünya ile eş zamanlı olarak uygulamayı ve gerektiğinde yurt dışına ihraç edecek hale gelebilmeyi hedeflediklerini belirtti. Bu teknolojinin hayatımıza girmesi ile birlikte özellikle endüstri uygulamalarının ileriye taşınabileceğini ve akıllı ulaşım sistemleri için çalışmaların hızlanarak uygun bir altyapı kurulacağını vurgulayan Bakan Arslan,ülkemize 2020 yılında geleceğinizin haberini de duyurmuş oldu.

Çok Beklenen Harley Davidson'un Elektrikli Motosikleti 2019'da Geliyor !

 • 2.2.2018 11:11:04
 • 0 Yorum
 • 968

Ortalama 4 yıldır elektrikli motosiklet fikri üzerinde duran Harley Davidson, nihayet bu alandaki ilk ürününü (2019'da) piyasaya süreceklerini duyurdu.

 

Harley Davidson 2014 yılında Project Livewire ismini verdiği elektrikli motosiklet prototipini ortaya çıkarmıştı. 75 beygir gücündeki Livewire, 0'dan 100'e 4 saniyede çıkıyor ve maksimum olarak 148 kilometre hız yapabiliyordu. Aracın şarj olum süresi ise 3 saat kadardı. Ancak yüksek motor gücüne ve büyük bir yapıya sahip olan Harley Davidson için bu motosiklet yeterli gelmedi. O tarihten bu yana gelişen Harley Davidson teknolojisi ve elektrikli motosiklet ve araba teknolojisi, şirketin daha iyi ve daha kapsamlı bir ürün ortaya koyacağını gösteriyor.

 

Ancak bu efsane motosiklet markası bu yeni fütüristik aracın duyurusunu yaparken oldukça kötü bir haber daha verdi. Şirket yaptığı açıklamada Missouri'de bulunan bir fabrikayı kapattığını ve 800 işçinin işten çıkarıldığını söyledi. Şirket, Pennsylvania'da 260 kişiyi konsolide ettiklerini belirtti.

Motosiklet sektörü son yıllarda kayıplar yaşıyor ve Harley Davidson da bu kayıpları yaşayan şirketlerin ön sıralarında geliyor. Şirket, 2017 yılında satışlarının yüzde 6,7 oranında düşüş gösterdiğini ve 2018'de de bu düşüş eğrisinin sürmesini beklediklerini açıkladı.

 

 

 

 

 

 

Tesla Motors, Güneş Enerjisini Depolayan Kiremit Üretebileceklerini Açıkladı.

 • 1.2.2018 11:19:50
 • 0 Yorum
 • 954

Tesla, evlerin elektrik ihtiyacını, güneş enerjisini depolayan teknolojik kiremitlerle gidereceğini ortaya attı.

ÖN SİPARİŞLERİ ALINDI !

Ön siparişler geçtiğimiz yılın mayıs ayında başlamıştı. Tesla, yalnızca ABD sınırları içerisinde ön sipariş aldı. Ve ABD’li müşterilerinden bin dolar depozito aldı.

Bu teknolojik kiremitlerin geçtiğimiz yılın yaz aylarında ilk evlere uygulanması planlanıyordu ancak, bu süreç açıklanmayan bir sebepten dolayı ertelendi.

PAHALI OLDUĞUNU SANMAYIN, STANDART BİR ÇATIDAN DAHA UCUZ !

Tesla'ya göre, bir evi güneş enerjili kiremitlerle donatmak, standart bir çatı yaptırmaktan daha çok daha ucuza mal oluyor. Ayrıca bu kiremitlere, bakıldığında standart bir çatıdan ayırt edilemiyor. Şirket, bir çatının 70'inin bu teknolojik kiremitlerle kaplanabileceğini belirtiyor.

Bütün bunlar uzun zamandır haklarında çok konuşulan ürünler olsa da, tam olarak ne oldukları, özellikleri ve detayları bilinmiyor. Bu ürün, Elon Musk’ın SolarCity ikinci çeyrek sonuçları açıklanırken yaptığı bir konferans görüşmesi sırasında ortaya çıkmıştı.

Tesla, yalnızca bu yeni enerji depolama ürünlerini geliştirmek için dünyanın en büyük fabrikasını’da kurmakta. Fabrika o kadar büyük ki, daha bitmeden belli bir kısmı üretime geçti.

Ayrıca Elon Musk tüm yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde en fazla Güneş Enerjisine yatırım yaptığını söyledi.

 

 

 

 

LG, Dünyanın En Büyük OLED Ekranını Tanıttı

 • 2.1.2018 16:24:49
 • 0 Yorum
 • 781

LG Display, 8K OLED ekranı ile dünyanın en yüksek çözünürlüklü ekranına sahip 88 inçlik bir ekran tanıttı.

Dünyanın en ünlü ekran üreticileri arasında yer alan LG Display, 88 inçlik yeni 8K OLED ekranlı televizyonu ile yeni bir rekora imza attı. Tıpkı 4K ve HDR’ın şu sıralar ana akımda olması gibi LG Display, odağını gelecek senelerde daha sık göreceğimiz 8K OLED teknolojisine doğrulttu.

Daha önce satışta olan en büyük OLED ekran 77 inç boyutunda 4K kalitesini destekleyen bir ekrandı. Bu teknoloji şu anda LG, Sony, Panosonic gibi üreticiler tarafından sunuluyor olsa da bütün bu üreticiler, panellerini LG Display’den tedarik ediyordu. Yani LG’nin ürettiği bu yeni panel, pek çok farklı marka altında karşımıza çıkabilir.

Bu tarz paneller üreten bir diğer üretici Samsung’un odağı OLED TV’lerden QLED TV’lere kaymış durumda. Bu sayede dünyanın en büyük ve en iyi çözünürlüklü televizyonları LG Display tarafından geliştiriliyor. LG, son yıllarda OLED ekran panellerini üretmek için çok ciddi yatırımlar yaptı. Bu yatırımlar sayesinde en büyük rakibi Samsung’a karşı elindeki kozu daha fazla güçlendiriyor.

LG’nin yeni 88 inçlik 8K OLED ekranı ne zaman, nasıl ve hangi fiyatla satışa sunulacak bilmiyorum, ancak bu ürünün kesinlikle ucuz olmayacağını tahmin edebiliyorum. Peki, sizce televizyonların bu kadar büyük olması ve çözünürlüğünün bu denli abartılı olması gerekli mi? Yoksa 4K teknolojisinden fazlasına gerek yok mu? Yorumlarınızı bekliyorum.

Kaynak : https://www.engadget.com/2018/01/01/lg-shows-off-the-worlds-first-88-inch-8k-oled-display/

LG ThinQ Akıllı Hoparlörü Google Assistant Destekli

 • 29.12.2017 16:16:28
 • 0 Yorum
 • 867

Firmanın bugün yaptığı açıklamada ThinQ adını verdiği, Google Assistant ile çalışan akıllı hoparlörün yanında diğer yine hoparlörler de duyuruldu.

Eğer akıllı hoparlör ya da taşınabilir Bluetooth hoparlör gibi cihazlara merakınız varsa, karar vermeniz biraz daha zorlaşacak zira teknoloji devi LG bugün itibariyle 2018 yılı ses sistemleriyle ilgili yaptığı duyuruda Dolby Atmos destekli ‘soundbar’, Google Assistant destekli kaliteli bir akıllı hoparlör ve uzun ömürlü, taşınabilir hoparlörlerinin tanıtımını yaptı.

LG ThinQ marka hoparlör, Google Assistant’la entegre olarak üretilecek. Böylece hava durumunu öğrenme, soru cevap oyunlarına cevap verme ya da akıllı ev cihazlarını kumanda etme işlemlerini sesinizle yapabileceksiniz. LG bu hoparlörü, buzdolaplarından hava temizleme ve Roomba tipi elektrikli süpürgelere kadar değişen aralıkta yer alan çeşitli SmartThinQ ürünlerinin arayüzüne doğrudan entegre edilmiş bir aksesuar olarak piyasaya çıkarıyor. Henüz fiyatlandırma ya da teknik özelliklerle ilgili bilgilendirme bulunmuyor, fakat eğer Amazon Echo’ya rakip olacaksa 100$, Sonos tipi çözümlere rakip olacaksa 200$ civarında bir fiyat etiketine sahip olsa gerek. Tabii ses kalitesine bağlı olarak değişecek bu rakamlar.

LG SK10Y ‘Soundbar’ 550 Watt çıkışa sahip ve 5.1.2 kanallarını destekliyor. Sevdiğiniz filmleri seyrederken maksimum konsantrasyonu sağlamak için Dolby Atmos çevresel ses özelliğini de bu cihazla birlikte kullanabileceksiniz. Örneğin pırıl pırıl parıldayan yeni bir LG televizyonu ile birlikte. Mesela C7P OLED TV olabilir mi, ne dersiniz?

Aynı zamanda ‘mood lighting (iç aydınlatıcı) olarak nitelendirilen ve güçlü bass özelliğine sahip PK taşınabilir hoparlör serisinin de duyurusunu yaptı. PK hoparlörleri, 24 bit kablosuz müzik yayını için aptX HD Bluetooth ile uyumlular. Üstelik pürüzsüz bir dinleme deneyimi için ses ve vokalleri optimize eden önceden yüklenmiş bir ekolayzır da bulunuyor bu model hoparlörlerde.

Hem SK10Y, hem de PK hoparlörleri, Meridian Audio teknolojileriyle donanmışlar. Merdian’ın Bass ve Space teknolojisi ses kalitesini güçlendirerek dinleyicilere zengin ve sıcak bir ses kalitesi sunarken, Height Elevation teknolojisi ise konuşma berraklığını arttırarak, soundbar’dan çıkan sesin sanki TV’nin ekranından geliyormuş gibi hissedilmesini sağlıyor.

Elon Musk Rekora Doymuyor! Dünyanın En Büyük Pili Çalıştırıldı

 • 12.12.2017 17:16:33
 • 0 Yorum
 • 860

Gerçek dünyanın Iron Man’i yakıştırmasını fazlasıyla hak eden Elon Musk, rekordan rekora koşuyor. Sürprizlerle dolu olan ünlü isim, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştükten sonra Anıtkabir’i ziyaret etmişti.

Ve sonrasında Instagram hesabında Atatürk’e saygı duyduğunu belirten sözlerle Anıtkabir’i paylaşmış, bu davranışıyla hepimizin beğenisini kazanmıştı. Ardından sözünde durarak dünyanın en büyük lityum iyon pilinin tamamlandığını duyurmuş, adı bir kez daha övgülerle anılmıştı.
Başarıdan başarıya koşan Tesla CEO’su Elon Musk, bugün yeni bir rekorla gündeme oturdu.

Zira dünyanın en büyük bataryasının resmen faaliyete geçirildiği bu sabah duyuruldu. Güney Avustralya Eyaleti Başbakanı Jay Weatherill de haberi Twitter hesabından paylaştı.

Tesla’nın Fransız enerji şirketi Neoen ile birlikte ürettiği dev bataryanın, civardaki 30 bin eve yaklaşık 1 saat boyunca elektrik vermesi bekleniyor.
Elon Musk’ın daha önce yaptığı açıklamaya göre benzerlerinden 3 kat büyük olan batarya sayesinde bölge sektörde öncü ve lider olacak.

Ayrıca sık sık elektrik kesintilerinin yaşandığı bölge bu sorundan kurtulacak. Pil hakkında hala yeteri kadar bilgi sahibi olmayanlar için Fransız enerji şirketi Neoen’in işlettiği bir rüzgar enerji santraline bağlı olan bataryanın Jamestown’da bulunduğunu belirtelim.
Güney Avustralya Hükümeti, 90 farklı proje arasından Musk’ın fikrini seçmiş, Tesla’nın otomotiv sektörü dışında da kendini ispatlaması için şirkete bir şans vermişti.

Musk da projeyi 100 günde tamamlayacağını, bunu yapamadığı takdirde hiçbir ücret almayacağını belirterek tüm dünyanın ilgisini çekmişti.

Sonuçta; başarılı CEO 29 Eylül’de başlanan projeyi 100 günden de önce tamamlayarak rekor kırmış, çıtayı fazlasıyla yükseltmişti. Ve bugün resmen fişi takılan dev batarya ile beklentileri boşa çıkarmayacağını tüm dünyaya kanıtladı.

Canlı Bakterilerden Renk Değiştiren Dövme Basıldı

 • 8.12.2017 17:39:10
 • 0 Yorum
 • 882

MIT’den bilim insanları genetiği değiştirilmiş bakteriler kullanarak farklı stimulantlara cevap verebilen canlı dövme geliştirdiler.

MIT’den bilim insanları genetiği değiştirilmiş bakteriler kullanarak farklı stimulantlara cevap verebilen canlı dövme geliştirdiler. Elektronik dövmeler ve akıllı mürekkep teknolojileri ile giyilebilir sensör teknolojisinin nasıl heyecan verici bir potansiyeli taşıdığını sergiliyor. Mühendisler birbirinden farklı materyallerle çalışsa da, yaşayan hücreler oldukça ilginç bir kullanım olsa gerek.

İlk adım olarak 3D yazıcının başlığından çıktığında ölmeyecek kadar güçlü hücre duvarlarına sahip bakteriler bulmak gerekiyordu. Ayrıca bakterilerin 3D yazıcıda kullanılacak hidrojellere de uyumlu olması gerekiyordu. Sonrasında geliştirilen teknoloji sayesinde 30 mikron çözünürlüğe kadar inilebiliyor.

3D baskılı bakteri hücrelerinden bir yama yapmak için bakteriler aynı bir ağacın dalları gibi bir elastomer tabakanın üstüne yerleştirildi. Her daldaki bakteri farklı bir kimyasal uyarana cevap verecek şekilde tasarlandı. Örneğin, insan eline uygulanan bu yamadaki bakteriler farklı kimyasallara karşı farklı tepkiler göstererek renk değiştiriyor.

Bu yama ya da dövme oldukça bilim kurgu gibi aslında. Bu sayede genetiği değiştirilmiş bakteriler birbiriyle iletişim kuran transistörler gibi çalışıyor.

Gelecekte bu sayede giyilebilir yaşayan işlem yapan platformların oluşturulması planlanıyor.

Yakın bir zamanda bu teknoloji kullanarak, uyarı yapıştırmaları yapılarak, vücutta gerçekleşen pH, sıcaklık değişkenlerine sinyal üreterek giyilebilir sağlık monitörleri izleyecek teknolojiler geliştirilebilir.

Video ne kadar ilginç bir teknoloji olduğunu gösteriyor.

gercekbilim

C Seed 262 ağzınızı açık bırakacak

 • 7.12.2017 17:13:14
 • 0 Yorum
 • 884

Uzunluğu neredeyse yedi metre olan bu şahane televizyon, dünyanın en geniş 4K ekranlı televizyonu olarak kayıtlara geçti.

C Seed’de çalışan sihirbazlar dünyanın en geniş 4K ekranlı televizyonunu ürettiler. Ağzınızı açık bırakacak bu harikulade televizyonun ismi C Seed 262. Uzunluğu 6.65 metre, genişliği 6.14 metre ve boyu da 2.57 metre olan bu inanılmaz TV setinin bir de tek düğme dokunuşuyla açılıp kapanan bir örtüsü var. Devasa C Seed 262 televizyonunda 4K LED TV görüntü, yüksek kontrast için siyah LED teknolojisi, ultra yüksek çözünürlük teknolojisi, dinamik görüntü ve geleneksel televizyonlarda asla göremeyeceğiniz genişlikte bir renk spektrumu mevcut. Dahası, parlak ışık koşullarında bile ultra yüksek 800 NITS parlaklığı sayesinde bu TV, gören herkesi kendine hayran bırakacak parlaklığa sahip. Televizyona entegre edilmiş 4K medya sunucusu ve altı adet yüksek kalite hoparlör ile artık vizyon filmlerini bile evinizde, koltuğunuza yayılarak izlemek isteyeceksiniz. Banka hesabınızda yaklaşık 500 bin $ varsa neden olmasın?

Lunar, dünyanın ilk solar enerjili akıllı saati oldu

 • 6.12.2017 16:50:36
 • 0 Yorum
 • 949

Saat ve teknoloji tutkunları, başarılı bir Kickstarter kampanyasının ardından doğan dünyanın ilk solar enerjili akıllı saati LunaR'ı kesinlikle beğenecektir.  

Lunar, dünyanın ilk solar enerjili akıllı saati oldu

Evimi Şarj Etmeliyim!

 • 1.12.2017 10:59:31
 • 0 Yorum
 • 860

Güneş Enerjisinden yararlanmak için güneş panellerine yatırım yapıyorduk fakat artık yeni bir sistem var.

Özellikle otomobil aküsünü papatya çarkı yöntemiyle  birbirine bağlamadıkça depolama yapmanız imkansız. Powerwall’da ise Tesla, elektrikli araçlar için lityum iyon pil üretme beceresini bu soruna alternatif bulmak için kullanmış.Duvara monte edilen 90 kiloluk batarya,güneş panellerinden artan enerjiyi depolayabiliyor.Aynı zamanda yoğunluk olmadı yani fiyatların düştüğü zamanlarda şebeke elektriğiyle kendini şarj edebiliyor.Böylece ucuza mal edilen elektriği, maaliyetlerin en yüksek olduğu saatlerde evinizde yada Model S arabalarınızda kullanabiliyorsunuz. Tesla şirketi günlük kullanım için  7 kW’lık bir modelin yanı sıra,yedek jeneratör olarak da kullanılabilen 10kw’lık bir model daha üretiyor.

Deniz Suyundan Hidrojen Elde Eden Katalizör Geliştirildi

 • 23.11.2017 13:03:25
 • 0 Yorum
 • 877

Normalde deniz suyundan hidrojen elde etmek mümkün fakat bunun için elektrik enerjisi gerektiğinden işlem oldukça maliyetli hale geliyor.

Central Florida Üniversitesi’nden bilim insanı Yang Yang güneş enerjisinden yararlanarak , deniz suyundan ucuz ve verimli bir şekilde hidrojen üreten yeni bir hibrit nanomateryal üretti. Belki de bu çığır açıcı gelişme sayesinde yeni temiz yakıt kaynağımızı bulmuş olabiliriz. Bu sayede fosil yakıtlara olan talep azaltılabilir.

Doç. Dr. Yang güneş enerjisiyle hidrojen ayrımı üzerinde 10 yıldır çalışıyor. Çalışmanın başlangıcında saf sudan hidrojeni ayırma üzerine odaklansa da, deniz suyunda hidrojen elde etmek çok daha zorlu. Çünkü tuzun korozif etkisine karşı koyacak bir fotokatalizör gerekiyor. İşte Yang ve araştırma ekibi öyle bir katalizör geliştirdi ki, güneş ışığının geniş bir spektrumundan faydalanmakla kalmıyor, aynı zaman deniz suyunun yıpratıcı etkilerine de karşı koyabiliyor. “Sadece laboratuardaki saf suyu ayrıştıran değil, normal suyu da ayrıştırmada yeni bir pencere açtık,” diyor Yang Yang hibrit materyallerden oluşan bir fotokatalizör üretti.

Yüzeydeki çok ince titanyum dioksitin aşındırılmasıyla nano boşluklar oluşuyor. Sonra bu nano boşluklar molibden disülfit tanecikleriyle kaplanıyor. Böylece tek bir atom kalınlığında iki boyutlu bir malzeme geliştirilmiş oluyor. Daha Geniş Spektrumda Çalışıyor Mevcut katalizörler sadece belli bir dalga boyunda işe yarıyor. Fakat bu yeni materyal ışık dalga boyu genişliğini önemli ölçüde arttırdı. UV ile yakın kızılötesi dalga boyunda enerji üretebilen sistem mevcut foto katalizörlere kıyasala 2 kat daha fazla enerji üretiyor. Katalizörün diğerlerine oranla daha kolay ve ucuz üretildiği belirtiliyor. Bu sayede atık sudan da hidrojen üretmek mümkün.

kaynak:gercekbilim

Yapay Zekâlı Aydınlatmalar

 • 20.11.2017 11:52:57
 • 0 Yorum
 • 910

Felio Sylvania, her ölçekte işletmenin akıllı aydınlatma ihtiyacına yanıt vermek için güncel akıllı aydınlatma kontrollerini, Nesnelerin İnternetini (IoT) ve büyük veriyi kullanan SylSmart akıllı aydınlatma çözümleri ailesini tanıttı. Bu en yeni çözüm ailesi, Feilo Sylvania’nın gücünü IoT ve büyük veriyle birleştirerek, aydınlatma ürünlerini bağlı binalar ve akıllı şehirler için birer servise dönüştürüyor. Aydınlatma sektöründe köklü geçmişiyle dünya liderlerinden Sylvania, ileri teknolojiye sahip SylSmart aydınlatma sistemleriyle plaza, hastane, okul, havaalanı ve veri merkezi gibi yüksek enerji tüketimi olan binalarda düşük ilk yatırım maliyetiyle yüksek enerji tasarrufu sağlıyor. Dijital Adreslenebilir Aydınlatma Arayüzü (DALI) sistemlerine oranla %30 daha düşük ilk yatırım maliyetiyle kurulan SylSmart, yapay zekâ destekli teknolojisiyle bina içi hareketliliği önceden belirleyerek en verimli aydınlatmayı sunuyor. Akıllı aydınlatma çözümlerinden %35 daha fazla verimlilik sağlayan SylSmart’ın standart aydınlatma sistemlerine göre sağladığı enerji tasarrufu %65’e ulaşıyor. 5 yıl garantili olarak satışa sunulan SylSmart çözümleri, ortalama 2 yılda kendini amorti ediyor.

Doğru yerde, doğru zamanda, doğru düzeyde aydınlatma

Akıllı aydınlatma sistemi kendi programlamasını yaparken, yapay zekânın bina içindeki hareketliliğe dair geliştirdiği öngörülerden faydalanıyor. Her bir armatür üzerinde bulunan akıllı sensörler, ortamdaki hareketi gerçek zamanlı olarak algılayabiliyor. Hareketin hangi yönde devam edeceği bilgisini Bluetooth üzerinden birbiriyle paylaşan armatürler sayesinde aydınlatma sadece ihtiyaç duyulan yerde, doğru zamanda ve doğru düzeyde gerçekleşiyor. Böylelikle DALI sistemlerine kıyasla %35’e varan ekstra enerji tasarrufu elde ediliyor. Aydınlatma sistemleri akıllı telefon uygulamasından ya da kendi enerjisini kendi üreten kablosuz ve Bluetooth üzerinden haberleşen akıllı anahtar üzerinden kontrol ediliyor.

Zahmetsiz ve masrafsız kurulum

Data kablosu, elektronik panosu, otomasyon malzemesi ya da mühendislik hizmetine gerek bırakmayan SylSmart, sadece şebeke gerilimi ile çalışıyor. Herhangi bir ek kablolama gerekmeksizin kat ölçeğinde ya da bina ölçeğinde kurulum kolaylıkla yapılıyor. Yüksek teknoloji içeren akıllı kontrol sistemlerinin tamamı armatürün içinde yer alıyor. Bu sayede mühendislik gerektiren kurulum maliyetleri ve uyumluluk sorunları ortadan kalkıyor. Armatürler takıldığı anda kendi ayarlamalarını otomatik gerçekleştiriyor. Akıllı telefon uygulamalarıyla kolayca kontrol edilen armatürler; bina sakinlerinin konforunu göz ardı etmeksizin en yüksek oranda enerji verimliliği sağlıyor.

Konfor ve tasarruf bir arada

Her bir SylSmart armatüre üretim aşamasında entegre edilen Sensör Nodu hareket sensörü, çift yönlü kızılötesi iletici, ortam aydınlık sensörü ve akıllı bir mikro işlemciyi içinde barındırıyor. Bu nedenle her armatür başlı başına bir sistem gibi çalışma kabiliyetine sahip oluyor. SylSmart armatürler böylece takıldıkları andan itibaren bulundukları ortamı otomatik olarak tespit edip, hiçbir ek programlamaya ihtiyaç duymaksızın kendi kurulum ayarlarını en verimli şekilde gerçekleştiriyor. Kontrol algoritması bina sakinleri için en konforlu ortamı oluşturuyor. Işık şiddetinde anlık değişiklikler yaparak rahatsızlık vermekten kaçınan SylSmart armatürler, yaklaşan birini tespit ettiği anda ışık düzeyini kademeli olarak artırıyor. Aydınlatmada kullanılan çok sayıda sensör ve verimlilik odaklı algoritmalar sayesinde merkezi kontrol sistemlerine göre çok daha hassas kontrol yapılıyor. Böylelikle en üst düzeyde enerji tasarrufu sağlanıyor.

kaynak:tamindir

Geleceğin uçakları yakıtsız uçacak

 • 17.11.2017 11:36:35
 • 0 Yorum
 • 936

İsviçreli mühendisler son teknoloji yenilenebilir enerji peşinde, güneş enerjisi ile uçabilen uçak tasarladılar.

Havacılık sektörü baş döndüren bir hızla gelişmeye devam ediyor. Milyar dolarların havada uçtuğu gökyüzündeki büyük rekabet, firmaları yeniliklere itiyor. Maliyetleri düşürmek için yapılan yatırımlar sonucu ortaya son teknoloji uçaklar çıkıyor. İsviçreli pilotların güneş enerjisiyle çalışan uçaklarıyla yaptıkları dünya turunun, sektördeki yankıları hala sürüyor. Bu tasarımdan yola çıkarak günümüz uçakları zamanla yerlerini güneş enerjisi ile çalışan uçaklara bırakacağa benziyor.

Pek çok kişinin ‘havadan ağır cisimlerin uçmaları imkansızdır’ dediği 1900’lü yıllardan bu yana, havacılık sektöründe baş döndürücü gelişmelerin yaşandığını dile getiren Beykoz Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Güray Tezer, “İlk insanlı uçuş 1903 yılında Wright Kardeşler tarafından, 12 saniye 37 metre olarak gerçekleştirildi. Daha sonraları pek çok yenilik birbiri ardına geldi. Önceleri pistonlu motorlar kullanan uçaklar, sonraları turbojet, turbofan, turboprop motorları kullanmaya başladı. Uçak gövdeleri eskiden metal alaşımlardan yapılırken, günümüzde çok daha hafif ve dayanıklı kompozit malzemeden üretiliyor” dedi. Kanat uçlarına winglet (kıvrık kanat ucu) eklenmesi gibi küçük buluşların bile ciddi yakıt tasarrufu sağladığını belirten Güray Tezer, “Her gün devreye alınan yeni bir uygulama ile uçaklar daha az yakıt ve maliyetle daha çevreci araçlar haline gelmeye başladı” açıklamasını yaptı.

Arabaları fişe taktık, sırada uçaklar var

Yoğun rekabet içerisinde olan firmaların Ar-Ge çalışmalarına kilitlendiğini vurgulayan Tezer, gelecekte havacılık sektörünün büyük oranda temiz enerjiye yöneleceğini söyledi. İsviçreli pilotların sadece güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse-2 adlı uçaklarıyla 42 bin kilometre yol kat ettiklerini hatırlatan Tezer, bu tip gelişmelerin geleceğe yansımalarının merakla beklendiğini belirtti. Günümüzde elektrikli trenlere, otomobillere ve otobüslere ek olarak elektrikli uçaklarla denemeler yapıldığını da kaydeden Tezer, Amerika’da Chris Parker (CPR Fabrication) tarafından tasarlanan ve şu ana kadar uçaklarda kullanılan en güçlü elektrik motorunu taşıyan Long-EZ’in uçuş sırasında saatte 334 kilometre hıza ulaştığını hatırlattı. Tezer ayrıca, gelecekte güneş enerjisi kullanan, hiçbir gürültü ve hava kirliliği yaratmayan bu tip uçakların insanların günlük hayatında yerini alacağının altını çizdi.

KAYNAK:teknolojioku

Akıllı Haplar Onay Aldı

 • 17.11.2017 11:33:11
 • 0 Yorum
 • 893

Filmlerdeki teknoloji gerçek oluyor; YENİLEBİLİR TEKNOLOJİ!

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, ilk dijital hapın kullanımını onayladı. Hap, hastaların ilaçlarını alıp almadığını takip edecek şekilde tasarlanmış durumda. Hap yardımıyla gönüllü hastaların sensör tarafından toplanan bilgileri kendi doktorlarına, belirlenmiş aile üyelerine veya bakıcılara ulaştırılıyor.

Abilify MyCite adlı hap, şizofreni, bipolar bozukluk gibi zihinsel rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılan ilaç tabletinin içinde bulunuyor. Silikondan, bakırdan ve magnezyumdan yapılmış bir kum tanesi kadar küçük bir sensör de hapın donanımları arasında.

Sensör tarafından toplanan bilgileri okuyan sistem, Bluetooth aracılığıyla akıllı telefon uygulamasına tüm verileri iletiyor.Algılayıcı, hapın ne zaman alındığı, dozajı ve aktivite seviyelerini, uyku düzenlerini ve kalp atış hızını topluyor. IMS Healthcare Informatics Enstitüsü tarafından yayınlanan bir rapor, ilaçlarını doğru şekilde almayan hastaların maliyetinin her yıl yaklaşık 100 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor.

kaynak:teknoloji oku

Dream Chaser Başarılı Oldu!

 • 16.11.2017 12:20:12
 • 0 Yorum
 • 886

Sierra Nevada Corporation’a (SNC) ait Dream Chaser uzay uçağı atmosferik serbest uçuş denemesini başarıyla gerçekleştirdi ve uzay yolculuğu operasyonu için önemli bir adım atmış oldu.

Gerçek ölçekli Dream Chaser test uçağı, bir helikopterle kaldırılıp 3,810 metreden serbest bırakıldı ve California’daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’ne otonom iniş gerçekleştirdi. Amerika’nın ilk uzay mekiği de ilk uçuş testini Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’nde tamamlamıştı.

Uzay programı için önemli bir kilometre taşı olan bu denemeyle, uçuşun kritik son yaklaşma ve iniş aşamasında Dream Chaser’ın performansı kontrol edildi ve Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan başarılı bir dönüş modeli oluşturuldu.

Dream Chaser’ın 2020 gibi yakın bir tarihte, NASA’nın sözleşmesi kapsamında en az altı uçuş yapmak üzere uzay istasyonuna gitmesi planlanıyor. Dream Chaser bu kapsamda Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapan astronotlara, çok kritik olan bilimsel deneyler ve gerekli malzemeleri ulaştırmadan sorumlu olacak.

kaynak:shiftdelete

Kablolardan arınan HTC Vive Focus!

 • 15.11.2017 12:52:43
 • 0 Yorum
 • 851

HTC Vive Focus sanal gerçeklik başlığının duyurusu Vive Geliştirici Konferansı 2017 etkinliğinde gerçekleştirildi. Peki, bağımsız çalışma özelliğine sahip üst seviye sanal gerçeklik başlığı modeli hangi özelliklere sahip?

Logitech ve HTC sanal gerçeklik ortamlarındaki klavye ihtiyacını gidermek için önemli bir iş birliğine gitti. İşte, 
HTC Vive Focus sanal gerçeklik başlığı özellikleri!

Vive Focus, yüksek performanslı mobil cihazlar için sanal gerçeklik geliştirme odaklı optimize edilmiş açık bir platform ve araç seti olan Vive Wave ile hazırlanmış oyun ve uygulamalarla uyum içinde çalışacak.

HTC tarafından ilk üst seviye bağımsız başlık olarak nitelendirilen ürün yine üst seviye sanal gerçeklik deneyimi sunmak üzere oldukça güçlü. Hem de bunu kablolar veya harici izleme ekipmanları olmadan başarabilmesiyle de dikkat çekiyor. Daha önce yalnızca kablo bağlantısı gerektiren cihazlarda bulunan yüksek kaliteli 6DoF VR deneyimlerinin daha kullanışlı ve taşınabilir bir form faktörüyle sunulmuş durumda. Gücünü Qualcomm Snapdragon 835 çipsetten alan ürün, dünya ölçeğinde izleme ile 6 serbestlik derecesine sahip, başa takılabilir dahili ekranlı sensör bileşenleri sağlıyor.  Bu ekranların yüksek çözünürlükte AMOLED olduğunu belirtelim. Ek olarak, 3DoF kontrol cihazları (6DoF modeller sonra gelebilir) da ürünle geliyor.

Ürünün ne zaman ve hangi fiyatla piyasaya sürüleceği konusunda bilgi verilmiyor. Öte yandan, başlığın başlangıçta sadece Çin piyasasına sürülmesi planlanıyor.

kaynak:shiftdelete

Hayaldi Gerçek Oldu

 • 10.11.2017 12:59:11
 • 0 Yorum
 • 763

Bir zamanlar filmlerde görüp yok canım dediğimiz birçok şey  bugün bilim insanları tarafından gerçeğe dönüşmüş durumda

Robocop'un vizörü

Artırılmış gerçeklik gözlükleri, bugün dijital bilgileri gerçek dünya üzerine eklememize izin veriyor. Şimdiye kadar "Pikachu'yu yakalamaktan" çok öteye gitmese de, Google Glass'ı Murphy'nin vizörüyle karşılaştırabiliriz.

Google Glass başarısız olsa da artırılmış gerçekliğin sonu gelmiş değil. Microsoft Hololens ve AR destekli uygulamalar, Murphy'nin görüşünü yakında bize telefonsuz sunacaklar.

Akıllı ev

Evine girdiğinde ışıkları kendiliğinden yanan, kaloriferleri kendinden ısınan ve nereden geldiği belli olmayan bir robot sesiyle karşılanan karakterleri bilim kurgu filmlerinde gördük. Bugün ise akıllı hoparlörleri, akıllı termostatları ve akıllı ışıkları bir araya getirip, tüm evimizi sesimizle kontrol edebiliyoruz.

Uçan kaykay

Marty McFly'ın kaykayını gördüğümüzde, kesinlikle böyle bir kaykaya sahip olmamız gerektiğine karar vermiştik. Marty'nin geleceğe gittiği 2015'te ise Lexus'un daha çok reklam amaçlı olan hoverboard'u ortaya çıktı. Araç piyasaya hiç sürülmese de çalışıyordu.

Yine de satın alabileceğiniz bazı hoverboard'lar var (tekerlekli olanlardan bahsetmiyoruz). Birçok fandan ve geniş bir platformdan oluşan bu hoverboard'ların görünüşleri Geleceğe Dönüş'teki kadar havalı değil ve fiyatları, bazı arabalardan daha pahalı. Üstelik sadece 6 saniye uçabiliyorlar. Her şeye rağmen bunlar sonuçta birer uçan kaykay ve satın almanız mümkün.

James Bond'un biyometrik silahı

Skyfall'da 007'nin kullandığı biyometrik PPK, sadece James tarafından tutulduğunda ateş ediyor. Bugün biyometrik silahlar veya "akıllı silahlar" gerçeğe dönüşmüş durumda. Kişisel silahların birkaç çeşidi bulunuyor. En popüler olanlar, RFID ve biyometrik sensörlerden faydalanıyor. Biyometrik olanlar parmak izinden faydalanırken RFID destekli silahlarda yüzük, bileklik gibi bir anahtara ihtiyaç duyuyorsunuz.

Leeloo ve Dallas, Multipass

Multi Pass, yarı kimlik, yarı ödeme yöntemi olan bir kart ve yıldızlararası yolculukta kullanılabiliyor. Yıldızlararası seyahat kısmından henüz çok uzak olsak da gerisi tamamen gerçek. 2015'te bir firma, Multipass adlı bir cihaz üretmiş ve bununla yolculuğunuzu takip edip, mümkün olan en düşük fiyatı ödemenizi sağlamaya çalışmıştı.

Luke Skywalker'ın robot eli

Henüz tam donanımlı bir biyonik adamı üretememiş olsak da, tam donanımlı robot eklemler üretmeye çok yaklaştık. Robot eklemleri geliştiren bilim adamları, Arnie'nin metal elinin hareketlerini taklit etmeyi başardılar.

kaynak:chip

Anti-Drone Tüfek

 • 3.11.2017 16:29:25
 • 0 Yorum
 • 860

Daha önce bilim kurgu filmlerinde ve fütürist metinlerde adından bahsedilen insansız hava araçları başdöndüren bir hızla gelişen teknoloji sayesinde artık hayatımızın her alanına girmeye başladır.Bu durum beraberinde fotoğrafçılık, sinema endüstrisi, iletişim teknolojileri, askeri sahada olmak üzere birçok alanda devrimsel faydalar sağlasa da bu teknolojilerin kontrolsüz bir şekilde gelişip yaygınlaşması büyük riskleri de beraberinde getirdi.Bu riskleri bertaraf etmek ve dronların art niyetli kullanımlarını engellemek için birçok gelişmiş ülke hukuksal mevzuatta yeni yeni birtakım sınırlandırma ve kötü ve kontrolsüz kullanımı engelleyecek cezai yaptırımlar getirdi.

Ülkelerin hukuki prosedürlerindeki kayıtlandırma ve cezai yaptırımlar farklı şekillerde uygulanadururken kötü amaçlı ve izinsiz drone kullanımı için teknoloji firmaları da birçok yeni tekniğe ve çareye imza atıyor.Zira özellikle Suriye ve Irak’ta terör örgütlerin çok ucuz fiyata temin ettikleri düşük maliyetli dronlara değişik çapta bombalar monte ederek adeta bunları silahlı dronlara dönüştürünce ciddi tedbirler kaçınılmaz hale geldi. Ayrıca büyük şehirlerde dronların yüksek güvenlikli kamu kurumları ve hava alanlarını tehdit eder hale gelmesi de anti-drone teknolojilerini tetikleyen başlıca etken olarak kendini göstermektedir.

 

kaynak: bilgiustam

Radyo nasıl icat edildi?

 • 26.10.2017 13:04:18
 • 0 Yorum
 • 1300

İtalyan mucit Guglielmo Marconi radyoyu icat eden kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Ancak radyoyu tek bir kişinin icat ettiğini söylemek doğru olmaz. İşte, radyonun nasıl icat edildiğinin hikayesi…

Öncelikle radyo kelimesinin kökenini anlatalım. Radyo, Latince “radius” yani ışınlama ve Yunanca “fone” yani ses kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşan “Radyofoni” kelimesinin kısaltılmış halidir.

Radyo, 19. yüzyılda insanlığın bilim ve teknoloji konusunda büyük bir sıçrama yaşadığı dönemde icat edildi. Radyonun icadı için öncelikle elektriğin, ardından telgraf ve telefonun icadı gerekmiştir.

Resmi kayıtlara radyonun mucidi İtalyan Guglielmo Marconi olarak geçse de aynı dönemde pek çok kişi benzer icatlar üzerinde çalışmaktaydı.

Radyonun icadı bir dizi başka icat sayesinde olmuştur. Bunlardan ilki ise radyo dalgalarıdır. Radyodan önce icat edilen telgraf ve telefonda veri aktarımı kablolar üzerinden yapılıyordu. İngiliz fizikçi James Maxwell, 1865 yılında seslerin havadan uzak mesafelere ışık hızına yakın bir hızda gitmesini sağlayan “elektromanyetik dalgaları” bir başka ifadeyle “radyo dalgalarını” keşfetti.

Bir başka bilim insanı Alman Hertz ise Maxwell’in keşfini geliştirerek elektromanyetik dalgaların ölçü birimine kendi adını verdi.

Günümüzde kullandığımız televizyon, cep telefonu, radyo gibi birçok elektronik alet, dalga boylarındaki sinyalleri toplayarak bunları görüntü ve sese çevirmektedir. Radyonun icadında kendisinden önce keşfedilen elektromanyetik dalgaların keşfi yatar.

Zengin bir İtalyan ailesinin çocuğu olan Guglielmo Marconi, çok küçük yaşlarda radyo dalgaları üzerinde çalışmaya başladı. Marconi, bir tepenin üzerinde ateşlediği tüfeğin sesini evine ulaştırabildiğinde ailesi, icadın önemi anlamıştı. Kendi ülkesinde yeterli ilgiyi görmeyen icadı, Marconi ve ailesi İngiltere’ye götürdü. İcat, İngiltere’de özellikle ordu ve denizcilerin alakasını gördü.

Marconi icat ettiği radyo ile birlikte 1899 yılında ABD’ye giderek “Marconi Amerikan Telsiz Şirketi’ni kurdu. Bu sırada sadece 25 yaşındaydı. Şirket, gemiler için telsiz üretmeye başladı.

Marconi her ne kadar radyonun mucidi olarak kayıtlara geçtiyse de radyosu sesi düzenli iletemiyordu.

1907 yılında Fransız Lee de Forest, icat ettiği “boşluk tüpü (vacuum tube)” ile radyonun ilettiği sesi kaliteli hale getirdi.

Kanadalı Reginald Feesenden1906 yılı Noel akşamında ilk kez uzun mesafe radyo yayını yaptı. Bir konserden canlı yayın yaptığı ve kendisinin de şarkı söylediği yayın, okyanusta seyreden gemilerdeki telsizlerden dinlendi ve büyük şok yaşattı.

Elektronik Devre Fırlatını Yapımı

 • 2.8.2017 09:58:50
 • 0 Yorum
 • 1337

Projenin Amacı

Bu projede sargılı elektromanyetik fırlatıcı kuramının açıklanması, küçük boyutlarda sargılı tip elektromanyetik fırlatıcı yapılması, formülasyon ve görseller yardımıyla elektromanyetik fırlatıcının deneysel verilerinin elde edilmesi amaçlanmaktadır.

Manyetik Alanın Üretimi

Üzerinden akım geçen bir iletkenin çevresinde manyetik alan oluşur.Bu durumda manyetik alan iletkenden geçen akımla doğru orantılıdır.Buna Amper yasası denir ve aşağıdaki formülle gösterilir.
Adsaız.png ?
Burada H: akımı tarafından üretilen manyetik alan şiddeti ve dl ise integrasyon yolu boyunca uzunluğun diferansiyel elemanıdır. SI birim sisteminde; I amper olarak verilirse; H, metre başına amper-sarım olarak elde edilir.

Adasız.png ?
Manyetik alan şiddeti H, bir anlamda manyetik akının oluşmasında akımın gösterdiği etkinin bir ölçüsüdür. Çekirdekte üretilen manyetik alan akısının şiddeti çekirdek malzemesine de bağlıdır.Bir malzemedeki manyetik akı yoğunluğu B ve manyetik alan şiddeti H arasındaki bağıntı aşağıdaki gibi verilir.

Aaadsız.png ?

Elektromanyetik Fırlatıcılar Kuramı

Elektromanyetik fırlatıcıların çalışmasının temel ilkeleri elektromanyetik kurama dayanır.Gerçekleştirilmek istenen durum, değişen ya da hareket eden güçlü bir elektromanyetik alan oluşturarak, hareket ettirilecek ya da fırlatılacak nesnenin bu elektromanyetik alanı takip etmesini sağlamaktır. Kuramsal olarak elektromanyetik alanın hareket etme hızında bir sınır olmadığı için, itici kuvvetin hızına ulaşması beklenen durumda, hızlandırılan nesne için de bir hız limiti yoktur.

Bu fırlatıcı türünde asenkron motorlarda olduğu gibi, elektromıknatıslara benzer bir yapı kullanılmaktadır. Bir sargıdan akım aktığında sargının çevresinde manyetik alan oluşturacaktır. Sargının iç hacminde bu manyetik akı yoğunlaşacaktır. Metalik bir cisim(mermi) sargının yakınına yerleştirilecek olursa manyetik akı, düşük relüktanslı olması nedeniyle bu cisim içinden akmayı tercih edecek ve manyetik indüksiyon oluşturarak cismi içine çekecektir. Aşağıdaki şekilde sargılı fırlatıcının ilkesel gösterimi verilmiştir.

Aaadsız.png 
?
Tek bir sargı kullanmak yerine, yan yana dizilmiş belirli sayıda sargılar kullanıldığında ve içinde hareket eden cismin hızına da bağlı olarak uygun bir hızda “elektrik akımın tetiklenmesi” gerçekleştirildiğinde, fırlatma işlemi yapılmış olacaktır.Üstteki şekildeki sargıdan akım geçirildiğinde sargı içinde oluşan elektromanyetik alan mermiyi içine doğru çekmek isteyecektir.Bu noktadan hareketle, yan yana dizilmiş ve sıra ile akım verilen sargılar mermiyi içlerine çekerek hızlandıracaklar ve sargının bittiği yerde kazandığı kinetik enerji ile mermi dışarı fırlatılacaktır.

Bu fırlatıcının eşdeğer devresi temelde bir anahtar üzerinden paralel olarak bağlanmış bir sargı ve bir kondansatörden ibarettir.Bu elektriksel devre aşağıdaki şekilde gösterilmiştir.

Aaadsız.png ?
Üstteki şekildeki devre oldukça sade olup, sargıdan tekrar kondansatöre akacak ters(negatif) akım, aynı devreden birden fazla bağlanması durumunda, tetikleme zamanının ayarlanması gibi ihtiyaçlardan dolayı devreye bazı ilave elemanlarında bağlanmasını zorunlu kılar.

Sargılı Elektromanyetik Fırlatıcılar

Sargılı fırlatıcılar ardışık sürücü sargılar kullanılarak oluşturulan elektriksel itme kuvveti ile bu sargılar arasındaki cismin fırlatılması ilkesine dayanır.Sargılı fırlatıcılar daha çok orta hızlarda fakat büyük kütleli cisimlerin fırlatılmasında önemli rol oynamaktadırlar. Aşağıdaki şekillerde sargılı fırlatıcıların genel yapısı ile örnek bir fırlatıcı tabanca prototipi gösterilmiştir.

Adsız.jpg 

Devre Şeması

Adsız.jpg 

Malzeme Listesi

# 4 ADET 9V BATARYA
# 1 ADET 5.1V 5W ZENER DİYOT (D1)
# 2 ADET SWITCH
# 1 ADET 100? 0.5W DİRENÇ (R3)
# 1 ADET 2.7K? 0.5W DİRENÇ(R2)
# 1 ADET 100? 5W DİRENÇ(R1)
# 1 ADET LED DİYOT(D2)
# 8 ADET 4700µF 35V ELEKTROLİTİK KONDANSATÖR
# 1 ADET BT151 TRİSTÖR
# 1 ADET 6M 0.50 mm BOBİN TELİ (6 metrede sınırlı kalmayabilirsiniz ancak sarım sayınıza göre hesaplamalarda değişiklikler olacaktır.)

Elektromanyetik fırlatıcı.jpg 

Kondansatörler

Elektromanyetik fırlatıcı yüksek akımlara ateş etme anında ihtiyaç duymaktadır.Bu yüksek ve ani akımı elde etmek için uygulamada kondansatör kullanılmıştır.Sistemimizde 8 adet 4700µF 35V kondansatör paralel bağlanarak 37.600µF 35V değerinde yani 0.037 F’lık kondansatör grubu oluşturularak yüksek akım kaynağı sağlanmıştır.

kondansatör.jpg ?
Kondansatörler güç kaynağına bir seri direnç ile bağlandığı için başlangıç akımı V/R ile sınırlanır ve R direncine bağlı olarak şarj süresi değişir.Sistemimizde bu direncin değeri 100?’dur. Şarj süresi aşağıdaki denklemden hesaplanabilir.

?=RxC
Burada ? (to) zaman sabitidir ve birimi saniyedir.

R=100? ve C=0.037F olduğundan sistemin zaman sabitesi ?=3.7 sn olarak bulunur.
Buna göre DC kaynak ile kondansatör grubu yaklaşık 5? sürede yani yaklaşık 20 saniyede şarj olacaktır.
Doğru akım kaynağına bağlı kondansatör grubundaki zamana bağlı gerilim değeri aşağıdaki denklemle hesaplanabilir.

formül.jpg 
?
Burada
V=40V
?=3.7 sn
t=20 sn olarak alınacak olursa;

20 sn sonunda kondansatör grubundaki gerilim değeri (t)=39.8V olarak bulunur.
Kondansatörü bir DC kaynağa bağladığımızda kondansatörden doluncaya kadar akım akar. Kondansatör dolduğunda uçları arasındaki gerilim maksimum değerine ulaşır.Bu gerilim, kendisini besleyen kaynağın gerilimine eşittir.Dolduğunda kondansatör uçları ve kondansatörü besleyen kaynağın uçları arasında potansiyel fark sıfır olacağı için devreden akım akmaz. Dolayısıyla dolma zamanı dışında bir kondansatör DC gerilim altında açık devre davranışı gösterir.
Sistemimizde 20 sn sonra kondansatör grubu dolacak ve açık devre davranışı gösterecektir. Dolayısıyla akım 100? ve 2.7K?’luk paralel bağlı dirençlerden geçerek bobin üzerine düşecektir.Bobin üzerine düşecek akımı hesaplayacak olursak;

Reş=(0.1k?x2.7k?)/(0.1k?+2.7k?) = 96?

V=IxR formülünden V=39.8V ve R=96? yazılacak olursa bobin üzerine düşecek olan akım;
0.41A olarak bulunur.

Bobin

İndüktör olarak da isimlendirilirler.Bobin; farklı şekillerde sarılmış iletkenlarden oluşan devre elemanlarıdır.

Sistemimizde bobin aşağı resimde görüldüğü gibi sarılmış ve sarım sayısı
N=120’dir.

Kuvarslı cam boru (yada plastik herhangi bir nesnede olabilir örn: içi çıkarılmış kalem) etrafına sarılmış bobinin boyutları aşağıda şekilde gösterildiği gibidir.


Manyetik Alan Şiddeti


Formülünden N=120, =0.41A, l=0.023m ise H=(120x0,41)/(0,023) buradan.
H=2139.13 A.s/m bulunur.

Manyetik Alan

µ=B/H formülünden
bobin.jpg 
ve H=2139.13 A.s/m yerine yazılırsa

B=0.00268T olarak hesaplanır.

 

 

devre.jpg 
(Uygulamanın gerçekleştirilmiş görüntüsü)
?
Not: Devreyi kurduktan ve çalıştırdıktan sonra devre 2. kez çalışmayabilir bu durumda kondansatöleri boşaltmanız gerekmektedir. Kondansatörler tekrardan yüklendiğinde devre ikinci kez çalışacaktır.

Ledler Hakkında Her Şey

 • 10.7.2017 14:08:44
 • 0 Yorum
 • 899

 

 


Led aydınlatma ürünleri ve Led görüntüleme sistemleri sağladıkları enerji tasarrufu ve uzun ömürlü olmalar sebebi nedeniyle günümüzde oldukça fazla ilgi çekmektedirler. Bu çalışmada, Led ve led ile ilgili ürünlerin *Ar-Ge faaliyetleri tasarlanması üretilmesi konularına değinilerek konu ile ilgili dinamikler, kurum ve kuruluşların özel sektörün ve eğitim kurumlarının yapabilecek olduğu konular ele alınmıştır. Ayrıca örnek tasarımlara yer verilerek bu araştırmanın eğitimsel bir araç olarak kullanılması planlanmıştır.

Gelişmiş teknoloji ürün olan ve her gün daha da gelişen led gündelik hayatımızda yerini almış durumdadır. Her geçen gün ise kullanımı artmakta ve çeşitli sektörlerin oluşmasına sebep olmaktadır. Bu teknolojinin henüz başlangıcında iken toplumsal sorumluluk olarak bu konuların araştırılması ilgili ürünlerin tasarlanması, tasarlanma süreçlerinde yer alacak unsurların belirlenmesi gerekli teknik insanların yetiştirilmesi gerekmektedir. Yine kurum, kuruluş yada özel sektörde bu konularda yetişmiş teknik insanların koordinatörlüğü üstlenerek gerekli teknik bilgiyi sağlamalı.bu bilgiler doğrultusunda hazırlanacak ürünlerin, tasarımların üretilmesi için gerekli iş gücünün eğitilmesi de amaçlanmaktadır.

LED NEDİR ? NEDEN LED 

Light Emitting Diode yani “ışık yayan diyot” kavramının kısaltmasıdır. İlk olarak 1907 yılında icat edilmiş ve kullanılmıştır. 1962 yılında ise elektronik ürünlerde kullanılmaya başlanmıştır. 1980-90’lı yıllar ise led tarihinde bir dönüm noktasıdır.

Çünkü bu tarihlerde led lambalar yeşil, mavi, beyaz ve sarı olarak çeşitli renklerde üretilmeye başlamıştır ve verimlilikleri artırılmıştır. 1962 senesinden günümüze LED teknolojisi durmaksızın geliştirildi ve de üretim maliyetleri olağanüstü düzeyde aşağı çekildi. 2011-2012 yılları arasında küresel LED firmaları %22’lik bir çoğalma gösterdi. Bununla birlikte günümüzde 60-wattlık bir LED lambanın maliyeti yaklaşık %40 civarında düştü ve görünen o maliyetleri dahada düşecek. Tahmin edilen şu ki; 2030 yılına gelindiğinde LED lambalar piyasadaki tüm lambaların %75’ini oluşturacak. Günümüzde ise Led lambaların çeşitleri artmış ve kullanım alanları ise yaygınlaşmıştır.

Çeşitli boyutlarda ve şekillerde üretilebilen led lambaların çok tercih edilme sebebi ise düşük enerji ile uzun süre kullanılabilmesidir. Öyleki bir adet flaman lambanın kullanım süresi 1500 saat, floresan lambanın kullanım süresi 30.000 saat iken, led lambanın kullanım süresi 50.000 saatten fazladır. Hatta günümüzde bazı led lambaların 100.000 saatten fazla süre kullanılabileceği yaşlandırma testleri ile anlaşılmıştır..

Ledin kullanım alanları, sektörler

Ledler, televizyon kumandasından futbol sahalarındaki dev ekranlara, cep telefonlarından kol saatlerine kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Hatta otomobillerde bile vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir ki bir otomobilde ortalama 300 adet led kullanılmaktadır. Bunun dışında bahçe, yol ve mekân aydınlatmalarında, reklam panolarında, trafik işaretlerinde, cep telefonlarının ekranında ve tuşların aydınlatılmasında, bilgisayarlarda, fotoğraf makinelerinde ve daha birçok alanda sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.

Led kullanımında Dünya ülkeleri ne durumda

Led kullanımında dünyanın gelişmiş ülkeleri adeta birbirleri ile yarış içerisindedir. Bu yarışmacılardan bir kaçına değinecek olursak;

KORE

Kore özellikle Led üretimi ve Ledin geliştirilmesi üzerinde oldukça mesafe kat etmiş durumdadır. Kore özellikle Ledler için kimyasalların hazırlanıp hazır çip (ledin ışık veren Core kısmı) halde dünyada led üreticililerinin bir çoğuna destek ve stok sunmaktadır. 2000 yılından bu yana patent almış 58 patentli led modelinin yarısına yakını Koreli firmalara aittir. Kore Led ürünlerine dönüşümünü neredeyse tamamlamış maksimum enerji tasarrufu sağlamıştır.

ÇİN HALK CUMHURİYETİ

Çin halk cumhuriyeti bu yarışta hem led üretiminde hem led ürünler ile ilgili tasarım ve ar-ge de hemde bu tasarımların ürün haline getirmede oldukça ileri seviyelerde. Çin halk cumhuriyeti otoyollar, stadyumlar, fabrikalar ,kamu binalarında ve evlerde led dönüşümünü %70 oranında tamamlamış durumdadır.

AMERİKA

Amerika Led ile ilgili ar-ge faaliyetlerini tamamlamış ve bu konuda uzman olmuş tercih edilen bir led üretici markaya sahiptir. Bu firmanın gözetiminde ürünler geliştiren firmaların ürünleri ile led dönüşümü hızlı bir şekilde devam ettirmektedirler.

ALMANYA

Almanya led ürünlerini şuanda ileri seviyede geliştirdiği güneş enerjisi ile elektrik üretimi ile birleştirerek güneş panellerinin aydınlatma konusunda maksimum verimle kullanmayı amaçlamaktadır ve bu konuda ürünler geliştirmektedir. Bunun yanı sıra dünya markası olmuş firmaları tarafından üretilen led ve led ürünleri ile lede dönüşüme son hız devam etmektedir.

Led kullanımında Türkiye ne durumda

Ülkemiz led dönüşümüne led’li ürünlerin kullanımına önem vermekte bu konu ile ilgili yasal düzenlemeyi bile hazırlamış durumda. SECOL, ülkemizde LED üretimi konusunda ilk ve tek yerli firma olarak iki yıldan fazla süren araştırma ve çalışmalar sonucunda 2009 yılının ilk çeyreğinde ancak gerekli ilgiyi görememiş ürettiği Led’i kullanarak ürün haline getirecek sektör ve alt üreticilerinin olmamasından dolayı istediği yerlere maalesef ulaşamamıştır. Ve bu konudaki bir çok girişimci bu Pazar sıkıntılarından dolayı bu hevesten vaz geçmektedir. Bu konuda bir çok kurum kuruluş ve özel sektöre görev düşmektedir. Ülkemiz led ve ledli ürünleri maalesef sadece tüketir durumda ve özellikle Çindeki üreticilerin iştahını kabartmaktadır. Ve sektörel olarak sadece ciddi paralar kazanmak için yapılan yatırımların çoğunda ülkeye kalitesi düşük ledli ürünler ithal edilmekte ve enerji tasarrufu sağlayacakken hüsranla sonuçlanıp maddi israfa yol açmaktadır.

Hazırladığım projede sadece tüketici olduğumuz led ve led ürünlerinde ilgili konuların tekniklerin araştırılıp, geliştirilip ve üretilmesinde üzerimize düşenler nelerdir bunlar başlıklar halinde aşağıda yer almaktadır.

Ar-Ge Kurumları bu kalkınma projesine nasıl destek verecektir?

Ülkemizde ileri düzeyde bilimsel araştırma yapan, sürekli yeni arayışlar içinde bulunan ve durmak bilmeden çalışan kurumumuz LED ürünlerin Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını üstlenip, bu alanda çalışma yapacak üniversitelere gerekli bilgi ve maddi desteği vermelidir. Türk malı Ledi üretmeye başlayacak olan iş adamlarımıza yeterli bilimsel desteği verip onları teşvik etmelidir.

Üniversitelerimiz bu projeye nasıl destek verecektir?

2007 yılında üniversitelerimiz Ar-Ge çalışma atağı yapmıştır. Ar-Ge laboratuarları olmayan üniversitlerimize yeni Ar-Ge departmanları kurulmuştur. Ülkemizin önde gelen üniversiteleri Yerli üretim Lede geçmek için gerekli olan bilimsel araştırmayı, ilk prototiplerin üretilmesi, Ledin bütün kullanım alanlarında yerli üretim lede geçilmesi için gerekli araştırmaların yapılması konusunda destek verecektir. Bunun için özellikle kimya ve elektronik mühendislik ana bilim dallarına önemli görevler düşmektedir.

Meslek liseleri bu projenin neresinde

Geçtiğimiz yıllarda başlatılmış olan “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” projesindeki fikirler doğrultusunda da görevler üstlenmesi gerekmektedir. Bu görevler LED ile ilgili ana ve yan ürünlerin üretim süreçlerinde yer almasıdır. Bu sayede meslek lisesinde ki öğrencilere görerek-yaparak eğitim modelinin de uygulanması söz konusu olacaktır.Birkaç yıllık süre içerisinde bu projeden mezun olan öğrenciler konularında deneyimli birer personel olarak özel sektörde aranan kalifiye elaman sorunu da çözülmüş olacaktır.”Meslek Lisesi Memleket Atölyesi” gibi projelerle diğer tüm üretimsel sektörlere de uyarlanabilir.

Türk malı LED’in üretimine geçildiğinde ülkemizde oluşacak yeni istihdam kaynakları nelerdir?

Sadece bir adet Türk malı LED ampulün üretimsel süreçleri ele alındığında;

*Ampulün elektronik devre tasarımının yapılması konusunda teknik elemanlara ihtiyaç duyulacak.

*LEDleri şebeke voltajı ile çalıştıracak sürücü devrelerin tasarlanması sürecinde yine teknik elemanlara ihtiyaç duyulacak.

*Kalite kontrolcüsünden, pazarlamacısına kadar birçok iş kolunda ciddi istihdama ihtiyaç duyulacaktır.
Ledin kullanım alanları göz önüne alındığında(açık hava reklamcılığı, karayolları ve şalt sahalarının aydınlatılması, otoyolları trafik ve sinyalizasyonları, otomotiv sektörü…)hesaba katıldığında bu istihdam oranın çok yüksek olacağı anlaşılacaktır.

 

 

Alternatif Fm Verici Devreleri

 • 27.1.2017 11:21:01
 • 0 Yorum
 • 1131

Basit bir fm verici (fm bug) devrede kullanacağınız pnp transistör BF606, BF324 olmalı alternatif olarak 2N3006, 2SA854 kullanılabilir fakat c1 ve c2 kondansatörlerinin değerlerini değiştirmelisiniz 2N3006 için C2:27 PF C3:33 PF 2SA854 için C2: 22 PF C3: 27 PF Olmalı besleme için pc anakartlarındaki CR 2032 pil kullanılabilir

Bobin ise 0.8mm izole telden 6 tur sarılacak kalıp olarak bir kalem kullanabilirsiniz Frenkansı bobinin sipirleri arasındaki mesafeyi açıp kapayarak ayarlıyabilirsiniz biraz zahmetli :) ama devre basit :D

ALTERNATİF FM VERİCİ DEVRELERİ

Antrak Gazetesinden TA2EE Burçak Çubukçu Abimizin bir yazısı Basit FM Verici

fm_verici

Devreyi gerçekleştirmek oldukça kolay. önemli olan parça bobin.Bobini 4 mm çapta 7 tur sarmanız gerekiyor. Bobin sarma işinde 4mm’lik bir matkap ucunun düz olan arka bölümünü ya da benzer bir şeyi kullanabilirsiniz. Mikrofon Elektret yerine bobinli mikrofon kullanmanızı önermem. Bağlantıda zorlanmayın diye arkadan görünüşünü şemaya ekledim.

BC 547 silisyum transistör piyasadan kolayca bulabileceğiniz bir parça 300 Mhz’e kadar çalışması lazım. Yani işimizi kolay kolay görür. Bacak bağlantılarını kolayca yapabilmeniz için kırmızı çerçeve içinde transistörün alttan görünümünü de verdim.

Transistörün Emitter (E) bacağına bağlı olan 470 ohmluk direnç devrenin çıkış gücünü değişitirmede kullanılabilir. Bu direnci 100 ohm’a kadar düşürerek çıkış gücünü arttırabilirsiniz ya da bu direnci 2 kiloohm’a kadar yükselterek gücünü düşürebilirsiniz.

Besleme kaynağı olarak 9 voltluk bir pil kullanmanızı öneririm. Pil yerine regüleli bir kaynak kullanmazsanız iyi sonuç alamayabilirsiniz.

Basit Ton Kontrol Devresi

 • 27.1.2017 11:12:32
 • 0 Yorum
 • 2864

Daha önce “Basit ton kontrol devresi bass tiz rc filtre” yazısın da güç kaynağı gerektirmeyen pasif elektronik komponentler üzerine kurulu basit ton kontrol devresi paylaşmıştım oldukca verimli bir devre kaliteli potanslar ve toleransı düşük malzemeler ile daha da verimli olur. Özellikle eski model mp3 çalarlarda iyi sonuç verirler çünkü cihazların sesleri baya yüksek kaç yıl önce hatırlamıyorum ama ses seviyesi konusunda bir yasa çıkmıştı sonrasında ihhal edilen mp3 çalarlar telefonlar vb. iyi ses vermiyordu neyse..

Fan Yapımı

 • 27.1.2017 10:57:03
 • 0 Yorum
 • 1050


Yaz ayının en sıcak günlerinde alel acele yapılan Laptop soğutucusu.. o anda hazır laptop soğutucusu alma imkanım da yoktu… Tabla olarak OSB kullandım hafif ve kesimi kolay gerçi fan delikleri yamuk oldu ama o sıkcakta yine de iyi iş çıkarttım. Hurda ATX güç kaynaklarından söktüğüm büyük boy 12v fanları tablanın alt kısmına sıcak silikon ile yapıştırdım aslında vida ile fanları monte edecektim fakat sıcak silikon OSB yüzeyine çok iyi tutundu vidalamaya gerek kalmadı.

12V Fanları çalıştırak için notebook USB portunu kullacaktım ama elimde fazladan 5v şarj adaptörlerinden birini değerlendireyim dedim hem bu şekilde USB porta fazla yüklenmemiş olurum normalde hazır ürünlerin bir çoğu direkt USB port üzerinden besleniyor. Sonuç oldukca iyi o günlerde çok işimi gördü artık hazır ürünlerden de almak istemiyorum alıştım sessiz kısmen dekoratif 

0-3A 0-30V

 • 27.1.2017 10:51:59
 • 0 Yorum
 • 1121

0-30V voltaj ve 0-3A akım ayarlı Anahtarlamalı (switching dc-dc) dijital güç kaynağı projesinde kontrol katında ATMEGA644 mikrodenetleyici kullanılmış sistem ikili olarak tasarlanmış ATMEGA644 2 güç katını kontrol edip voltaj, akım bilgilerini LCD ekranlar üzerinde görüntülüyor. Anahtarlamalı güç kaynağı sürücü güç katlarında girişde LT1074 5 amper step-down dc-dc regülatör entegresi sonrasında ise LT1084 5 amper ayarlı dc-dc regülatör entegresi kullanılıyor. 0.02 ohm direnc üzerinden LT6105 akım algılama entegresi ile akım, çıkışa bağlı gerilim bölücü dirençler ile voltaj ayarlamaları kontrol katı tarafından yapılıyor.

Voltaj kaynağı olarak toroidal transformatör kullanılmış 230v primer giriş sekonder çıkışları ise 32V AC 3.2A 7V AC 0.1A 7V AC 0.3A

0.3A 0.30V Ayarlı Laboratuvar güç kaynağına ait kaynak eagle cad pcb şema çizimleri ve ATMEG

DsPIC30F2010

 • 27.1.2017 10:45:02
 • 0 Yorum
 • 1088

dsPIC30F2010 mikrodenetleyici üzerine kurulu motor kontrol devresinde motor sürücü bölümü için Çift Tam Köprü PWM Motor Sürücüsü DRV8402 kullanılmış. DRV8402 oldukca gelişmiş bir sürücü öne çıkan özellikleri 500 kHz’e kadar Anahtarlama frekansında çalışabilir, %96 verim 10A Sürekli Çıkış Akımı 24A kısa devre koruması, aşırı akım koruması vb.

Ayrıca motor kontrol devresinde Bilgisayar ve dsPIC30F2010 mikroişlemci arasında iletişim için seri port çıkışı bulunuyor. PC kısmında yazılım hazırlamak isterseniz gerekli iletişim protokol bilgileri verilmiş

Motor sürücü projesine ait dsPIC30F2010 yazılım mplab ve C kod dosyaları ek olarak eagle cad pcb şema dosyaları var projeyi yapmasanızda dsPIC ile DRV8402 kullanımı hakkında feyz verebilir

Bobin Sarma Materyeli

 • 27.1.2017 10:34:48
 • 0 Yorum
 • 1694

Daha öncede trafo sarma makinesi, çıkrık makinesi projelerini paylaşmıştım profesyonel bobin, trafo sarma projelerinin yani sıra kolay tasarımlarda vardı.. o paylaşımlardan birinde hesap makinesi ile yapılan spir sayma yöntemi yorumlarda belirtilmişti uzun süredir yapacaklarım arasında trafo sarma makinesi ama henüz yapmadım o zamanlarda benim ilk aklıma gelen öncelikle sağlam bir mekanik düzen ve ardından hesap makinesine bir kaç müdehale ile sistemi kurmak olmuştu…

Bu sistem ise baya bir basit olmuş şarjlı matkap ve hesap makinası en azından bobin makarası için bir düzenek kurulabilirdi

Röle Nedir Ne İşe Yarar

 • 27.1.2017 10:23:56
 • 0 Yorum
 • 4974

Daha önce “Röle, elektromanyetik devre elemanı hakkında” yazısında röleler hakkında bilgiler paylaşmıştım bu paylaşım daha detaylı ayrıca rölelerin çalışması ve kullanımı hakkında hazırladığım görsel ve bilgileri ekledim

RÖLE NEDİR

Küçük değerli bir akımın oluşturduğu elektromanyetik alan ile yüksek güçte veya akımda çalışan bir alıcıyı(yükü) çalıştırabilmek (anahtarlayabilmek) için bir ya da daha fazla anahtar grubunu kontrol eden (anahtarları açan ya da kapatan) elemana röle denir. Bu tanımdan ilerde bahsedilecek olan termik röleler hariç tutulmalıdır. Özetle küçük akım ve gerilimlerle daha büyük akım ve gerilimlerini kontrolünü sağlar. Röleler aynı zamanda farklı frekans ve dalga türlerinden de etkilenmeden anahtarlama yaparak çok farklı özellikteki elektrik ve elektronik devrelerin kontrolünü yapabilmektedir.

Yarı iletken esasına dayalı olarak çalışan tristör ve triyakların imal edilmesinden sonra kullanım alanı daralan röleler yine de çok yüksek akım ve gerilim kontrolü gerektiren uygulamalarda halen kullanılmaktadır. Tristör ve triyaklara göre avantajı tek bir röle, içinde birden fazla anahtar veya kontağa sahip olabildiği için birden fazla yükü aynı anda açabilir veya kapatabilir hatta aynı anda bazı yükleri açıp bazılarını kapatabilir. Bu işlem tamamen rölenin kontaklarının bağlanma şekli ile ilişkilidir.

Röleler elektronik devrelerin giremediği (yüksek ısı, nem veya sıvı ortamları vb.) bazı hava ve sıvı kontrol sistemlerinde mutlaka kullanmak zorundadır. Röle uygulamalarda karşılaşılan problemlerde şöyle özetlenebilir. Mekanik olarak çalıştığı için çok arıza yapar. Kontaklar sürekli birbirine yapışıp açıldıkları için oluşan elektrik atlamaları zamanla kontakların oksitlenmesine ve iletimini kaybetmesine neden olur. İletime geçme süresi daha uzundur. Ayrıca kontakların çekilip bırakılmasında çıkarmış olduğu ses pek hoş değildir.

Rölelerin genel olarak 5V-48V arasında gerilimle beslenen bobinleri, 5mA-150mA arasında akım çekmektedir. Kontakları ise 0.5A-70A arasındaki akım değerlerine dayanabilir. Uygulama devrelerinde bobin besleme gerilimi aralığının geniş olması kolaylık sağlamaktadır. Bu sayede hem lojik hem de analog devreler ile sürülmesi sağlanmaktadır. Yüksek akımlı devreleri kontrol ederken kontaklardan geçen akımın oluşturabileceği ısınma bu devrelerde röle yerine kontaktör kullanılmasını gerektirmektedir.

role-nedir-akimin-olusturdugu-elektromanyeti

RöleYapısı ve Çalışması: Rölelerin yapısı ve çalışması türüne göre farklılık göstermektedir. Röle türleri anlatılırken her türün çalışmasından ve yapısından bahsedilecektir. Ancak genel olarak tüm röleler için bir etki ile (akım, gerilim, ısı, manyetik alan vb.) kontakların yer değiştiği ve bu değişimden faydalanarak bir devrenin kontrol edildiği söylenebilir.

Röle Çeşitleri: Röleler manyetik röleler ,dil kontak ,termik röleler ,aşırı akım koruma röleleri şeklinde çeşitlendirilebilir. Röle çeşitlerinden kullanıldığı devreye göre uygun olanı seçilmelidir. Örneğin manyetik etki ile anahtarlama yapılacaksa dil kontak, yüksek akımı sınırlamak için de aşırı akım koruma röleleri kullanılabilir. Röle çeşitlerini daha detaylı olarak aşağıda inceleyeceğiz.

MANYETİK RÖLELER

Bir demir çubuğun etrafına sarılmış yalıtkan yüzey ile kaplanmış bir iletken telden geçen akım bir manyetik alan oluşturarak yakındaki metalleri kendine doğru çeker.Akımın bu özelliğinden faydalanarak manyetik röleler imal edilir.

role-manyetik-roleler

Manyetik röleler üç temel kısımdan oluşur. Bunlar röle bobini, röle kontakları ve palettir. Bobin silindirik veya dikdörtgen prizma şeklinde imal edilen bir demir nüve (4 ile gösterilmiş) üzerine geçirilmiş bir plastik kılıfa çok sayıda sarılmış iletken telden oluşur (3 ile gösterilmiş). Palet (5 ile gösterilmiş) ise bobinin manyetik alanından etkilenerek hareketlenen yumuşak demir parçasıdır. Nüve olarak yumuşak demir seçilmesinin nedeni kolay manyetik alan kazanırken aynı zamanda bu özelliğini kolayca yitirmesidir. Paletin kontaklara temas ettiği noktada fiber(7 ile gösterilmiş) adı verilen bir yalıtkan madde vardır. Manyetik alan olmadığında bir yay ile gergide tutulur. Kontaklar (1 ve 2 ile gösterilmiş) ise birbirlerine temas ettiğinde akım akmasına izin veren iyi iletken malzemelerdir. Bir rölede bunların dışında kontakların istek dışı temasını engelleyen yalıtkan bir zemin maddesi(6 ile gösterilmiş) bulunur.

Bobin ve nüve elektromıknatıs gibi çalışır. Bobin uçlarına gerilim verildiğinde bir manyetik alan oluşturarak paleti kendine doğru çeker (sarı halka içinde palet serbest ve yeşil halka içinde palet nüveye doğru çekilmiş). Paletin bu hareketi sonucu normalde kapalı olan kontaklar (şeklin sol bölümünde kırmızı halkalarla gösterilmiş) açılır. Eğer bu kontakların uçlarına bir yük bağlanmışsa çalışması duracaktır. Yine normalde açık olan kontaklar ( şeklin sağ bölümünde kırmızı halkalarla gösterilmiş) kapanacaktır ve bu kontak uçlarına bağlı olan yük çalışacaktır. Şekilde G (akım girişi) ve Ç (akım çıkışı) ile gösterilmiş akım yolunun değişimine de dikkat ediniz.

Manyetik röleler üzerinde bulunan kontak sayısı ve çeşidine göre sınıflandırılabilir. Tek kontaklı ve tek konumlu röle üzerinde tek bir anahtar vardır ve bu anahtara ters çalışan bir başka anahtar da yoktur. Sadece bir yükün açılıp kapanmasına yarar. Tek kontak çift konumlu röleler ise üzerinde bulundurduğu anahtarın konum değiştirmesi sonucu bir yükü çalıştırırken diğerini durdurur. Benzer şekilde röledeki paralel çalışan kontak sayısı artırılıp çok kontaklı röleler elde edilebilir. Şekil 1.3’te içi yapısı resmedilen röle iki kontaklı ve çift konumlu bir röledir.

DİL KONTAK RÖLELER

Havası alınmış bir cam tüp içine manyetik alandan kolayca etkilenen metal kontakların yerleştirilmesi ile yapılan röleye dil kontak , kontak sayısı fazla ise dil kontak rölesi denir. Dil kontakların sıvı seviye kontrol, su altında çalışan cihazlarda, uzaktan kontrol anahtarı ve otomobillerin uyarı ışıkları gibi birçok kullanım alanları vardır. Dil kontaklı rölelerde kontağın kapanması için bir mıknatıs yaklaştırmak veya cam kılıf üzerine sarılan bobin üzerinden akım geçirmek yeterlidir.Dil kontaklar manyetik alan kontrollü anahtardır.Anahtarın açılıp kapanması ise manyetik alan değişimine bağlıdır.

dil-kontak-roleler

TERMİK RÖLELER

Ortamdaki ısı değişikliğine göre kontaklarını açan ya da kapayan röle türüdür.Termik röleler çalışma sırasında aşırı ısınan motorların durdurulmasında veya ütü, saç kurutma makineleri gibi ısı üreten cihazlarda uygun ısı seviyesinde daha fazla ısınmayı engellemek amacı ile sıklıkla kullanılır.

Termik röleler içindeki bi-metal adı verilen özel bir metal bileşimi sayesinde ortamın ısısı, belirlenen ısı değerinin üzerine çıkında yüke giden akımı keser.Bi-metal ısı altında farklı genleşme gösteren iki metalden oluşur.Metallerin biri hızlı ve fazla genleşirken diğeri çok az genleşerek bi-metal bileşimin bir yönde eğilmesini sağlayarak ısı enerjisini hareket enerjisine çevirir. Bu hareket enerjisi kontakları kapamak için kullanılır.Termik röleler birçok farklı yapıda olabilir. Motor kontrol devrelerinde kullanılan termik rölelerin içinde ısınmayı sağlayan krom-nikel ısıtıcı varken, ütü vb. cihazlarda kullanılan termik röleler cihaz içindeki ısıyı kullanır ve içinde sadece bi-metal ve kontaklar vardır.

farkli-termik-rolenin-ic-yapisi

Bu iki farklı termik rölenin iç yapısı Şekil1.5’te verilmiştir. Birinci rölede bi-metal ısının etkisi ile palet üzerine eğilerek kontakların hareket etmesini sağlar. İkinci rölede ise ısı etkisi ile gevşeyen bi-metal ağırlığında etkisi ile kontak üzerine düşerek kontağın açılmasına neden olur.

AŞIRI AKIM KORUMA RÖLELERİ

Bir yük devresinde hattın başına konulan sigortalar çalışma karakteristikleri nedeni ile yükü değil hattı korurlar.Yükleri arızadan önce korumak için çeşitli röleler kullanılır. İşte aşırı akım rölesi, aşırı akımların motor sargılarına vereceği zararları önlemek amacı ile kullanılır. Aşırı akım koruma röleleri motorları, sistemleri aşırı akıma karşı korumak için tasarlanmıştır.

Bir fazlı alternatif akım devrelerinde yalnızca bir iletkene, üç fazlı devrelerde ise her üç faz iletkenine bağlanan aşırı akım röleleri kumanda devresindeki devreye seri bağlı, normalde kapalı kontağı kumanda eder. Aşırı akım rölelerinde akım ayarı, röle üzerinde bulunan ayar vidası ile yapılır. Motorların anma akımlarına göre belirli sınırlar içerisinde akım ayarı yapılır.

asiri-akim-roleleri-yuk-devresine

Aşırı akım röleleri, yük devresine seri olarak bağlanır ve üzerinden yük akımı geçer Yük geçici bir arıza nedeniyle veya yol alma anında çektiği kısa süreli aşırı akımlarda sargılar zarar görmez ve bu durumda rölenin devreyi açmaması istenir. Bunun içinde rölenin devreyi açması, geciktirici bir sistem ile önlenir

Akım değeri normal sınırlar içinde ise çıkış rölesi çekili konumundadır. Akım ayarlanan değerin üzerine çıkarsa çıkış rölesi gecikme süresi sonunda kontağını bırakır ve bağlı olduğu motor veya sistemi devreden çıkarır.

Aşırı akım röleleri yapılarına göre ikiye ayrılır. Bunlar:

Termik aşırı akım rölesi
Manyetik aşırı akım rölesi

RÖLE UYGULAMA DEVRELERİ

LED Yakıp söndürme: Şekil 1.7’de verilen devre ile Led1,röle ve buton kontrolü ile yakıp söndürülebilir. Normalde kapalı olan kontak boş olduğu için röle bobin uçlarında gerilim yokken led sönük konumdadır. Mavi ile gösterilmiş akım yolu kullanılamaz. Butona basılı tutulduğunda pembe ile gösterilmiş akım yolundan akan akım bobin üzerinden geçerek kontak uçlarının konum değiştirmesini sağlar ve mavi akım yolunun kullanılması mümkün olur.Böylece led yanar.Ledi söndürmek için butondan elimizi çekmeliyiz.

role-uygulama-devreleri-led-yakip-sondurme

Flip-Filop Yapma: Flip-Flop, sayıcı ve hafıza devrelerinde kullanılan dijital veri saklama hücresidir. 1 (bir) veya 0 (sıfır) verisini güç kesilinceye kadar koruyabilir. Girişlerine uygulanan gerilimlerin değiştirilmesi ile çıkış uçlarında sakladığı değerler değiştirilebilir.En basit flipflop olan SR flip-flop (Set-Reset Flip-Flop) Set ucuna gerilim verildiğinde lojik 1 bilgisini Reset ucuna gerilim verildiğinde lojik 0 bilgisini saklar. SR flip-flop devresinin girişlerine göre çıkış tablosu ve röle ile yapılmış devresi şekil 1.8 de verilmiştir. Devrede Set=1 ve Reset=0 olduğunda Q=1 çıkışı gösterilmiştir.

flip-filop-yapma-flip-flop-sayici-hafiza-devreleri

Mühürleme devresi: Bir yükün çalışmaya başlamasını ve durdurulmasını iki buton ile kontrol eden devreye mühürleme devresi denir. Mühürleme devrelerinin temel çalışma mantığı rölenin bobin besleme geriliminin yine röle kontakları üzerinden verilmesine dayanır.

muhurleme-devresi

Şekil 1.9’da verilen mühürleme devresinde başlama butonuma bir anlık dahi olsa basıldığında A ve B ile gösterilmiş paletler röle bobinine enerji geldiğinden yer değiştirir. Başlama butonu devre dışı kalarak bobin enerjisi A paleti üzerinden karşılanmaya başlanır ve mühürleme(sabitleme manasında) gerçekleşir. B paleti üzerinden de yük çalışmaya başlar. Mühürü açmak için durdurma butonuna bir anlık da olsa basmak yeterlidir. Bu durumda paletler konum değiştirerek yük ve bobin enerjileri kesilir.

Kapı Devreleri: Röleler ile akım akışının kontrolü sağlanarak çeşitli kapı devreleri yapılabilir.Örnek devreler aşağıda verilmiştir.

role-kapi-devresi

Şekil 1.10’da verilen And devresinde verilen üç röleninde bobinlerine enerji gelirse paletlerini kendilerine çekecekler ve çıkıştaki lambaya akım ulaşacaktır.Eğer bobinlerin herhangi birine enerji gelmez ise (A,B,C girişlerinin herhangi biri sıfırlanırsa) akım boş bırakılmış kontak uçlarının birinde kalacaktır. Şekil 1.10 da verilen Nand devresinde ise herhangi bir rölenin bobin gerilimi kesilirse normalde kapalı kontak üzerinden çıkışa akım ulaşacaktır.

Şekil 1.11’de verilen Or devresinde A,B,C girişlerinin bağlı olduğu rölelerden birinin bobbin enerjisinin olması çıkıştaki lambanın yanmasını yani çıkışın lojik 1 olmasını sağlar. Nor ise Or devresinin tam tersi olarak çalışır.

role-or-ve-nor-role-devreleri

İki LED İçin Biri Sönmeden Diğeri Yanmayan Devre

iki-led-icin-biri-sonmeden-digeri-yanmayan-devre

Şekil 1.12’de verilen devrede rölenin normalde kapalı kontağı üzerinden yeşil renkte gösterilmiş yol üzerinden akım akarak Led2’nin ışıma yapması sağlanır. Bu sırada butona basılmamıştır. Dolayısı ile pembe renkte gösterilmiş akım yolundan akım akmıyor dolayısıyla da röle bobininden de akım geçmiyordur. Butona basılı tutulursa pembe akım yolundan geçen akım ile rölenin paleti hareketlenir ve çift konumlu anahtar konum değiştirir. Böylece mavi akım yolundan akım akar ve Led1 ışıma yapar.

Dil Kontak ile Araç Far Kontrolü

role-dil-kontak-ile-arac-far-kontrolu-roleler

Şekil 1.13’te verilen uygulama devresinde RL1 ve RL2 ile gösterilen dil kontakların üzerine sarılmış iletken tellerden geçen akım sağ ve sol farların ışıma yapmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bu akım dil kontak üzerinde manyetik alan oluşturur ve dil kontakları kontaklarının kapanmasını sağlayarak LD1 ve LD2 ile gösterilen ledlerin ışıma yapmasını sağlar. Bu ledler araçlarda gösterge paneline takılır ve şoföre farların ışıma yaptığını gösterir. Şayet farlarda bir sorun olursa(lambaların patlaması veya hattın kopması gibi) akım akışı kesilecek ve dil kontağın kontakları birbirinden ayrılarak ledlerin sönmesini sağlayacaktır. Böylece şoför farların yanmadığını anlayacaktır.

Kaynak: MEGEP http://www.megep.meb.gov.tr/ dökümanın pdf dosyası: role.rar

RÖLE DEVRELERİ

Genelde tek, çift kontak deriz pek kullanılmasada hepsinin belli kodları var ayrıca bir çok rölenin plastik dış kutusunda kontakların kapalı yani enerji verilmediğinde nerede bulunduğunu gösteren semboller vardır aşağıda ki şemalarda ki gibi…

Single-pole double-throw ( SPDT ) röleler tek kutup ve iki adet atma vardır double-pole double-throw ( DPDT ) röleler ise iki adet kutba ve herbiri eşzamanlı olarak kontrol edilen atmaya iki adet atmaya sahiptir.

Tek ve, çift kontak röleler ile röle gücüne göre çeşitli kontrol devreleri yapılabilir aşağıda ki örnek şemalarda çeşitli uygulamalar gösterildi rölenin çalışma voltajı, gücüne, kontak sayısına göre bir çok uygulama yapılabilir, animasyonlu gif röle çalışma sistemini daha iyi anlamanızı sağlar…

ilk şema tek kontak röleye enerji uygulanmadığı üstteki motor çalışıyor röleye enerji verildiğinde alttaki motor çalışıyor