GRAFİK TEKNOLOJİSİ

NASA Mars'taki Garip Cismin Ne Olduğunu Açıkladı

 • 17.8.2018 14:35:33
 • 0 Yorum
 • 1256

Uzay ajansı NASA, Kızıl Gezegen’in yüzeyinde inceleme çalışmaları yürüttüğü Curiosity isimli araçla yıllardır gezegen hakkındaki bilinmeyenleri gün yüzüne çıkartıyor. Bazı dönemlerde gezegen yüzeyinde çektiği görüntüleri Dünya’ya gönderen Curiosity’nin bu fotoğraflarını incelemek için gönüllü olan binlerce komplo teorisyeni var. Geçtiğimiz hafta gelen görüntülerden birisinde tuhaf bir nesne dikkatleri çekince NASA, bu cismin ne olduğuna ilişkin araştırma yaptı. 


Görüldüğü üzere çevresindeki yapılardan oldukça farklı, ince bir forma sahip olduğu açıkça belli olan açık renkli bir nesne var. Şu sıralar Mars’taki Gale Krateri’nin içinde çalışmalar yürüten Curiosty, kraterin toprak yapısını inceliyor. NASA’nın yaptığı açıklamaya göre görüntüdeki nesne, çok ince bir kaya parçasından başka bir şey değil. Bir takım teorisyene göre uzun süredir gezegende görev yapan aracın parçalarının dökülmeye başladığı da söylenmişti. Nitekim tüm komplolar ve şüpheler NASA tarafından rafa kaldırıldı. 

Kredi Başvurusu Sağlayan Bankalar

 • 9.4.2018 17:43:06
 • 0 Yorum
 • 843

Hepimizin hayallerinde yeni bir araba almak ve ayaklarımızı yerden kesebilmek yokmudur bu yönüyle baktığınızda size her konuda destek sağlayabilen bir çok kredi türü mevcut.Sizler genelde ihtiyaçlarınız doğrultusunda bankalara başvuruyor ve onlardan belli talepler karşılığında bir başvuru süreci gerçekleştirmiş olabilmek açısından da çabalamaya başlıyorsunuz.Peki hayalinizdeki araca ulaşmak size bir banka kadar yakın desek?Baktığınızda bu durum çokta imkansızmış gibi görünse de aslında öyle değil.Herkesin bir arabaya yada yeni bir iş kurabilmek adına kredi başvurusu yapabileceği ve bunun karşılığında ihtiyaçları doğrultusunda geri dönüşler sağlayabileceği kolay taşıt kredisi mevcut.Daha yakından incelemek ve anlatmak gerekirse sizlere en iyi hizmetleri ve en iyi deneyimleri yaşatabilmek amacıyla kredi danışmanlarımız bizlere belirli faiz oranlarını sunarak en iyi olabilecek ve en kolay şekilde ödeme yapabileceğimiz yolları söylüyorlar.Satın alınacak olan araç bilgilerinin de yer aldığı prosedürleri aşmak için bir gün bazen yeterli olmayabiliyor.Yani sizin verdiğiniz bilgiler bankaları ikna edemiyor.Banka, sıfır araç kredisi için aracın fatura tutarını, ikinci el araçlarda ise ruhsat bilgileri ile birlikte satış sözleşmesini istemektedir.Bu yüzden sizin aldığınız aracın doğruluğunu kanıtlayabilmeniz açısından da her türlü durumda bunların karşılıklarını da doğru bir şekilde bankaya göstermiş ve kanıtlamış olmanız oldukça önemli.İnceleme içerisinde bu detayların da yer alması sebebiyle işlemler ertesi güne sarkabiliyor.Bunların gecikmemesi açısından sizin yapmanız gereken tek şey tabikide hızlı bir şekilde belgelerizi teslim edip bir an önce taşıt kredisinden faydalanabilmeniz.

Su Tesisatçısı

 • 9.3.2018 14:53:56
 • 0 Yorum
 • 934

Kameralı su kaçağı tespiti kavramının hayatımızda ne kadar önemli olduğunu bliyormuydunuz? İnsan yaşamı için hayati önem taşımaktadır. Çünkü suyun başlı başına bir gereksinim olmasının yanı sıra, yaşamımızı sürdürdüğümüz evlerimizde de bulunması hijyen açısından mühimdir. Tabikide insan doğduğu günden bu yana temiz su kullanmış ve gerçekten bakterilerden,hastalıklardan korunabilmek adına su kullanmayı önemsemiştir.Susuz bir hayat gerçekten düşünülemez. Eskiden hatırlarmısınız bilmiyorum su tesisatlarının tam olarak gelişmediği zamanlarda tulumbalar vardı ve basit bir düzenek ile tulumbalardan su çekilirdi bizde bidon kova ne bulduysak toplar doldurup evimizin su ihtiyacını karşılayabilmek adına bir kenarda hazırda bekletip tutardık. Zaman geçtikçe teknoloji de gelişim gösterdi ve mühendislerimizde devreye girerek suların evimize rahatlıkla ulaşabilmesi için çalışmalar deneye deneye bugünkü su tesistlarımızı ortaya çıkardılar.Evlere gelen su, önce tek bir musluktan daha sonra teker teker evin bölümlerine yollanmaya başlamıştır. İlk denemeler insanlara konfor açısından rahatlık sağlamasına rağmen zamanla sorunlarda artmaya başlamış farklı yollar ve boruların kurulumu ile birlikte evlerde sıkıntılar doğmaya başlamıştır.Zira o zamanlar tesisat gider boruları için demir kurşun gibi malzemeler kullanılmaktaydı. Bu nedenle bu tür borularda kireçlenme ve dolayısıyla hasar çok çabuk oluşmaktaydı.Borularda oluşan bu hasarlar ve çürümeler zamanla sorunlar yaratmaya başlıyordu.Bunların önüne geçebilmek için ancak ve ancak boru malzemelerinin değiştirilmesi gerekmekteydi.Kaçak yerlerini gösteren kameralı makineler ve kaçakların dinlenme yerlerinde oluşan sorunlar ayrıca tıkanıklığı açıcı özel makineler sorunları beraberinde getirdi.işte su tesisatçısı dediğimiz kişiler   tam da bu noktada devreye girdiler. Tesiat döşemelerinde kesinlikle eski malzemelerden döşeme yapılmamasına özen gösteriliyor. Yeni su tesisat boruları, dayanıklı plastik malzemeden üretilmektedir. Kullanılan bu malzemelerle çürümelerin önüne geçilmiş olunuyor.Ayrıca kireçlenmeler bir hayli azalıyor.Su tesisat arızaları, temiz su ve kirli su ayrımına göre de farklılık göstermektedir. Eğer borularınızın suları temizse bu noktada bakım kolaylaşacaktır fakat kirli borularsa işimizi bir hayli bozacaktır.Boru sularının kirli olması hasarın büyük olması anlamına gelir ve bu hasar kısa bir sürede fark edilemez.Gerçekten logar yeri bulma mesleğinin değeri tam da bu noktada anlaşılacaktır.Gereken önlemin alınmaması ve sorunların giderilmemesi suyun hayatımızdaki önemini anlatmaya yetecektir.

Blade Runner Hayranı, Deckard’ın Evini VR’a Taşıdı

 • 4.1.2018 15:58:38
 • 0 Yorum
 • 870

Quentin Lengele, Rick Deckard’ın Los Angeles’taki dairesini diğer hayranların gezebilmesi için VR ortamına taşıdı.

1982 yılında çekilen ilk filmi ile kült bir yapım haline gelen Blade Runner, 2017’de devam filmi ile beyaz perdenin karşısına çıktı. Film hakkında bilgisi olmayan okuyucularımız için kısaca bahsetmek gerekirse; İlk yapımı 2019 yılında geçiyor ve Los Angeles polis departmanının diğer gezegenleri ele geçirmek için üretilen yasa dışı robotlarla olan mücadelesini anlatıyor. Geçtiğimiz yıl çıkan devam filmi ise 2049 yılında girilen mücadeleyi anlatıyor.

Süper fan olarak tasvir edebileceğimiz Quentin Lengele, tasarladığı Blade Runner 9732 sanal gerçeklik oyununa isim verirken, Rick Deckard’ın dairesinin numarasını eklemenin mantıklı olacağını düşünmüş. Oyunun dokusu ve aydınlatması çok iyi değil ancak olması da gerekmiyor. Çünkü bu oyun benzer fikirli hayranlarla orada olma duygusunu paylaşmak için üretildi. Sanal gerçeklik turunun tanıtım videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Lengele bir sonraki versyonda gerçek dünya ile etkileşimli unsurlar da eklemeyi planladığını açıkladı. Filmin geçtiği 2019 yılı sadece bir yıl uzağımızda olduğu için Lengele, kendisi ve diğer hayranlara çok daha gerçekçi hissettirecek bir tasarım yapabilir. Oyunla ilgili ücretsiz bir beta sürüm yayınlandı ve 7 Ocak tarihinde steam üzerinden resmi çıkışını yapacak.

Kaynak : https://www.engadget.com/2018/01/03/blade-runner-9732-recreates-deckards-apartment-in-vr/

XMR Monero'da AMD RX Vega 64 İle TITAN V Karşılaştırması

 • 19.12.2017 16:03:08
 • 0 Yorum
 • 890

 
Yapılan testlerde AMD RX Vega 64'ün NVIDIA TITAN V karşısında oldukça yüksek performans sergilediğini görüyoruz.
 
GPU satışlarında kripto para kazma işlemi önemli bir veri noktası olma özelliği taşıyor. TITAN V’nin çıkışı da bu durumdan farksızdı. GPU endüstrisinin coşmasına neden olan kripto para kazma işine gönül veren kullanıcılar için işlem performansı, kullanıcıların satın alma kararlarını etkileyen ana faktörler arasında yer alıyor. Dijital para kazan biri olmasanız bile, alacağınız ekran kartının verdiğiniz paraya değmesi beklentisini taşırsınız bir şekilde. İşte bu maksatla TITAN V ile AMD RX Vega 64 arasında yapılan bir testin sonuçlarını ele alacağız yazıda.
AMD’nin RX Vega 64 kartı, NVIDIA’nın TITAN V modelini CryptoNight tabanlı para (XMR Monero) kazmada büyük farkla geride bırakıyor. Sadece 203 Watt güçle 2 KH/s’lik bir oranı yakalamak mümkün
 
Öncelikle ne AMD’nin, ne de NVIDIA’nın ürünlerini dijital para kazma işlemi için kurumsal olarak üretmediklerini belirtmekte fayda var. Fakat insanlar yine de bir şekilde karşılaştırma yaparlar her ikisi arasında. TITAN V’nin Etherium kazma işleminde 77 MH/s gibi astronomik bir hıza ulaştığını duymuşsunuzdur. Fakat yine de AMD’nin daha üstün performans sergilediği başka bir alana göz atacağız biz.
 
Öncelikle konfigürasyonumuza göz atalım:
 
    Core i7-6700k
    32 GB DDR4-2400 Corsair Vengeance
    1200 W PSU 80 Plus Gold Thermaltake ThoughPower Grand
    250 GB SSD Samsung 850 Evo
    NV Miner: xmr-stak 2.1
    RX Miner: Xmr-stak-amd 1.4
    NV Driver: 388.59
    RX Driver: 17.30.1029 + Device Reset
 
Test sonuçları aşağıdaki gibi
 
Hashrate (İşlem Oranı H/S) @ Duvar Gücü (W) = Aylık Kazanç ($)
 
Test Durumu
 
 
Titan V
 
 
RX Vega 64
 
Completely Stock
 
 
1113 @ 111 W = $100.20
 
 
1690 @ 298 W = $142.75
 
100% Fan
 
 
1182 @ 116 W = $106.54
 
 
1767 @ 301 W = 150.02
 
100% Fan + 120 % Power Limit
 
 
1282 @ 125 W = $115.62
 
 
1763 @ 305 W = 149.34
 
Community
 
 
1445 @ 130 W = $131.10
 
 
1965 @ 203 W = $176.31
 
No Limits
 
 
1430 @ 132 W = $129.50
 
 
2045 @ 391 W = $170.55
 
Vega 64’le 2055 H/s hızda kazma işleminde benzer sonuçları almak için yapabileceğiniz ayarları gösteren ekran görüntüsü de aşağıda:
 
Görüldüğü üzere Blockchain sürücüsüyle donanmış Vega 64 sembolik olarak TITAN V’yi günlük kazanç noktasında yendiği gibi, eğer elektrik giderleri sizin için çok da sorun olmayacaksa, ham performans noktasında da yarışı kesinlikle önde kapatıyor.
 
AMD RX Vega 64, CryptoNight kazma algoritması ve XMR Monero ile TITAN V’ten daha fazla kazanç sunuyor:
 
    AMD RX Vega 64’ün Aylık ortalama kazancı : 176$
    3  adet RX Vega 64’ün XMR Monero Kazarak getirdiği aylık ortalama kazanç: 542.18$
    NVIDIA GTX TITAN V’nin XMR Monero kazarak getirdiği aylık ortalama kazanç: 130$
 
En uygun koşullar altında yaptığınız yatırımı karşılamanız için harcamanız gereken süreler ise şöyle:
 
    AMD RX Vega 64, XMR Monero kazma: 4.54 ay
    3x RX Vega 64 ile XMR Monero kazma: 4.4 ay
    NVIDIA GTX TITAN V ile XMR Monero azma: 1 yıl, 10.9 ay
    NVIDIA  GTX TITAN V ile ETH kazma: 1 yıl, 3 ay
 
Uzun sözün kısası, RX Vega’nın blockchain sürücüsü, özellikle CryptoNight tabanlı kazma işlemlerinde harika sonuçlar verebiliyor (Vanilla numaraları: XMR Monero’da 1155 H/s). XMR Monero, bu algoritmada en popüler kripto paradır fakat Vega 64’ün CN avantajını kullanabileceğiniz 14 para biriminin listesini de verelim aşağıda:
 
 
Kaynak : https://wccftech.com/amd-rx-vega-64-mining-performance-blows-away-titan-v-xmr-monero/

Tango mu, ARCore mu?

 • 18.12.2017 16:58:58
 • 0 Yorum
 • 945

 Hangisi Arttırılmış Gerçekliğin Geleceğine İmza Atacak?

1 Mart 2018'de bütünüyle devre dışı kalacak olan Tango ile Google'ın yeni AR programı ARCore arasında ne gibi farklar olduğunu açıklamaya çalışıyoruz.

Project Tango’nun beta aşamasından çıktığının duyurulmasından sadece haftalar sonra Google, ARCore adını verdiği sadece yazılım tabanlı arttırılmış gerçeklik programının duyurusunu yapmıştı. Google’ın duyurusu, arttırılmış gerçekliği yazılım güncellemesi ile milyonlarca Apple cihazlarına getirere geliştiricilere kendi programlarını üzerinde çalıştırmaları için sayısız seçenekler sunan Apple’ın ARKit adlı yazılımının yayınlanması sonrasına denk geliyor.

Şu an itibariyle Tango’yla donanmış iki cihaz bulunuyor: Lenovo Phab 2 Pro ve Asus Zenfone AR. Her ikisi de barometre, hareket takip kamerası ve infrared derinlik algılama kamerası gibi harici donanımlarla optimize edilerek, farklı AR uygulamalarının işlevlerinin arttırılmasını sağlıyor. Çok sayıda Android cihaz üzerinde çalışacak olan ve özel donanım gerektirmeyen ARCore, bu iki telefonu işlevsiz hale getirdi.

Tango, öyle ya da böyle 2014 yılından beri piyasada fakat, cihazları üzerindeki AR uygulama sayısı oldukça kısıtlı. Hem Lenovo Phab 2 Pro, hem de Asus Zenfone AR, akıllı telefon sektöründe ciddi anlamda silik kalıyorlar. Rakibinin platformunun etkilerini ve erişim alanını göz önünde bulundurduğumuzda ARCore’un akıllıca bir hareket olduğunu görebiliriz. Ki zaten bu nedenle Tango’yu 1 Mart 2018’de kapatma kararı aldı Google.

Peki ama bu iki teknolojinin arasındaki fark ne? Tango, kısıtlamalarına rağmen, yenilenmiş donanımı sayesinde ARCore’dan daha hızlı ve isabetli iş görüyor. Tango, ARCore ve ARKit’in yaptığı gibi bir video yayını esnasında uçakların hareketlerini takip etmek yerine, sahip olduğu donanımla tanımlanan bölgenin üç boyutlu haritasını çıkararak, nesneleri boşlukta bırakmanızı ve daha sonra tekrar bu nesnelerle haşır neşir olmaya devam etmenizi sağlar.

ARCore ve ARKit masa ve düz yüzeyler üzerinde iyi iş görüyor olmakla birlikte, Tango daha büyük ya da daha şekilsiz yapıların, özellikle de oda ve binaların haritasını çıkarmakta çok daha başarılıdır.

Fakat her ne kadar Tango, ARCore’dan somut olarak daha iyi bir sistem olsa da, yeni arttırılmış gerçeklik programı AR’ın daha fazla cihaza getirilmesini sağlama potansiyeline sahip. Tabii bu durum, gelişmekte olan teknolojiye ilgisi olan kullanıcıların ve geliştiricilerin daha çok ilgisini çektiği gibi, daha fazla içerik görmemize olanak sağlıyor.

Google, Tango’dan edindiği tecrübeyi alarak henüz beta (deneme) aşamasında olan ARCore’u geliştirmek için kullanacaktır. Bununla birlikte ilerleyen aşamalarda ARCore’u çalıştıran cihazlarda Tango’nun donanımına benzer yapılar görebiliriz.
 

kaynak:web tekno

Fallen Kingdom'dan Yeni Bir Görsel Geldi!

 • 14.12.2017 16:11:21
 • 0 Yorum
 • 823

Jurassic Park serisinin yeniden uyarlaması ve devam filmi olan Jurassic World'ün devam filmi Jurassic World: Fallen Kingdom'dan kısa bir video paylaşıldı.

Neredeyse bir kült film serisi haline gelmiş olan Jurassic Park serisinin, 2015'de vizyona giren Jurassic World isimli hem devam filmi hem de yeniden yapımı olan filmi izlemediyseniz bile mutlaka bir yerlerde duymuşsunuzdur. Oldukça başarılı bir gişe performansıyla girdiği yıl vizyonları sallayan filmin Jurassic World: Fallen Kingdom adlı devam filmi de 22 Haziran 2018'de vizyona girecek. 

Daha vizyon tarihinden epeyce uzak olduğumuz için, filmle ilgili şimdilik tam teşekküllü bir fragman ortada yok. Ancak elimizde Chris Pratt'in oynadığı Owen Grady'nin bir velociraptor'u sevdiği 6 saniyelik bir görüntü var. İlk filmin yönetmeni Colin Trevorrow tarafından paylaşılan bu görüntüyle birlikte filmi merakla bekleyenlerin en azından sorunsuz bir şekilde filmin yapımına devam ediliyor olması içlerini rahatlatacaktır. 

Yine de şu aralar kısa da olsa daha içerikli bir fragmanı, ilk filmi sevmiş biri olarak ben de isterdim. Ancak şu aralar bu tip popülerliği tahmin edilebilecek yapımlarda film gösterime sokulmadan önce fragman yapmuruna tutulması bazen keyif kaçırabiliyor. Öyle ki Spider-Man: Eve Dönüş filmine ait fragmanlarla neredeyse filmin bir 40 dakikasını izlemiş olmuştuk. Bu anlamda bu tip küçük hareketler filmi merak ettirmek açısından daha iyi tercihlermiş gibi geliyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Devam filminden beklentileriniz ya da teorileriniz var mı? 

Kaynak : https://io9.gizmodo.com/first-brief-look-at-jurassic-world-fallen-kingdom-show-1820681370

Hydrogen One Holographic Media Machine

 • 7.12.2017 17:12:45
 • 0 Yorum
 • 877

Huzurlarınızda aklınızı başınızdan alacak Hydrogen One Holographic Media Machine.

Hydrogen One Holographic Media Machine ile üçüncü boyut

Hydrogen One Holographic Media Machine, özel bir giysi ya da gözlük giymeyi gerektirmeden holografik içerik görüntüleme imkanı veriyor. Evet, tıpkı Star Wars: A New Hope’ta Prenses Leia’nın yaptığı gibi, tabii çok daha kaliteli bir versiyonla! 
Holografik içerik klasik 2 boyutlu içeriğe ya da interaktif oyunlar için 3 boyutlu içeriğe de dönüştürülebiliyor. Bu ürün elbette RED’in ürettiği tüm dijital kameralarla uyumlu çalışabiliyor. Satın almak isteyenler, titanyum ve alüminyum olmak üzere iki farklı kasa tasarımından dilediği seçebilir. Bu ürünün öncelikli olarak 3 boyutlu çekim yapan yönetmenlere pazarlanma olasılığı yüksek gibi görünüyor. Şimdiden ön sipariş vermek mümkün, 2018 yılının ilk çeyreğinde ürünlerin sahiplerine ulaştırılması planlanıyor. Ürünün fiyatı ise 1195 dolardan başlıyor.

Android Oreo (Go Edition)'u Duyuruldu!

 • 5.12.2017 16:04:12
 • 0 Yorum
 • 905

Google, Hindistan gibi ülkelerde çok fazla kullanılan giriş seviyesi telefonlara özel yeni bir Oreo sürümü duyurdu. Eski işletim sistemine sahip telefonların Oreo Go Edition’a geçmesi bekleniyor.

Google, her sene yeni bir Android işletim sistemi çıkartıyor. Her sene biraz daha gelişen donanımlara paralel olarak ilerleyen bu işletim sistemleri, normal olarak daha yüksek donanımlar istiyorlar. Bu durum, giriş seviyesi telefonların desteğin olmadığı eski işletim sistemlerine yönelmesini sağlıyordu.

Google, Android Go ismini I/O 2017 konferansında duyurmuştu. O zamanlar işletim sisteminin ismi belli olmadığı için Android Go olarak tanıtılan özel sürüm, 512 MB veya 1GB gibi RAM kapasitelerine sahip olan cihazlara yönelik olarak geliştirildi. Oreo Go Edition’ın içerisinde Google Go, Google Asistan Go, YouTube Go, Google Haritalar Go, Gmail Go, Gboard, Google Play, Chrome ve yeni Files Go uygulamaları bulunacak. Bu uygulamalar, normal Android uygulamalarına nazaran daha iyi optimize edilmiş ve telefonun özelliklerini fazla yormayan uygulamalar olarak gösteriliyor.

Google, Android Go uygulamalarının normal uygulamalara nazaran %15 daha hızlı yükleneceğini belirtti. Chrome’un veri tasarrufu gibi özellikleriyle tam bir performans yazılımı olacak Android Oreo Go, güvenlik için tüm Android Go cihazlarına Google Play Protect yazılımını yükleyecek. Bu sayede, eski Android sürümünü kullanan telefonlar yerine daha güvenli bir işletim sistemine sahip telefonlar kullanılabilecek.

1.3 milyar insanın yaşadığı düşünülen Hindistan’da 450 milyon potansiyel Android Oreo Go kullanıcısı olduğu düşünülüyor. Bu sayı, Türkiye dahil tüm dünya ülkeleri ile birlikte çok büyük artış gösterecektir.

Bu segmentte satılan telefonların depolama alanının az olduğunun farkına varan Google, Oreo Go ile birlikte 8GB depolama alanı olan bir telefonda kullanıcıların bu alanı kullanabilmesi için çok fazla alan bırakacak. Şirket, uzun seneler önce çıkan Android telefonlarının hepsini bu yeni işletim sistemi ile toplayarak, Android Oreo işletim sisteminin kullanılabilirliğini artırmayı hedefliyor.

Kaynak : https://www.androidcentral.com/google-launches-android-oreo-go-edition-entry-level-phones

Efsane Dizi'den Bir Fragman Daha!

 • 4.12.2017 13:41:52
 • 0 Yorum
 • 844

Teknoloji, yapay zeka, medya ve aslında insanoğlu daha ne kadar kötüye gidebilir?

Black Mirror, belki de son yılların en iyi yapımlarından birisi olarak, her bölümünde farklı senaryo ve karakterler aracılığıyla bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Hatta bazen, tüm eleştiri yaptığı alanları es geçip kendisini bile eleştiriyor. Dünyaya kara bir aynadan bakmak ve insanoğlunun geçirdiği her gelişim aşamasını hiç görülmeyen açıdan göstermek, gerçekten de cesaret işi. 

2011 yılındaki başlangıcından bu yana dizi sektöründe faaliyet gösteren yapımlar, oldukça fazla bölüme sahipler. Ancak Black Mirror için bu geçerli değil. Artık 4. sezonunu beklediğimiz yapım, her sezon 3 ana bölüm ve bir de bonus olarak ek bir bölüm yayınlıyor. Bunun nedeni ise, her bölümün kendi olay örgüsüne, senaryosuna ve kast ekibine bağlı olarak sinema filmi gibi çekilmesi. 

Yapımın en kilit sezonlarından birisi de bu sezon olacak. Çünkü Netflix, artık çoğu yapımında kemer sıkma politikasından vazgeçti ve artık televizyon şirketlerinden çok daha fazla kazanıyor. Black Mirror ile bir yandan kendi köklerine eleştirip topuğuna sıkarken insanlara “bak bu izlediğiniz kötü şeylerin arasında biz de varız, ehe” diyor

4. sezon 5. bölümün konusu köpek dostlarımız olacak:

Elbette Black Mirror’un çizgisine yakışır bir şekilde bu sefer köpekler pek de dost olmayacaklar. Çünkü robot olacaklar.

Metalhead adındaki bölüm, tamamen siyah beyaz tonlarda çekilmiş durumda ve robot köpekler tarafından takip edilen Maxine Peake isimli bir kadın kahramanın mücadelesi konu alınıyor. 

Her ne olursa olsun birazdan izleyeceğiniz kısa fragman, bölümün kaotik ve gergin havasını yeteri kadar yansıtmış durumda. "Metalhead", dizinin yaratıcısı Charlie Brooker tarafından yazıldı, Breaking Bad ve American Gods yönetmeni David Slade tarafından yönetildi.

Tüm iPhone X Telefonlar Eşit Şekilde Üretilmedi

 • 2.12.2017 09:33:02
 • 0 Yorum
 • 863

Apple, iPhone X’ların arasındaki gizli farktan hiç bahsetmedi.

iPhone X alırken belirleyebileceğimiz seçenekler sadece renk ve depolama alanı değil. Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına bakarak LTE ( yüksek hızlı kablosuz veri aktarma ) hızınızı da seçebilirsiniz. Apple hücresel radyo ihtiyacını, Qualcomm ve Intel olmak üzere iki farklı tedarikçiden karşılıyor.

Kullanıcılar telefonlarının hangi tip donanıma sahip olduğunu öğrenmek için seri kodları ile arama yapabilir. Örneğin, iPhone X A1865, Qualcomm'un radyo donanımını kullanıyor. ABD'de Verizon, Sprint veya US Cellular'ın yanı sıra Çin, Avustralya, Hindistan'da da satın aldıysanız satın alacağınız cihaz. Bununla birlikte, iPhone X A1901, Intel'in radyo donanımı kullanıyor ve AT & T ve T-Mobile tarafından ABD'de ve çoğu ülkede uluslararası olarak satılıyor.

Aynı ücret karşılığında alınan bu telefonlar içerisindeki özellik farkı moralleri bozsa da iPhone tarafından yapılan karşılaştırmada iPhone 7 Plus’ta olduğu kadar fark bulunmuyor. Kablosuz veri alma hızı olarak bakıldığında Qualcomm ciddi bir üstünlük sahibi, 93 saniyeye ile 120 saniye’lik bir fark var. Bununla birlikte Qualcomm modemi Intel'in modeminden 3 te 2 lik daha yüksek bir hız gösterdi.

İşte 10K desteği ile HDMI 2.1!

 • 29.11.2017 11:42:45
 • 0 Yorum
 • 852

HDMI Forum sonunda HDMI 2.1 için teknik özellikleri açıklamış durumda. Peki, HDMI teknolojisinin bu yeni versiyonu kullanıcılara neler sağlayacak?

48 Gbps veri transfer oranlarına destek sağlayacak olan yeni sürüm, bu sayede Thunderbolt 3 ile sunulan 40 Gbps oranını da geçmiş olacak. Ayrıca artık 10K çözünürlüğü kadar destek de müjdeleniyor. 8K çözünürlükte 60 Hz ve 4K çözünürlükte 120 Hz çalışma da detaylar arasında. Kıyaslama yapmanız açısından Thunderbolt 3 ile iki 4K ekran veya bir 5K ekranın 60 Hz ile çalıştığını da not olarak düşelim.

Ek olarak, yeni özellik bir videonun sahne sahne veya kare kare temelde her anını derinlik, detay, parlaklık, kontrast ve daha geniş renk gamutları için ideal değerinde gösterilmesini sağlayan Dinamik HDR için de destek içeriyor.

Bu yeni özelliklere kavuşmak için kullanıcıların varolan HDMI kablolarını, HDMI Forum tarafından tasarlanan bir Ultra Yüksek Hızlı HDMI Kablosu ile değiştirmeleri gerekecek. Dinamik HDR gibi bazı özelliklerin varolan kablolarla da çalışabildiğinin altını çizelim.

Tabii ki 4K içerikler yeni yeni yaygınlaşırken ve 8K içerikler için daha yolumuz uzunken, hemen bu kablolara geçiş yapmak için acele etmenin hiç de gereği yok.

Playstation 5 Farkı

 • 25.11.2017 10:06:43
 • 0 Yorum
 • 834

Henüz yeni nesil konsollara geçemedik çünkü Sony, ilginç bir adım attı ve iki nesil arasında kalan, orta halli yeni bir konsol sürdü piyasaya: PlayStation 4 Pro. Microsoft da bu konsola cevap olarak, Project Scorpio için hazırlanıyor. Microsoft, her ne kadar artık oyuncuları, oyunlarla çekemese de konsollarına; Project Scorpio, performansı ile adından bolca söz ettiriyor. Peki, Project Scorpio ardından çıkacak muhtemel konsol, PlayStation 5 ile neler göreceğiz? Bu sorunun cevabını sektörün içinden, oldukça deneyimli bir isim veriyor. Söylenene göre PlayStation 5, NVIDIA Geforce GTX 1070 seviyesinde bir performans sunabilir.

Özel ve sağlam teknoloji haberleri ile tanınan TweakTown, geçen günlerde gerçekleştirilen Computex 2017 etkinliğinde idi ve TweakTown çalışanları, bu etkinlik sırasında, PlayStation konsollarının geliştirilmesi ile yakından bağı olan bir isim ile muhabbet etti. Gizlilik sebeplerinden ötürü bu ismin, ismini vermeyen TweakTown, o kişiden öğrendiği bilgiler ile PlayStation 5 hakkında yepyeni bilgileri sundu oyunculara. PlayStation 5 geliştirilmesi ile ilgilenen o isim, konsolda bir APU yerine, GPU olacağını belirtti. Yani, PlayStation 5 içerisinde, tam gücünü kullanan, tam bir ekran kartı olabilir.

PlayStation 5, NVIDIA Geforce GTX 1070 seviyesinde bir performans sunabilir

TweakTown raporuna göre bu ekran kartı, NVIDIA Geforce GTX 1070 seviyesinde olan, bir AMD Vega ekran kartı olabilir. İşlemci olarak da 8 çekirdekli AMD Ryzen temelli bir işlemci görebiliriz. Sony böylece, performans olarak Project Scorpio konsolunun üstüne çıkabilecek ama daha pahalı bir konsol piyasaya sürmüş olacak. Sony ekibinin böyle bir adım atacağını da TweakTown ekibi oldukça emin. Çünkü Project Scorpio, PlayStation 4 Pro konsoluna güzel bir tokat atacak performansı ile. Böylece, Sony de dersini almış olacak. Ayrıca muhtemel bir PlayStation VR 2 de böyle bir performanstan olumlu bir şekilde yararlanacaktır.

Muhtemel bir PlayStation 5 konsolunun performansı, bahsettiğimiz seviyede olacak gibi görünüyor. Peki, konsol ne zaman çıkacak? TweakTown ekibinin konuştuğu bu isim, 2017 senesinde kesinlikle böyle bir konsolun gelmeyeceğini, duyurulmayacağını söylüyor. Bu ismin söylediğine göre, konsolun ilk tanıtımını en erken E3 2018 sırasında göreceğiz. Konsol, çıkışını da 2019 veya 2020 senesinde gerçekleştirecek. Bunun nedeni olarak ise yine Project Scorpio gösteriliyor. Çünkü Microsoft’un yeni konsolu büyük bir başarı yakalarsa, Sony çok büyük bir şekilde köşeye sıkışacaktır ve yeni bir konsolu piyasaya sürme ihtiyacı hissedeceklerdir.

Kurumsal Web Siteler Nasıl Olmalıdır Nelere Dikkat Edilmelidir

 • 3.4.2017 09:48:56
 • 0 Yorum
 • 1106

Şirketlerin markalaşmasında önemli bir etkiye sahip olan web tasarımcıların kurumsal web sitelerinin ortak ihtiyaçlarını bilmeleri gerekiyor. 

Günümüzün teknoloji meraklısı tüketicileri sayesinde, şirketinizin büyüklüğü ya da sektörü ne olursa olsun kurumsal web siteleri büyük önem taşıyor.

Web sitesi olmayan bir şirket ciddiye alınmaz ve böyle şirketlerin yeni müşteri bulma şansları çok düşüktür. İyi tasarlanmış bir web sitesi, küçük işletme sahibinin daha büyük şirketlerle yarışması için mutlaka gereklidir. Bu nedenle, web tasarımcılara kurumsal web sitesi tasarımında büyük görev düşüyor.

Kurumsal web sitelerinin 6 ortak ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışmalar yaparsanız, şirketin işlerini artıracak bir web sitesi tasarlamanız mümkün olabilir.

Peki, bir kurumsal web sitesi nasıl olmalıdır? Bu sorunun cevabı yazımızda…

1. Sosyal medyayı aktif olarak kullanın.

Müşteriler, şirketlerle farklı kanallardan iletişime geçmeyi severler. Sosyal medya kanalları bunu sağlarken diğer yandan da yeni kullanıcıların sizi tanımalarına yardımcı olur. Böylece sosyal medya üzerinden müşteri sayınızı artırabilirsiniz.

Web sitesine entegre sosyal medya hesapları, hedef kitlenizin sayfalarınızda daha fazla zaman geçirmesini sağlar. Böylece, ziyaretçilerinizi potansiyel müşteriye dönüştürmeniz kolaylaşır.

2. İnsanların şirketiniz hakkında ne düşündüğünü bilmesini sağlayın.

Araştırmalar gösteriyor ki, tüketicilerin %85’i yerel işletmeler hakkında online yorumlara en azından bir göz atıyor. Bu yorumlar sayesinde türketiciler şirketlere yakınlık duyuyor ve güvenilir buluyor.

Web sitenizde yorumlara yer ayırarak müşterilerinizden gelen olumlu yorumları vurgulayın. Ziyaretçilerinizin kolayca yorum yapabilmesi için bir eklenti kullanabilirsiniz. Çünkü sürekli ve güncel yorum almanız büyük önem taşıyor.

kurumsal web sitelerinin 6 ortak ihtiyacı

3. Görsel estetiğe önem verin.

Tüketiciler son zamanlarda interaktif deneyim sağlayan iyi tasarlanmış web sitesine önem veriyor. Bu nedenle imajların, videoların ya da responsive tasarımın dışında olabildiğince yaratıcı kullanıcı deneyimi yaratın.

Ürünlerin ya da hizmetin en açık şekilde ifade eden imajları ağırlıklı olarak ana sayfada kullanın. Yüksek kalitede imajlar ve video kullanımı ile web sitenizin rakiplerinizin sitelerinin önüne geçmesini sağlarsınız.

4. Satış sistemini olabildiğince basit hale getirin.

İnternet üzerinden ürün ya da hizmet satışı yapan bir sitenin öncelik vermesi gereken işlerden biri de satış sisteminin basitliğidir. İnsanlar web siteniz üzerinden alışveriş yapmak istediklerinde herhangi bir engelle karşılaşmamalıdır.

Bunun için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler var. Örneğin, Paypal gbi bir üründen de faydalandığınız bir sistem oluşturarak müşterilerin basit bir form doldurmasını sağlayabilirsiniz ya da biraz daha büyük bir yatırım yaparak web sitenize tamamen entegre bir eticaret mağazası oluşturabilirsiniz.

kurumsal web sitesi

5. Bilgileri güncellemeyi ihmal etmeyin.

Web sitenizin içeriğini sürekli güncel tutmak müşterilerin şirkete daha yakın hissetmesini ve güven duymasını sağlar. Bir web sitesindeki sayfaların tamamının güncellenmesi gerekmiyor fakat bazı sayfalarda sürekli yeni ve son bilgilere yer vermenizde fayda var.

Örneğin, bir blog ya da yeni ürünleri sergilediğiniz bir sayfa oluşturabilirsiniz. Böylece SEO açısından da sitenize katkıda bulunmuş olursunuz. Çünkü Google, içeriğini düzenli olarak güncelleyen web sitelerini ön sıralarda gösterir.

6. Web sitenizi kişiselleştirin.

Web sitesi tasarlarken iletişim bilgisi ekleyerek ulaşılabilir hale gelebilirsiniz. İletişim bilgisi içermeyen web sitelerine sahip şirketler güvenilirliklerini ve dolayısıyla da müşterilerini kaybederler.

Müşterileriniz satın alma işleminden önce gerçek bir insanla iletişime geçmek isteyebilirler. Bu nedenle, telefon, email ya da sosyal medya hesapları üzerinden size ulaşmalarını sağlayın.

Müşterilerinize direkt olarak ulaşmanızı sağlayan web sitenizin tasarımı çok önemlidir. Çünkü başarılı bir kurumsal web sitesi ile sadık müşterilerinizi ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

İntel Iris Graphics

 • 17.3.2017 11:57:50
 • 0 Yorum
 • 1064

Intel Iris Graphics, ilk olarak 2013 yılında piyasaya çıkan bir dahili grafik çipi teknolojisi. Artık bu teknoloji ile, ekstradan bir grafik kartına ihtiyacınız olmadan yüksek performans elde etmeniz mümkün.

Özellikle dördüncü nesil Intel Core işlemcilerle bir araya gelince, Intel Iris Graphics dahili grafik çipinin performansı, bilinen diğer dahili ekran çözümlerinin belirgin şekilde önünde. Gerek üç boyutlu oyun tecrübesi, gerek 4K video izlemek, ileri seviye video ve fotoğraf düzenleme yapmak gibi normalde sadece ek ekran kartları ile yapabildiğiniz şeyleri, Intel Iris ile ek ücret ödemeksizin yapın.

Grid 2 gibi yeni nesil ve Intel teknolojisi için optimize edilmiş oyunlarda, oyundan aldığınız tepki daha hızlı, grafikler daha gerçekçi görünüyor.

Dahili Intel ekran çipleri, gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor ve kullanıcılara pahalı ekran kartlarının sunduğu tecrübeyi çok daha uygun fiyata sunuyorlar.

Grafikleştirin

 • 12.1.2017 11:40:12
 • 0 Yorum
 • 1004

Grafik Teknolojileri dünyadaki en büyük mesleklerden biridir. Mesleği, yeni ve çeşitli becerileri öğrenmek için grafik teknolojisi meslek edinmeyi gerektiren değişimi benimsemektedir. Grafik teknolojileri programı yaratıcılık, teknoloji ve yönetimle ilgilenen öğrenciler de dahil olmak üzere çeşitli kişilere hitap etmektedir.

Grafik Teknolojileri, elektronik ve geleneksel baskı, yayıncılık, paketleme, dijital görüntüleme, bilgisayar grafikleri, web sitesi geliştirme, dijital fotoğrafçılık, yazdırılabilir elektronik ve ilgili alanlar içerir.

Disiplin, reklam, pazarlama, web siteleri, kitaplar, dergiler, gazeteler, kataloglar, paketler ve diğer medyaların basılı ve dijital biçimde oluşturulması, üretilmesi, yönetilmesi ve dağıtımını içeren medya ve kitle iletişimini içerir.

Teknolojinin öğrenilmesine ek olarak, Teknoloji Bölümü Grafik Teknolojileri programı, başarılı ticari işletmelerin düzgün çalışması için gerekli olan yönetim ve denetleme çalışmalarını da içermektedir. Tüm görüntüleme yöntemleri ve yöntemleri laboratuar çalışmaları, tartışma, gözlem ve resmi çalışma yoluyla sunulmaktadır.

Grafik Teknolojisinde Adım Adım

 • 12.1.2017 11:33:10
 • 0 Yorum
 • 1052

Gerçek Işık. Gerçek Renk - Endüstri Standartlarına ve Garantili Kaliteye Bağlılık

GTI'nin CMlite renk eşleme sistemleri, renk izleme için ASTM D1729-2009 standardını karşılar ve endüstrideki en yüksek değerlerden biri olan CIE Yayın 51'e dayanan B / C derecesine sahiptir. Masaüstündeki sistemlerden uyum odalarını tamamlamak için GTI, gereksinimlerinizi karşılamak için bir renk eşleme sistemi yapılandırabilir.

GTI'nin renk laboratuarı, sevkıyat için serbest bırakılmadan önce CMlite 6500K renkli görüntüleme lambalarının ve tüm CMlite ürünlerinin doğruluğunu ve tutarlılığını sağlayacak kalite esasına dayanan en son teknolojik yenilikler ile donatılmış bu ürünler ile Grafik teknolojisinde çığır atacak modeleriyle artık  istediğiniz zaman sizin olabilecek.Dilediğiniz her ürünün yüzeyini kendi yaratıcı gücünüzü kullanarak modeleyin.Binlerce farklı renk ve milyonlarca nitelik sizlerle buluşmayı bekliyor.

Eşzamanlı Renkli Görüntüleyici (SCV), dört farklı ışık kaynağı altında renklerin görsel olarak yan yana karşılaştırılmasını sağlayarak metamerizmi ve renk uyumunu test etmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Standart ışık kaynakları:

Gün ışığı (D65 veya D50)
LED (3500K)
Mağaza ışığı (4100K CWF veya TL84)
Ev aydınlatmalı akkor lamba (CIE A)
UV ışığı, optik parlatıcıların, beyazlatıcı ajanların ve floresan boyaların ve pigmentlerin tespit edilmesini sağlar. UV ışığı, dört standart ışık kaynağı ile veya olmadan kullanılabilir. Yaylı görünümlü bir platform, halı örnekleri gibi daha kalın malzemelerin kolayca görüntülenmesini sağlar.

Grafik Tasarımı Nasıl Yapılmaktadır

 • 12.1.2017 11:14:07
 • 0 Yorum
 • 988

Grafik tasarımında   yansıtıalcak  mesajı iletmek ve bir görseli geliştirmek yada bir düşünceyi görselleştirmek için metnin ve görsellerin algılanabilir ve görülebilir bir düzlemde, iki boyutlu veya üç boyutlu olarak organize edilmesini içeren yaratıcılık gerketiren bir süreçtir. Baskı, ekran, hareketli film, animasyon, iç mimari, ambalaj tasarımı gibi birçok ortamda dijital veya dijital olmayacak bir şekilde uygulanabilir. Grafik tasarımında ve grafik sanatlarda, görsel sanatların temel ilkeleri olan hizalama, denge, karşıtlık, vurgulama, hareket, görüntü, oran, yakınlık, tekrarlama, ritim, ve birlik geçerlidir.

Grafiker olan kimse bu teknik ve yöntemlerin hepsine yada bir çoğuna hakim olan kişmsedir.Gerçekm bir grafik tasarımcısı olanı soyut bir mahiyet içerisinde inceler işin içine hayal ve yaratıcılığı da ekleyerek ortaya manidar bir eser çıkarır.

İnternet üzerinden yapılan grafik tasarım yarışmaları kullanıcıları hem bu sanata teşvik etmekte hem de çalışmalarını ödüllendirmektedir.

Grafik tasarımında olan şey yorumlama eğilimine sanatı eklemek ve sanatın yüzünü yansıtmaktır.