HUKUK

10 Yıllık Hesap İşletim Ücreti Geri Alınabilecek!

 • 30.7.2018 16:41:46
 • 0 Yorum
 • 676

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER), 3 Ekim 2014 tarihinde yürürlüğe giren Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’e ait 10 ve 13. maddelerin bazı hükümlerinin iptal edilmesini talep ederek Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) aleyhinde Danıştay’da dava açtı. Danıştay 15. Dairesi, bankaların tüketicilerden hesap işletim ücreti almasına hükmeden maddeyi oy birliği ile iptal ederken; tahsis ücreti, nakit avans çekim ücreti, kurum ve kuruluşlarına yapılan ödemeler için ek ücret alınabileceğini söyleyen hükmün iptal talebini ise reddetti.

BDDK’nın "Bu ücretin, hesabın işletilmesinden kaynaklanan bir ücret olarak hesaba ilişkin muhasebe kayıtlarının yapılması, kontrolü ve sürdürülmesinden kaynaklanan masraflar’ için alındığını belirttiği hesap işletim ücreti, Danıştay tarafından verilen, "Açıkça sebebi gösterilip niteliği ortaya konulamayan 'hesap işletim ücreti' alınmasını öngören düzenleme, yönetmeliğin dayanağı olan 6502 sayılı Kanun'un 4/3. maddesi ile bu konuda yerleşik yargı kararları çerçevesinde ücret, komisyon ve masrafların haklı, makul ve belgeli olması gerektiği kriterlerine aykırılık teşkil etmektedir." kararı ile iptal edildi.

Konunun ne kadar çok vatandaşa duyrulabilirse o kadar çok iyi olabileceğini söyleyen Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Deniz Öner, kararla ilgili şu açıklamalarda bulundu, "Vatandaşlar, geçmişe dönük 10 sene içinde hesap işletim ücreti kesilmişse bunların dekontlarını bankalardan talep etsinler. Vatandaşlar, TÜSODER'in sitesinde söz konusu kararı okuyabilirler. Bu kararla birlikte dilekçe yazarak bankadan iade istesinler. Vatandaşlar, bunu birkaç yolla yapabilirler. Dilekçe yazabilirler, noterden ihtarname gönderebilirler ya da iadeli taahhütlü ile talep edebilirler. Bankaların büyük çoğunluğu bunu ilk başta reddedecektir. O zaman da gelen cevapla ya da cevap vermeseler bile dekontlarıyla kendi talep yazısıyla birlikte ilçe kaymakamlarında bulunan tüketici hakem heyetlerine başvurabilirler."

 

Beyaz Show Zor Duruma Düşebilir!

 • 15.3.2018 18:40:49
 • 0 Yorum
 • 842

ÇiftlikBank binlerce müşterisi mağdur etti.Bu olaydan sonra Beyaz'ın çiftlikBank'ın reklamını yaptığı ortaya çıktı.
Pek çok farklı meslekten insanları kandırarak yaklaşık yetmiş bin kişi zor durumda kaldı

Beyaz show'da reklamı da yapılmış bununla ilgili bir çok reklam da mevcut.Program öncesi sosyla medya hesabından aylaşım yapılmış.


En sevilen programlardan bir tanesi olan Beyaz Show'da çiftlikbank ile ilgili reklam afişi ile yayına koyulmuş.Binlerce takipçilerinin bulunduğu Twitter'den herkese twit atılarak "Bu akşam Çiftlik Bank'ın Beyaz Show'da sizlere SÜRPRİZİ var! Herkes ekran başına 23:30 da başlıyor!ÇiftlikBank Beyaz Show'da" yazısından hazırlanmış bir logonun üzerinde bu yazının bulunması ve son dönemde ÇiftlikBank'ın insnalrı madur etmesiyle kötü sonuçlanabilir.ÇiftlikBank maduriyeti için hukuksal süreçler devam ediyor.

Sinem Özdemir

Afrin'i Karalamaya Çalışan Yandaşlar!

 • 14.3.2018 18:32:49
 • 0 Yorum
 • 787

Pkk örgütünü destekleyen bir grup kamyon ile üzerinde afrindeki çocukarın yer aldığı bir kamyonla afrin harekatına leke atmaya çalıştılar.Yaptıkları reklamlarla insanlarda olumsuz etki yaratmayı amaçladılar.
Terör örgütü PKK destekçileri, ABD'nin New York şehrinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'nı karalamak için reklam kamyonuyla Halepli çocukların görsellerini, "Afrin'de siviller tehlikede" yalanıyla şehrin sokaklarında dolaştırdı.Bu gösteri saatlerce sürdü.Tehlikede dedikleri ve bahsettikleri fotoğrafın tamamiyle sahte olması da gözlerden kaçmadı.

 


New York'ta birleşmiş milletlerin önünde yaptıkları miting gösterisiyle tamamem  karalama politikası izlemeyi amaçladılar.
Yapılan araştırmalarda kullandıkları görselin afrinde değil halepte çekildiği ortaya çıktı ve yaptıkları gösteri yalanlandı!

Yerli Araçlar Artık Sahada!

 • 10.3.2018 10:39:19
 • 0 Yorum
 • 893

Türk savunma sanayisinin en yeni zırhlı araçlarından hızır ismini koydukları tankın savaşta kullanılabilmesi için çalışaşmalar başladı ve test sürüşleri gerçekleştirildi.

Ankara'daki ilk seri üretimimiz ASELSAN ile imzaladığımız Hızır  Projesi olacak.Düşmanı gözetleme tehlikelere açık olma yenilikler gibi özelliklere sahip olabilecek.  Bu makinada kullanılan motor gücünün Türkiye'de bir ilk olduğu söylenildi.Bu,  aracın daha kuvvetli olması açısından büyük avantaj sağladı. Beygir başına düşen  tonu daha yüksek bir araç tasarladık. O yüzden elimiz daha rahattı.
 
Hızır'da, aracın manevra ve operasyon yeteneğini dikkate almakla  kalmıyor, aracın taşıdığı canlara maksimum koruma sağlamasına önem veriyoruz.  Hızır, NATO standartlarında, balistik seviyesi yüksek, mayına karşı  yüksek  koruma seviyesiyle ve yüksek manevra kabiliyetiyle askerimizin ihtiyaç ve  beklentilerini tam olarak karşılayan, çatışma bölgelerinde ve sahadaki güvenilir  bir dostu olacak.Araç bir çok yönden avantaj sağladığı gibi yarattığı kolaylıklarla onarımı bakımı ve sistem çalışmasını bir hayli kolay hale getiriyor.Öncelikle bu üretimin ülemiz için hayırlı olmasını diliyoruz zor zamanlar geçiriyoruz ve içinde bulunduğumuz bu şartlarda bir hayli büyük desteği olacak önemli bir üretim olmasını savunuyoruz.Tankların birden fazla özelliklerinin olması bir adım öteye götürmeye yetiyor. 
 

Uçakta Soygun Olayı!

 • 7.3.2018 12:37:43
 • 0 Yorum
 • 829

Brezilya'nın Viracopos Havaalanı'ndan İsviçre'nin Zürih şehrine gidecek kargo uçağındaki 5 milyon dolar üzerlerinde silah olduğu söylenilen bir grup tarafından basılarak soygun gerçekleşti.

Üzerlerinde silahla giden soyguncular uçaktaki güvenlik görevlilerine saldırarak onları etkisiz hale getirdiler ve haraketsiz kalan güvenlik güçleri ne yazıkki soygunu engelleyemediler.

Federal Polis, en az 5 silahlı soyguncunun güvenlik araçlarına benzer bir kamyonetle havaalanına girdiğini açıkladı. Kargo uçağına yükleme yapıldığı sırada güvenlik görevlilerini etkisiz hale getiren silahlı soyguncular, İsviçre'nin Zürih şehrine gönderilmek üzere uçağa yüklenen 5 milyon doları çaldılar.

Soygunda zarar gören hiç kimse olmadı.Ölen yada yaralanan hiç imse yok fakat yapılan soygun ile ilgili soruşturma başlatıldığı öne sürülüyor.Hukuksal işlemlerde bir an önce başlatıldı.

Mersin'in en iyi avukatı Murat Altındere

 • 6.11.2017 15:21:49
 • 0 Yorum
 • 856

Türkiyede ve yurt dışında iş ve yatırım yapan danışanlara hizmetler veren Altındere Hukuk Bürosunun kurucusu olan Murat Altındere Mersinde avukat denince ilk akla gelen isimdir.

Murat Altındere şirketler hukukundan tutun da özelleştirmeden, çek senet hukukuna değin tüm ticari ve idari hukuk üzerinde deneyimli bir avukattır. Sizlerde bu deneyimden afydalanmak, profesyonel hukuki danışmanlık hizmetini almak için Altındere Avkatlık Bürosunu araya bilirsiniz. (0324) 336 52 10