KİŞİSEL BAKIM

Saç Spreyi Saç Döker mi?

 • 19.3.2018 20:49:14
 • 0 Yorum
 • 1070

Saçlarımıza şekil şukul vermeyi çok seviyoruz  her gün saç spreyi kullanmasak iyi olur. Bu durumun en önemli nedeni ise saç spreylerinin içerisinde doğal bir madde bulunmuyor. Ayrıca spreyler saçları çok katı bir duruma sokar ve saçların doğal hareketini engellediği  için saç dökülmelerine neden olur.

Eğer saç spreylerini çok yakından sıkarsanız saç köklerinin üzeri kapanır ve saçlı deri nefes almakta çok zorlanır. Bundan kaynaklı saç dökülmesi kesinlikle olur. Saç spreylerinin bir diğer olumsuz özelliği ise saçları çok fazla sertleştirmesi  ve bunun sonucunda da saçlarımızı ellerimizle düzlemek istediğimizde  parmaklarımızın arasında kopan saçlarımızın olmasıdır. Bu bir nevi güç uygulamaktan kaynaklanmış bir dökülme gibi görünse de aslında saç spreylerinin aşırı sertliği sonucunda olan bir saç dökülmesidir.

Ağrılarından Kurtulmak İsterken Canından Oluyordu!

 • 15.3.2018 18:34:22
 • 0 Yorum
 • 837

Çin'de hakl arasında geleneksel bir yöntemmiş gibi görülen kurbağa yeme ile ağrılarından kurtulacağını düşünen kadının ameliyatı sonrasında 13 santimlik bir solucan parazit ortaya çıktı.Doktorlar gördükleri amnzara karşısında şoke oldular.
Kadının göğsünden kurdun başını gören doktorlar operasyon sonrası çıkardıkları parazitin 14 santimetre boyun olduğunu gördü.


Kurbağaları yuttuktan sonra mide ağrısı çekmeye başlayan kadın hastahaneye gitti, ve doktorlar ona parazit kaynaklı bağırsak tıkanıklığı teşhisi koydu. Kadının semptomları, yapılan kontrolde yumruk kadar bir parça fark edilince olanlar oldu.Bir an önce ameliyata aldılar.

Yao'nun geçen haftaki ameliyattan sonra hızla iyileşmeye başladığı öğrenilirken parazit larvaları insan vücudunda hızla yayıldığı için kadının yeni bir enfeksiyon vakası yaşayıp yaşamayacağı henüz belli değil.Hayati tehlikesi devam etmekte.

Sinem Özdemir

Antidepresan kullanmak zararlı mı?

 • 23.2.2018 11:13:25
 • 0 Yorum
 • 901

Antidepresan kullanımı ülkemizde son 5 yılda yüzde 70’i geçmiş  durumdadır. Oxford  Üniversitesi antidepresan ilaçlara yönelik yapılan araştırmada yeni bulgulara rastlandı.

Antidepresan ilaçlar gerçekten etkili oluyor mu?

Oxford Üniversitesindeki araştırmacılar, 1979-2017 yılları arasında 116 bin küsür hastayı kapsayan, 522 adet çalışmayı yeniden incelendi. Araştırmanın sonucunda antidepresanların bir kısmı gerçekten işe yararken, bir kısmı sadece plasebo etkisi (iyileşmeye inanmak) yarattığı bulundu.

Plesebo Nedir?

Plasebo etkisi, farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma halidir. Latince kökenli bir kelime olup hoşnut etmek anlamına gelir . İlaç, vücuda ağız, burun veya enjeksiyon yolu ile verilebilir.

 

Örneğin; en yaygın şekilde kullanılan Prozac’in (Fluoksetin olarak da bilinmektedir) en az etkili antidepresanlar arasında olduğu tespit edilirken. Mutlu eden bi tarafı ise en az yan etkiye sahip antidepresanlar arasında yer aldı. Fluvoksamin, reboksetin ve trazodon da en az etkili ilaçlar arasında yer aldı. Amitriptilin, mirtazapin ve venlafaksin en iyi performans gösteren ilaçlar olarak belirlendi. Yani bu ilaçların bir kısmı iyileşme sürecine yarar sağlarken, bir kısmı neredeyse hiç etki etmiyor.

 

En az insanın bedensel sağlığı kadar önemli olan psikolojik durum için bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanmamak gerekiyor. Böylesine önemli bir olay için mutlaka bir uzman doktora danışmak gerektiğini de belirtelim. Yanlış antideprasan kullanımın yanı sıra sıra bilinçsiz ilaç kullanımı kalıtsal rahatsızlıklar oşuşturaçağınında altını çizelim

Cilt Yapımız Hakkındaki Araştırmalar Oldukça İlgi Çekici

 • 21.2.2018 16:17:46
 • 0 Yorum
 • 712

Cildin kendisine has bakteriyel bir yapısı mevcut.


BBC'den edindiğimiz bilgilere göre, Cell dergisinde yayımlana araştırmada, deney için 12 farklı insandan alınan örnekler kullanıldı.

Ulusal Kanser ve Ulusal İnsan Genetik Araştırmalar enstitülerinde görevli Heidi Kong ile Julie Segre'nin yürüttüğü araştırma çerçevesinde, bir ay ila iki yıllık zamanda, üç ayrı dönemde, vücudun 17 değişik bölgesi araştırıldı.

Yapılan araştırma sonuçunda insanların kıyafetlere,banyo etmeye,çevreye ve toplum içerisindeki diğer insanlara maruz kalmalarına rağmen kişilere özgü mikrobiyal yapaının kaybolmadı öne sürüldü.

Kişilerle hareket eden bakteri bulutları

Peer J. dergisinde yayınlanmış olan bir diğer araştırmada ise kişilerin içerisinde bulunduğu ve yaşadığı çevreden alınan hava örnekleri incelendi. Yine aktarılan bir sonuca göre  kişilerle yaşayan bakteri bulutlarının yaşadığı ve bulutların aynı kimlik bilgisi gibi kişilere ait olduğu gözlendi.

Araştırmada, 11 bin katılımcının 4 saat boyunca kaldıkları odalardan alınan hava örnekleri incelendiği, her katılımcının ardında bıraktığı bakteri kütlesinin kişiyi tanıtıcı özelliğe sahip olduğu saptandı.

Bilim insanlarmız ise gelecek yıllarda egzama gibi birçok bakterilerin yaşam alanlarını ne düzeyde etkileyeceklerini araştırmayı planlıyorlar. 

Göz Altı Torbaları ve Halkaları İçin 10 Ev Çözümü

 • 24.10.2017 11:57:28
 • 0 Yorum
 • 928

Papatyanın yanı sıra, soğuk sütün de koyu halkalar ve göz altı torbaları için mükemmel bir çözüm olduğunu biliyor muydunuz? Kompres formunu da kullanabilirsiniz. Bu yazımızda nasıl olacağını öğrenin!
 

Yüzünüzün yorgun görünmesine neden olan bir şey varsa, bunlar şüphesiz koyu halkalar ve göz altı torbalarıdır.

Yeterince dinlenemiyorsanız veya sadece bu çirkin kusurun gizlenmesini istiyorsanız, aşağıdaki tavsiyelere dikkat edin.

 

Gözün çevresindeki cildiniz (ve özellikle göz kapaklarınız), yağ bezlerinin azlığı nedeniyle yüzünüzün diğer bölgelerinden daha incedir; bu nedenle nazik davrandığınızdan emin olun.

Bu faktörler göz çevresindeki deriyi daha savunmasız hale getirir.

1. Koyu göz altı halkalarıyla papatya toniği ile savaşın

Enflamasyonu basit, hızlı ve doğal bir şekilde azaltmak için papatya toniği uygulamaktan daha iyi bir şey yoktur.

 • Bunu, papatya çayı demleyip, gül yaprakları da ekleyerek yapabilirsiniz.
 • Soğutun ve saklamak için buzdolabına koyun, uygulamak istediğinizde de bir pamuk yardımı ile uygulayın. Farkı hemen göreceksiniz.

2. Badem yağı ve gül

Badem yağı ve gül kombinasyonu, ameliyat gibi alternatiflere başvurmadan, koyu halkaları ve göz altı torbalarını ortadan kaldırmak için harika bir kombinasyondur.

 • Tek yapmanız gereken, bir avuç gül yaprağını biraz tatlı badem yağı ile dövmek ve bir gün bekletmektir.
 • Ertesi gün, sıvıyı süzün ve yağını saklayın.
 • Bir pamuğu bu yağa batırın ve göz altı torbalarınıza uygulayın.
 • Etkisini göstermesi için yarım saat bekletin.
 • Sonra su ile durulayın.

3. Salatalık

Göz altı torbaları ile savaşmak istiyorsanız salatalık, elma ve badem yağı ile hazırlanmış bir maske mükemmel bir çözüm olabilir.

Hemen gözlerinizin nasıl daha güzel göründüğünü fark edeceksiniz.

4. Shea yağı ve argan yağı

Shea yağını ve argan yağını göz altı torbalarına uygulamak için bir krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın.

Bu, bu sorunun gizlenmesi için en etkili çözümlerden biridir. Yan etkileri bilinmeyen ticari ürünler kullanmak zorunda kalmazsınız.

5. Aloe vera

Aloe veranın özelliklerinden bahsetmeden doğal şifa ürünleri hakkında konuşamayız. Özellikle göz altı halkalarını ve koyu halkaları tedavi ediyorsanız, cildiniz için en uygun doğal ürünlerden biridir.

Evde bir aloe bitkisi varsa, göz altı halkaları ve göz altı torbasıyla savaşmak için yapraklardaki jelin bir miktarını kullanmakta tereddüt etmeyin. Bu doğal ve çok etkili bir çözümdür.

6. Cadı fındığı ile papatya

Papatya ve cadı fındığının anti-enflamatuvar ve rahatlatıcı özellikleri göz altındaki şiş dokuyla savaşmak için idealdir.

Bu nedenle, kombine edildiğinde etkileri daha da büyük olabilir.

 • Bunun için yapmanız gereken tek şey, her ikisi ile birlikte bir çay hazırlamaktır.
 • Soğumaya bırakın, temiz bir bezi buna batırın ve kompres olarak gözlerinizin üzerine uygulayın.

7. Avokado ve badem yağı maske

Avokado ve badem yağıyla yapılmış bir maske cildi besler ve o çirkin koyu halkaları ortadan kaldırır.

Bu bileşenler cildiniz için mükemmel olup göz altı torbaları için harika bir alternatif çözüm olabilir.

8. Patates

Karanlık halkalarla savaşmak için patatesle yapılmış bir maske gibisi yoktur.

Patates, göz torbaları ve koyu halkalar ile savaşmak için en çok kullanılan doğal kaynaklardan biridir.

 • Patates dilimini doğrudan yüzünüze uygulayabilirsiniz veya patates, salatalık, yeşil çay ve zeytinyağı ile maske yapabilirsiniz.

9. Süt

Süt, neredeyse herkesin evinde olan bir üründür, bu yüzden etkili ve hızlı bir çözüm olabilir.

 • Kullanmak için, kompresleri süte batırın.
 • Sütün çok soğuk olması önemlidir. Pamuk kullanarak göz bölgenize uygulayacaksınız.
 • Koyu halkaların görünümünde gerçek bir fark yaratmanın yanı sıra, anında rahatlamayı hissedeceksiniz.

10. Yağ

Düşünebileceğiniz bir başka seçenek ise, cildinizin doğal rengini geri kazanması için ideal olan lüks bir doğal ürün olan shea yağı ile yapılan bu tariftir.

Hiç şüphesiz bu seçenekle hemen muhteşem sonuçlar alırsınız.

Kişisel Bakım Nedir Nasıl Yapılır

 • 26.9.2017 12:27:43
 • 0 Yorum
 • 1405

Kişisel Bakım Nedir ?nasıl yapılır . kısısel bakım dıyınce öncelıkle ınsanın aklıca elı yuzu duzgun ınsanlar gelır kısısel bakım ınsanın bedensel temızlıgı anlamına gelır bence temızlık dınınmızden gelen bır gelenektır ınsanlar öncelerı 5 vakıt abdest alarak bedensel temızlıklerıne yaparlardı. bu saglık acısındanda oldukca gereklı bır hal almıs durumdaydı gunumuzdede kısısel bakım cocu bay ve bayan ıcın cok önemlıdır hatta bazı erkekler ıcın kendıne bakımlı bır halde gördüklerı ıcın farklı farklı ısımnler ve lakaplar takılmıstır metroseksuel olarakda tanımlanan nıor cok unlu vardır . El ve Ayak bakımı Vücut bakımı Saç bakımı Ağız ve Diş bakımı Kıyafet bakımı Genital bölge bakımı dıye 6yada ayırabılırız gunumuzde bır cok kısı ıcın agız bakımı bırıncı sıradada dıyebılırız antibakteriyel ıslak mendillerlerde son dönemımızın en cok tuketılen ürünlerı olmustur . Tabiki vücut bakımı için yapılacak en önemli şey banyo yapmaktır.Hergün saçlarımızı düzenli şekilde yıkamamız ve saç bakım ürünleri kullanmamız saçlarımızı olumlu yönde etkileyecek ve saçlarımızın güzel görünmesini sağlayacaktır.sac sekılendırıcıler ve parfumler temnızlık faktörlerınde yardımcıdıger urunlerdır. Kıyafet bakımı ilk intiba için ve kişisel bakım için olmazsa olmaz şartlardan biridir. Kıyafetlerinizin temiz olması hem temiz kokmanıza, hem güzel ve temiz görünmenize, hemde çevrenize iyi intiba vermektedir. Parfüm kullanarak gün içerisindeki ter kokularını engellemenizde olmazsa olmaz kurallardan bir diğeridir.mutlaka kısısel bakım dıkate degerdır.

Kişisel Bakım Neden Yapılır

 • 26.9.2017 12:02:35
 • 0 Yorum
 • 883

Sağlıklı yaşayabilmemizin önemli kurallarından biri hastalanmamayı becerebilmektir. Bunun için de önce kişisel temizliğimize dikkat etmeliyiz.

Zira sadece el ve yüz yıkamak ya da tırnak bakımımızı yapmak gibi son derece kolay ve zaman almayan işler bile onlarca mikroptan uzak kalmamızı sağlayacaktır
El ve Tırnak: 
Ellerimiz mikropla en çok karşılaşan ve dolayısı ile bunları taşıyabilen organlarımızdır. Bu yüzdendir ki ellerimizi yıkarken avuç içi, el sırtı, parmak araları gibi bölümlerini yani hemen hemen her yerini ovuşturmaya dikkat etmeliyiz. 

En az 30 saniye süreyle tırnak aralarını sabun ile iyice yıkanmasının gerektiği unutulmamalıdır. El tırnakları oval kesilmelidir. Kurulamak için kullandığımız havluların nemli olmamasına özen göstermeliyiz, eğer olanağımız varsa evde herkesin özel havlusu olmalıdır.
Yüz ve Boyun: Bol sabunlu su ile yıkanmalı, sonrasında iyi durulanmalıdır.
Banyo: Kişisel temizliğin en önemli parçalarından biri de banyo 
yapmaktır. Banyo, derimizin sağlığı dolayısı ile bizim sağlığımız için çok önemlidir. Çünkü tozlar, kirler, ter ve yağlar derimizin gözeneklerini kapatırken banyo yapma eylemi bunları tersine çevirir. Yani derimizin görevini yapmasına olanak sağlar. 

Bu yüzden haftada en az iki üç kez banyo yapılmalıdır. Bol su ve sabunla yıkanmalı, koltuk altı tüyleri (kirlenince pis kokuya neden olacağı için) düzenli olarak kesilmelidir. 
Vücut temizliği kadar saç bakımı ve temizliği de önemlidir. Zira toplu yerlerde yaşamanın gereği zaman zaman bit ve sirkenin geçme ihtimali olur. 

Bunun için yaşlı, çocuk demeden saçımızı ve vücudumuzu sık sık kontrol etme alışkanlığını edinmeliyiz. Bit gibi, tedavisi olan parazitoz bir hastalığın görülmesi durumunda doktorun önereceği ilaçlara başlanmalıdır. 

Ayakların her akşam yıkanması bir alışkanlık hâline gelmelidir. Ayak tırnakları el tırnaklarından farklı olarak düz kesilmeli bu sayede tırnak batmaları önlenmelidir.
Ağız ve Diş Bakımı:
İnsanlarda sindirim ağızda başlar. İyi bir sindirim yapabilmek için ağzımızın ve dişlerimizin sağlıklı olması gerekir. Bunun için dişlerimizi günde en az iki kez fırçalamalıyız. Diş fırçamızı altı ayda bir değiştirmeliyiz. Yılda en az bir kere diş doktoruna gitmeliyiz. Diş fırçalama eylemi küçük yaşlarda kazanıldığı için başta ebeveynler olmak üzere diş fırçalama alışkanlığının önemi her zaman irdelenmelidir.
Genital Bölge Bakımı: Genital bölge tüyleri düzenli olarak alınmalıdır. Kadınlar özel günlerinde temiz ped kullanılmalıdır. İç çamaşırları günlük olarak değiştirilmelidir.


Ev Temizliği
Kişisel temizliğimiz sağlığımız için ne kadar önemli ise, içinde yaşadığımız evin temizliği de o kadar önemlidir. Bunun için temizlik işleri planlanmalı ve uygun temizlik malzemeleri seçilmelidir.
Mutfak temizliği: Bulaşıklar günlük yıkanmalıdır. Çöp kutusunun kapağı her zaman kapalı tutulmalıdır. Sineklerle mücadele edilmelidir. Buzdolabı ve raflar haftada bir silinmelidir.
Tuvalet ve Banyo Temizliği: Buraları genellikle nemli ortamlar olduğu için deterjanlarla günlük olarak yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Havalandırılmasına dikkat edilmelidir. Tuvalet kâğıdı gibi hijyenik malzemelerin kullanılmasının kişisel temizliğimize katkısı olacaktır.
Odaların Temizliği: Özellikle yataklarımız sabahları nemli olacağı için mikrop üremesi için çok uygun ortamlardır. Bundan dolayıdır ki odalar ve yataklarımız günlük olarak 20-25 dakika havalandırılmalıdır. Çok sıcak tutulmamasına dikkat edilmelidir. Oda sıcaklığı 20-25 dereceyi geçmemelidir. En geç iki haftada bir çarşaflar değiştirilmelidir

Su Tesisatçısı

 • 21.9.2017 15:11:04
 • 0 Yorum
 • 810

Evlerinizde ve iş yerlerinizde  en önemli tesisatlardan biri su içi tesisatıdır ve kurulum ve montaj olmaksızım  sıhhi tesisatçılık  olmazdı.Su tesisatçılığnda her aşama önemlidir ancak dahada önemlisi kişilerin ve ustaların güvenilir  ve kaliteli ürün ve kaliteli hizmet  verebilmeleriridir.Bunu temin edebilmek için   daha doğrusu teminat alabilmek için alacağınız hizmetin gereğini hizmet kadrosu ve malzeme  kontrol gibi kalite ve hizmet dağarcığı hakkında sizlere bilgi verecek olan kısımlardan faydalana bileceksiniz.

Su tesisatçılığında görkemli tasarımlar ve estetik sütunlar bulamazsın ancak sağlam ve kaliteli  ürün ve üstün hizmet katoloğuyla en gökremli sanatın bile devşireceği beğeni ve kıvançı veremeyebilir.Su tesisatçılığında yüksek alışımlı koruma sunan borular sayaçlar ve vanalar kaliteli bir  hizmet verileceğini  gösteren en önemli kısımlardan bir tanesidir.

Kullak Çınlamasına Çözümü Bulundu

 • 29.3.2017 12:15:06
 • 0 Yorum
 • 883

Kulak vücut için kritik bir organ. Neredeyse bütün dengemizi sağlayan bir organ. Ona bir zarar geldiğinde sıkıntı büyük oluyor.

Kulakta yaşanan uğultu, çınlama ve Ağrı gibi durumların acısını yaşayan bilir. Radikal'in haberine göre, böyle bir durumda yapılması gereken, soğanın cücüğünü ikiye bölüp kulaklara tıpa gibi koymaktır. Birkaç saat içerisinde soğan, sıkıntı neyse inanılmaz şekilde tedavi edecektir.

 

Aknelerden Kurtulmanın En Kolay Yoları

 • 29.3.2017 12:11:52
 • 0 Yorum
 • 880

Aknelere ne iyi gelir?

Akne halk arasında sivilce olarak da bilinmektedir. Sivilce oluşumu genel olarak cildin sert cisimlere maruz kalması ya da tahriş edici hijyen malzemelerin kullanılmasından kaynaklanır. Tabii ki bunun yanı sıra vücudun fizyolojisi ve metabolizması da sivilce oluşumunu etkileyen önemli faktörlerdir. Genel olarak sağlıksız beslenme ile ortaya çıkabilen bu yağlanma sorunu, kırmızı hafif şişkinlik halinde cilt lezyonlarına neden olur. Deri altında uygun olan ortamda yağ toplanması ile oluşan sivilceler hormonlara da bağlıdır. Bu yüzden de en çok kişilerin ergenlik dönemlerinde çıktığı gözlemlenmektedir. Bazı kişilerin cildi sivilceye çok uygun olmaz, ancak bazı kişilerin ise uygun olduğundan dolayı yoğun ve kümeler halinde gözlemlenebilir. Bu durumlarda bazı tıbbi ya da bitkisel çözümlere başvurulması gerekmektedir. Bitkisel çözümler, tıbbı olanlara göre daha sağlıklıdır çünkü tıbbi çözümler kimyasal ilaçlar ile yapılmaktadır ve bu kimyasal ilaçların çok daha fazla yan etkisi bulunmaktadır.

Akne için doğal çözümler:

– Bal ile akne tedavisi

Bal antiseptik özellikleri ile kirlenerek tıkanmış gözenekleri cildin en dışındaki ölü deriyi soymadan, yani deriyi tahriş etmeden temizler. Bazı yağlar ve kremler nem tutucu özellikleri ile sivilcenin daha çok susuz kalarak iltihaplanmasını sağlayabilir. Bal ise içindeki bileşenler sayesinde sürüldüğü bölgenin yumuşamasını ve buradaki oluşum gösteren iltihaplanmanın eriyip yok olmasını sağlamaktadır. Bu besinle ile uygulanabilecek en etkili yöntem topikal yöntemdir. 2 çay kaşığı kadar balı bir su bardağı su ile karıştırın ve ardından oluşan kıvamı yoğun karışımı sivilce bulunan bölgelere sürün. Sürdükten sonra yarım saat kadar bekleyin ve ardından balı sürdüğünüz bölgeyi ılık su ile yıkayın. Bunu günde sabah akşam olmak üzere 2 kere uygulayabilirsiniz.

– Elma sirkesi akne tedavisi

Genel olarak kullanılan yüz tonerleri cildin kurumasını sağlayabileceği gibi aynı zamanda bazı tonerlerin alkol içerikleri kullanan kişinin yüzünü tahriş edebilir. Asidik oranı düşük olan elma sirkesi cilde zarar vermeyeceği için sivilcelere karşı toner olarak kullanılabilir. Doğal peeling yaparken kullanılan elma sirkesi cildin pH seviyesini düzelterek iltihaplanmanın önüne geçer. Elmanın içeriğinde bulunan malik asit cildin A, B ve C vitaminlerini daha rahat emmesini sağlayarak leke oluşumunu önlediği gibi iltihap birikmesini de, yani sivilce oluşumunu da önler. 2/3 bardak alkol içermeyen hamamelisi 1/3 bardak katıksız elma sirkesi ile karıştırın. Hamamelis iltihaplanmaya neden olan nemi emerek kaşınma ve yanmaların önüne geçer. Malzemeleri uygulamak için bir sprey şişesinde saklamanız uygun olacaktır. Sprey şişesi ile sivilceli bölgeyi her sabah ve akşam ıslatarak kurumasını bekleyin.

– Tarçınla sivilce maskesi

Tarçın, bal ve Hindistan cevizinin kullanıldığı doğal spot tedavisi genellikle olarak yüz maskesi olarak kullanılır. Gözenek uyarıcı cildi tarçın nazikçe temizler, bal ise cilt üzerinde etki yaratmayı kolaylaştırmak amacı ile cildi yumuşatır, son olara Hindistan cevizi ise antiseptik ve anti-enflamatuar özellikleri ile herhangi bir virüs ve bakteri oluşumunu engeller ve iltihaplanmanın önüne geçer. Bu karışım aynı zamanda cilt üzerinde oluşan lekeler için de kullanılmaktadır. Lekeler için uygulanan tedavide karışımın içine öğütülmüş ceviz de ilave edilerek karışması sağlanır. Bu besin lekeyi oluşturan pigmentler üzerinde yok edici etkiler gösterir. Karışımı yüzünüze sürüp 15 dakika kadar bekleyin. Sonrasında sürdüğünüz bölgeyi Ilık su ile durulayın. Hassas bir cildiniz varsa cildinizin olumsuz bir tepki gösterip göstermeyeceğini, karışımı öncelikle bileğinizin iç tarafına sürerek görebilirsiniz.


 
– Zeytinyağı sivilcelere iyi gelirmi?

Benzoil peroksit içeren akne temizleyiciler içerdiği bileşenler nedeniyle cilt üzerindeki bakteri ve virüsleri yok etmenin yanında vücut hücrelerinde de tahribat yaratır. Yüzde tahribat yaratmadan hem yumuşatarak leke pigmentlerini sökmek için hem de iltihaplardan arındırmak için sızma zeytinyağı kullanılması en doğal çözümlerden birisidir. Ancak zeytinyağının bu etkilerinin yanında bir de antiseptik bir yağın kullanılması cilt sağlığı için çok önemlidir. Antiseptik yağlar arasında en ön planda olan yağ çay ağacı yağı olarak bilinmektedir. Alternatif tıpta birçok alanda kullanılan çay ağacı yağı, vücudun tedaviye uyum göstermesine yardımcı olarak yan etki görülme ihtimalini bir hayli düşürür. Bu yüzden özellikle yüz ve cinsel bölgeler gibi hassas yerlerde mutlaka kullanılmasında fayda vardır. Her akşam 2 çay kaşığı sızma zeytinyağı ve 1 çay kaşığı çay ağacı yağı karıştırın ve bu karışımı masaj yaparak sivilceli ve lekeli bölgeye uygulayın. Sonrasında bu bölgeyi ılık su ile durulayın.
– Sivilce oluşumu en sık gençlerde görülse de tabii ki her yaşta oluşum gösterme ihtimali bulunmaktadır. Bunun dışında bir de rosacea denilen bir rahatsızlık vardır. Bu rahatsızlık sivilceye benzer fakat daha farklı olarak kızarıklık ve ateş belirtileri de görünür. Birbirlerine çok benzeyen bu iki rahatsızlığın fiziksel özellikleri aynı olsa da kimyasal olarak birbirlerinden farklıdırlar.

Akneler için evde yapılabilecek maskeler:

1. Adım
Yulaf ezmesi ve bal karışımı akne izlerinin tedavisinde kullanılır. Bir paket düz yulaf ezmesi kullanmak gerekiyor. Yulaf ezmesini 1/4 fincan bal ile karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra sivilceli bölgenize uygulayın ve karışımın kurumasını bekleyin. Eğer yüzünüze uyguluyorsanız gözünüze gelmemesine çok dikkat edin. 10 ile 20 dakika civarında bir süre kadar bekleyerek katılaşmasına izin verin. Sonrasında ılık suyla durulayarak bölgeyi temizleyin.

2. Adım

Sivilce için bal tarçın en etkili çözümdür. Biraz toz tarçın ve balı birlikte bir kabın içinde karıştırın. Yatmadan önce bir nemlendirici olarak suratınıza masaj yaparak uygulayın. Sabah uyandıktan sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayarak bu karışımın yüzünüzden temizlenmesini sağlayın.

3. Adım

Sandal ağacı tozu ve gülsuyunu karıştırarak karışımı lapa haline getirene kadar çırpın. Karışım uygun kıvama geldikten sonra yüzünüze uygulayın. Yaklaşık bir saat kadar yüzünüzü yıkamayın. Bu tedavi sivilcelerin bulunduğu yağlı cilt tipleri için mutlaka önerilir.

4. Adım

1 çay kaşığı kadar Hindistan cevizi tozu ile 1 çay kaşığı ile balı bir kase içinde karıştırın. Bu tedavi akne izlerinin yok olması için idealdir. 20 dakika boyunca masaj yaparak uyguladığınız karışımı 30 dakika boyunca yüzünüzde bekletin. Yeteri kadar bekledikten sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Bu uygulamayı 2 hafta boyunca günde 1 kez, sabırla uygulayın. 2 hafta sonra yüzünüzdeki izlerin azalmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz.

5. Adım

Az miktarda diş macunu da sivilce lezyonlarının geçmesi için yeterlidir. Yalnız bu tedavide dikkat edilmesi gereken nokta diş macununun çok uzun süre ciltte kalmaması. Kalması durumunda cildin o bölgesinde kuruma ve kırışıklık ile birlikte susuzluk görülebilir. Bu yüzden diş macunu sürüldükten yaklaşık yarım saat sonra o bölge temiz su ile durulanmalıdır. Bu tedavide doğru süre boyunca tutulan diş macunu iltihabın yok olarak sivilcenin geçmesini sağlayacaktır.

Bit İçin Nem Yağı

 • 13.3.2017 09:36:33
 • 0 Yorum
 • 1049

Pediculosis capitis olarak da bilinen bit türü insan saçında yaşar ve kafa derisinden emdikleri az miktarda kanla hayatta kalırlar. Bitlerden kurtulmak genellikle zordur. Eczaneden alınan insektisidler (böcek öldürücüler) problemi çözmeyebilir, özellikle de bitler direnç geliştirmişse. Bu toksik etkili ilaçların yerine saç biti için neem yağı alternatif bir tedavi seçeneğidir

Bitler zıplayamaz, uçamaz ve yüzemezler ancak sürünerek bir insandan diğerine kolaylıkla bulaşabilirler. Bu baş teması veya bit bulunduran kumaşlar vasıtasıyla olabilir. Bir bit, insan saçından düşünce kısmen hızlı bir şekilde, 2-3 gün içinde ölür. Çünkü başka bir konağa tırmanmaları zordur, özellikle de kan ememedikleri için zayıflamışlarsa. Bit vakaları, sebebi bilinmese de kızlarda, erkeklerden daha çok görülmektedir.

Bitin yaşam döngüsünde dişi bir bit insan kanından beslenir ve çiftleşir. Bir iki gün sonra saç derisine yakın, saç köklerine yumurtalarını bırakır. Bu sırada yapıştırıcı benzeri su geçirmez bir madde ile yumurtaları saç derisine yapıştırır, bu sebeple yumurtalar suyla veya fön makinesiyle uzaklaştırılamazlar. Bir dişi bit 50-150 yumurta bırakabilir. Bu yumurtalar, yani sirkeler, çatladıktan 10 gün sonra yeni nesil çiftleşmeye hazır olur.

Yetişkinler çiftleşmeden sonra 9-10 gün yaşarlar. Dolayısıyla tam bir yaşam döngüsü toplam en az 20 gün sürer.

Standart böcek öldürücü tedavisi bitleri sinir sistemine saldırarak öldürür. Sirkelerin sinir sistemi yoktur dolayısıyla bundan etkilenmezler. Bu yumurtalar ince uçlu tarakla alınmalıdır, ama bu gür saçlı kişiler için zor olabilir. Tek bir yumurta bile kaçırılırsa buradan çıkan bit, erişkin olduğunda 50-150 yeni yumurta bırakabilir.

Saç biti için neem yağı tedavisi, aktif maddesi azadirachtin sayesinde canlı, ölü ve yumurta halindeki tüm bitleri hedefler. Öncelikle normalde kullandığınız miktarda şampuana biraz neem yağı ekleyerek saçı şampuanlayın. Şampuanı saça iyice yedirin ve etkisini göstermesi için 10 dakika boyunca bekleyin.

Şampuanı güzelce durulayın ve taramayı kolaylaştırması için saç kremi uygulayın. Havluya saçı kurutun. Seyreltilmemiş neem yağını saça sürün ve tarayın, böylece kalan bitleri ve sirkeleri de uzaklaştırın. Tekrar bulaşmasını önlemek için bu bitleri bir torbaya koyup çöpe atın. Kalmış olabilecek bitlerin boğulması için saçı streç film ile sarın, plastik bir duş bonesi takın ve gece böyle yatın. Saç biti için neem yağı tedavisini iki hafta boyunca her gün uygulayarak tüm bitlerin yok edildiğinden emin olun.

El Bakımı Nasıl Yapılır

 • 13.3.2017 09:34:08
 • 0 Yorum
 • 833

Şüphesiz işlerimizi yaparken en çok kullandığımız ellerimiz bakıma ve ilgiye layık en önemli organlarımızdan biri. İnsanlarla olan ilişkilerimizde ön planda olan ve dikkat çeken ellerimiz bakımlı ve temiz olmalıdır. Bu nedenle bugün sizlere kadınların güzelliğinin ve zerafetinin göstergesi olan ellerin bakımı hakkında kapsamlı bilgiler vereceğiz. El bakımı için kullanabileceğiniz birçok krem ve bakım ürünleri bulunmaktadır. Biz makalemizde bunların yanında sizlere bazı bitkisel bakım kürlerinden de bahsedeceğiz. El bakımı kürleri öncesinde sizlere günlük olarak ellerinizde dikkat etmeniz gereken temizlikten bahsedeceğim. Mikroplarla, dış dünyayla haşır neşir olan ellerimiz için temizlik oldukça önemlidir.

 
Gün içerisinde sık sık ellerinizi yıkamalı ve kullandığınız temizlik ürünlerinin kimyasal içerikli olmamasına dikkat etmelisiniz. Manikür yapmaya dikkat etmeli ve eğer bir güzellik merkezinde yaptırıyorsanız.. kullanılan malzemelerin steril olduğundan emin olmalısınız. Ellerinizin özellikle kış günlerinde çatlamaması için eldiven ve bunun yanında nemlendirici ürünler kullanmalısınız. El bakımı yanında tırnaklarınızın bakımı, kesim tarzı da oldukça önemlidir. 3 adımda tırnak bakımı nasıl yapılır konulu makalemizde bununla ilgili detaylı bilgiler paylaşmıştık. Yazımızın devamında el bakımının yanı sıra manikür hakkında da bilgiler bulacaksınız ama önce isterseniz el bakımına geçmeden önce manikür uygulaması nasıl yapılır onu anlatalım.
 
Manikür Nasıl Yapılır?
Beslenmenin doğru bir şekilde yapılmaması sebebiyle soyulan, kırılan, çatlayan, sararan tırnakların tedavisi ve bakımı için yapılan manikür, el bakımı için de oldukça önemlidir. 3 haftada bir yapmanız gereken manikür tırnaklarınızın sağlıklı olmasını ve hoş bir görünüme sahip olmasını sağlar. Güzellik salonlarında yapılan manikürü incelediğimizde tırnağın etrafındaki derinin yani et kısmının kesildiğini görüyoruz. Ben bu uygulamanın yanlış olduğunu düşündüğüm için evinizde yapacağınız manikür uygulamasında buna yer vermeyeceğim. Çünkü tırnak etrafından kesilen et parçaları parmakta kalan kısmın kronikleşmesine ve ilerleyen zamanlarda kemikleşmiş et parçası haline gelmesine sebep olmaktadır. Tırnağa tarif edeceğim şekilde manikür yapılması el bakımı açısından da oldukça estetik olacaktır.
El bakımı için evinizde tırnaklarınıza yapacağınız maniküre başlamadan tırnaklarınızda varsa ojenizi iyice temizleyin. Sonrasında ellerinizi iyice yıkayın ve tırnaklarınız uzunsa beyaz kısmı gidecek şekilde kesin. Tırnağınızın etrafındaki kan dolaşımını hızlandırmak için bir diş fırçasını alarak tırnaklarınızın etrafını fırçalayın. Bu işlemi elleriniz kuruyken yapmalısınız. El bakımı için muhteşem bir etkiye sahip olduğunu bildiğimiz limonu şimdi tırnaklarınızın bakımı için kullanacağız. Fırçaladığınız kısma limon suyuyla masaj yapın ve ellerinizi içine limon suyu sıkılmış ılık su içerisinde 10 dakika boyunca bekletin. Bu uygulamadan sonra da el bakımı için kullandığınız sabununuzla ellerinizi tekrar yıkayın. Tırnaklarınızın fırçaladığınız kısımlarına badem yağı sürün ve masaj yapın. Eğer tırnak eti görüyorsanız kesinlikle koparmayın, parmağınızla tırnak etini yavaşça geriye doğru yatırın ve o kısıma merhem sürün. Manikürünüzü tırnaklarınızın etrafına masaj yaparak bitirebilirsiniz.

 
Manikür el bakımı için oldukça önemli bir uygulamadır. Bakıma tırnaklarımızla başlayarak ellerimizle devam ediyoruz. Güzellik merkezlerinde yaptırabileceğiniz el banyoları, kompresler ve diğer bakım uygulamaları oldukça yararlıdır. Ama bunun için zamanı ve maddiyatı olmayan bayanlar doğal ürünlerle evlerinde rahatlıkla el bakımı yapabilirler. Bunun için sizlere evde yapabileceğiniz el banyosu, maskeler, kürler ve daha birçok tarifler vereceğiz. Bunların dışında el ve ayak bakımı hakkında diğer problemler ve doğal çözüm yolları için özel kategori sayfamızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
 
El Bakımı İçin Bitkisel Kürler
At kuyruğu ile El Banyosu
Tırnaklarınızın güçlü olması ve ellerinizin bakımı için 2 kaşık kadar at kuyruğunu ince ince doğrayın. Yarım litre kaynar su içeresine atarak 20 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Karışımı süzdükten sonra elleriniz zaman buldukça 5-6 dakikalık süre boyunca bu su içerisinde tutun. İşlemi yaptıktan sonra ellerinizi kurulayın ve nemlendirici krem sürün.
Besleyici Yağlarla El Banyosu
El bakımı yapıp yumuşacık pamuk gibi ellere sahip olmak için 1 çay kaşığı lavanta yağı, yarım çay kaşığı bergamot yağı, 1 tatlı kaşığı badem yağı ve yarım yemek kaşığı gliserini bir kap içerisinde iyice karıştırın. Sonrasında iyice karıştırdığınız yağı içerisinde sıcak su bulunan başka bir kaba boşaltın ve yine iyice karıştırın. El bakımı için ellerinizi bu kabın içine koyarak banyo yaptırın. 20 dakika bekledikten sonra ellerinizi çıkarın ve ellerinizde kalan yağları iyice yedirerek ovalayın.
El bakımı İçin Nemlendirici Maske
Kuru eller için ideal bir maske olan bu karışımımız için haşlanmış patates, vazelin ve kuru papatyaya ihtiyacımız var. 1 tane haşlanmış patatesi iyice ezin üzerine biraz vazelin ve kuru papatya çiçeklerini koyun. Malzemeleri iyice karıştırın ve ellerinize sürün. Karışımı ellerinize sürdükten sonra pamuklu bir bezle iyice sarın ve 30 dakika bekleyin.30 dakika sonra ellerinizi ılık suyla yıkayın.


Jojoba-Pirinç Unu Kompres
Kuru ve mat görünümlü ellere sahipseniz bunun çözümü kompresde gizlidir. Güzel bir el bakımı yapan bu kompres için 1 kaşık pirinç unu i biraz süt ve jojoba yağına ihtiyaç duyacağız. Sütle pirinç ununu karıştırarak bulamaç haline getirin. Jojoba yağını ellerinizin her yerine sürün ve bu bulamacı yağlı ellerinize sürün.10 dakika boyunca bekledikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Daha canlı ve daha yumuşak ellere sahip olduğunuzu göreceksiniz.
Zeytinyağlı El Banyosu
Ellerin bakımlı olması için yumuşak, parlak ve çatlaksız olması gereklidir. Eğer ellerinizde çatlaklar varsa ve artık derinleşmeye ve sızlamaya başladıysa güzel bir el bakımı yapmanız gereklidir. Bunun için 200 ml zeytinyağını benmari usulü ısıtın. Zeytinyağının içine 1 yemek kaşığı kadar limon suyu ekleyin ve iyice karıştırın. Ellerinizi karışım içerisinde 5-10 dakika boyunca bekletin. Sonrasında ellerinizi ılık suyla ve doğal bakım sabunlarıyla yıkayarak temizleyin.

Kişisel Bakım Nelerdir Nasıl Olmalıdır

 • 13.3.2017 09:31:46
 • 0 Yorum
 • 1050

Kişisel bakım; çevremizle ve yakınlarımızla kurduğumuz ilişkilerde önemli rol oynayan aynı zamanda hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmemizi sağlayan kişisel temizlik kurallarının bütünüdür.

Kişisel bakım türleri nelerdir?

1- El ve Ayak bakımı

2- Vücut bakımı

3- Saç bakımı

4- Ağız ve Diş bakımı

5- Kıyafet bakımı

El ve Ayak Bakımı Nedir?

El ve ayak bakımı kişisel bakımda önemli bir yer tutmaktadır. El ve ayak tırnaklarını her zaman kesmelisiniz. Bayanlar tırnaklarını uzatabilirler fakat tırnak bakımına özen göstermeleri gereklidir. Gün içinde en çok kullandığımız organımız ellerimizdir. Her gün yüzlerce farklı yer ile temas etmektedir o bakımdan ellerimizi her zaman yıkamalıyız. Eğer ellerimizi yıkayabileceğimiz bir yer yoksa antibakteriyel ıslak mendiller kullanılarak eller temizlenmelidir.

Eve geldiğimizde, tuvaletten çıkarken, yemek yemeden önce ellerimiz mutlaka yıkamalıyız. Küçük çocuklarada mutlaka el yıkama alışkanlığı kazandırmalıyız. El bakımı için özel bakım kremlerinden yararlanabilirsiniz. Ayak bakımı içinde öncelikle ayak tırnaklarınızı her zaman kesmelisiniz. Ayak bakımı içinde özel bakım kremleri kullanabilirsiniz. Gün boyu ayakkabının içinde havasız duran ayaklarımızda çeşitli hastalıklar meydana gelebilmektedir. Hergün olmasa bile 2-3 günde bir mutlaka ayaklarımızıda düzgün bir şekilde yıkamalıyız.

 

 

Vücut Bakımı Nedir?

Vücut bakımı denilince vücudumuzun tamamının bakımı aklımıza geliyor, vücut bakımı için yapılacak en önemli şey banyo yapmaktır. Sık sık (haftada en az üç kez) banyo yaparak vücut temizliğimize dikkat etmeliyiz. Banyo yaparak vücudumuzu kirlerden arındırmış oluruz. Vücut bakımını özel vücut losyonlarıyla yapabiliriz. Güzel kokulu duş jelleri, defne sabunu gibi doğal ürünler kullanarak hem banyo zevkinizi artırmış hemde vücudunuzun daha güzel kokmasını sağlamış olursunuz. Erkek ve Kadınlar koltuk altı temizliğinede önem göstermelidir.

 

Saç Bakımı Nedir?

Saçlarımızı şekillendirmek için kullandığımız jöle, saç köpüğü gibi saç şekillendirici ürünler saçlarınızı yıpratmaktadır. Aynı zamanda gün içinde maruz kaldığınız toz, güneş ışığı gibi etkenler saçlarınızı yıpratmakta ve saçlarınızı kötü kokmasına sebebiyet vermektedir. Hergün saçlarımızı düzenli şekilde yıkamamız ve saç bakım ürünleri kullanmamız saçlarımızı olumlu yönde etkileyecek ve saçlarımızın güzel görünmesini sağlayacaktır.

 

Ağız ve Diş Bakımı Nedir?

Ağız ve diş bakımı denince en önce aklımıza gelen şey tabii ki dişlerimizi fırçalamaktır. Dişlerimizi hergün düzenli fırçalamalıyız. İmkanınız varsa yemeklerden ve herhangi bir tatlı yiyecek yedikten sonra fırçalayınız. Hergün ister istemez bir çok kişiyle iletişim halinde bulunuyorsunuz ağzınızı kötü kokması karşınızdaki kişiyi hem sizden uzaklaştırır hemde çevreyle iletişiminizi bozar. Diş bakımı için iyi bir diş fırçası ve diş macunu gereklidir. Diş aralarında kalabilecek artıklara karşıda diş ipi kullanılması önerilmektedir. Ağız sağlığı içinse ağız ve diş suyu kullanabilirsiniz. Ağız ve diş bakımı sizin hem diş kaybına uğramanızı engeller hemde gönlünüzce gülümsemenize yardımcı olur. Böylece etrafınızda ki kişileride etkilemiş olursunuz.

 

Kıyafet Bakımı Nedir?

Kıyafet bakımı ilk izlenim için ve kişisel bakım için olmazsa olmaz şartlardan biridir. Kıyafetlerinizin temiz olması hem temiz kokmanıza, hem güzel ve temiz görünmenize, hem de çevrenize iyi izlenim vermektedir. Elbiselerimizi düzenli olarak yıkatmalı veya kuru temizlemeye götürmeliyiz.

Kozmetik Ürünleri Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

 • 16.2.2017 15:02:46
 • 0 Yorum
 • 849

Sosyal anlamda kadınların güzellikleri özgüvenlerinin bir parçasıdır. Neredeyse tüm kadınlar için güzellik kavramı birbirinden farklı olsa da kozmetik ürünler tüm kadınlar için güzelliği vaat eden  ve sonucunda güzelliği getiren olmazsa olmaz bakım ürünlerindendir. Kozmetik ürünleri gün geçtikçe kendini yeniliyor ve çok daha güzel ve başarılı ürünler ile kadınların gönlünü çalabiliyor. Güzellik trendlerinin değişmesiyle pek çok kozmetik firması da  ürün yelpazesinde yeniliğe ve gelişime devam ediyor. Kozmetik dünyasını iki farklı açıdan incelemek mümkündür. Bunlardan bir tanesi dermo-kozmetik adı verilen dermatolojik olarak test edilmiş ve genellikle mineral ağırlıklı kozmetik yani makyaj malzemelerinden oluşan kısımdır. Diğer kısım ise genellikle denekler üzerinde test yapılan dermatolojik olarak test edilse bile mineral ürün kullanmayan kısımdır. Mineral ağırlıklı kozmetik ürünleri diğer kozmetik ürünlerinden fiyat bakımından olarak oldukça farklıdır. Bunun nedeni elbette ki mineralin verdiği etkinin çok daha başarılı ve güzel durması, aynı zamanda da sağlıklı olmasıdır.

 
 
En Çok Tercih Edilen Kozmetik Ürünleri
En çok satan ve en çok kullanılan makyaj malzemelerinden birisi hiç şüphesiz ki rujlardır. Çünkü rujlar yalnızca renkleri bakımından değil yapıları bakımından da oldukça çeşitlidir. Örnek vermek gerekirse  kırmızının pek çok tonu olduğu gibi her markanın ve her koleksiyonun da farklı yapısı vardır.  Rujları yapılarına göre ayırmak gerekirse  en kolay ve anlaşılır yanı sürdükten sonra yani uygulamadan sonraki hali yapısı hakkındaki net bilgiyi verir. Mat bitişli, ıslak bitişli ve saten bitişli gibi pek çok yapıya sahip olan rujlar dünya üzerinde en çok satılan kozmetik ürünüdür. Rujlardan sonra kadınların en çok tercih ettiği kozmetik ürünü allıklardır. Bunun sebebi de tıpkı rujlarda olduğu gibi çok fazla renk seçeneğinin ve yapı seçeneğinin bulunmasıdır. Allıklar da pek çok renk tonunda  ve farklı yapılarda yani toz ve kremsi olması sebebiyle bir diğer çok satanlardandır.

 
Fondötenlerden bahsetmek gerekirse, bir kadının makyaj masasında olmazsa olmaz denilen tek kozmetik ürünüdür. Bunun sebebi makyajda cilt tonunu eşitleyen ve dengeleyen aynı zamanda cilt lekelerini örten herhangi bir başka ürünün olmamasıdır. Fondötenler de diğer kozmetik ürünleri gibi farklı yapılarda ve tonlarda olmak zorundadır. Bunun sebebi ise dünya üzerinde cilt tonu farklı olan  pek çok kadına hitap etmek  ve ihtiyaçları olan ürünü sunmaktır.
Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Makyaj Nasıl Yapılır
 
Hangi Kozmetik Ürünü Hangi Cilt Tipine Daha Uygun?
Cilt tipine bağlı olarak kullanılması gereken veya gerekmeyen kozmetik ürünleri de vardır. Bunlar ise pudralar, aydınlatıcılar ve kapatıcılardır. Cildi kuru olan kişiler pudra kullanmayı çoğunlukla istemezler. Yağlı cilt tipindeki kişiler ise aydınlatıcıdan olabildiğince uzak durmak isterler.  Kapatıcılar ise ciltteki leke durumu ve sivilce oluşumuna veyahut günlük ihtiyaçlara göre tercih edilen kozmetik ürünlerdendir. Kozmetik ürünleri kullanılmaya genellikle erişkin olunduktan sonra başlanır. Bunun sebebi ise bu yaştan sonra cilt oturur ve yapısı belli olur. Kullanılacak ürünlerde cildin yapısına göre seçileceği ve cilt tanındığı için hangi uygulamaların yapılması gerektiği zamanla anlaşılır. Bu yüzden çok iddialı olan renkleri kullanabilmek için elinizin pratikleşmesi ve hangi tonların size daha çok yakıştığını bulmanız gerekmektedir.

Kaliteli Kişisel Bakım Ürünleri Nasıl Alınır

 • 16.2.2017 14:48:30
 • 0 Yorum
 • 961

Cildimiz düzenli bakım gerektiren ve bu bakımı yerine getirmediğimiz zamanlarda istemediğimiz sonuçlarla karşılaştığımız en önemli dokumuzdur. Cildimize bakım yapmamız için pek çok cilt bakım ürünlerine ihtiyacımız var. Günlük nemlendiriciler, şampuanlar, duş jelleri, vücut kremleri, vücut bakım yağları, ayak bakım yağları ve kremleri gibi pek çok cilt bakım ürünleri bulunmakta. Hangisini ne zaman ve hangi sıklıkta kullanacağımızı bilmek cilt bakımında oldukça önemli. Öncelikle cilt bakım ürünlerini satın almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylardan bahsetmek istiyoruz.

 
Bunlardan birincisi ürünün taze olup olmadığını kontrol etmektir. Bu da ürünün ambalajında mevcut olan üretim tarihi veya son kullanma tarihi sayesinde öğrenebileceğimiz bir detaydır. Bu yüzden mutlaka ambalajı olan ve açılmamış ürünü almamız çok önemlidir.
 
Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sıklıkla Kullanılmalı?
Peki cilt bakım ürünleri hangi sıklıkla kullanılmalı? İçerisinde yağ bulunan bakım kremlerini.. her  duş sonrasında kullanabilirsiniz fakat  tamamı yağ olan cilt bakım ürünlerini  en fazla haftada iki kere kullanmanız önerilir. Bunun sebebi ise cilde her gün yağ bakımı yapmanın ciltte sivilcelenmeye sebep olmasıdır.
Şampuan ve duş jeli gibi temizleyici ürünleri, ihtiyaç durumuna göre her gün de kullanabilirsiniz. Tıpkı şampuan ve duş jeli gibi her gün kullanılabilecek ürünlerden bazıları lipbalmlar (dudak nemlendiricileri), el kremleri, ayak kremleridir. Ayak bakım kremleri ileriki yaşlarda görülen pek çok ayak sağlığı şikayetlerini  önlemekte yardımcı olur. Ayakları her gün yatmadan önce mutlaka yıkıyoruz. Yıkadıktan sonra yatak çorabı giyme alışkanlığınız varsa  ayaklarınızı her gün kremleyerek ayaklarınıza bakım yapabilirsiniz. Bu sayede her sabah uyandığınızda ayaklarınız yumuşacık olurken yorgunluğunu da atmış olacak.

 
Cilt bakımı nasıl yapılır diyenler için şunu da belirtmekte fayda var. Cildimize sadece cilt bakım ürünleri ile değil masaj yaparak, duruma göre sıcak ya da soğuk suda bekleterek ve doğal yollardan da cilt bakımı yapabiliriz. Örneğin cildinizde çok fazla sarkmalar oluştu ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa sarkan dokuya soğuk su ile masaj yaparsanız gün geçtikçe toparlandığını fark edeceksiniz. Basit bir örnekle mesela ayaklarınız çok yorulduğunda veya şiştiğinde tuzlu soğuk su çok hızlı bir şekilde ayaklarınızı iyileştirecektir.
 
Size En Uygun Cilt Bakım Ürünlerini Nasıl Anlarsınız?
Cilt bakımı konusunda güvenilir olduğunu bildiğiniz markalardan alışveriş yapmanız çok önemli. Ayrıca uzun zamandır kullanmakta olduğunuz bir ürünü başka bir ürünle değiştirmeniz cildinizde bazı değişikliklere sebep olabilir. Bunlardan bazıları aşırı kuruluk, aşırı yağlanma, kaşınma ve alerji gibi reaksiyonlardır. Bu gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmamak adına uzun süre kullandığınız ürünleri değiştirmeden önce tekrar düşünmelisiniz. Eğer kullandığınız ürünün üretimi durduysa da yeni alacağınız ürünün içeriğinin diğeri ile aynı olmasına mümkün değilse de yakın olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle asit içeren bazı cilt bakım ürünleri var onlardan uzak durmalı ve alkol içerikli ürünleri de tercih etmemelisiniz!
 
Cilt Tipinize Uygun Ürünler Seçin
Cilt bakım ürünleri alınırken kendi cilt tipiniz için olmasına mutlaka dikkat edin. Bunun dışında cilt bakım ürünlerinin içeriği de çok önemli. Her firmanın ürettiği kremler, vücut losyonları, bakım yağları ve özellikle de yüzümüze sürdüğümüz kremleri sandığımız kadar güvenilir olmayabiliyor. İçerisindeki etken maddeleri iyi bilmeli ve eğer alerjiniz varsa dikkatle okumanız gerekmektedir. Bu anlamda cilt bakım ürünleri konusunda güvenilir firmalar arıyorsanız mutlaka firmaların dermotolojik test yapıp yapmadığını araştırın. Firmalara ulaşabilir ve konu hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorarak ve hatta test raporlarını isteyerek güvenle ürünleri kullanabilirsiniz.
Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Cilt Türlerine Göre Cilt Bakımı
Cilt bakım ürünleri konusu oldukça hassas ve özen gerektiren bir konu. Bu yüzden bir ürünü alırken fiyatından önce içeriğini incelemelisiniz. Her ürün pahalı olduğu için iyi veya ucuz olduğu için kötü olduğu anlamı taşımıyor. Mutlaka cilt bakım ürünleri seçerken göz önüne almanız gereken detayları ihmal etmeyin.

Evinizde Yapacağınız Kür İle Güzelik Salonlarına Gitmek Yok

 • 16.2.2017 14:43:20
 • 0 Yorum
 • 882

Cildimiz hemen her gün gerek yediklerimiz ve içtiklerimiz gerekse de dış etkenlerden dolayı çok fazla yıpranır ve zarar görür. Bu etkileri ve zararı en aza indirmek ise kendi elimizde ve kendi evimizin konforunda yapabileceğimiz yüz maskeleri ile mümkün. Doğal malzemeler ile pek çok cilt problemine özel yüz maskesi tarifi bulunmakta. Bizde sizler için hemen her cilt sorunu için işinize yarayabilecek yüz maskesi tarifleri hazırladık. İşte cilt problemleri ve yüz maskesi tarifleri.

 
Kolay Yüz Maskesi Tarifleri
Kuru Ciltler için Nem Maskesi Tarifi
Yüzü çok kuru olan kişiler için oldukça faydalı olan bu cilt maskesini haftada bir defa yapmanız cildinizi tüm hafta neme doyurmak için yeterli olacaktır. Aşırı kuru bir cilt tipine sahip iseniz bu yüz maskesi tarifini haftada iki defa da yapabilirsiniz.
Malzemeler:
2 Yemek Kaşığı Aloevera jeli
1 Tatlı Kaşığı Bal
Birkaç Dilim Muz
Hazırlanışı: Muzu püre haline gelene kadar çatal ile ezin ve içerisine balı ilave ederek karıştırın. Homojen bir karışım elde ettiğinizde içerisine bir yemek kaşığı aloevera jelini de ekleyerek cildinize eşit miktarda uygulayarak beş dakika kadar bekleyin. Yüzünüzü ılık su ile durulayın ve nemlendirici krem olarak kalan bir yemek kaşığı aloevera jelini cildinize masaj yaparak sürün. Doğanın en büyük mucizelerinden birisi olan aloevera jeli hem çok iyi bir güneş kremi hem de çok iyi bir nemlendirici olma özelliği ile etkili bir yüz maskesi çeşididir.
 
Yağlı Ciltler için Matlaştırıcı Maske Tarifi
Yağlı ciltler ne kadar temiz olursa olsun gün içerinde yeniden yağ üreterek parlamaya sebep olur ve bu durum çoğu zaman rahatsız verici bir boyuta ulaşır. Bunun önüne geçmek ise çok kolay ve pratiktir. İşte tarifimiz.
Malzemeler:

 
Bir yemek kaşığı kil
Ilık su
Hazırlanışı: Kili bir kâse içerisine alarak üzerine yavaş yavaş ılık su ilave edin. Karışımın kıvamı sert bir puding gibi olacak şekilde su ekleyin ve ardından maskeyi dilerseniz parmaklarınız ile dilerseniz de bir fırça yardımı ile tüm cildinize yayın ve kuruyuncaya dek bekletin. Yine ılık su yardımı ile ovarak cildinizden maskeyi temizleyin. Bu maske ile cildinizi matlaştırırken ovma işlemi sırasında da etkili bir biçimde peeling yapacağınız için maske haftada en fazla 2 defa kullanmak için uygundur.
Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Peeling Nedir Evde Nasıl Yapılır
 
Sivilceli Ciltler için Kurutucu Maske Tarifi
Sivilceler hem görünüş hem de sağlık açısından rahatsız edici boyuta ulaştığında bu tarz maskelere ihtiyaç duyacaksınız. Genellikle yağlı ciltli kişilerde sıkça karşılaşılan bu durum kolaylıkla aşılabilecek olduğu için stres yapmanıza hiç gerek yok.
Malzemeler:
Çay ağacı yağı
Kil
Su
Hazırlanışı: Çay ağacı yağının kurutma özelliğini kullanarak kil ve su yardımı ile cildinizde hem aşırı yağlanmayı önleyerek sivilce oluşumunu engelleyecek hem de var olan sivilceleri kurutarak yok edecek kil maskesi tarifimizde öncelikle bir tatlı kaşığı kilin üzerine yarım çay kaşığı kadar çay ağacı yağı ekleyerek karıştırın. Karışım çok katı olduğunda damla damla ılık su ekleyerek maskeyi koyu kıvamlı ama akışkan olmayan bir kıvama getirin ve cildinize bastırmadan maskeyi uygulayın. Bu şekilde kuruduktan sonra kesinlikle ovmadan yalnızca yıkayarak temizleyin. Maskeyi dilerseniz sadece sivilcenizin üzerine de uygulayabilirsiniz. Bu yüz maskesi cildinizin durumuna göre iki veya üç günde bir tekrar edilebilir. Gün aşırı olarakta sivilcelerin üzerine çay ağacı yağı sürerek kurumasındaki etkiyi artırabilirsiniz.

Pirüsüz Bir Cilde Nasıl Sahip Olunur

 • 16.2.2017 14:39:48
 • 0 Yorum
 • 1026

Bebeksi ve pürüzsüz bir cilt için her bayanın kendi yöntemleri ve taktikleri vardır. Kimisi bu konuda çok başarılıdır kimisi ise kesinlikle başarılı olamıyordur. Pürüzsüz bir cilt için öncelikli olarak cildinizi tanımalısınız. Cildiniz hangi yapıya sahip, bu güne kadar denediğiniz hangi ürünlerden memnun kaldınız veya hangi içeriğe sahip ürünler cildinize asla iyi gelmedi şeklinde kendi cilt analizinizi yapabilirsiniz. Eğer siz de pürüzsüz bir cilt için her şeyi yaparım diyenlerdenseniz bu yazımızı çok seveceksiniz.

 
Cildinizde doğal oluşan benler varsa öncelikle bunu uzman gözetimde aldırabilirsiniz. Bu operasyon yaklaşık olarak 10 ile 20 dakika arasında ayakta olarak yapılabiliyor. Bunun dışında yapılması gerekenler ise oldukça kapsamlı. İşte size pürüzsüz bir cilt için yapabileceklerinizin listesi.
Cildinize uygun bir yüz yıkama jeli ile cildinizi sabah ve akşam kremlerinizden ve makyajınızdan önce iyice yıkayarak temizleyin.
Açılan gözeneklerinizi cildinize uygun bir tonik ile temizleyin. Eğer toniklerin içeriklerini beğenmiyorsanız doğal gül suyunu da tonik olarak kullanabilirsiniz.
Haftada en fazla iki defa peeling yaparak cildinizdeki ölü derilerden kurtulabilirsiniz. Bu sayede ölü deri tabakaları ciltten atılarak ciltte birikme yapamaz ve sivilceler oluşamaz. Peki doğal peeling nasıl yapılır?
 
Pürüzsüz Bir Cilt İçin Doğal Maskeler ve Yöntemler
Doğal Peeling İçin Malzemeler:
1 tatlı kaşığı kahve telvesi
Yarım tatlı kaşığı aloevera jeli
Yarım çay kaşığı beyaz kil
 
Hazırlanışı: Bu malzemelerin tamamını bir kase içerinde karıştırın ve nemli cildinize, boynunuza ve dekolte bölgenize masaj yaparak uygulayın. Siyah noktalarınızın yoğun olduğu bölgeler varsa bu bölgelere biraz bastırarak masaj yapmanız halinde hem ölü deriler atılır hem de siyah noktalarınızı çıkarmış ve temizlemiş olursunuz. Peeling yaptıktan sonra cildinizi ılık su ile temizleyiniz. Bu işlemi haftada iki seferden fazla yapmamalısınız. Bunun sebebi ise cildinizin çok fazla yıpranması ve sağlıklı cilde zarar verebilmesidir. Peeling hakkında daha detaylı bilgi ve tarifler için evde peeling nasıl yapılır konulu makalemizi inceleyebilirsiniz.

 
Gün içerisinde makyaj yapıyorsanız pürüzsüz bir cilt için mutlaka uyumadan önce iyice temizlemelisiniz. Bu sayede makyaj kalıntıları ciltten atılır ve sabaha temizlenmiş ve berrak bir cilt ile uyanırsınız. Aynı zamanda cildiniz gece boyu da tazelenir ve kendini yeniler.
 
Nemlendirme Uygulaması
Bu anlattığımız aşamalar cildin temizlenmesi ve yenilenmesi için uygulanacak olan adımlardı. Bu adımları uygulayarak cildimizi bakıma uygun bir hale getirdik, şimdi ise bakıma uygun bir hale getirdiğimiz cildimize uygulanması gereken son aşamalardan bahsedelim.
Cildinize uygun olan bir nemlendiriciye mutlaka sahip olmalısınız. Fakat nemlendirici uygulamadan önce mutlaka yaz–kış güneş koruyucu kullanmalısınız. Fakat eğer güneş koruyucuların fiyatları çok yüksek geliyorsa ya da doğal olmasından yanaysanız aloevera jeli doğada bulunan en yüksek güneş koruma faktörüne sahiptir. Bunu da kullanabilirsiniz. Bu jeli veya güneş koruma kremini cildinize uyguladıktan sonra cildinizi on dakika kadar dinlendirdikten sonra kendi günlük kreminizi de cildinize uygulayarak ilk bakımınızı yapmış olursunuz.
Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Cilt Türlerine Göre Cilt Bakımı
Cildinize bu şekilde bakım yapmanız pürüzsüz bir cilt için harika bir adım. Bir de haftada bir defa tüm cilt tiplerinin uygulayabileceği bir maske tarifimiz var. Bu maske tarifi sayesinde pürüzsüz bir cilt için yapılması gereken her şeyi yapmış olacaksınız.
 
Pürüzsüz Bir Cilt İçin Doğal Maske Tarifi
Bu doğal cilt maskesi Suna Dumankaya’ya aittir.
1 Yemek Kaşığı Yulaf veya Mısır Unu
1 Yemek Kaşığı Beyaz Mineralli Kil
1 Yemek Kaşığı Kadar El Kremi veya AloeVera Jeli
5 Yemek Kaşığı Kadar Ilık Su
 
Hazırlanışı: Bütün malzemeleri homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Sonrasında cildinize, boynunuza ve dekolte bölgenize uygulayın. Bu maskeyi ayrıca elinize, kollarınıza ve bacaklarınıza da uygulayabilirsiniz (Bacaklardaki kıl dönmeleri ve batıkları temizleyecektir). Sonrasında bir miktar mısır ununu kullanarak cildinize masaj yaparak bu maskeyi temizleyin ve geride kalan kalıntıları da yıkayarak temizleyin.  Bu yöntemler ile pürüzsüz bir cilt için yapmanız gereken tüm adımları yapmış olacaksınız.

Cildiniz İçin Mükemel Gençleştirme İksiri Her Cilt İçin Mevcut

 • 16.2.2017 14:36:59
 • 0 Yorum
 • 801

Kuru cilt tipine sahip kişiler her ne kadar yağlı cilt tipine sahip kişiler tarafından çok şanslı gibi görünse de aslında durum hiç de öyle değildir. Çünkü kuru cilt bakımı sanılanın aksine çok daha zor ve meşakkatlidir. Kuru bir cilde sahipseniz evde kolaylıkla bakım yapmanızı sağlayacak ve cildinizi neme doyuracak birbirinden kolay ve etkili kuru cilt bakımı maskeleri ile siz de güzellik salonlarından çıkmış kadar parlak ve canlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Kuru cilt bakımı cildin ölü derilerden arındırılması ile başlamalıdır. Ardından cilt en az yarım saat kadar dinlendirilmeli ve bu süre zarfında aşağıda vereceğimiz cilt maskelerinden birisi için hazırlıklara başlanabilir. Kuru cilt bakımı için evde mutlaka bulunması gereken en temel malzemeler elbette ki yağlardır. Bunun dışında yoğurt, bal, avokado, hindistancevizi yağı, argan yağı, aloevera jeli ve cilde tüm bunları yedirebilmek için küçük bir cilt masaj aleti veya eldiveni bulundurulmalıdır.

 
 
Kuru Cilt Bakımı Maske Tarifleri
Avokado Maskesi: 1 adet avokado, kabuğu ve çekirdeğinden ayrıldıktan sonra bir kâsede çatal yardımı ile ezilir. İçerisinde bulundurduğu doğal yağlar sayesinde cilde direkt etki edebilen avokado ilk uygulamada yaklaşık olarak yarım saat bekletildikten sonra ılık su yardımı ile durulanır ve cilt kâğıt havlu ile kurulanır.  Avokado maskesi haftada bir defa veya ihtiyaca göre iki defa uygulanabilir.
Bal Maskesi: Doğal antibiyotiklerden birisi olan bal, içerisine eklenecek olan hindistancevizi yağı ile birlikte kuru ciltler için adeta büyük bir nimet haline geliyor. 1 tatlı kaşığı balın içine 1 tatlı kaşığı kadar da hindistancevizi  yağı ekleyerek homojen bir karışım elde edinceye dek karıştırılır. Bu karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık olarak 10 dakika boyunca masaj yapılarak yedirilen bu maske yarım saat kadar sonra soğuk su yardımı ile ciltten arındırılır. Bu maske kuru cilt bakımında oldukça etkili olduğu için yalnızca haftada 1 defa uygulanması önerilmektedir.
Yoğurt Maskesi: 1 yemek kaşığı yoğurt içerisine ekleyeceğiniz bir tatlı kaşığı kadar doğal sızma zeytinyağını  iyice karıştırdıktan sonra karışım cilde bir fırça yardımıyla uygulanır. Yaklaşık olarak 7-8 dakika sonra bu maskenin üzerine tekrar bir kat daha maske uygulanır.  Bu maske ise 10 dakika içerisinde kuruduktan sonra üçüncü ve son kat maske yine fırça yardımı ile uygulanır. Toplamda üç kat uygulayacağınız yoğurt maskesi cildinize derinlemesine etki ederek nem dengesini artırır ve cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar. Yoğurt maskesini temizlerken ılık su ile ıslatılıp suyu sıkılmış havluyu yüzünüzde gezdirerek temizlemeli ve sonrasında soğuk su ile yüzünüzü yıkamalısınız.
 

 
Kuru Cilt Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Kuru ciltli pek çok kişinin yanıldığı bir konuya da değinmek istiyoruz. Elbette ki kuru ciltli kişiler yağlı cilt tipine sahip kişilere göre ciltlerinin sürekli sebum dengesini sağlamak için jeller sabunlar ve temizleyiciler ile sürekli olarak günde iki üç kere ciltlerini temizlemek zorunda değiller. Fakat sadece su ile temizlemeleri de kesinlikle yeterli değil!  Kuru cilt tipine uygun günlük temizleme jelleri ile sabah ve akşam cildinizin hem temizlik hem de nem dengesini korumaya yardımcı olabilirsiniz. Özellikle aşırı kuru cilt tipine sahip kişilerin bu tarz bir temizleyiciyle ciltlerini temizlemesi oldukça önemlidir.
Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Pürüzsüz Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler
 
Her tür cilde sahip kişilerin günlük olarak yüzlerini temizlemesi, ölü derilerin atılması ve yerine daha taze ve canlı cildin çıkması için gereklidir.  Bu önemli adımı atlayan kişilerin pek çoğunda tıpkı yağlı ciltlerde görüldüğü gibi siyah nokta problemi başlamaktadır. Düzenli yapılan cilt temizliği ile siyah nokta oluşumu önlenebilir ve cilt derinlemesine temizlenerek nem dengesi korunabilir. Tüm bunların dışında yukarıda verdiğimiz kuru cilt bakımı maskeleri yıkandıktan sonra son zamanlarda popüler olan cilt bakım yağları da özellikle gece uyumadan önce cilde uygulanabilir. Örnek vermek gerekirse birkaç damla cilt bakım yağı cilde parmak uçları ile yedirdikten sonra hem titreşimli hem de metal uçlara sahip yüz masaj aletleri ile cildin en alt dokusuna kadar cilt bakım yağı yedirilir ve böylece gündüz uyandığınızda cilt çok daha sağlıklı ve canlı görünebilir.

Kuru cilt bakımının temel adamlarını sıralayacak olursak sabah uyandığınızda cilt tipinize en uygun temizleyici jel ile cildinizi köpürterek temizleyin. Günlük kullanımına uygun olan nem kremlerinin veya eğer krem kullanmıyorsanız aloevera jeli ile cildinize masaj yaparak sabah bakımını tamamlayın. Makyaj yapan kişiler bu adımlardan sonra istedikleri yoğunlukta makyaj yapabilmektedirler. Gün boyunca cildinize daha canlı ve parlak görünmesi için termal sulardan sıkabilir ve nem dengesini artırabilirsiniz.
Akşam kuru cilt bakımında ise ilk adım olarak ciltten makyajın çıkarılması ve yeniden cildin uygun bir temizleme ürünü ile temizlenmesi gerekmektedir. Kuru cilt bakımı yüzün temizliğinden sonra başlamalıdır. Bu aşamada cilt uygun bir maskeyle yarım saatlik bir bakıma alınmalı ve daha sonra maske temizlenmelidir. Maske temizliğinden sonra cilt uygun bir gece bakım yağı ile yeniden beslenmelidir. Kuru cilt bakımı ile ilgili en temel bakım tavsiyesi ise günde en az 2 litre kadar su içilmesidir.

Kırışıklılıklardan Kurtulmanın En Püf Noktaları Burada

 • 16.2.2017 12:53:01
 • 0 Yorum
 • 830

Kozmetik müdahaleler ile günlük hayatta bu karışıklıkları örtmek istesek de göz çevresi kırışıklıkları kolay kolay gizlenemez. Gözlerimizin etrafında var olan oldukça küçük ve aslında derin kırışıklıklara kazayağı adı verilmektedir. Göz çevrenizdeki kaz ayakları ilerleyen yıllarda daha derin ve daha belirgin bir hal alıyorsa hem yüz egzersizleri hem de medikal müdahaleler ile durdurulabilir olduğunu biliyor muydunuz? Göz çevresi kırışıklıkları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kimi kişilerde 20’li yaşlar da başlayan göz çevresi kırışıklıkları kimi kişilerde ise otuzlu yaşların sonlarına doğru belirmektedir. Her ne kadar cildimizdeki kırışıklıklardan hoşlanmasakta aslında tüm yaşanmışlıklarımızın izlerini taşıdıkları için hayatımıza dair birer parçalardır. Bu yüzden mimiklerinizi azaltmanın dışında ilk aşamada bu kırışıklıkları gidermek için cilt egzersizlerine başlayabilirsiniz. Bu egzersizlerin detaylarına geçmeden önce göz çevresi kırışıklıklarının oluşma sebeplerini inceleyelim.

 
Doğduğumuz zamanlardan beri mimiklerimizi kullandığımız için özellikle dudak kenarı ve göz kenarı hem daha hassas hem de daha fazla mimik yapıldığı için çok daha erken kırışırlar. Göz çevresi kırışıklıklarının oluşmasının temel nedenleri ise:
Doğal yaşlanma sürecinin içinde bulunuyor oluşunuz
İklim şartlarının etkileri
Sigara ve alkol tüketimi
Yoğun stres ve dengesiz beslenme
Su tüketiminin yetersiz olması
Egzersiz ve spor yapılmıyor oluşu
Güneş ışınlarından korunmuyor oluşunuz
Yoğun bir göz makyajı yapmak ve makyaj temizliğine dikkat edilmemesidir.
 
Cilt Egzersizleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Cildinizin üzerinde yapmanız gereken egzersizler doku altındaki kasların daha iyi çalışmasını sağlayarak hem bu bölgedeki kan dolaşımını hızlandırıp hem de kasların güçlenerek doku eksikliğini gidermesini sağlar. Cilt egzersizlerinin dışında pek çok güzellik merkezlerinde elle masaj yöntemi ile göz çevresi kırışıklıkları giderilmeye çalışılmaktadır. Bu tarz güzellik merkezlerinde isteğe göre ve ihtiyaca göre dilerseniz cilt üzerinden dilerseniz de cilt dokusu altından müdahale ile bu karışıklıklar giderilmeye çalışılmaktadır. Göz çevresi kırışıklıkları ile profesyonel bir müdahale yaptırmadan önce doğal yöntemler nelerdir ve hangi yöntemleri ile göz çevresi kırışıklıkları giderilebilir bunlardan bahsetmek istiyoruz. 

Güneş koruma faktörlü kremlerin kullanımına yalnızca yaz aylarında değil kış aylarında da özem göstermek.
Sigara, alkol ve kafein tüketimini en az da indirmek.
Yoğun ve yanlış makyaj uygulamalarından uzak durmak. Makyaj temizliğine özen göstermek ve mümkün olduğunca gece makyajını tercih etmemek.
Var olan stres ile baş edebilmeyi öğrenmek.
Koşu, yürüyüş, egzersiz ve spor yapmak.
Kan ölçümü yapıldıktan sonra eksik olan değerlerin tamamlanması için dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek.
İçinde bulunduğunuz ortamın nem dengesini özen göstermek ve nemsiz ortamlardan kaçınmak.
Özellikle C vitamini bakımından zengin besinlerin tüketimini arttırmak.
Değerli yağların bulunduğu balık, ceviz ve zeytinyağı tüketmeye özen göstermek.
Lifli gıdaların doku üzerindeki kanıtlanmış etkisini göz ardı etmemek ve en az bir öğünde lifli gıdalardan tüketmek.
Göz çevresi kırışıklıklarına karşı evde neler uygulanabilir sorusunun cevabı ise oldukça çeşitlidir. Öncelikle günde en az 2 litre su tüketilmesi kırışıklık oluşumunu engellemek ve kırışıklıkların daha derin bir hal almasının önüne geçmek için en önemli şartlardan bir tanesidir. Bunun dışında pek çok doğal yöntem bulunmaktadır.
 

 
Doğal Yöntemlerle Göz Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?
Üzüm çekirdeği yağı ile iyice temizlediğiniz ve daha sonra kuruladığınız göz çevrenize yüzük parmaklarınızın uçlarına bir damla üzüm çekirdeği yağını alarak küçük ve minik tampon hareketlerle uygulayabilirsiniz. İçerisindeki etken maddeler sayesinde kırışıklıklarla mücadele ederken yaşlanma karşıtı etkisi sayesinde de göz çevrenizi daha canlı, parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Fakat üzüm çekirdeği yağını kullanırken dikkat etmeniz gereken bir nokta ise: oldukça küçük bir miktar yağ kullanmanızdır. Aksi halde göz çevrenizde küçük yağ birikintilerinin oluşmasına neden olursunuz.
E Vitamini kapsülleri ile haftada bir defa olmak üzere göz çevrenize masaj yaparak antioksidan etkisinden faydalanabilir ve göz çevrenizdeki karışıklıklarda gözle görülür bir etki elde edebilirsiniz. Aynı zamanda ananas, nar ve üzüm tüketerek aynı etki içerden de destekleyebilirsiniz.
Bazı kişilerin göz çevresi kırışıklıkları ciltlerinin aşırı kuru olmalarından kaynaklı olabilir. Bu gibi durumlarda doğal gıdaların içerisindeki yağların ve nemlendirici özelliğinin oldukça etkili olduğu bilinen avokadoyu göz çevrenize uygulanabilir 5 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su yardımı ile durulanabilirsiniz.
Bol miktarda A vitamini barındıran kayısı çekirdeği yağı da oldukça etkilidir. Yine haftada bir defa olacak şekilde bir damla kayısı çekirdeği yağını iki yüzük parmağınızla ısıttıktan sonra göz çevresine tampon hareketlerle yedirebilir ve beş dakikalık bir masaj ile göz çevresi bakımınızı sağlayabilirsiniz.
 
 
Göz Çevresi Kırışıklıklarına Etki Eden Maske Tarifleri
 göz çevresi kırışıklıkları için maske tarifleri
 
Sıkılaştırıcı Etkiye Sahip Maske
Gerekli Malzemeler:
Bir yumurta akı
Yarım havuç suyu
Bir çay kaşığı tatlı bademyağı
Maskenin Hazırlanışı:
Katı meyve sıkacağında suyunu çıkaracağınız yarım havuç suyunun içine badem yağını ekleyin. Başka bir kap içerisinde iyice köpürene dek çırpacağınız yumurta akını azar azar bu karışıma ilave edin. Bu sayede yumurta akı köpük formunu çokta fazla kaybetmeyecektir. Bu maskeyi dilerseniz tüm yüzünüze dilerseniz da yalnızca göz çevrenize uygulayabilirsiniz. Maske cildinizde yarım saat kadar bekledikten sonra bol ve soğuk su ile iyice durulayın. Oldukça etkili olan bu maskemizi haftada 2 sefer uygulayabilirsiniz. İlk uygulamadan itibaren etkisini gözlemleyeceğiniz bu maskeyi gözlerinize kaçırmamaya büyük özen gösteriniz.
 
Çaylı Salatalık Maskesi
Birkaç dilim salatalık ile 2 adet demlik poşet çay ile yapacağınız bu maske hem göz çevrenizi dinlendirecek hem de uzun vadede kırışıklık oluşumunu engelleyecektir. İlk önce demlik poşet çayları parmaklarınız yardımıyla iyice sıktıktan sonra yaklaşık 10 dakika kadar gözlerinizin üzerinde bekletin. 10 dakika sonrasında çayları kaldırır ve yerlerine soğuk salatalık dilimlerini koyun. Bu şekilde göz çevresi kırışıklıklarının yanı sıra varsa göz çevresi şişliklerinizin de kısa sürede indiğini göreceksiniz.
 
Antioksidan Etkili Lahana Maskesi
Üç veya dört yaprak lahanayı iyice yıkadıktan sonra katı meyve sıkacağından geçirin. Elde edeceğiniz lahana suyu ile bir çay kaşığı kadar balı karıştırın. Bu karışımı diski pamuk yardımı ile gözlerinizin üzerinde bekletin. Bekleyebildiğiniz kadar uzun süre beklemeniz bu maskenin etkisini ve faydasını daha fazla almanızı sağlayacaktır fakat en az 30 dakika beklemeniz gerekmektedir. Yeteri kadar bekledikten sonra cildinizi soğuk su ile iyice durulayın.
 
Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Medikal Yöntemler
Göz çevresi kırışıklıkları için evde yapılabilecek doğal yöntemleri ve egzersizleri yetersiz bulduğunuzda medikal müdahaleleri düşünebilirsiniz. Medikal müdahalelerde göz çevresinde bulunan kırışıklıklar için doku altına girerek enjekte edilen cilt dokusunu kusursuzlaştırmaya yarayan enzimler sayesinde kırışıklıklar geçici olarak giderilebilmektedir. Bu tarz klinik müdahaleler 40’lı yaşlardan sonra düşünülmelidir! Aksi halde daha genç yaşlarda uygulanan bu medikal işlemler sonucunda ileriki yaşlarda yapılabilecek müdahalelerde herhangi bir sonuç elde edilemeyebilir veya bu müdahalelerin kullanım süresi de daha aza indirilmiş olur.
Her hangi bir şekilde klinik bir müdahale yaptırmadan önce işlemi yaptıracağınız güzellik merkezini mutlaka araştırmalısınız. İmkânınız varsa forumlarda ve farklı web sitelerinde kullanıcı yorumlarını okumalı hatta güzellik merkezinizden işlem sırasında uygulanacak olan etken maddenin bileşenleri hakkında bilgi almalısınız. Ayrıca bu etken maddelere karşı herhangi bir hassasiyetinizin olup olmadığını da doktorunuza danışarak öğrenmeniz halinde herhangi bir istenmeyen durumla karşılaşmamış olursunuz. Bu sayede güzelleşmek adına tehlikeli bir adım da atmamış olursunuz.

Düzenli Ve Bakımlı Olmak İçin Kişisel Bakım

 • 16.2.2017 12:50:22
 • 0 Yorum
 • 1322

Kişisel bakım denildiğinde ilk olarak insanların aklına ciltlerine olan yapılması gereken bakım gelse de kişisel bakım tam anlamıyla bu değildir. Çünkü kişisel bakım vücudumuzun her yerini kapsamaktadır.  Bunu daha geniş bir şekilde açıklamak gerekirse saçlarımız, kirpiklerimiz, kaşlarımız, tırnaklarımız, kulak ve burnumuz, dişlerimiz ve ağzımız, el ve ayaklarımızdır. Bu makalemizde baştan aşağıya kişisel bakım nasıl yapılır konusuna değinerek bu uygulamaları detaylı şekilde aşama aşama anlatacağız.

 
 
Kişisel Bakım İçin En Önemli 6 Uygulama
1) Saç Bakımı Nasıl Yapılır?
Her ne kadar saçları her gün yıkamak temizlikmiş gibi görünse de  bu doğru bir uygulama değildir çünkü her saç kendi doğal yağ dokusuna ihtiyaç duyar. Eğer saçlarınızı her gün yıkarsanız.. doğal yağ dengesini yitirir ve saçlarda aşırı kuruluk, saç dökülmesi ve saç derisinde kepeklenme ortaya çıkar. Oysaki saçlar en az iki gün ara ile yıkanmalıdır. Eğer saçlar kuru ise ve çok fazla kirlenmiyorsa  bu süre 4 veya 5 güne bile ertelenebilir. Unutmayın saçların doğal yağına ihtiyacı vardır. Ayrıca saç bakımı herkesin kendi saç tipine özel şampuanıyla yapılmalı ihtiyaç duyuluyorsa aynı şampuanın kremi ile de desteklenmelidir. Saç kremleri saç derisine değil, saç uçlarından başlanarak saç boylarına kadar uygulanmalı ve en az da 2 dk kadar bekletildikten sonra iyice durulanmalıdır. Saçlarda kalan şampuan ve saç kremi kalıntıları saç dökülmesinin başlıca nedenleri arasında olduğundan ve zaman içerisinde dökülmelere yol açacağı için saçlar yıkanırken bol su ile durulanmalı ve kalıntı kalmadığından emin olunmalıdır.
Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır
 
2) Kaş ve Kirpik Bakımı Nasıl Yapılır?
Hem doğal hem de estetik güzellik amaçlanarak kaş ve kirpik bakımı yapmak mümkündür.  Eminiz ki herkes kirpiklerin gür ve uzun olmasını, kaşların ise  aynı şekilde ve renklere sahip olmasını ister. Günümüzde pek çok erkek kaşlarına şekil verdirmektedir. Bu yüzden cinsiyet ayrımı gözetmeksizin kaşlara en az iki haftada bir şekil verilmeli ve bu uygulama doğal yağlar ile desteklenmelidir. Ayrıca kaşların da saçlar gibi taranmaya ihtiyacı olduğu için kaş tarakları ile günde iki kere tarandığında daha gür ve daha hızlı uzaması sağlanabilir. Kirpikler için ise akşamları tatlı badem yağı uygulaması yaparsanız bir ay kadar sonra etkisini göstermektedir.
 
3) Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

 
Saçlarımız gibi tırnaklarımız da  hızlı veya geç uzayabilir. Bu yüzden bir zaman belirlemek mümkün değil ama en fazla iki haftada bir tırnaklar törpülenmeli veya üç haftada bir de kesilmelidir.  Kesilen tırnaklarında törpülenmeye ihtiyacı vardır. El tırnaklarınızı düz bir şekilde, ayak tırnaklarınızı ise oval bir şekilde kesip keskin köşeleri törpü ile hafifçe kısaltabilirsiniz. Tırnak bakımındaki en önemli detay aile içerisinde dahi herkesin kendi tırnak makası ve törpüsünün olması gerektiğidir.
Bu yazı da ilginizi çekebilir:  3 Adımda Kolay Tırnak Bakımı
 
4) Kulak ve Burun Bakımı Nasıl Yapılır?
Kulak bakımına doğru olarak bilinen ama yanlış olan bir alışkanlıktan başlamak istiyoruz. Kulak çubukları ile kulak içi temizliği kesinlikle doğru değildir! Bunun sebebi ise kulak içi kirlerinin zaten zaman içerisinde kendiliğinden kulaktan atılmasıdır. Kulak çubukları her ne kadar ucu pamuktan da olmuş olsa kulak duvarına zarar verir ve kulak içi kanamalara sebep olabilir. Aynı şekilde pek çok kulak zarı yırtılmalarının ve delinmelerinin sebebi de kulak çubuklarıdır. Burun bakımında ise gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere burun su çekilerek temizlenmeli ve rahat bir nefes alınmanın yolu açılmalıdır. Kişisel bakımın temel amacı her şeyden önce sağlıklı ve temiz olmaktır.
 
5) Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?
Ağız ve diş bakımı kişisel bakımda bir bütün olarak ele alınırsa, olmazsa olmaz uygulamalardandır. Bunlardan bir tanesi günde iki defa dişlerin en az 3 dk boyunca fırçalanması bir diğeri ise günde iki defa ağız bakım suyu ile ağız ve boğaz yoluna gargara işleminin yapılmasıdır. Bu uygulamanın amacı diş çürükleri önlenerek ağızdaki kötü kokulara yol açan bakterilerin yok edilmesi ve ferah bir nefese kavuşulmasıdır.
 
6) El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
Kişisel bakım denildiğinde akla ilk gelen genellikle ilk dikkatimizi çeken bölgelerdir. Bunların başında da ellerimiz gelir. El temizliği kişisel alışkanlıklarla edinildiği için farklı bir bakım kolaylıkla günlük hayata endekslenemez. Ama elbette ki yine zaman içerisinde alışkanlıklar değişebilir. Eller gün içerisinde sıkça yıkanmalı ve özellikle tuvalet sonrasında mutlaka dikkatle ve iki defa yıkanmalıdır. Ayaklar ise gün içerisinde dışarıdan eve girildiğinde ve bir defa da yatmadan önce mutlaka yıkanmalıdır. El ve ayak bakımı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.
Kişisel bakım türleri elbette ki bu sıraladıklarımız başlıklardan ibaret değildir. Bu yüzden kişisel bakımı kendiniz ile sınırlayabilir veya genişletebilirsiniz. Kişisel bakım yalnızca temizlik ile değil korunmak ile de alakalıdır. Temiz olmadığını düşündüğünüz merdiven korkulukları, asansör düğmeleri, kapı kolları ve paralar üzerinde yüzlerce zararlı bakteri barındırır. Bu yüzden kişisel bakımınıza her şeyden önce kendinizi koruyarak başlayabilirsiniz.