Aknelerden Kurtulmanın En Kolay Yoları

aknelerden-kurtulmanin-en-kolay-yolari

Aknelere ne iyi gelir?

Akne halk arasında sivilce olarak da bilinmektedir. Sivilce oluşumu genel olarak cildin sert cisimlere maruz kalması ya da tahriş edici hijyen malzemelerin kullanılmasından kaynaklanır. Tabii ki bunun yanı sıra vücudun fizyolojisi ve metabolizması da sivilce oluşumunu etkileyen önemli faktörlerdir. Genel olarak sağlıksız beslenme ile ortaya çıkabilen bu yağlanma sorunu, kırmızı hafif şişkinlik halinde cilt lezyonlarına neden olur. Deri altında uygun olan ortamda yağ toplanması ile oluşan sivilceler hormonlara da bağlıdır. Bu yüzden de en çok kişilerin ergenlik dönemlerinde çıktığı gözlemlenmektedir. Bazı kişilerin cildi sivilceye çok uygun olmaz, ancak bazı kişilerin ise uygun olduğundan dolayı yoğun ve kümeler halinde gözlemlenebilir. Bu durumlarda bazı tıbbi ya da bitkisel çözümlere başvurulması gerekmektedir. Bitkisel çözümler, tıbbı olanlara göre daha sağlıklıdır çünkü tıbbi çözümler kimyasal ilaçlar ile yapılmaktadır ve bu kimyasal ilaçların çok daha fazla yan etkisi bulunmaktadır.

Akne için doğal çözümler:

– Bal ile akne tedavisi

Bal antiseptik özellikleri ile kirlenerek tıkanmış gözenekleri cildin en dışındaki ölü deriyi soymadan, yani deriyi tahriş etmeden temizler. Bazı yağlar ve kremler nem tutucu özellikleri ile sivilcenin daha çok susuz kalarak iltihaplanmasını sağlayabilir. Bal ise içindeki bileşenler sayesinde sürüldüğü bölgenin yumuşamasını ve buradaki oluşum gösteren iltihaplanmanın eriyip yok olmasını sağlamaktadır. Bu besinle ile uygulanabilecek en etkili yöntem topikal yöntemdir. 2 çay kaşığı kadar balı bir su bardağı su ile karıştırın ve ardından oluşan kıvamı yoğun karışımı sivilce bulunan bölgelere sürün. Sürdükten sonra yarım saat kadar bekleyin ve ardından balı sürdüğünüz bölgeyi ılık su ile yıkayın. Bunu günde sabah akşam olmak üzere 2 kere uygulayabilirsiniz.

– Elma sirkesi akne tedavisi

Genel olarak kullanılan yüz tonerleri cildin kurumasını sağlayabileceği gibi aynı zamanda bazı tonerlerin alkol içerikleri kullanan kişinin yüzünü tahriş edebilir. Asidik oranı düşük olan elma sirkesi cilde zarar vermeyeceği için sivilcelere karşı toner olarak kullanılabilir. Doğal peeling yaparken kullanılan elma sirkesi cildin pH seviyesini düzelterek iltihaplanmanın önüne geçer. Elmanın içeriğinde bulunan malik asit cildin A, B ve C vitaminlerini daha rahat emmesini sağlayarak leke oluşumunu önlediği gibi iltihap birikmesini de, yani sivilce oluşumunu da önler. 2/3 bardak alkol içermeyen hamamelisi 1/3 bardak katıksız elma sirkesi ile karıştırın. Hamamelis iltihaplanmaya neden olan nemi emerek kaşınma ve yanmaların önüne geçer. Malzemeleri uygulamak için bir sprey şişesinde saklamanız uygun olacaktır. Sprey şişesi ile sivilceli bölgeyi her sabah ve akşam ıslatarak kurumasını bekleyin.

– Tarçınla sivilce maskesi

Tarçın, bal ve Hindistan cevizinin kullanıldığı doğal spot tedavisi genellikle olarak yüz maskesi olarak kullanılır. Gözenek uyarıcı cildi tarçın nazikçe temizler, bal ise cilt üzerinde etki yaratmayı kolaylaştırmak amacı ile cildi yumuşatır, son olara Hindistan cevizi ise antiseptik ve anti-enflamatuar özellikleri ile herhangi bir virüs ve bakteri oluşumunu engeller ve iltihaplanmanın önüne geçer. Bu karışım aynı zamanda cilt üzerinde oluşan lekeler için de kullanılmaktadır. Lekeler için uygulanan tedavide karışımın içine öğütülmüş ceviz de ilave edilerek karışması sağlanır. Bu besin lekeyi oluşturan pigmentler üzerinde yok edici etkiler gösterir. Karışımı yüzünüze sürüp 15 dakika kadar bekleyin. Sonrasında sürdüğünüz bölgeyi Ilık su ile durulayın. Hassas bir cildiniz varsa cildinizin olumsuz bir tepki gösterip göstermeyeceğini, karışımı öncelikle bileğinizin iç tarafına sürerek görebilirsiniz.


 
– Zeytinyağı sivilcelere iyi gelirmi?

Benzoil peroksit içeren akne temizleyiciler içerdiği bileşenler nedeniyle cilt üzerindeki bakteri ve virüsleri yok etmenin yanında vücut hücrelerinde de tahribat yaratır. Yüzde tahribat yaratmadan hem yumuşatarak leke pigmentlerini sökmek için hem de iltihaplardan arındırmak için sızma zeytinyağı kullanılması en doğal çözümlerden birisidir. Ancak zeytinyağının bu etkilerinin yanında bir de antiseptik bir yağın kullanılması cilt sağlığı için çok önemlidir. Antiseptik yağlar arasında en ön planda olan yağ çay ağacı yağı olarak bilinmektedir. Alternatif tıpta birçok alanda kullanılan çay ağacı yağı, vücudun tedaviye uyum göstermesine yardımcı olarak yan etki görülme ihtimalini bir hayli düşürür. Bu yüzden özellikle yüz ve cinsel bölgeler gibi hassas yerlerde mutlaka kullanılmasında fayda vardır. Her akşam 2 çay kaşığı sızma zeytinyağı ve 1 çay kaşığı çay ağacı yağı karıştırın ve bu karışımı masaj yaparak sivilceli ve lekeli bölgeye uygulayın. Sonrasında bu bölgeyi ılık su ile durulayın.
– Sivilce oluşumu en sık gençlerde görülse de tabii ki her yaşta oluşum gösterme ihtimali bulunmaktadır. Bunun dışında bir de rosacea denilen bir rahatsızlık vardır. Bu rahatsızlık sivilceye benzer fakat daha farklı olarak kızarıklık ve ateş belirtileri de görünür. Birbirlerine çok benzeyen bu iki rahatsızlığın fiziksel özellikleri aynı olsa da kimyasal olarak birbirlerinden farklıdırlar.

Akneler için evde yapılabilecek maskeler:

1. Adım
Yulaf ezmesi ve bal karışımı akne izlerinin tedavisinde kullanılır. Bir paket düz yulaf ezmesi kullanmak gerekiyor. Yulaf ezmesini 1/4 fincan bal ile karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra sivilceli bölgenize uygulayın ve karışımın kurumasını bekleyin. Eğer yüzünüze uyguluyorsanız gözünüze gelmemesine çok dikkat edin. 10 ile 20 dakika civarında bir süre kadar bekleyerek katılaşmasına izin verin. Sonrasında ılık suyla durulayarak bölgeyi temizleyin.

2. Adım

Sivilce için bal tarçın en etkili çözümdür. Biraz toz tarçın ve balı birlikte bir kabın içinde karıştırın. Yatmadan önce bir nemlendirici olarak suratınıza masaj yaparak uygulayın. Sabah uyandıktan sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayarak bu karışımın yüzünüzden temizlenmesini sağlayın.

3. Adım

Sandal ağacı tozu ve gülsuyunu karıştırarak karışımı lapa haline getirene kadar çırpın. Karışım uygun kıvama geldikten sonra yüzünüze uygulayın. Yaklaşık bir saat kadar yüzünüzü yıkamayın. Bu tedavi sivilcelerin bulunduğu yağlı cilt tipleri için mutlaka önerilir.

4. Adım

1 çay kaşığı kadar Hindistan cevizi tozu ile 1 çay kaşığı ile balı bir kase içinde karıştırın. Bu tedavi akne izlerinin yok olması için idealdir. 20 dakika boyunca masaj yaparak uyguladığınız karışımı 30 dakika boyunca yüzünüzde bekletin. Yeteri kadar bekledikten sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Bu uygulamayı 2 hafta boyunca günde 1 kez, sabırla uygulayın. 2 hafta sonra yüzünüzdeki izlerin azalmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz.

5. Adım

Az miktarda diş macunu da sivilce lezyonlarının geçmesi için yeterlidir. Yalnız bu tedavide dikkat edilmesi gereken nokta diş macununun çok uzun süre ciltte kalmaması. Kalması durumunda cildin o bölgesinde kuruma ve kırışıklık ile birlikte susuzluk görülebilir. Bu yüzden diş macunu sürüldükten yaklaşık yarım saat sonra o bölge temiz su ile durulanmalıdır. Bu tedavide doğru süre boyunca tutulan diş macunu iltihabın yok olarak sivilcenin geçmesini sağlayacaktır.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR