Antidepresan kullanmak zararlı mı?

antidepresan-kullanmak-zararli-mi

Antidepresan kullanımı ülkemizde son 5 yılda yüzde 70’i geçmiş  durumdadır. Oxford  Üniversitesi antidepresan ilaçlara yönelik yapılan araştırmada yeni bulgulara rastlandı.

Antidepresan ilaçlar gerçekten etkili oluyor mu?

Oxford Üniversitesindeki araştırmacılar, 1979-2017 yılları arasında 116 bin küsür hastayı kapsayan, 522 adet çalışmayı yeniden incelendi. Araştırmanın sonucunda antidepresanların bir kısmı gerçekten işe yararken, bir kısmı sadece plasebo etkisi (iyileşmeye inanmak) yarattığı bulundu.

Plesebo Nedir?

Plasebo etkisi, farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma halidir. Latince kökenli bir kelime olup hoşnut etmek anlamına gelir . İlaç, vücuda ağız, burun veya enjeksiyon yolu ile verilebilir.

 

Örneğin; en yaygın şekilde kullanılan Prozac’in (Fluoksetin olarak da bilinmektedir) en az etkili antidepresanlar arasında olduğu tespit edilirken. Mutlu eden bi tarafı ise en az yan etkiye sahip antidepresanlar arasında yer aldı. Fluvoksamin, reboksetin ve trazodon da en az etkili ilaçlar arasında yer aldı. Amitriptilin, mirtazapin ve venlafaksin en iyi performans gösteren ilaçlar olarak belirlendi. Yani bu ilaçların bir kısmı iyileşme sürecine yarar sağlarken, bir kısmı neredeyse hiç etki etmiyor.

 

En az insanın bedensel sağlığı kadar önemli olan psikolojik durum için bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanmamak gerekiyor. Böylesine önemli bir olay için mutlaka bir uzman doktora danışmak gerektiğini de belirtelim. Yanlış antideprasan kullanımın yanı sıra sıra bilinçsiz ilaç kullanımı kalıtsal rahatsızlıklar oşuşturaçağınında altını çizelim

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR