Cilt Yapımız Hakkındaki Araştırmalar Oldukça İlgi Çekici

cilt-yapimiz-hakkindaki-arastirmalar-oldukca-ilgi-cekici

Cildin kendisine has bakteriyel bir yapısı mevcut.


BBC'den edindiğimiz bilgilere göre, Cell dergisinde yayımlana araştırmada, deney için 12 farklı insandan alınan örnekler kullanıldı.

Ulusal Kanser ve Ulusal İnsan Genetik Araştırmalar enstitülerinde görevli Heidi Kong ile Julie Segre'nin yürüttüğü araştırma çerçevesinde, bir ay ila iki yıllık zamanda, üç ayrı dönemde, vücudun 17 değişik bölgesi araştırıldı.

Yapılan araştırma sonuçunda insanların kıyafetlere,banyo etmeye,çevreye ve toplum içerisindeki diğer insanlara maruz kalmalarına rağmen kişilere özgü mikrobiyal yapaının kaybolmadı öne sürüldü.

Kişilerle hareket eden bakteri bulutları

Peer J. dergisinde yayınlanmış olan bir diğer araştırmada ise kişilerin içerisinde bulunduğu ve yaşadığı çevreden alınan hava örnekleri incelendi. Yine aktarılan bir sonuca göre  kişilerle yaşayan bakteri bulutlarının yaşadığı ve bulutların aynı kimlik bilgisi gibi kişilere ait olduğu gözlendi.

Araştırmada, 11 bin katılımcının 4 saat boyunca kaldıkları odalardan alınan hava örnekleri incelendiği, her katılımcının ardında bıraktığı bakteri kütlesinin kişiyi tanıtıcı özelliğe sahip olduğu saptandı.

Bilim insanlarmız ise gelecek yıllarda egzama gibi birçok bakterilerin yaşam alanlarını ne düzeyde etkileyeceklerini araştırmayı planlıyorlar. 

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR