MOBİL CİHAZLAR

İşte Oppo F9'un lansman Tarihi

 • 9.8.2018 12:57:31
 • 0 Yorum
 • 1186

Çinli akıllı telefon üreticisi Oppo, nihayet yeni akıllı telefonu Oppo F9’un lansman tarihini açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre yeni Oppo F9, 15 Ağustos’ta gerçekleştirilecek basın etkinliği ile tüketicilerin beğenisine sunulacak. Peki Oppo F9 hakkında ne biliyoruz? Şu ana kadar gerçekleştirilen sızıntılara göre Oppo F9, MediaTek Helio P60 işlemcisinden güç alacak. 4GB RAM ve 64GB depolama alanı bulunacak cihazda 16MP + 2MP olmak üzere çift arka kamera ve 25MP çözünürlüğünde etkileyici bir ön kamera yer alacak. Ancak cihazın asıl dikkat çeken özelliği donanımı olmayacak.

Oppo F9, 2280x1080 piksel çözünürlüğünde 6.3 inçlik bir ekrana sahip olacak. Bu ekranın üstünde, diğer akıllı telefonlardan pek de alışık olmadığımız, üzerinde yalnızca ön kamera ve ahize bulunan üçgen şeklinde küçük bir çentik bulunacak. Bu enteresan ekran tasarımı, Oppo F9’un %90.8 gibi iddialı bir ekran/gövde oranı sunmasını sağlayacak. Sunrise Red (kırmızı), Twilight Blue (mavi) ve Starry Purple (mor) renk seçenekleri ile satışa çıkacak olan Oppo F9, şirketin kendi hızlı şarj teknolojisi olan VOOC’u da destekleyecek. Bu teknoloji sayesinde Oppo F9’un 3500mAh’lik bataryası sadece 30 dakikada %50 doluluk oranına ulaşabilecek.

Huawei'nin 2018 Yılında Gelirleri Bir Hayli Arttı.!

 • 3.8.2018 14:38:18
 • 0 Yorum
 • 822

Huawei 2018 ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladı. Yılın ilk altı ayında şirket, gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 arttırarak 48 milyar dolara yükseltti. 2018 yılı ilk yarısındaki operasyonel kar marjı yüzde 14 olarak açıklandı. Huawei, sunduğu çevik dijital operasyonlar ve uçtan uca deneyim yönetimi çözümleri ile taşıyıcıların insanlar, evler ve kuruluşlar için daha iyi bir bağlantı deneyimi sunmasına yardımcı olurken, taşıyıcıların, video, nesnelerin interneti, ev içi geniş bant internet hizmeti, bulut ağ sinerjisi gibi alanlara yönelik hizmetler geliştirmelerini de sağlama amacında.

Huawei, bulut bilişim, nesnelerin interneti, yapay zeka ve büyük veri dahil olmak üzere gelişmiş BT alanlarında yenilik yapmaya devam ediyor. Şirketin veri merkezi, kurumsal kampüs, Intent-Driven Network (IDN) çözümü, flaş depolama, eLTE ve kurumsal iletişim çözümleri; kamu kurumları, enerji, ulaştırma, finans ve üretim gibi sektörlerde yaygın olarak kullanılıyor. Huawei dijital dönüşümü desteklemek için de etkin şekilde çalışıyor. Huawei; açık BT, OpenLab, eğitim ve hizmetler için platformlar kurarak, günden güne çok daha fazla ortaklığa imza atıyor, ortak inovasyon gerçekleştiriyor ve ortak müşteri hizmetleri etrafında bir ekosistem kuruyor

İşte Kuzey Kore Akıllı Telefonları

 • 2.8.2018 14:53:32
 • 0 Yorum
 • 920

Teknolojik gelişmelere olabildiğince sığ olan Kuzey Kore'de 2013-2014 yıllarından beri üretilerek kullanılan 5 adet akıllı telefonu sizler için derledik. Yıllık bir insanın Kuzey Kore'de kazancı yaklaşık 2000 dolar civarında olduğu biliniyor. Akıllı telefon fiyatları ise 700-900 dolar arasında değişmektedir. Bir bireyin gerekli izinleri çıkararak akıllı bir telefon alması için yıllık kazancının yarısını yatırması gerekiyor neredeyse! 

Bu gibi şartlar altında tahmin edileceği gibi ülke üzerinde akıllı telefon kullanımı oldukça az ve sınırlıdır. İşte Kuzey Kore'de kullanılan bazı akıllı telefon modelleri:

Pyongyang Touch


Arirang


Azalea 3


The Arirang 171


Phurun Hanul H-1 / Sky Blue

2750 Dolar (13 bin 500 tl) Değerindeki Telefon

 • 1.8.2018 14:59:29
 • 0 Yorum
 • 819

Turing Robotics firması, yeni akıllı telefon modelini tanıttı. 'HubblePhone' isim modelin en dikkat çeken yanı ise fütürist dizaynı ve fiyatı oldu. 2020 yılında satışa sunulacak çift ekrana ev sahipliği yapacak olan modelin ABD fiyatı 2750 dolar (13 bin 500 TL) olarak açıklandı. 2 adet Snapdragon 855 işlemci kullanılacağı belirtilen HubblePhone, toplamda 4K çözünürlük sunan 2 parçalı (2 tane Full HD) ekrana ev sahipliği yapacak. Telefonda yer alan bu ekranlara güç sağlaması için ise 2 batarya kullanılacak. Bunlardan ilki 3 bin 300 mAh, ikincisi ise 2 bin 800 mAh değerine sahip olacak. 

Telefonun ana kamerası 15X optik zoom'a ev sahipliği yapacak. Arka kameranın değeri ise 60 MP çözünürlüğünde olacak. Ana kamera haricinde cihazın farklı yerlerinde bulunacak 3 adet de 12 MP'lik sensör yer alacak. HubblePhone'un hem Android hem de Linux altyapılı Sailfish mobil işletim sistemlerini kullanacak. 

Yerli Telefon Markamız Ukrayna Pazarında!

 • 27.7.2018 16:35:27
 • 0 Yorum
 • 776

Elektronik ve akıllı cihaz kapsamında başarılı ilerlemeler kateden General Mobile hizmet ve etki alanlarını büyüterek Ukrayna elektronik pazarına da açıldı. Android One projesi ile geniş bir ağ kuran ve yüksek satışlar elde eden şirket, dışarı ülkelere pazarlama konusunda bir ülke ile daha anlaşmaya vararak hizmet adımlarını bir adım daha ileriye götürdü. Şu ana kadar ülkemiz dışında da satışlarını sürdüren ve bu konudaki hedeflerini, 2018 yılı sonuna kadar 45 ülke olarak belirleyen şirket,  Ukrayna ile birlikte, toplamda 33 ülkeye GM modellerini satmaya başladı. Bu ülkelerin arasında, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ülkeleri yer alıyor. Doğu Avrupa ülkeleri de, şirketin 2018 yılının sonuna kadar girmeyi hedeflediği pazarlar arasında bulunuyor.

General Mobile’ın ihracatla büyüyen bir marka olduğuna değinen Sebahattin Yaman, “Ukrayna’yla birlikte uluslararası arenada 33 ülkede faaliyet göstermeye başladık. Hedefimiz, 2018 yıl sonuna kadar 45 ülkede faaliyet göstermek. Marka olarak ihracat büyüme stratejimizin önemli bir parçası. 2017 yılındaki ciromuzun %10’u ihracat gelirinden geldi. Uluslararası pazarlardaki agresif büyüme stratejimizle, hem bir Türk markası olarak ürünlerimizi dünyanın birçok ülkesinde tüketicilerle buluşturmak hem de Türkiye’nin ihracatına katma değer sağlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Android İşletim Sitemli: Thuraya X5-Touch Uydu Telefonu!

 • 12.4.2018 15:15:23
 • 0 Yorum
 • 898

Tekonoji dünyasının hızlı bir sıçrayış yapmasıyla androidler tüm telefonlara yayılmış olsa da uydu telefonları henüz bundan etkilenmemişti.  Standart bir yazılım ile gelen uydu telefonlarında bugün ilk hamle Thuraya cephesinden geldi. Genel itibariyle uydu telefonları katagorisinde en çok tanınmış olan marka olarak bilinen telefonlar tabikide Thuraya X5-Touch modelleri ve bugün itibariyle telefonlarını piyasaya çıkarmış oldular gelin hep beraber inceleyelim.

 

Telefon 5.2 inç büyüklüğünde dokunmatik Full HD ekran ile geliyor.Ekran özel bir çalışma sonucunda ortaya atılmış yapısından  dolayı çitf etki ile korunuyor ve herhengi bir darbeye karşı da daha dayanıklı hale getirilmiş durumda. IP67 sertifikası sayesinde suya ve toza dayanıklı olan X5-Touch, kullanım alanı zorlu koşullar olduğu için darbelere karşı MIL standartı ile üstün koruma sunuyor.


 Ayrıca diğer bir özelliği ise çift hatlı olması böylece herhengi bir koşulda iki taraflı iletişimini hızlandırmış olmayı  da başarıyor.Telefonlara akıllı olam özelliği getirilmiş olmasına karşın şirket henüz diğer özelliklerini açıklamış durumda değil.Kısaca şu an için donanımı hakkında net bir bilgimiz olmasa da ilereleyen dönemler için bizim tahmin ettiğimiz donanım türü  Snapdragon 845 benzeri ve oldukça gücü yüksek bir donanımın ortaya çıkarılmış olması.Beklentimizn bu yönde olduğunu söyleyebiliriz.

Sinem Özdemir

Honor 7X ve 9 Lite İstanbul'a Tanıtıma Geliyor!

 • 31.3.2018 11:36:45
 • 0 Yorum
 • 791

Türkiyede satışa başlayacak olması adına bunu bir açılış nitelinde törenle kutlayacak olan honor, tüm mobil kullanıcılarına akıllı aynı zamanda android özelliğğe sahip akıllı cihazlarlarını bu etkinlikte tüm telefon meraklıları ile buluşturmaya geliyor.
oHnor Türkiye Başkanı Kevin Wang, konu hakkında “Türkiye, bölgedeki en önemli pazarlarımızdan birisi. Honor, müşteri merkezli bir şirket olarak, kullanıcılarımıza daima yeni teknolojileri ve hem trendy hem de eğlenceli özelliklere sahip rakipsiz ürünler sunuyoruz. Ürün ve marka DNA’mızı Türkiye’deki tüketicilerle paylaşmaya hazırız” açıklmasında bulundu.

Çinde pazarlama sektörünü araştırmış olan bir şirketten aldığımız bilgilere göre, Honor 55 milyona yaklaşan satış hacmi ve 12 milyar doları aşan geliri ile 2017 yılı içinde akıllı telefon alanındaki tüm dijital markaları geride bıraktı.

Kalite ve inovasyona odaklanan Honor, AR-GE yatırımlarındaki yüksek payı korumayı sürdürerek tüm dünyadaki akıllı telefon kullanıcılarına çarpıcı ürünler sundu. Bu marka kullanıcılarına iyi bir cihaz deneyimi sunarken aynı zamanda onlaraı iyi bir teknoloji ile kullanarak hayatlarını kolaylaştırabilmeyi amaçlar nitelikte. 

Sinem özdemir

En İyi Kameralı Telefon Belli Oldu!

 • 23.3.2018 20:56:26
 • 0 Yorum
 • 860

Akıllı telefon pazarının en iddialı oyuncularının başında gelen Samsung, Galaxy S9 ile en iyi akıllı telefon kamerasını geliştirmeyi başardı.

Telefonları performans bakımından şirket en iyisini seçerek resmi bir açıklama yayınladı. Testler sonucu en yüksek puanı alan android telefonların en iyisi oldu.

Yaklaşık on iki piksel ve kare ççekerek hepdini tek bir fotoda toplayabilme özelliğine sahip.

DxOMark ekibi, Galaxy S9'un dinamik diyafram açıklığı ve süper hızlı çift sensörüne ayrı bir parantez açtı. İlk özellik, en düşük ışıklı ortamlarda bile canlı fotoğraflar çekilmesine olanak tanırken, ikinci özellik ise telefonun anında 12 kare çekerek bunları tek bir fotoğrafta birleştirmesini sağlıyor.

Fotoğraflarda yüksek puanlar alırkan kamera özellikleri açısından ise düşük puanlar aldı ve bu yüzden şimdiye kadar kamera sektöründe yaklaşık 104 puan alarak en iyisi arasına girmayi de başarabilmiş oldu.

Sinem Özdemir

İndirdiğiniz Uygulamalara Dikkat!

 • 21.3.2018 15:56:53
 • 0 Yorum
 • 793

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, vatandaşları casus uygulamalara karşı uyararak "Uygulamalarınızın kamera ve mikrofonunuza erişimini kapatın" dedi.
Yakın zamanda casus uygulamaların giderek fazlalaştığı ve insanları bir hayli tehdit edebilmeye de yettiği ortaya koyuldu.Özellikle indirilen uygulamalarda verilen izinlerin kamera ve mikrofon üzerinden olup olmadığına mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor.


 Hangi uygulamayı telefonunuza indirirseniz indirin kameraya, mikrofona, rehbere, fotoğraf galerisi gibi yerlere erişim izni istiyor. Bu izinler vasıtasıyla telefonunuzu aslında başkalarının erişimine açıyorsunuz" diye konuştu. Ayrıca ismi bilinmeyen ve insanları tehdit eden kimlik bilgilerinden resimlerine kadar hackleyen uygulamalar belli bir sunucu  üzerinden hizmet vermedileri için bu uygulamaları da kaldırabilmek bir o kadar zorlaşabiliyor.

Uzmanların verdiği bilgiye göre casus yazılım olduğunu gizleyen sahte uygulamalarla da kişilerin verileri arşivlenebiliyor.Yapılan analizler sonucunda en güvenilir uygulamaların bile sahte casus yazılımlarını barındırdıkları söylendi.
Casus yazılımları sadece eşini, çocuğunu takip etmek isteyenlerin değil şirketlerin de kullandığını belirten Sayan, şöyle devam etti: "Şirketler çalışanlarının telefonlarına bu uygulamaları indirerek alışkanlıklarını takip ediyorlar. Kişisel özgürlükler ve sınırları tartışma konusu. Bununla ilgili dünyada da standart yok."

Bu konuda vatandaşlarımız uyarılarak uygulamalrı telefonlarına indirirken verdikleri izinlerde bazı noktalara mutlaka dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

Sinem Özdemir

Telefonlardaki Radyasyon Oranlarının Sıralaması Yapıldı!

 • 20.3.2018 15:23:59
 • 0 Yorum
 • 1033

Alman Radyasyondan Korunma Federal Bürosu, en fazla radyasyon yayan cep telefonlarının listesini oluşturdu.
Günlük hayatımızda elimizden düşürmediğimiz telefonlarımızda hastalık açısından sürekli bir tehdir altındayız.Yaydıkları radyasyonlar bizim hayatımızı bir hayli kötü etkilemeye yetebiliyor.Yıllardır yapılan araştırmalarda bu radyasyon ve ışınların insan dnasındaki iyonların yapılarını da değiştirebildiği ortaya atılıyor.Ancak insan vücuduna etkisi de tam olarak bilinmiyor. Etrafımızda birçok radyo frekansı bulunuyor.


Ancak ABD Kanser Topluluğu'nun  web sitesinde yer alan uyarıya göre, cep telefonları beyin tümörü ve boyun ile baş bölgesinde diğer tümörlerin gelişme riskini artırabilir.
Etrafımızdaki elektronik cihazlardan yayılan bir çok radyasyon türleri de mevcut.Bu yüzden kimisi olumlu etkiler yaratırken kimisi olumsuz tepkiler yaratabiliyor.

Özellikle yemeklerimizi ısıttığımız fırınları baz alabiliriz.Dalga yaratarak yiyeceklerimizi ısıtıyoruz.

Ölçüm yapılırken insanların hayatlarını olumlu yada olumsuz etkileyen değerlerin ölçülmesi açısından özel cihazlar kullanılıyor bu cihazlar insanların vereceği tepkiler doğrultusunda onların sar değerlerini ölçüyor.

Genelde diğer kullanıcılar gibi bizde konuşurken telefonları yanağımıza götürebiliyoruz bu da bize olumsuz geri dönüşler sağlayabiliyor.
Peki siz telefon kullanıcılarına önerebilceğim bir kaç tavsiyem mevcut en azından radyosyon etkilerini azaltabilmek adına neler yapabilieceğinizi anlamak için 
Mobil uygulamalarda uğraştığınız zamanı düşürmeye çalışın.
Özellikle kafanın bulunduğu yani beyninize yakın yerlerden cihazınızı uzak tutmaya daha otomatik modları tercih etmeye bakın.
Genelde telefonlarınızı kullanırken en fazla sinyal alınan yerlerde kullanmaya çalışın bu hem enerji harcanmasını hemde radyayon oranlarını düşürülmesi açısınan bir hayli avantajlı olacaktır. 
Telefonlarınızı satın alırken sar değerlerine olabildiğince önem verin daha düşük sar değerlerini tercih etmeye çalışın. 

Sinem Özdemir

İpone'den Büyük Ekran Şovu!

 • 16.3.2018 17:23:54
 • 0 Yorum
 • 2094

Bu yıl ipone en büyük ekran özelliğine sahip telefon modeli için bir çalışma başlatacak.

Kaynaklar Apple'ın üreticilerle yeni modellerin üretim testine başladığını, yeni modellerin bu sonbaharda piyasaya sürülebileceğini belirtti. Edindiğimiz bilgiler pek çok ekran özelliğinin de o derecede değişim gösterecği yönünde.

 

Loup Ventures kurucusu Gene Munster, "iPhone 6'da da örneğini gördüğümüz gibi ekran boyutunda gerçekleşebilecek güncellemenin karşılığı var. Daha büyük ekranlı yeni iPhone modeli Apple'a iPhone 6'da olduğu gibi bir büyüme ivmesi sağlayabilir" dedi.

Ektran boyutlarının 6 inç e çıkarılarak  telefon tutkunlarınınen fazla asya tarafında olabileceği yönünde de görüşlerini bildirdiler.

Apple'ın büyük ekranlı iPhone modelinin 6,5 inç ekrana yakın olması bekleniyor. Telefonun fiziksel boyutu iPhone 8 Plus gibi olacak ancak ekran kenarları dah da genişletilerek e büyük ekranlı modelin piyasada tutulacağını söylüyor.

Büyük boyutlu iPhone'un iPhone 8 Plus gibi bazı uygulamalarda ekranı bölmeye imkan tanıması bekleniyor. Üç yeni modelin iOS 12 adı verilmesi beklenen yenilenmiş işletim sistemini kullanması bekleniyor. En uczu modellerde dahi farklı özellikler ön planda olacak yüz tanıma parmak izi kilit açma gibi özellikler getirlicek ve her kulanıcı rahatlıkla bunları kullanabilecek.

Vivo'dan Hd Kamera Geliyor!

 • 13.3.2018 22:04:02
 • 0 Yorum
 • 792

Son dönemde bu marka akıllı telefonlara uyguladığı teknolojilerle tanınmaya başladı bile.
Yapy zeka kullanarak yapılan telefon kamerası kullanıcıların bir hayli dikkatini çekmiş durumda.
 Gelin özeliklerini kısaca inceleyelim 

Ekrandan parmak izi okuma, motorlu ön kamera, ekrandan ses üretme gibi teknolojiler sunan ve Vivo APEX ile Vivo X20 Plus UD akıllı telefonlarında bu teknolojileri hayata geçiren şirket, şimdi de Super HDR ile adından söz ettirecek gibi gözüküyor.
Görüntülerdeki kontrastların tamamen orjinal  renklerde olabilmesini amaçlıyor ve renk cümbüşünü yüksek kalite ile sunmayı vaat ediyor.  Bunun içinse aynı çekimin farklı pozlama değerleriyle birden fazla kez yapılması gerekiyor. 

HDR özelliği birkaç yıldır akıllı telefonlarda mevcut durumda.
 Vivo ise Super HDR ile mevcut HDR desteğini 14 farklı diyafram değerinin dinamik aralığı ile genişletmek hedefinde.
 Her çekimde oniki kareyi bir yakalayabilme özelliği kullanıcılara farklı bir fotoğraf deneyimi sunabilmeyi hedefliyor.

Best Buy Mağazaları Kapanıyor!

 • 2.3.2018 10:44:05
 • 0 Yorum
 • 848

Best Buy, şirket gelirine çok az katkı yaptığı gerekçesiyle sadece telefon satışı yaptığı 250 mağazasını kapatacağını duyurdu. Şirket bincerle mağazaya sahip.Çalışanların kaçının çıkarılacağına dair kesin bir sayı yok.
ABD'nin en büyük tüketici elektroniği mağazalarından Best Buy cep telefonları satışını yaptığı 250 mağazayı 31 Mayıs itibarıyla kapatacağını açıkladı.

Kanada ve Meksika'da da hizmet veren Best Buy'ın bu kararı ekonomik gerekçelerle aldığı belirtiliyor.Cep telefonu katagorisindeki satışın şirket envanter hesabına göre katkısı yüzde 1.

Ülkenin en büyük elektronik perakendecilerinden biri olan Best Buy, geçtiğimiz sene 44 milyar dolar gelir açıklamıştı. . Kapatma kararının sadece ABD operasyonunu kapsadığı belirtilirken Kanada'da bulunan 52 mağaza işlemeye devam edecek.

Best buy'ın mobil mağazaları 100 - 150 metrekare arasında değişirken telefonların 3000 - 4000 metrekare arasındaki büyük mağazalarda satışına devam edileceği belirtildi. Belirlemelere göre bu mağazaların yüzde 85'i büyük mağazalara ortalama 5 km mesafede veya daha yakınında.Mobil sektörüne giriş geçmişlerine bakıldığıdığın ipone den bile daha öncesinde sektöre girmişler.

Kapatılınca bir çok işçinin iş kalacağı yönünde iddialar devam etmekte.

Teknoloji Devleri Eski Çalışanlarından Veto Yedi!

 • 1.3.2018 21:44:57
 • 0 Yorum
 • 829

Google ve Facebook'un eski çalışanları, sosyal medyanın olumsuz etkilerine dikkat çekmek için milyonlarca dolarlık bir kampanya başlattı.

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, The Truth About Tech (Teknoloji Hakkındaki Gerçek) isimli kampanya ile, akıllı telefon kullanan çocuklar için daha sıkı koruma ve internet devlerinin sosyal medya bağımlılığını önlemek için daha fazla adım atmaları isteniyor.

Bir çok okula bilinçlendirme amacıyla çeşitli metaryaller gönderildi.

Ayrıca  sosyal medyanın kötü  etkilerine karşı reklam başlatmak amacıyla milyonlar harcanacak.

İki yasa tasarısının desteklenmesi de kampanyanın hedefleri arasında yer alıyor. Bunlardan biri, teknolojinin çocukların sağlığı üzerindeki etkilerine yönelik bir araştırma yapılması. Google tarafından botların yaygınlaşması engellenecek.

Çalışanlar özellikle gelecekle  ilgili endişe duyduklarını belirttiler.

"İki milyar kişinin (Google'ın merkezindeki) 50 kişi tarafından yönlendirildiği düşüncesi… Kimse bunun hakkında konuşmuyor" dedi.

Kampanya İnsani Teknoloji Merkezi (The Center for Humane Technology) ve çocuklar için güvenli teknoloji sağlanması için mücadele eden Sağduyu (Common Sense) isimli bir sivil toplum kuruluşu tarafından yürütülüyor.

Yaş Grupları Fark Etmeksizin Hepimiz Teknoloji Kurbanıyız!

Grubun internet sitesinde "Toplumumuz teknoloji tarafından gasp ediliyor. Dikkatimizi çekmek için başlayan yarış artık toplumumuzun direklerini yok ediyor: akıl sağlığı, demokrasi, sosyal ilişkiler ve çocuklarımız" ifadeleri yer alıyor.

Ve söylemler böyle  devam ediyor

"Facebook, Twitter, Instagram ve Google dünyanın çokça faydalandığı inanılmaz ürünler geliştirdiler. Ancak bu para kazanmaları gereken şirketler aynı zamanda bizim dikkatimizi çekmek için bir yarışa giriştiler. Rakiplerinden daha iyi performans göstermeleri için sürekli baskı altında olduklarından, bizi ekrana yapıştırmak için artan bir şekilde ikna etme yöntemleri kullanmak zorunda kalıyorlar."

 

Özellikle sosyal  medyanın yaygınlaşması kötü içeriklerin çocukları etkilemesine daha  küçük yaşlarda şiddete meyilli olmalarını  sağladığına dikkat  çekilliyor.Özellikle youtube  nin kids plattformlarında kötü içeriklerin kullanılması eleştiriliyor.

Amiral Gemisi Geliyor!

 • 28.2.2018 15:20:42
 • 0 Yorum
 • 831


Akıllı telefon pazarının iddialı oyuncularından LG’nin bu yıl tanıtacağı amiral gemisi LG G7 merakla bekleniyor. Görsel açıdan kullanıcılara hitap ederken markanın uzun bir süredir üzerinde çalışıldığı açıklanıyor.

Akıllı telefon dünyasının yakından tanıdığı isimlerden Evan Blass, Twitter hesabı üzerinden bazı bilgiler paylaştı. Bu kapsamda Blass’a göre, LG’nin yeni amiral gemisi Judy model koduna ve G710 model numarasına sahip olacak.
En başında söylediğimiz gibi çalışmalarını hızlı bir şekilde devam ettiriyor çünkü marka kafasında bir karmaşa yaşıyor.

Teknik özellik tarafında ise, cihazın 6.1 inç büyüklüğünde MLCD+ ekrana ev sahipliği yapması bekleniyor. IPS LCD panele göre çok daha az güç tüketen bu ekran ile 800 nit gibi oldukça yüksek bir parlaklık seviyesine ulaşılabilecek.

 

Samsung'un yeni akıllı telefonu Galaxy S9 ve S9 Plus'ın özellikleri ve fiyatı

 • 27.2.2018 12:05:46
 • 0 Yorum
 • 803

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, yeni nesil amiral gemisi telefonu Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus’Iı İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde tanıttı. 16 Mart'ta piyasaya süreleceği açıklanan telefonların Türkiye'de satışa çıkacağı tarih ve fiyatları da netleşti.Yapılan konferansta   Türkiye saatiyle 20:00'de misafirlerin de katılımıyla gerçekleşti.

Fiyatlar Ne kadar Olacak?

Galaxy S9'un ABD fiyatı 790 dolar Türkiye fiyatı ise 64 GB için 4.599 TL olarak belirlendi. 64, 128 ve 256 GB depolama seçenekleri ile satışa sunulan Galaxy S9 Plus'ın ABD fiyatı 915 dolardan başlıyor. 

Türkiyedeki Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Samsung'un yeni amiral gemisi modellerinin Türkiye fiyatı ise sırasıyla, 5.199 TL, 5.399 TL ve 5.699 TL olarak duyuruldu.

S9ve S9 Plus Satışa Sunuldu

Samsung Galaxy S9 ve S9+, 25 Şubat 2018 tarihinden itibaren Türkiye'deki kullanıcılar için shop.samsung.com/tr adresinden ön siparişe sunuldu.

Samsung Galaxy S9 tanıtıldı!

 • 26.2.2018 17:31:39
 • 0 Yorum
 • 821

Samsung Galaxy S9’un tanıtılmasıyla teknoloji tutkunlarının gözü Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus’a çevrildi. Samsung'un MWC 2018 kapsamında tanıttığı akıllı telefonları Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus dikkat çekti. Peki Galaxy S9 fiyatı ve Galaxy S9 Plus fiyatı Türkiye'de nasıl?

GALAXY S9 VE S9 PLUS ÖZELLİKLERİ BELLİ OLDU

 

Galaxy S9 serisi 10 nm fabrikasyon süreci ile üretilen ve 2.9 GHz hızında çalışan Exynos 9810 işlemciden güç alıyor. Cihazın 6.2 inç büyüklüğünde ve 18.5:9 formatında olan kavisli ekranı, 1440 x 2960 piksel çözünürlük sunuyor.

 

6 GB RAM'e sahip olan Galaxy S9 Plus modeli ile birlikte kullanıcılara, 64 GB / 128 GB ve 256 GB olmak üzere üç farklı depolama alanı seçeneği sunuluyor. Cihazın arkasında dikey şekilde konumlandırılan 12 Megapiksel çözünürlüğünde çift kamera yer alırken, ön kısımda ise 8 Megapiksel çözünürlüğünde f/1.6 bir kamera bulunuyor. 4K çözünürlükte 60 fps video kaydı gerçekleştiren Galaxy S9 Plus modeli ile 720p çözünürlükte ise 960 fps ağır çekim imkanı sunuluyor. 158.1 x 73.8 x 8.5 mm boyutlarında ve 189 gram ağırlığında olan telefon, 3500 mAh‘lık bir bataryadan beslenirken, USB Type-C ( 3.1 ) portunu kullanıyor.

iPHONE X’DEKİ ÖZELLİK GALAXY S9’A DA GELDİ!

 

AR Emoji özelliği ise iPhone X’lerden bildiğimiz Animoji’nin çok daha farklı bir hali. Bu kez sizin yüzünüzü aynen emojiye çeviren telefon eğlenceli sonuçlar ortaya çıkarıyor. Samsung, S9'un gelişmiş özelliklere sahip ön kamerası ile insan yüzünün sanal profilini çıkartabiliyor. Daha sonra bu emoji hazır kalıplara aktarılarak ortaya kişiye özel emojiler çıkarılıyor.

 

SAMSUNG GALAXY S9 VE S9 PLUS TÜRKİYE FİYATLARI AÇIKLANDI

 

Samsung'un ilk defa kullandığı çift stereo hoparlöre sahip olan Galaxy S9 ailesi için ülkemizdeki fiyatlarda açıklandı. Galaxy S9 fiyatı 64 GB sürüm için 4.599 TL olarak belirlendi. Galaxy S9 Plus fiyatı ise depolama kapasitesine göre farklılık gösteriyor. 64 GB depolama için Galaxy S9 Plus fiyatı 5.199 TL iken 128 GB için 5.399 TL ve 256 GB için 5.699 TL olarak belirlenmiş. 25 Şubat 2018 tarihinden itibaren ön siparişe sunulan modeller Gece Siyahı, Titanyum Grisi ve Leylak Moru renk seçenekleriyle satın alınabilecek. Ön sipariş veren kullancılar ayrıca 1.300 TL değerindeki Samsung Gear Sport akıllı saatte ücretsiz sahip olabilecek. 1 Mart tarihinden itibarense ülkemizdeki raflarda yerini alacak.

İphone Kullanıcılarına Uyarı Geldi!

 • 24.2.2018 11:03:14
 • 0 Yorum
 • 741

Apple, iOS 11 işletim sistemiyle çalışan iPhone’ların Telugu dilindeki bir harf nedeniyle kitlenip kullanıcıları zor duruma düşürmesine karşı kısa bir yama yazısı hazırlanıp yayınladı.

iOS 11.2.5 teknik bir kodlama açığı , Hindistan'ın Andhra Pradesh bölgesinde ve Yanam yöresinde ana dil olarak kullanılan Telugu dilinden bir harfin gönderildiği Mesajlar, Facebook Messenger ve WhatsApp uygulamalarını erişilemez hale getiriyor; telefonun kitlenip sıfırlanmadan çalışamamasına neden oluyor.

Hata, iPhone’ların yanı sıra şirketin Safari, macOS ve tvOS yazılımlarını da etkiledi.Apple, bu yazılımlar için geliştirdiği yeni beta sürümlerinin hepsinde hatayı giderdiğini duyurdu.

Apple, geçtiğimiz hafta fark edilen hatayı iOS 11.3 sürümünden önce gidereceğini sözünü vermişti. Dün gece yayınlanan iOS 11.2.6 sürümü, iPhone’ların Telugu dili hatası yüzünden çökmesini engelliyor.Yaşana bu olayla birlikte yeni sürüm için uyarı alan kullanıcılar hatayı gidermek için  Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyerek cihazlarını kurtarabilirler.

Üç Tarafı Çerçevesiz Tasarımıyla Göz Dolduran Alcatel 5 Ortaya Çıktı!

 • 5.1.2018 15:52:53
 • 0 Yorum
 • 827

Tutarlı sızıntıları ile ünlü Evan Blass, Çinli akıllı telefon üreticisi Alcatel'in yeni amiral gemisi Alcatel 5'in tasarımını paylaştı.

CES 2018, akıllı telefon üreticilerinin yeni yıla hızlı bir başlangıç yapabilmeleri ve yeni ürünlerini en büyük sahnelerde sergileyebilmeleri için muhteşem bir fırsattır. Alcatel'in yeni amiral gemisini CES 2018’de tanıtıp tanıtmayacağını henüz bilmiyoruz fakat isabetli sızıntıları ile tanınan Evan Blass, Twitter hesabı üzerinden yeni Alcatel amiral gemisinin tasarımını paylaştı.

Blass’ın paylaştığı görsele göre Alcatel 5, Xiaomi Mi Mix serisinden aşina olduğumuz 3 tarafı çerçevesiz akıllı telefon tasarımını örnek alıyor. Fark şu ki; Alcatel 5, diğer akıllı telefon üreticilerinin aksine üst çerçeveyi değil alt çerçeveyi yok ediyor. Böylece ekranın üstünde geçtiğimiz yıllarda gördüğümüz standart çerçeveler varken alt tarafı son derece ince bir çerçeveye sahip.

Alcatel 5, amiral gemilerinin trendine uyarak 18:9 ekran formatına sahip. Cihazın ön yüzeyindeki eleştirebileceğimiz tek nokta ekranın üstünde bulunan çerçevenin olağan dışı bir kalınlığa sahip olması. Bunun dışında cihazın arkasına baktığımızda tek kameraya sahip olduğunu görüyoruz. Arka kameranın hemen altında çift ton LED flaş ve parmak izi tarayıcı bulunuyor.

Sonuç olarak Alcatel 5, uçuk bir fiyatla piyasaya çıkmadığı takdirde tüketicilerin ilgi gösterebileceği bir akıllı telefon olabilir. Tabii bu konuda cihazın tasarımı kadar teknik özellikleri de önemli bir rol oynayacaktır. Yine de Evan Blass tarafından paylaşılan Alcatel 5 için en azından tasarım anlamında olumlu yorumlar yapmak mümkün.

Galaxy A8 2018, Güney Kore’de Satışa Çıktı!

 • 3.1.2018 16:21:56
 • 0 Yorum
 • 893

Yılbaşından birkaç gün önce duyurulan Galaxy A8 şu anda Güney Kore’de mağazaların raflarında yerini almış durumda.

Akıllı telefon pazarında zirvede olan teknoloji devi Samsung, bu başarısını üst segment akıllı telefonlarından ziyade, orta segment modellere borçlu olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Samsung’un orta segmentte ciddi bir model yelpazesi ve geniş bir kullanıcı kitlesi mevcut.

Bu kitleye hitap eden başarılı telefonlardan biri olan ve Galaxy S9’un ekonomik alternatifi Galaxy A8 ise 2018 modelinde bulunan Infinity Display teknolojisi ile bu yıl ciddi bir başarı grafiği sağlayacak gibi. Bildiğiniz gibi bir süre önce Samsung, S8 ve Note 8 ile oldukça sevilen Infinity Display teknolojisini orta segmente taşıma kararı almıştı. Güney Koreli teknoloji devinin kısa süre önce tanıttığı Galaxy A8 2018, Infinity Display ile gelen ilk orta segment modeli olacak.

.Güney Kore’nin en büyük operatörlerinden KT tarafından bugün satışa sunulmaya başlanan Samsung A8 2018’in yurtdışı fiyatı 561 dolar civarında. Ayrıca Galaxy A8 ‘Infinity Display’ özelliğinin haricinde yüksek teknolojili Galaxy cihazlarının diğer özelliklerini de barındırıyor. Samsung Pay ve Gear VR entegrasyonu bunlar arasında yer alıyor. Ek olarak Galaxy A8, Galaxy serisinde ön yüzünde çift kamera bulunduran ilk model olacak. Arka yüzün merkezi konumunda bir adet parmak izi tarayıcısı bulunduracak olan modeli, Galaxy S9’un mini modeli olarak düşünebilirsiniz.

Kaynak : https://www.androidcentral.com/samsung-galaxy-a8-now-available-pre-order-south-korea

LG, G6 İçin Android Oreo Beta Dağıtımına Çin'de Başladı!

 • 28.12.2017 15:15:17
 • 0 Yorum
 • 809

Android 8.0 Oreo'nun LG G6'ya ne zaman geleceği merak konusuydu. Çin’den gelen paylaşımlara göre bu süre çok uzak olmayacak.

Gelen haberlere göre G6 modeli için çalışmalarını sürdürün LG, Android 8.0 Oreo yazılım sürümü için beta dağıtımın sürecini Çin’de başlattı.

Çin kaynaklı bir forum kullanıcısı, G6’nın Oreo yüklenmiş haline ait birçok ekran görüntüsünü paylaştı ve tüm metin Çince iken bile, bunun kesinlikle bildiğimiz ve beklediğimiz Oreo olduğunu anlamak çok kolay.

Apple’ın 3D Touch özelliği gibi kullanıcıların uygulamaya basılı tuttuğunda uygulama widget’larına hızlı bir şekilde ulaşmasına imkan tanıması gibi özelliklerin yanında 60’tan fazla yeni emojinin de olduğu güncellemeyle birlikte LG G6’nın çok daha gelişmiş bir deneyim sunacağını belirtelim.

Teknoloji devi, 26 Aralık'ta Güney Kore'de V30 için Oreo'nun istikrarlı bir sürümünü piyasaya çıkarmaya başlamıştı. Dolayısıyla G6'nın arkasında çok fazla durması gerekiyordu ve bu gelişmeyle akıllı telefon kullanıcıları tarafından şirket hanesine bir olumlu not daha eklemiş oldu.

Beta sürümünün diğer ülkelerde ne zaman dağıtalacağı konusunda henüz net bir bilgi olmamakla beraber, Android Oreo'yu destekleyecek LG modelleri şöyle: 

LGM-G600L, LGM-G600S, LGM-G600K, LGM-G600LR, LGM-G600SR, LGM-G600KR, LGM-G600LP, LGM-G600SP ve LGM- G600KP.

Kaynak : https://www.androidcentral.com/lg-g6-spotted-running-android-80-oreo-beta-china

Apple Belge Teslimi İçin Her Güne 25.000$ Ceza Ödeyecek

 • 25.12.2017 14:50:34
 • 0 Yorum
 • 734

Apple'ın Qualcomm'a karşı açtığı davayı temellendirdiği delilleri bugüne kadar Rekabet Kurulu'na iletmediği için her güne 25.000$ ceza ödemesine dair mahkeme kararı çıktı.

Apple ve Qualcomm’un çok iyi arkadaşlar oldukları söylenemez ama Apple’ın, Qualcomm aleyhine açtığı davada delil sunamadığı için para cezasıyla karşı karşıya kalması, oldukça şaşırtıcı.

Bloomberg’in haberine göre Calfornia’da bulunan ‘San Jose’ mahkemesi, Apple’ın açtığı dava nedeniyle Federal Ticaret Komisyonu’nun talep ettiği belgeleri vermediği her gün için 25.000 dolar para cezası ödemesine hükmetti. Apple bu yıl Qualcomm’u rekabet karşıtı uygulamalarda bulunmakla suçlamış, örneğin Apple’ın iPhone cihazlarında Qualcomm tabanlı çipleri geniş anlamda kullanması durumunda özlük haklarını azaltması talebinde bulunmuştu.

Apple’ın sözcüsü Josh Rosenstock, firmanın belgeleri sakladığı iddiasını redderek Bloomberg’e “Bu dava için halihazırda milyonlarca belge temin ettik zaten. Milyonlarcasını da hiç beklenmedik bir zamanda bir araya getirmek için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu kararı temyize götürmeyi düşünüyoruz” dedi. Apple’ın neden mahkemenin talebine uygun bir zamanda belge teslimi yapamadığı bilinmiyor ve eğer bu gecikme devam ederse işler Qualcomm’un lehine dönecek. Eğer verilen karar temyizden dönmezse Cupertino’lu firma 29 Aralık’a kadar belgeleri sunmak zorunda kalacak. Aksi takdirde daha ağır cezalarla karşı karşıya kalabilir. Öyle ya da böyle 25.000 dolar Apple’ın dişinin kovuğunu dolduracak bir miktar değil tabii. Bu miktarı birkaç saniye içerisinde kazanabilecek bir firma Apple.

Apple bu davada doğrudan müdahil olmamakla birlikte her iki firma son zamanlarda bir dizi mücadeleye girmiş durumdalar. Teknoloji devi geçtiğimiz Ocak ayında savaşı başlatmış, FTC’nin davasına atıfta bulunarak Qualcomm’a özlük haklarından dolayı 1 milyar dolarlık dava açmıştı.

Kaynak : https://www.engadget.com/2017/12/23/court-fines-apple-withholding-evidence-qualcomm/

Huawei, Nokia'ya Patent Ücretini Yıllık Olarak Ödeyecek!

 • 22.12.2017 16:14:05
 • 0 Yorum
 • 856

Huawei, Nokia (HMD) ile özel yıllık bir patent sözleşmesi imzaladı. Buna göre Huawei, artık Nokia'dan aldığı patentleri yıllık olarak ödeyecek!

Nokia, akıllı telefon pazarının en büyük patent devlerinden biri. Genelde bildiğimiz ve çoğunlukla tüketiciyi ilgilendiren donanımların olmasa da, pil ömrü koruyan özel kaplamalardan, devreler arası optimizasyonu sağlayan parçalara kadar, Nokia birçok kritik donanımın patentini elinde tutan bir marka. Geçmişte Apple, Samsung, LG ve Xiaomi gibi markalarla da büyük patent anlaşmaları imzalayan Nokia, geçtiğimiz gün Huawei ile yaptığı anlaşma ile yine ne kadar büyük bir patent devi olduğunu kanıtladı.

Nokia ile geçtiğimiz gün imzaladıkları anlaşmaya göre Huawei, Nokia'ya ait olan ve kullandığı patentlerin lisans ücretlerini artık yıllık olarak ödeyecek. Hitap ettiği kitle açısından en büyük rakiplerinden biri olan Huawei'yi neredeyse yıllık haraca bağlayacak olan Nokia'nın yıllık Huawei'den alacağı ücret resmi olarak açıklanmadı. Ancak bir ekonomi analistinin yaptığı hesaplamaya göre bu rakam her yıl için ortalama 100 milyon Euro civarında bir rakam olacak. 

Nokia'nın elde ettiği gelirlerin şu an için yaklaşık %90'ı elinde tuttuğu patentlerden geliyor. Özellikle de akıllı telefon birimini kısa bir süre için Microsoft'a devrettiğinde piyasadan gidişine üzülsekte, kendilerini bu kadar kısa süre içerisinde toparlamaları da bu patent gelirleri sayesindeydi. Ne diyelim, marka boşuna uzun yıllar boyunca sağlam telefonlar üretmemiş. Adamların her sene yeni modellerini satmaya o kadar da fazla ihtiyaçları yokmuş gibi gözüküyor. Siz ne düşünüyorsunuz? 

Kaynak : https://www.gsmarena.com/huawei_agrees_to_pay_nokia_for_patents_in_multiyear_license-news-28817.php

Apple’dan İtiraf: Eski iPhone’lar Yavaşlatılıyor!

 • 21.12.2017 17:19:16
 • 0 Yorum
 • 794

Son günlerde tekrar gündeme gelen, Apple’ın eski telefonlarını bilinçli bir şekilde yavaşlattığı iddiasına firmadan yanıt geldi. Eski iPhone’ların yavaşlama nedeni kesinlik kazandı.

Aslında akıllı telefon dünyasında cihazların eskidikçe yavaşlama durumu iPhone’lara özel bir konu değil. Cihaz üreticileri, amiral gemileri dahil bütün ürünlerini o günün en en iyi performansını veren donanımlarla destekliyorlar. Zamanla değişen yazılım teknolojisi ve eskiyen parçalar, kronik bir yavaşlama hastalığını salgın hale getiriyor.  

Fakat Apple hakkındaki iddialar, hem cihazların yüksek fiyatı nedeniyle hem de firmanın bunu bilinçli bir şekilde yaptığı öngörüsüyle alevleniyor. O iddiaları ve muhtemel nedenlerini sizlere şu şekilde aktarmıştık:

Apple, eski iPhone’larını yavaşlattığını ve bunu neden yaptığını açıkladı. Yeni model ve eski model iPhone’ların, çeşitli iOS sürümleriyle yapılan testlerde ortaya çıkan tablo zaten buydu. iOS sürümü yenilendikçe, eski iPhone modellerinde bir yavaşlama söz konusuydu. 

Elbette Apple, hiçbir akıllı telefon kullanıcısına iPhone almak zorundasınız demiyor. Eski bir iPhone modeli almak ve ucuza kaçmak, kullanıcıların canını biraz sıkabiir. Çünkü işlemci birimleriyle yazılımsal yenilikleri aşabiliyorlar, fakat iPhone’larda hiç değişmeyen ve yazılımlardan etkilenmeyen bir donanım var: Bataryalar. 

Apple, cihazların yavaşlatılma sebebi olarak, batarya performanslarını işaret ediyor. Firma, eski lityum-iyon bataryaların, daha yüksek performans taleplerini yeterli düzeyde karşılayamayacağından emin. 

Hatta firmanın belirtiği nedenler arasında, eğer yüksek performans beklentisiyle çalışan eski bir iPhone modeli söz konusuysa, cihaz kendisini kapatabilir. Güncel iPhone modellerine gelen iOS sürümleri, performansı sonuna kadar kullanmak için programlanmış yazılımlar, cihazların ömrünü daha erken bitirebilir. 

Apple’ın son gözdesi iPhone X, şirketin geleceği için güncel bir adım. Zira yüksek fiyatlarına rağmen, önümüzdeki yıllarda çıkartılacak iPhone’lar için bir gidişat belirlendi. Daha gelişmiş batarya ve yapay zeka destekli bir işlemci, her zaman yazılım uyumunu arttıracaktır. 

Diğer taraftan Apple’ın bu tavrını bir satış hilesi olarak görmek de mümkün. Çünkü dişli rakibi Google, dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi Android’i düşük sistem özelliklerine sahip cihazlar için yeniledi. Demek ki bir şeyler yapmak mümkün. Benzer bir hareketi Apple’dan beklemek, firma müşterilerinin en doğal hakkıdır.

Kaynak : http://www.ign.com/articles/2017/12/21/apple-confirms-it-slows-down-old-iphones

Samsung Galaxy A8(2018) Fiyatı ve Özellikleri

 • 19.12.2017 16:04:08
 • 0 Yorum
 • 862

Samsung'un orta sınıf telefonları olarak gösterilen Galaxy A serisinin en güncel telefonları duyuruldu. Galaxy S serisinin görünümü ile birlikte gelen Galaxy A8 ve Galaxy A8+, bu sene büyük beğeni toplayacak gibi duruyor.

Samsung’un orta sınıf akıllı telefon serisi olan Galaxy A’nın son temsilcileri Galaxy A8(2018) ve Galaxy A8+(2018) resmi olarak duyuruldu. Uzun süreden beri telefonların tasarımı ve donanımları ile ilgili bilgiler sızıyordu. Samsung, bu merakımızı 2017 bitmeden gidererek telefonun tüm özelliklerini duyurdu. Resmi duyurusu yapılan telefonlara baktığımızda, son derece iddialı olduklarını görüyoruz.

5.6 inç ve 6 inç büyüklüğünde iki modelle birlikte gelen Galaxy A8(2018) serisinde, Full HD  Infinity Super AMOLED ekranlar bulunuyor. Her iki telefonda da 14 nm mimari ile geliştirilmiş 8 çekirdekli Exynos 7885 yonga setleri yer alırken, telefonlar başlangıç olarak Android 7.1.1(Nougat) sürümünü destekliyor.

Samsung, diğer telefon üreticilerine kıyasla arkaya tek kamera koymakta diretmeye devam ediyor. Buna rağmen son derece radikal bir kararla telefonun selfie tutkunlarına odaklandığını görüyoruz. Şirket, f/1,7 diyafram aralığına sahip 16 megapiksellik tek bir arka kamera ve f/1,9 diyafram aralığına sahip 16 ve 8 megapiksellik çift ön kamera ile, rakiplerinden farklı olduğunu gösteriyor.

Suya karşı dirençli IP68 sertifikası bulunan telefonun arkasında düzgün yerleştirilmiş bir parmak izi okuyucu bulunacak. Bunların dışında telefonun batarya kısmı da son derece iddialı. Galaxy A8(2018)’de 3000 mAh olan batarya, Galaxy A8+’da 3500 mAh olarak karşımıza çıkıyor.

Telefonların teknik özelliklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Samsung Galaxy A8(2018) Teknik Özellikleri

    5.6 inç(1080 x 2220) Full HD + Super AMOLED Ekran
    Sekiz Çekirdekli(2 x 2.2GHz + 6 x 1.6GHz) Exynos 7885 14NM İşlemci
    Mali-G71 GPU
    4GB RAM
    32/64GB Dahili Depolama
    Android 7.1.1 Nougat
    Çift SIM desteği
    LED Flas,  f/1,7 diyafram aralığı ile 16MP arka kamera
    f/1,9 diyagram aralığı ile 16MP ve 8MP çift ön kamera
    Parmak izi Sensörü
    Su ge toz geçirmez gövde(IP68
    Boyut: 149.2 x 70.6 x 8.4mm
    Ağırlık: 172g
    4G VoLTE, Wi-Fi 802.11az(2.4/5GHz), Bluetooth V5, NFC, USB Type-C
    Hızlı Şarj Desteği
    3000 mAh batarya

Samsung Galaxy A8+(2018) Teknik Özellikleri

    6.6 inç(1080 x 2220) Full HD + Super AMOLED Ekran
    Sekiz Çekirdekli(2 x 2.2GHz + 6 x 1.6GHz) Exynos 7885 14NM İşlemci
    Mali-G71 GPU
    4/6GB RAM
    32/64GB Dahili Depolama
    Android 7.1.1 Nougat
    Çift SIM desteği
    LED Flas,  f/1,7 diyafram aralığı ile 16MP arka kamera
    f/1,9 diyafram aralığı ile 16MP ve 8MP çift ön kamera
    Parmak izi Sensörü
    Su ge toz geçirmez gövde(IP68
    Boyut: 159.9 x 75.7 x 8.3mm
    Ağırlık: 191g
    4G VoLTE, Wi-Fi 802.11az(2.4/5GHz), Bluetooth V5, NFC, USB Type-C
    Hızlı Şarj Desteği
    3500 mAh batarya

Galaxy A8(2018) ve Galaxy A8+(2018) siyah, orkide grisi, altın ve mavi renk alternatifleriyle satışa sunulacak. Galaxy A8(2018) 499 Euro, Galaxy A8+(2018)’in ise 599 Euro fiyat etiketi ile Ocak ayının başında satışa sunulması bekleniyor. Bu fiyatlar, telefonların 3000-4000 TL civarında ülkemizde yer bulacağını gösteriyor.

Peki, sizce orta sınıf bir telefon için bu fiyatlar normal mi? Amiral gemilerinin 1000 dolara ulaştığı düşünüldüğünde, bu fiyatlar neredeyse yarı yarıya düşük gibi görünüyorlar.

Kaynak : https://gadgets.ndtv.com/mobiles/news/samsung-galaxy-a8-plus-2018-launch-specifications-features-1789487

Google Pixel 2 XL'de, Parmak İzi Algılama Süresi Sorunu

 • 18.12.2017 16:59:33
 • 0 Yorum
 • 912

Google'ın en yeni cihazı  Pixel 2 XL'nin bazı kullanıcıları, Aralık ayında dağıtılan 8.1 güncellemesinden sonra parmak izi sensöründe yavaşlama olduğunu öne sürdüler.

Google tarafından piyasaya sürülen ve kamera performansıyla oldukça beğenilen Pixel cihazlarına Nexus'larla birlikte Aralık ayında Android Oreo 8.1 güncellemesi dağıtılmıştı. 8.1'in piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra Pixel 2 XL'nin bazı sahipleri , telefonun parmak izi algılayıcı performansının 8.0 ile karşılaştırıldığında yavaş kaldığına yönelik şikayetlerini Google'ın resmi destek forumuna sundu.

İlk şikayete göre ekranı açmak için sensörün kullanılmasıyla bir saniyeye yakın bekleme yaşandığı kaydedildi. Daha sonra birçok kullanıcı ilk şikayete benzer sorunlar bildiren şikayette bulundu. Bazı kullanıcılar da parmak izi sensörünün yavaşlığına ek olarak güç düğmesinin ekranı açma süresinde de yavaşlamalar olduğunu belirtti.

Google tarafından yapılan açıklamada da, ekibin bu sorundan haberdar olduğu belirtilerek, hata raporlarında belirtilen hususların en alt seviyeye indirilmesi çalışmaların yapılacağı söylendi.

Kaynak : https://www.androidcentral.com/pixel-2-xl-fingerprint-sensor-slower-after-81-update

Samsung'dan Galaxy Note 8 Modeli: X 99 Avant L.E

 • 15.12.2017 16:22:49
 • 0 Yorum
 • 826

Son birkaç ayda yeni bir telefon duyurmayan Samsung, telefonlarını gündemde tutmak için farklı ürünlerle ön plana çıkıyor: Karşınızda Galaxy Note 8 X 99 Avant L.E.

Samsung, Güney Kore pazarına özel olarak piyasaya sürülecek olan 99 Avant Limited Edition'ı duyurdu. İsminden de anlaşılabileceği gibi sadece 99 adet üretilecek olan telefonun arkasında tasarımcısı Han-Seung-Woo'nun özel imzası bulunacak. Bunun yanında her bir telefon 8 haneli bir AVA koduyla ayrı ayrı numaralandırılacak. Bu sayede modelin replikalarının çıkmasının da önüne geçilmiş olacak.

Samsung bu özel model için cihaza özel bir tema tasarlamış. Telefonu satın alan kullanıcılar ilk açılışta bu temayla karşılaşacak. Note 8'in donanım özelliklerinden herhangi bir farkı bulunmayacak olan X 99 Avant, 1991 Won (7061 TL) etiketiyle piyasaya çıkacak. Android 7.1.1 Nougat ile gelecek olan telefonun, şu an için diğer ülkelerde satışa çıkıp çıkmayacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kaynak : https://www.phonearena.com/news/Samsung-made-a-posh-limited-edition-case-for-the-Galaxy-Note-8-see-what-makes-it-special_id100768

Türkiye’de İnternet Kullanımının Yüzde 50’den Fazlası Mobilden

 • 12.12.2017 17:15:40
 • 0 Yorum
 • 824

Google Türkiye ve yönetim danışmanlık hizmetleri veren OC&C Strategy Consultants işbirliğiyle, “Türkiye Mobil İnternet Ekonomisi Raporu” hazırlandı. Bu rapora göre; mobil internet dünyasının 2016 yılında oluşturduğu 103 milyar liralık değer, Türkiye’nin milli gelirinin % 4’üne karşılık geliyor. Bu değerin 2021 yılında 226 milyar liraya çıkıp, milli gelirin % 4,9’una; 2023 yılında ise 289 milyar liraya çıkıp % 5,2’sine ulaşması tahmin ediliyor.

Rapora göre; Türkiye’nin mobil internet ortamının ekonomik değeri, 2015 yılında 87 milyar lira olarak gerçekleşmiş.

Bu miktar, Türkiye milli gelirinin % 3,7’sine denk geliyor. 2016 yılında ulaşılan ekonomik değerin, 54 milyar lirası ise Android’lerden sağlanmış durumda. Bu miktar ise milli gelirin % 2,1’ine karşılık geliyor.
Raporda dikkat çeken noktalardan birisi de Android’in mobil internet ortamına sağladığı destekle oluşan ‘Android Ekonomisi’ oldu.

Android Ekonomisi’nin 2023 yılına kadar daha da büyüyeceği ve Türkiye’de milli gelirin % 3,5’ine ulaşacağı tahmin ediliyor. Mobil uygulamaların, Türkiye’deki internet kullanıcı tabanın gelişmesinde temel itici güç olduğu biliniyor. 2013 yılından 2016 yılına kadar mobil penetrasyon oranının 3,1 puan artışla % 94’e ulaştığı görülüyor.
Mobil ve sabit geniş bant aboneleri toplamı ise 3 yılda % 23 büyüdü ve 2016 yılında 62,2 milyona ulaştı.

Bu abone sayısının % 83’ünün mobil olduğu, hazırlanan rapora göre biliyor. Ayrıca mobil abonelerin akıllı telefon sahipliği oranı geçen yıla göre % 68’e ulaştı. Bu kapsamda, mobil veri trafiği de 2013 yılından bu yana, yılda ortalama % 92 oranında büyüme kaydetti.
Rapora göre mobil veri trafiğinin ise 2016 yılında 102 milyon gigabayta ulaştığı biliniyor.

Akıllı telefon sahipliliğinin bu artışta payının büyük olduğu belirtiliyor. Bu artış sonucunda, internet kullanımı bilgisayarlardan mobil cihazlara kaymış oldu. Türkiye’nin önde gelen internet sitelerinin tarayıcı üzerinden ziyaret satılarının en az % 50’sinin mobil cihazlardan geldiği açıkça görülüyor.
2016 yılında Türkiye’de 13 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiğini ve bunların 10 milyondan fazlasının Android olduğu da raporda belirtiliyor.

Bu kapsamda, kamu kurumlarının vatandaşlara hizmet verebilmek için mobil kanallarını aktif etmeye başladıkları söylenebilir. Raporda bu konuda da çeşitli notlar bulunuyor. Geniş bant abonelerinin % 83’ünün mobil olması sebebiyle devletin dijital hizmetlere erişimi yaygınlaştırması sonucuyla da karşılaşıldı.

Apple Hayranlarını Uçuracak Tasarım: Parlayan Logo!

 • 11.12.2017 17:59:14
 • 0 Yorum
 • 868

Apple'ın telefonlarının arkasında yer alan Apple logosunun yanmasını ister miydiniz? Tasarımcılar, iPhone X'un arka tarafındaki logosunu ışıklandırdırlar.

Bu senenin en çok beklenen ve haliyle en çok konuşulan telefonu olan iPhone X, yine çok güzel bir şeyin parçası oldu. Bildiğiniz gibi Apple, iPhone serilerinin arka kısmında kendi logosunu koyuyor. Genelde mat bir görünümle birlikte konulan logo, telefonu alan kişilerin göstermekten çok hoşlandığı bir bölge. Bazı kullanıcılar ise buradaki logonun daha işlevsel kullanılabileceğini düşünmüş olacak ki, bu kısmı ledlerle birlikte parlayan mod yaptılar.

EverythingApplePro isimli YouTube kanalında gösterilen parlayan Apple logoları, iPhone X, iPhone 8 veya arkasında logo bulunan diğer iPhone cihazlarınız için çok güzel bir tasarım güncellemesi olarak karşımıza çıkıyor.

YouTube videosunda gözüktüğü gibi iPhone X’unuzun arkasını açıp garanti dışı kalmasını göz önüne aldığınızda arka kapak kısmına yerleştirilen çok küçük ledler sayesinde, çevrenizdekilere 'benim arkası ışıklı iPhone X’um var' diye hava atabilirsiniz.

Telefonun devresine bağlanan bu ışıkları telefon içerisinden açıp kapayabildiğiniz gibi, sunduğu yüksek ışık sayesinde gece karanlıklarda yolunuzu bulmak için de kullanabilirsiniz.

Her güzel şeyin bir bedeli olacağı gibi bunun da bedeli telefonun arka tarafını çıkartmak ve sonucunda garanti dışı kalmasını sağlamak. Ayrıca, tekrar kapağı kapatırken bu işlemi sağlam bir şekilde yapmazsanız cihaz su geçirme özelliğini yitirilebilir.

Xiaomi Mi MIX 3'ün 3’lü Kamera Tasarımı Ortaya Çıktı!

 • 11.12.2017 17:58:32
 • 0 Yorum
 • 911

Söylenti kazanı kaynıyor ve sızıntılar yapılmaya devam ediliyor. Avrupa’ya ve dünyaya açılmaya çalışan Çin merkezli Xiaomi’nin yeni amiral gemisi olacak Mi Mix 3’ün arka panelinde 3 kamera sensörü var, ancak tasarımı size bir yerlerden tanıdık gelecek.

2018’in Mart ayı her yıl olduğu gibi mobil dünyanın en hareketli aylarından birisi olacak. Dev şirketler, küresel piyasaya sunacakları harika cihazları görücüye çıkartırlarken, irili ufaklı onlarca alternatif üretici de aynı şova katkı sağlayacak. Hiç şüphe yok ki Xiaomi, son yılların en hızlı büyüyen alternatif üreticilerinden. Firma mobil sektörde çerçevesiz ekran tasarımını ilk uygulayan şirketti, ancak nehirden çok su aktı.

Mart ayında Mi 7 ve Mi 7 Plus modellerini tanıtmaya hazırlanan Xiaomi, Mi Mix 3 adını verdiği bir diğer modeli üzerinde de çalışma yürütüyor. Çin’in Facebook’u olarak adlandırabileceğimiz Webio’da ortaya çıkan görüntüler, cihazın arka panelini gösteriyorlar. 
iPhone X mu o, yoksa biz mi yanıldık?

Öncelikle şu konuda anlaşmakta fayda var: Çin devlet stratejisi olarak, kendi bünyesinde destek verdiği firmalara taklitçi ürünler üretmeye teşvik sağlayarak ekonomisini bugünlere getirmiş bir ülke. Dolayısı ile Xioami ya da diğer Çin markalarının taklitçi tasarımlardan vazgeçmemeleri alışkanlık haline geldi. 

Tıpkı iPhone X’da bulunan dikey konumlandırılmış çift kamera sensörü gibi Mi Mix 3’ün arka kamera paneli aynı şekilde konumlandırılmış görünüyor. Diğer yandan Apple logosu yerine parmak izi sensörü koymaları ironik olmuş. Ayrıca sızdırılan diğer görseller arasında Mi Mix 3 için tasarlanmış şeffaf silikon kılıf da var.

Fakat cihazın iPhone X’dan bir farkı var. Arka kamera bu kez 3 sensörle gelecek. Bu açıdan bir ilki gerçekleştirecek Xiaomi takdiri hak etse de, bu ilki bambaşka bir tasarımla da bize sunabilirdi. Nitekim hala söylenti olduğu için kesin bir dille eleştiri yapmıyor, cihazın tanıtılmasını ve tasarımının resmiyet kazanmasını bekliyoruz. 

  Ardı arkası kesilmeyen sızıntılar önümüzdeki süreçte de mutlaka devam edeceklerdir. Ancak Xiaomi Mi 7 ve 7 Plus hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacımız var. Bu vakte kadar Xiaomi özelinde Mi Mix 3 sızıntılarıyla yetiniyoruz. 

Bakalım Xiaomi gerçekten de taklitçi bir tasarımla mı, yoksa yeniden bir ilki başaracağı, çerçevesiz ekran örneğindeki gibi bir tasarımla mı karşımıza çıkacak?

Android Telefonda ki Reklam Virüsü Nasıl Bulaşır ?

 • 30.11.2017 12:41:57
 • 0 Yorum
 • 827

Akıllı cihazınıza aslına baktığınızda bu Android reklam virüsünden kurtulma yolları için başvurduğunuz internette direk olarak konuya girdiklerinden dolayı aklınızda pek bir şey kalmaz. İOS cihazlar ile Android cihazları karşılaştırdığımızda da bu sorunun her hangi bir İOS cihazda görünmediğinin farkına varacaksınız.

Gerek marketine her uygulamayı kabul etmeyen gerekse de internetten her hangi bir şeyi indirmenize izin vermeyen Apple şirketi bu tür şeylere ise böyle bir yöntem karşında önlemini almaktadır. Android reklam virüsünü silme işlemi için ise bizim asıl önemli nokta akıllı cihaza bu virüsü nereden bulaştığının kaynak noktasını bulmak olacaktır.

Genellikle kullanmış olduğunuz akıllı cihazınıza kolay kolay her hangi bir virüs bulaşamaz. Bunun tek bulaşma noktası ise sizin telefonunuza başka sitelerden inen dosyalar, apk dosyaları yada (.apk nedir ?) başka tarzda indirmiş olduğunuz dosyalar asıl virüs bulaşmasında ki en önemli rolü oynar. Bunlardan en basiti girmiş olduğunuz internet sitelerinde bir yere tıkladığınızda telefonunuza otomatik olarak bir şey iner ve siz ister istemez bu inen dosyaya tıkladığınızda telefonunuza bu virüs yayılabilir.

Diğer bir şey ise sizin Android cihazların kendi marketinden indirmiş olduğunuz uygulamalar akıllı cihazınıza bu reklam virüsü denilen şeyi bulaştırmakta en etken rolü oynar. Bu program arkaplanda çalışarak belkide size sürekli reklam gösterilmesini sağlıyor olabilir. Böyle bir durumda ise indirmiş olduğunuz son uygulamalara dikkat etmek gerekli olduğu gözler önüne serilmektedir.

 

kaynak:webdünya

Apple’ın iPhone X Hakkında Bir Kelime Bile Söylemediği 8 Şey!

 • 17.10.2017 11:09:37
 • 0 Yorum
 • 782

12 Eylül 2017, Apple’ın en tarihi günlerinden biriydi ve şirket iPhone X ile karşımıza çıktı. Ancak sürenin yetersizliğinden midir bilinmez, cihaz hakkında söylenmesi gereken çok şey havada kaldı.

Kabul edelim ki akıllı telefon ve teknoloji tarihi açısından en tarihi tanıtım etkinliklerinden birini geride bıraktık. Apple iPhone 8’deki geleneksel tasarımıyla ve iPhone X’daki kısıtkı renk seçenekleriyle eleştiriledursun yapılan sunumlar sırasında söylenmeyen o kadar çok şey var ki, aslında eleştirilmesi gerekiyor. Bilemiyoruz, belki de firmalar klasik sunum yöntemlerini bir kenara bırakıp daha etkileyici ve açıklayıcı olmaya çalışmalılar.

iPhone X tanıtımından sorumlu yöneticinin veya herhangi birinin lansman sırasında bir kelime bile etmediği bazı konular var. Ancak elbette ki Webtekno burada. İşte sır gibi saklanması gerekmeyen 8 şey:

1. 256 GB iPhone X Tam 1,149 dolar

iPhone X, elbette önümüzdeki yıl noyunca en çok satan cihazlar arasında yer alacak, ancak Apple bu işten hiç kazanmadığı kadar çok kazanacak. 64 GB’lık modeli 999 dolar (hadi şunu 1000 yapın anlaşalım) olarak etiketlendirilirken, hafıza sorunu çekenler tarihi bir bedel olan 1149 doları ödemek zorundalar. Unumayın: Sadece iki böbreğiniz var :)

2. Hızlı şarjı desteği

Sonunda geldi denilen bir özellik daha. Apple rakiplerinden aylar sonra hızlı şarj desteğini tanıtılan 3 iPhone modelinde de kullanıyor. Ancak bunu hangi sebeple lansman sırasında dile getirmedi, gerçekten anlamak zor. 30 dakika içine %50’si dolan bataryaların iPhone 7’dekilerle aynı olduğunu da belirtmediler. Zaten bunu belirtmek biraz yürek ister ya, neyse.

3. Galileo desteği

Apple konum hizmetleri konusunda gerçekten iyi hizmet veriyor. Bunu neredeyse her yeni modelde değişen uydu tercihlerinden anlayabiliyoruz. iPhone X ve diğer yeni modeller, 2016 sonlarına doğru hizmete başlayan Avrupalı Galileo Uydusu tarafından desteklenen ilk akıllı telefonlar. Kısaca kaybolmanız epey zorlaşacak.

4. Apple yerine biz dürüst olalım: iPhone X’un ekranı, Galaxy Note 8’indekinden daha kötü:

Açıklanan detaylı özelliklere göre iPhone X 635 nits parlaklık değerine sahip. 300 nits sınırının gözler için ideal olarak kabul edildiği bir ortamda bu yarış ne kadar gerekli bilmiyoruz ama Galaxy Note 8, 1240 nits ile şimdiye kadar ki en parlak ekrana sahip. 

Üzülme Apple, seneye de giyersin Samsung. Aferin, kör edin hepimizi.

5. Ön kamera iyileştirilmedi, iPhone 7 ile aynı:

Geldik itiraf etmenin yürek istediği bir konuya daha. Herhalde Apple’ın kameralarından sorumlu birim işten atıldı. iPhone X'un TrueDepth kamera sistemi, telefonunuzu güvenli bir şekilde açmak için kullanılan Face ID, Animojiler falan filan… Kamera tüm bunları daha iyi bir şekilde yerine getirmek için çok daha iyisi ile değiştirilebilirdi. iPhone 7’deki ile aynı kamerayı koyup, bunca özelliği vaat etmek biraz makyaj kokuyor. 

6. HEIF ve HEVC formatı devrim yaratabilir

Apple yazılım konusunda en az eleştireceğim şirketlerin başında geliyor. Bu işte gerçekten iyi olduklarını itiraf etmeliyim. Yeni iPhone'lar, iOS 11’in bir getirisi olarak hem HEIF (yüksek verimlilikli görüntü formatı) hem de HEVC (yüksek verimlilikli video sıkıştırma) uzantılarını destekliyor. Yani bir fotoğraf ya da video geleneksel formatlara göre çok daha az yer kaplıyor. 

7. Bildirim merkezi aynı yerde:

Telefonunuzda tonlarca bildirim canavarı uygulama varsa bilirsiniz ki, yukarıdaki bildirim çubuğu bazen panayır yeri gibi oluyor. iPhone X’un ekranında ve tam da o panayırın ortasında duran ekran çıkıntısı, bildirimleri büyük ihtimalle çok etkileyecek ve her seferinde ekranı kaydırmak zorunda kalacağız. Hepimiz Apple’ın bu işe şık bir çözüm üretebileceğinin farkındadır ama yapmamışlar, mukadderat.

8. Aslında iki farklı iPhone X var!

Farklı ülkelerde bulunan farklı kablosuz bağlantılar için ortak frekans bantlarını yakalamak zor iş. Bu yüzden donanım olarak iki farklı iPhone X üretiliyor. Amaç, cihazın iletişim kopuklukları yaşamadan her yerde aynı şekilde kullanılabilmesini sağlamak. Fakat firmanın hangi modem markasını tercih ettiği bilinmiyor.

İPhone 9 İçin Düğmeye Basıldı

 • 16.8.2017 13:56:02
 • 0 Yorum
 • 891

iPhone 8'in OLED ekranlı ilk Apple telefonu olacağı sıkça konuşuluyor. Buna karşın beraberinde tanıtılacak iPhone 7S ve iPhone 7S Plus'ın her zamanki LCD ekranla geleceği söyleniyor. Ancak yeni bir kaynağın iddiasına göre firma 2018'de LCD'den tamamen kurtulacak

Nikkei'ye konuşan sektörden iki isim, 2018'in ikinci yarısında piyasaya sürülecek iPhone'ların tamamının OLED ekranlarla geleceğini söyledi. Apple'ın asıl telefonu her zaman yılın ikinci yarısında tanıtıldığı için söz konusu telefonun iPhone 9 olacağı anlaşılıyor. Ancak bir yıl içerisinde Apple'ın planlarının aynı kalmasının garantisi yok.

Tüm iPhone'ların OLED'e taşınması iddiasına biraz şüpheyle bakılabilir çünkü ekran üreticileri, bu kadar çok ekranı zamanında yetiştiremeyebilir. Bu senenin iPhone'larından sadece bir tanesinin OLED ekranla gelecek olmasının nedeni de muhtemelen bu. Üstelik Nikkei'nin iddialarının her zaman doğru çıkmadığını da biliyoruz. Elbette OLED ekranlı iPhone 8'in kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağı, Apple'ın gelecek kararları üzerinde etkili olabilir.

Katlanabilir Telefon

 • 16.2.2017 12:15:47
 • 0 Yorum
 • 995

Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte hayatımızın bir parçası haline gelen akıllı telefonlar, kendini geliştirmeye devam ediyor. Gerek donanımsal özellikleri, gerek ise ekran teknolojilerine yönelik her geçen gün bir başka haber duyar olduk. Akıllı telefon ekranı denilince akla ilk gelen firmalardan Samsung, AMOLED ekran teknolojisiyle oldukça uzun süre akıllı telefonlarda kendini gösterdi.

Artık LG ’nin Flex modeli veya Samsung ’un Edge modeliyle hayatımıza giren esnek ekranlardan sonra Samsung, katlanabilir, esnek telefonların 2016 yılında artık mümkün olabileceğini açıkladı.

Samsung ve LG ekran teknolojisi alanında liderliği oynamakta ve bu alanda ciddi teknolojiler geliştirmekte. Ekran teknolojisiyle doğru orantılı olarak ilerleyen akıllı telefonlar, çizilmez ekranlardan, kırılmaz ekranlara, esnek ekranlardan, katlanabilir ekranlara sahip olurken, önümüzdeki yıllarda defterimizin arasında olmanın yanında, daha çok defterimizin yerini alacağa benziyor.

Sponsorlu Bağlantılar
FacebookTwitterGoogle+
Güzel ama henüz çok erken. 2-3 yıl daha sürer oturması için. Esnek ekranlı telefonlara yeni geçmişken katlanır anlamda uygulamalar 2018 i bulur. Tabi bu tarihten önce bazı denemeler olacaktır. LG G Flex gibi.

Nihayet yapsinlar artik katlanabilir ekranli telefon

Samsung un Tanıtımının üzerinden çok zaman geçti bu teknoloji LG de de mevcut kanımca yine LG önce davranıcak ama bu daha iyi mi onu bilmiyorum.Artık yer kaplayan düşünce kırılan ağırlık yapan cebe sığmayan yada sığan ama bu seferde göz bozan kücüklüge mecbur olmak bence artık bunlardan kurtulma zamanı geldi .benim fikrim belki gerekli çözünürlüğe yada yada bazı eksiklikleri sahip olabilir ama ben kesinlikle bu geçişi bekliyorum.dünürseniz bunun telefonlarla yetinmicegini örnegin evimizdeki duvar kağıdının flex olabileceğini yemek yerken yada oturma odasında orman yada şelale de yemek yediğinizi düşün bence büyük bir geçiş olacak

Ne esnek ekrani önce şu güncellemeleri adam gibi dağıtsınlar 5.0 çıkalı 6 ay oldu herhalde 5.1,5.2 zaten hakgetire onlardan vazgeçtik

Şuna çok güldüm Androzamzung… Akıllı telefon ekranı denilince akla ilk gelen firmalardan Samsung

Sizce ne olmalıydı ilk akla gelen?işte görüyorsunuz herşeyin ilk başlangıcını samsung başlatıyor yarın başka firmalar erken davranıp yarım yamalak bu katlanır akıllı telefonu samsung tan önce piyasaya sürer.samsung projeyi teknolojiyi tanıtıyor elin oğlu çinliler gibi çakmasını çıkarıyor bu iş korsan cd işine dönüşüyor.süper amoled. sanal gerçeklik gözlüğü hareketle komut verilen tv .
s pen bunlardan bir kaçı aslında akıllı telefon yetersiz bence teknoloji denince samsaung akla gelmeli.samsung fanı değilim piyasaya bir göz atınca herşey açık ortada

Samsung'un amiral gemi modeli Galaxy S7 Ultra Kıvrımlı

 • 16.2.2017 12:07:32
 • 0 Yorum
 • 939

Bu aralar Samsung'un amiral gemi modeli Galaxy S7 gündemde kalmayı başarsa da alttan alta çok farklı bir bombanın ayak sesleri yaklaşıyor. Edge serisi akıllı telefonları ile pazarda önemli bir yeniliğin kapılarını açan Samsung, Project Valley ile gelecek yıla damga vurabilir. Kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Samsung'un katlanabilir ekranlı akıllı telefonu Project Valley gerçekleşmeye oldukça yakın.

SM-G929F model numarasını kullanacak olan Project Valley'in hangi ülkelerde pazara sunulacağı da belli. Uzun süredir çalışmaları devam eden modelin Ocak ayı itibariyle piyasaya çıkması bekleniyor. Potansiyel pazarlar arasında İngiltere, Güney Kore, Almanya, İtalya, Fransa, Polonya yer alıyor. 

 

Sabit kıvrımlar yerine katlanabilir bir ekran kullanmak şimdiki teknolojilerle oldukça zor bir süreç. Zira bir telefonun devre kartı dahil tüm bileşenlerinin bu katlanabilir yapıya uydurulması gerekiyor.

Ayrıca ekran sürekli katlandığında aşınmasının da önüne geçilmesi şart. Samsung yeni projesinde AMOLED katlanabilir ekranlar kullanıyor. Uzun ekran tam ortadan katlanırken, aşınmaların önüne geçmek için oksitlenmiş film yerine metal dokunmatik ağ kullanılıyor. Alt kısımda ise katlama için hiperelastik materyaller yerleştirilmiş. Samsung'un bu konsept için patent başvurusu yaptığı geçtiğimiz aylarda ortaya çıkmıştı.

Katlanabilir Mobil Klavye

 • 16.2.2017 11:55:44
 • 0 Yorum
 • 993

?Microsoft, “The Microsoft Universal Foldable Keyboard” adındaki katlanabilir ve portatif klavyesini tanıttı. Klavyede görmeye aşina olduğumuz Windows tuşu bulunmuyor. 
Microsoft, “The Microsoft Universal Foldable Keyboard” adındaki katlanabilir ve portatif klavyesini tanıttı. Klavyede görmeye aşina olduğumuz Windows tuşu bulunmuyor. 

Katlanabilir olmasından dolayı taşınması da oldukça kolay olan klavyede, ses kontrolü ve arama yapılabilmesi için çeşitli sayıda fonksiyon tuşları bulunuyor. Klavyede eksi not olarak söyleyebileceğimiz kısım ise akıllı telefonu ya da tabletin yerleştirilebileceği bir yuva bulunmaması.

Klavye, pil gücünü USB girişi sayesinde takıldığı cihazdan alacak. Oldukça ince olduğu görülen klavye, yerleştirildiği yerde herhangi bir kayma yaşamadan sabit bir şekilde durabiliyor.

 

iOS, Android ve Windows işletim sistemli cihazlarla uyumlu bir şekilde çalışabilen Microsoft’un yeni klavyenin piyasaya çıkış tarihi ve hangi fiyatla çıkacağına dair bilgi verilmedi.

Nokia 3310 efsanesi

 • 16.2.2017 11:41:16
 • 0 Yorum
 • 966

Nokia 3310 efsanesinin geri döneceğini dün sizlere aktarmıştık. 2000 yılında piyasaya sürülen ve dünya genelinde 126 milyon satarak en başarılı telefonlardan biri olan Nokia 3310’un şimdi de konsept bir videosu yayınlandı. Concept creator tarafından yayınlanan videoya bakıldığında telefonun Nokia 3310’dan izler taşıdığı görülüyor. Nokia 3310’da olduğu gibi fiziksel tuş takımına sahip olduğu görülen telefonun ön yüzünde selfie kamera ve USB-C bağlantı göze çarpıyor.

CurvedLabs ve Martin Hajek’in imzası bulunan render çizimlerde Nokia 3310’nun tamamen dokunmatik bir ekrana sahip olduğu görülüyor. Windows Phone işletim sistemli telefonun gövde renginin ise mevcut modelle aynı olduğunu söylemek mümkün. Yenilenmiş haliyle karşımıza çıkmaya hazırlanan Nokia 3310’un nasıl bir tasarım çizgisi sunacağı henüz bilinmiyor. Ancak gelen son haberler Nokia 3310’un teknik özelliklerinin elden geçirileceği ancak tasarım olarak orijinalliğinden bir şey kaybetmeyeceği ve cep telefonu olarak kalacağı söyleniyor. Pek tabii telefonun farklı bir tasarıma sahip olma ihtimali de bulunuyor. 60 eurodan satışa sunulacağı ifade edilen yeni Nokia 3310’un bu ayın sonunda gerçekleşecek Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılması bekleniyor. Telefonla ilgili iddiaların gerçeğe dönüşüp dönüşmediğini görmemiz için bir süre daha sabırlı olmamız gerekiyor. Haberin aşağısında yer alan bölümden telefonun konsept videosunu izleyebilirsiniz.

Mobil Cihazlar Ve İnsan

 • 16.2.2017 11:37:50
 • 0 Yorum
 • 1066

Teknolojinin her geçen gün biraz daha gelişmesi ile birçok elektronik cihaz insan hayatına etki etmeye başladı. Bu etki etme süreci özellikle 2000’li yılların başında kendini iyice hissettirmeye başladı. Cep telefonu ve PDA bilgisayarların bu yıllarda fiyat olarak daha uygun hale gelmesi ve ithalatın teknolojik ürünler üzerine yapılması mobil cihazların insan hayatına etki etmesini kolaylaştırdı. 2000’li yılların başlarında başlayan mobil indeksi değişim günümüzde de hala devam etmektedir. Her geçen gün yeni bir cihaz, yeni bir yazılım üretilmekte ve mobil cihazların daha cezp edici hale gelmesini sağlamaktadır.

Siyah beyaz ekranlı telefonlardan gelişmiş sistemli akıllı telefonlara kadar uzanmış olan teknoloji özellikle Android işletim sisteminin üretilmesi sonucunda artık ceplere girecek boyutlara kadar küçüldü. Mobil cihazların birçoğunda kullanılmaya başlanan Android işletim sistemi kullanıcıların mobil cihazlarını diledikleri gibi kişiselleştirmesini sağlamaktadır. Bu sebeple mobil cihazlardan Android işletim sistemine sahip olanlar kullanım için daha uygun cihazlardır.

Mobil cihazlar iyi yönleri ve kötü yanları ayrı ayrı incelenecek olsa ortaya birçok sonuç çıkacaktır. Kısaca değinmek gerekirse mobil cihazların faydalı yönü hayatı kolaylaştırması, eğlence ortamı oluşturması ve birçok işin kendileri üzerinden yapılması ile zamandan kazanç saplamasıdır. Ancak her şeyin olduğu gibi mobil cihazların da sadece iyi değil aynı zamanda bir de kötü yönü vardır. Mobil cihazların kötü yönü insanlar arasındaki birebir iletişimi elektronik ortama taşıması, samimiyetten uzak iletişim kurulmasına sebep olmak olmaktadır denebilir. Ancak hem iyi hem de kötü yönü bakımından mobil cihazların iyi mi kötü mü olduğuna karar verilecek olsa kesinlikle mobil cihazlar iyi kategorisinde yer alır. Çünkü kötü yönlerinden çok iyi yönleri bulunması mobil cihazları kullanılabilirlik açısından değerli hale getirmektedir.

Blackberry Passport’un Özellikleri

 • 16.2.2017 11:36:10
 • 0 Yorum
 • 927

 

Blackberry Passport’un Özellikleri
BlackBerry'nin Passport adlı yeni akıllı telefon modeli tüm teknik detayları da ortaya çıktı; 1:1 görüntü oranı ve 1440 x 1440 piksellik 4.5 inçlik ekranıyla kare şeklinde bir görüntüye sahip cihaz, tasarım anlamında farklı bir çizgi ile gelecek. Bu özelliğine ek olarak şimdiye kadar ki en güçlü BlackBerry olma özelliği taşıyor.

Ekranının yanlamasına 4.5 inçlik bir boyut sunuyor olması beraberinde büyük bir tasarımla gelen BlackBerry Passport; bunun sonucunda 195 gram ağırlığında. 2.2 GHz hızındaki Snapdragon 800, Adreno 330, 32GB dahili depolama, microSD kart desteği ve 3GB LPDDR3 RAM özellikleri ise modelin donanımsal çekirdeğini oluşturuyor. Özellikle RAM’i ile dikkat çeken model, Xperia Z3 ve Galaxy Note 3 gibi cihazlarla birlikte bu seviyedeki seçenekler arasına katılıyor.

14-08/23/blackberry-passport.jpg3450mAh'lık batarya ise BlackBerry’nin en büyük pilli akıllı telefonlardan birini tüketicilere sunmaya hazırlandığını ortaya koyuyor. 13 megapiksel arka ve 2 megapiksel ön kamera ise modeldeki multimedya kaydedici güçler olacak. 5x gibi yine iddialı bir dijital yakınlaştırma, optik görüntü sabitleme sistemi de LED flaşlı kameranın nitelikleri arasında bulunuyor.

BlackBerry, Passport modelinde 10 noktalı dokunmatik ekrana ek olarak fiziksel klavyeyi de kullanıcılarına sunuyor. Klavye, dokunmatik yüzeye sahip ve örneğin burada yapılan hareketlerle internet tarayıcısını yönlendirebilmeye olanak tanıyor. BlackBerry'nin en son işletim sistemine sahip Passport, buna ek olarak Amazon'un uygulama mağazasına da erişerek Android odaklı uygulamaların da kullanımına olanak tanıyacak. Eylül ayında tanıtımı beklenen modelin fiyatı hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor.