İndirdiğiniz Uygulamalara Dikkat!

indirdiginiz-uygulamalara-dikkat

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, vatandaşları casus uygulamalara karşı uyararak "Uygulamalarınızın kamera ve mikrofonunuza erişimini kapatın" dedi.
Yakın zamanda casus uygulamaların giderek fazlalaştığı ve insanları bir hayli tehdit edebilmeye de yettiği ortaya koyuldu.Özellikle indirilen uygulamalarda verilen izinlerin kamera ve mikrofon üzerinden olup olmadığına mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor.


 Hangi uygulamayı telefonunuza indirirseniz indirin kameraya, mikrofona, rehbere, fotoğraf galerisi gibi yerlere erişim izni istiyor. Bu izinler vasıtasıyla telefonunuzu aslında başkalarının erişimine açıyorsunuz" diye konuştu. Ayrıca ismi bilinmeyen ve insanları tehdit eden kimlik bilgilerinden resimlerine kadar hackleyen uygulamalar belli bir sunucu  üzerinden hizmet vermedileri için bu uygulamaları da kaldırabilmek bir o kadar zorlaşabiliyor.

Uzmanların verdiği bilgiye göre casus yazılım olduğunu gizleyen sahte uygulamalarla da kişilerin verileri arşivlenebiliyor.Yapılan analizler sonucunda en güvenilir uygulamaların bile sahte casus yazılımlarını barındırdıkları söylendi.
Casus yazılımları sadece eşini, çocuğunu takip etmek isteyenlerin değil şirketlerin de kullandığını belirten Sayan, şöyle devam etti: "Şirketler çalışanlarının telefonlarına bu uygulamaları indirerek alışkanlıklarını takip ediyorlar. Kişisel özgürlükler ve sınırları tartışma konusu. Bununla ilgili dünyada da standart yok."

Bu konuda vatandaşlarımız uyarılarak uygulamalrı telefonlarına indirirken verdikleri izinlerde bazı noktalara mutlaka dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

Sinem Özdemir

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR