Teknoloji Devleri Eski Çalışanlarından Veto Yedi!

teknoloji--devleri-eski-calisanlarindan-veto-yedi

Google ve Facebook'un eski çalışanları, sosyal medyanın olumsuz etkilerine dikkat çekmek için milyonlarca dolarlık bir kampanya başlattı.

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, The Truth About Tech (Teknoloji Hakkındaki Gerçek) isimli kampanya ile, akıllı telefon kullanan çocuklar için daha sıkı koruma ve internet devlerinin sosyal medya bağımlılığını önlemek için daha fazla adım atmaları isteniyor.

Bir çok okula bilinçlendirme amacıyla çeşitli metaryaller gönderildi.

Ayrıca  sosyal medyanın kötü  etkilerine karşı reklam başlatmak amacıyla milyonlar harcanacak.

İki yasa tasarısının desteklenmesi de kampanyanın hedefleri arasında yer alıyor. Bunlardan biri, teknolojinin çocukların sağlığı üzerindeki etkilerine yönelik bir araştırma yapılması. Google tarafından botların yaygınlaşması engellenecek.

Çalışanlar özellikle gelecekle  ilgili endişe duyduklarını belirttiler.

"İki milyar kişinin (Google'ın merkezindeki) 50 kişi tarafından yönlendirildiği düşüncesi… Kimse bunun hakkında konuşmuyor" dedi.

Kampanya İnsani Teknoloji Merkezi (The Center for Humane Technology) ve çocuklar için güvenli teknoloji sağlanması için mücadele eden Sağduyu (Common Sense) isimli bir sivil toplum kuruluşu tarafından yürütülüyor.

Yaş Grupları Fark Etmeksizin Hepimiz Teknoloji Kurbanıyız!

Grubun internet sitesinde "Toplumumuz teknoloji tarafından gasp ediliyor. Dikkatimizi çekmek için başlayan yarış artık toplumumuzun direklerini yok ediyor: akıl sağlığı, demokrasi, sosyal ilişkiler ve çocuklarımız" ifadeleri yer alıyor.

Ve söylemler böyle  devam ediyor

"Facebook, Twitter, Instagram ve Google dünyanın çokça faydalandığı inanılmaz ürünler geliştirdiler. Ancak bu para kazanmaları gereken şirketler aynı zamanda bizim dikkatimizi çekmek için bir yarışa giriştiler. Rakiplerinden daha iyi performans göstermeleri için sürekli baskı altında olduklarından, bizi ekrana yapıştırmak için artan bir şekilde ikna etme yöntemleri kullanmak zorunda kalıyorlar."

 

Özellikle sosyal  medyanın yaygınlaşması kötü içeriklerin çocukları etkilemesine daha  küçük yaşlarda şiddete meyilli olmalarını  sağladığına dikkat  çekilliyor.Özellikle youtube  nin kids plattformlarında kötü içeriklerin kullanılması eleştiriliyor.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR