Türkiye’de İnternet Kullanımının Yüzde 50’den Fazlası Mobilden

turkiyede-internet-kullaniminin-yuzde-50den-fazlasi-mobilden

Google Türkiye ve yönetim danışmanlık hizmetleri veren OC&C Strategy Consultants işbirliğiyle, “Türkiye Mobil İnternet Ekonomisi Raporu” hazırlandı. Bu rapora göre; mobil internet dünyasının 2016 yılında oluşturduğu 103 milyar liralık değer, Türkiye’nin milli gelirinin % 4’üne karşılık geliyor. Bu değerin 2021 yılında 226 milyar liraya çıkıp, milli gelirin % 4,9’una; 2023 yılında ise 289 milyar liraya çıkıp % 5,2’sine ulaşması tahmin ediliyor.

Rapora göre; Türkiye’nin mobil internet ortamının ekonomik değeri, 2015 yılında 87 milyar lira olarak gerçekleşmiş.

Bu miktar, Türkiye milli gelirinin % 3,7’sine denk geliyor. 2016 yılında ulaşılan ekonomik değerin, 54 milyar lirası ise Android’lerden sağlanmış durumda. Bu miktar ise milli gelirin % 2,1’ine karşılık geliyor.
Raporda dikkat çeken noktalardan birisi de Android’in mobil internet ortamına sağladığı destekle oluşan ‘Android Ekonomisi’ oldu.

Android Ekonomisi’nin 2023 yılına kadar daha da büyüyeceği ve Türkiye’de milli gelirin % 3,5’ine ulaşacağı tahmin ediliyor. Mobil uygulamaların, Türkiye’deki internet kullanıcı tabanın gelişmesinde temel itici güç olduğu biliniyor. 2013 yılından 2016 yılına kadar mobil penetrasyon oranının 3,1 puan artışla % 94’e ulaştığı görülüyor.
Mobil ve sabit geniş bant aboneleri toplamı ise 3 yılda % 23 büyüdü ve 2016 yılında 62,2 milyona ulaştı.

Bu abone sayısının % 83’ünün mobil olduğu, hazırlanan rapora göre biliyor. Ayrıca mobil abonelerin akıllı telefon sahipliği oranı geçen yıla göre % 68’e ulaştı. Bu kapsamda, mobil veri trafiği de 2013 yılından bu yana, yılda ortalama % 92 oranında büyüme kaydetti.
Rapora göre mobil veri trafiğinin ise 2016 yılında 102 milyon gigabayta ulaştığı biliniyor.

Akıllı telefon sahipliliğinin bu artışta payının büyük olduğu belirtiliyor. Bu artış sonucunda, internet kullanımı bilgisayarlardan mobil cihazlara kaymış oldu. Türkiye’nin önde gelen internet sitelerinin tarayıcı üzerinden ziyaret satılarının en az % 50’sinin mobil cihazlardan geldiği açıkça görülüyor.
2016 yılında Türkiye’de 13 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiğini ve bunların 10 milyondan fazlasının Android olduğu da raporda belirtiliyor.

Bu kapsamda, kamu kurumlarının vatandaşlara hizmet verebilmek için mobil kanallarını aktif etmeye başladıkları söylenebilir. Raporda bu konuda da çeşitli notlar bulunuyor. Geniş bant abonelerinin % 83’ünün mobil olması sebebiyle devletin dijital hizmetlere erişimi yaygınlaştırması sonucuyla da karşılaşıldı.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR