ARK: Survival Evolved Update on January 16 Will Add the Latest Game Content

ark-survival-evolved-update-on-january-16-will-add-the-latest-game-content

Late last week, a new ARK: Survival Evolved update (1.05) went live on PlayStation 4 to address “blue screening” issues by reducing failed Invites and dedicated server stalling. It also included performance and memory improvements and tweaks.
“Make sure to download the latest patch on PS4!” the ARK Twitter account added. “Also hoping to release a further patch next week to resolve blue screening completely.”


On January 16, Studio Wildcard will release another ARK: Survival Evolved update, adding the latest game content to PS4 and Xbox One. Here’s the preliminary patch notes for version 503.0 coming next week:
Added Procedurally Generated Maps mode!
Switched to new memory allocator for much more efficient memory usage (resolves any OOM crashes) and better performance
All PC equivalent content up & functionality through v253.x
You can see all of the PC content and functionality in v253.x over here. Version 253.0 alone included the Photographic Camera item, several new dinos (Cnidaria, Troodon, Tusoteuthis, Pegomastax, Therizinosaurus), two new full-scale underwater caves, and more.
ARK: Survival Evolved is expected to reach the content-complete stage and fully launch this spring.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Geçen hafta, yeni  ARK: Survival Evolved  güncelleme (1.05) başarısız Davetler ve adanmış sunucu durdurduklarını azaltarak "mavi tarama" sorunları gidermek için PlayStation 4 canlı gitti. Ayrıca, performans ve bellek iyileştirmeleri ve düzeltmeler de vardı.
"ARK Twitter hesabı eklendiğinde PS4'teki son yamayı indirdiğinizden emin olun!" "Gelecek hafta mavi taramayı tamamen çözmek için bir başka yama daha yayınlamayı umut ediyorum."

 

16 Ocak'ta Studio Joker başka yayınlayacak  Survival Evolved: ARK PS4 ve Xbox One en son oyun içeriği ekleyerek güncelleme. İşte önümüzdeki hafta 503.0 sürümüne ilişkin ön yama notları:
Usul Olarak Üretilen Haritalar modu eklendi!
Çok daha verimli bellek kullanımı için yeni bellek ayırıcıya geçildi (tüm OOM çökmelerini çözdü) ve daha iyi performans
V253.x ile tüm PC eşdeğeri içeriği ve işlevleri
Sen v253.x PC içerik ve işlevsellik tüm görebilirsiniz  buraya . Yalnızca Sürüm 253.0, Fotoğraf Makinesi öğesi, birkaç yeni dino (Cnidaria, Troodon, Tusoteuthis, Pegomastax, Therizinosaurus), iki yeni tam ölçekli sualtı mağarası ve daha fazlasını içeriyordu.
ARK: Survival Evolved  içerik tamamlama aşamasına ulaşması ve beklenenin aksine bu bahar çıkması bekleniyor.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR