Fallout 4

fallout-4

Prep work on Fallout 4 helped ease the transition of Skyrim to current-gen consoles.
That’s according to Bethesda’s Vice President Pete Hines, who spoke to GamesRadar about both the PS4 version of Skyrim and the company’s overall approach to remasters. Generally speaking, Hines believes Bethesda should be firmly focused in future titles, but there are exceptions to the rule (see: Dishonored) where a current-gen port can be seen as a smart business move.

First up, Hines reflected on the impact of developing Fallout 4 for PlayStation 4 and how this ultimately helped the team bring about Skyrim: Special Edition.
“Skyrim was … about the work that Bethesda Game Studios had done in the early days of getting ready for Fallout 4 on this generation of consoles. Moving the Skyrim engine and doing some work to run it on this generation of consoles just to see how it worked, and so forth, before they started doing all their Fallout stuff. It’s the most recent thing they did.”
Dishonored notwithstanding, Bethesda generally puts new ideas above all else, according to Hines, who spoke about the effort and manpower needed to engineer a current-gen remaster.
“We did one for Dishonored but that was a unique case where it was a new IP at the very end of the last generation of consoles. So remastering it and bringing it to this gen wasn’t a ton of work and it made a lot of sense given the proximity of those two.
“But these things take time, it takes effort and manpower. Generally speaking, our approach has usually been that instead of spending all this time on a thing we’ve already made, why don’t we instead spend that effort on something new, or on the next version of that thing.”
Bethesda Games Studios currently has at least three major titles simmering in various stages of development, one of which is surely the sixth Elder Scrolls game.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Üzerinde hazırlık çalışmaları Fallout 4 geçişi kolaylaştırmak yardımcı Skyrim akım nesil konsollar için.
Bu PS4 sürümü ikisi hakkında GamesRadar konuştu Bethesda Başkan Yardımcısı Pete Hines göre var Skyrim ve remasters şirketin genel yaklaşım. Hines Bethesda sıkıca gelecek başlıklarında odaklı olmalıdır inanmaktadır, konuşma, ancak kural (bkz: istisnaları vardır Genellikle şerefsiz ) bir akım nesil bağlantı akıllı bir iş hareket olarak görülebilir.


İlk olarak, Hines gelişmekte etkisi üzerine yansıyan Fallout 4 PlayStation 4 için ve nasıl bu sonuçta takım getirmek yardımcı Special Edition: Skyrim .
"Skyrim ... Bethesda Game Studios'un bu nesil konsollarda Fallout 4'e hazırlanmanın ilk günlerinde yaptığı işle ilgili. Skyrim motorunu hareket ettirin ve bu nesil konsollarda çalıştırmak için biraz çalışma yaparak, tüm Fallout öğelerini yapmaya başlamadan önce nasıl çalıştığını görünün. Yaptıkları en son şey bu "dedi.
Şerefsiz rağmen, Bethesda genellikle akım-gen remaster mühendisi için gerekli çaba ve insan gücü hakkında konuştu Hines göre, her şeyden yeni fikirler koyar.
"Sahtekârlar için yaptık ama son nesil konsolların ucunda yeni bir IP olan benzersiz bir durumdu. Dolayısıyla, onu yeniden dile getirmek ve onu bu kuşağa getirmek bir tonluk çalışma değildi ve bu ikisinin yakınlığı göz önüne alındığında çok mantıklıydı.
"Fakat bunlar zaman alıyor, çaba ve insan gücü gerekiyor. Genel olarak, yaklaşımımız genellikle şu ana kadar yaptığımız bir şey üzerinde bütün zaman harcamak yerine, neden bu çabayı yeni bir şeye mi, yoksa o şeyin bir sonraki versiyonuna mı harcayacağız? "
Bethesda Oyunları Studios şu anda kesinlikle altıncı bunlardan biri gelişiminin çeşitli aşamalarında kaynayan en az üç ana başlık vardır Elder Scrolls oyunu.

 

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR