ROBOTLAR

İlk İnsansız Kara Aracımız

 • 16.8.2018 14:24:05
 • 0 Yorum
 • 1229

Ülkemizde sürekli durmak ve bitmek bilmeyen Terör faaliyetleri yüzünden Savunma Sanayi'nde oldukça önemli adımlar atılmaya devam ediliyor. Her geçtiğimix gün havada, karada ve denizde yepyeni yerli sistemler Türk Silahlı Kuvvetleri'mize kazandırılıyor. İHA'ların önemli derece iyi işler başarmasıyla birlikte, insan kaybını azaltıcı ve öncü olarak yollanılabilecek tasarımlar yine Silahlı Kuvvetleri'mize kazandırılıyor. Yerli ve Milli olarak üretilen araç gereçler arasına bir yenisi daha eklendi...

İlk yerli ve Milli insansız kara aracı geçtiğimiz zaman dilimlerinde Madoors firması tarafından üretilerek TSK'ya kazandırıldı. 20 yıldan fazla bir süredir Savunma Sanayisi adına ülkemize hizmet eden ve birçok yenilikte imzası bulunan şirket, bir ilki daha ülkemize kazandırdı. İlk yerli ve milli insansız kara aracı olan Robot Balistik Kalkan, tüm testleri olumlu bir şekilde geçerek kendini TSK' ya kanıtladı. 2850 kg ağırlığında olan balistik kalkan, kapalı haldeyken 1500 mm x 2500 mm x 1350 mm, açıldığında ise 3500 mm x 2200 mm x 2500 mm boyutlarına ulaşıyor. Araç üzerinde yer alan kalkan 15 saniyede açılıp kapanabiliyor.

Uzaktan kontrol ve gece görüşü sayesinde birçok işi üstlenecek olan Robot Balstik Kalkan, silahları takıldığı takdirde insansız olarak çatışmaya girebiliyor. Özellikler şehit ve gazi oranını azaltacak olan bu araç, BR6/BR7 seviyesinde gerçek bir zırhlı korumaya sahiptir. Ülkemizde istihbarat, keşif ve gözetleme amacıyla kullanılabilen araç,  üzerindeki vinç ile çatışma bölgelerinde kalan araç ve gereci ( 1500 kg taşıma, 5000 kg çekme ) çekebiliyor.

Boston Dynamcs Robot Köpek Sayısını Arttırıyor

 • 26.7.2018 15:07:07
 • 0 Yorum
 • 793

Boston Dynamics her geçen gün robotik çalışmalarına yeni bir boyut getiriyor. Daha önceleri robot alanında ilk denemeleri gerçekleştiren şirket şimdi de geliştirilen robotların seri üretimine geçmiş durumda. Robotik dünyasının öden gelen şirketlerinden olan Boston Dynamics'in robot köpeğini seri üretime geçiriyor. Sosyal medyada sıklıkla yüklenen videolarıyla her zaman kendinden söz ettiren ve yaptıklarıyla ilgileri üzerinde toplayan şirket, SpotMini isimli ünlü robot köpeğinin enteresan yeni özelliklerini de çoktan kullanıcılara sunmuş durumda. Bununla kalmayan şirket, 2019 yılı ortasına kadar seri üretimle 1000 adet SpotMini üretileceğini duyurdu.

Boston Dynamics şirketinin ünlü köpek robotu SpotMini'yi, yayınlanan bu videoda kafa kısmına yerleştirilmiş mekanik koluyla bir kapıyı açarken gözlemleniyor. Geçtiğimiz zamanlardan korkutucu olmayan yeni tasarımıyla tekrar tanıtılan SpotMini, kapı ile yapılan deneyinde işlemleri tek tek sırasıyla yerine getiriyor. Kapıyı tespi ettikten sonra kapının kolunu arayıp bulan robot, kapının kolunun yine nasıl açılacağını tespit ederek usta bir şekilde açarak kapı engelini ortadan kaldrıyor. Bu onun için en kolay engellerden birisi olduğu için pek fazla zaman harcamayan robot daha birçok özellikle dolu bir şekilde programlanmış...

Kapı deneyinde dikkat çeken bir detay da kapının tekrar kapanmaması için ayağının birisini kapı arasında tutması oluyor. Bu gibi özellikte olan robotların seri üretimine başlayan şirket yapay zeka adına daha birçok projelerini sırayla hayata geçirdikten sonra seri üretime başlayacak olan şirket, şimdiden tüm algıları toplamış durumda.

Ece Kamar'ın Yapay Zekada Çığır Açacak Büyük Başarısı!

 • 2.1.2018 16:23:49
 • 0 Yorum
 • 950

Ece Kamar ismini sakın unutmayın, zaten yakın gelecekte isteseniz de unutamayacaksınız.

Microsoft’ta çalışan 34 yaşındaki bilim insanı Ece Kamar, çok büyük bir görevin sorumluluğunu yerine getiren bir avuç dahiden biri. Görevi ise yapay zekanın ahlaklı ve vicdanlı olmasını sağlamak. Bir nevi yapay zekanın geleceğini şekillendiren Kamar’ın ne kadar önemli bir sorumluluk üstlendiğini anlamışsınızdır. Zira yapay zeka, Elon Musk dahil birçok kişi tarafından geleceğin potansiyel tehlikesi olarak görülüyor. 

Kendisinin ismini bu zamana kadar duymamıştık fakat kendisi ‘yapay zekada ahlak ve vicdan’ konusunda Beyaz Saray’a rapor hazırlayan, bir yandan da Microsoft’un CEO’su Satya Nadella’ya danışmanlık veriyor. Yapay zekanın şu anda en önemli bilinmeyeninin toplum üzerindeki etkisi olduğunu söyleyen Kamar, konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor:

“İnsanların hayatına dokunan kararların bilgisayarlar tarafından alındığı bir döneme giriyoruz. Aynı zamanda kritik zararların da verilebileceği bir dönem. Toplumdaki birçok kritik karar otomasyonla verilmeye başlandı. Mesela şu anda ABD’de hakimlere yapay zekâ algoritmalı yazılımlar veriliyor. Biri hakim önüne çıkarıldığında kefaletle serbest mi bırakılacağının, yoksa tutuklu mu kalacağının kararı yapay zekâ tarafından veriyor. Yapay zekâ algoritmalarının kullanıldığı eğitimden insan kaynaklarına kadar insana dokunan birçok örneği var. Bir sürücüsüz (otonom) otomobil hata yaptığında insanlar ölebilecek. Mesela bir Tesla sürücüsü hayatını kaybetti. Bu nedenle bizim için çok önemli bir konu haline geldi. Yapay zekânın toplum üzerindeki etkisini ele alıp, insanların hayatına gerçekten faydalı olup, iyi değerler katması gerekiyor. Yani sürücüsüz bir otomobil kaza anında kime veya neye vuracağının seçimini yapabilmeli. Birini öldürmek yerine zarar görmeyecek bir cisme çarpabilecek, veya öldürme kaçınılmazsa tercih yapabilecek.”

Yapay zekanın yalnızca verilerden beslendiğinde iyi şeylerin yanında kötü şeyleri de öğrenebileceğini belirten Kamar, bununla ilgili de şunları söylüyor: 

“Kötü şeyleri öğrenmesini nasıl engelleriz, eşitlik nasıl sağlarız? ABD’deki şirketlerin insan kaynaları departmanında kullandığı yapay zekâ algoritmalarının en büyük sorunu kadın yazılımcılar. Çünkü makineler verilerden öğrenim çıkarırken o pozisyonda daha önce çalışmış kişilere bakıyor. Yazılımcılar a kadınların oranı yüzde 10 olduğu için yapay zekânın insan kaynaklarına önerdiği kişiler de çoğunluk erkeklerin oluyor. Çünkü yapay zekânın kanıtı böyle. Bu tarz önyargıları yapay zekâ algoritmalarında çok fazla görmeye başladık. Yapay zekâ algoritmaları mükemmel çalışmadığında insanların doğrularını bu yazılımlara nasıl verebiliriz ve nasıl daha iyi eğitiriz diye çalışıyoruz.”

Microsoft’un çalışmalarındaki en büyük odak noktasının yapay zekanın insanların yerini alması değil, onların yaşamını daha verimli hale getirmek olduğunu söyleyen Kamar, son olarak şu ifadeleri kullandı: 

“Hiçbir insan mükemmel değil. Hepimizin hataları ve ön yargıları var. Makineler de aynı şekilde. Bizim amacımız insanların güzellikleriyle makinelerin güzelliklerini birleştirmek. Hiçbir zaman bir algoritmanın kendi kendine karar vermesinden heyecan duymuyorum. İnsanla makineleri birleştirebiliyorsa ve bunun sonucundan da daha iyi bir sonuç alınabiliyorsa işte o zaman dünya daha güzel olur. Geçen yıl göğüs kanseri olan kişiler incelendi. Metastas yapmış mı, yapmamış mı diye araştırıldı. Şu anda bir radyoloji profesörünün bu konudaki doğruluğu yüzde 3.5 civarında. Derin öğrenim yöntemi uygulandı. Yapılan bu çalışmanın hata oranı ise 7.5. Ancak bu algoritmayı insana araç verince ve beraber çalışması sağlanınca hata oranı yüzde 0.5’e düşüyor.” 

kaynak:webtekno

Spor Yaparken Terleyen Ultra İnsansı Robot Geliştirildi!

 • 23.12.2017 09:59:35
 • 0 Yorum
 • 846

Tokyo Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, spor yaparken alüminyum iskeletinin içindeki sıvıyı yüzeye çıkartıp buharlaştırarak adeta terleyen ultra insansı bir robot geliştirdiler.

Her gün daha fazla insansı robot görmek pek çok kişiyi tedirgin etmektedir. Fakat Tokyo Üniversitesi’ndeki araştırmacıların geliştirdiği Kengoro insansı robot, muhtemelen şu ana kadar gördüklerinizin en ürpertici olanıdır.

İlk kez geçtiğimiz yıl ortaya çıkan Kengoro, kısmen insansı görünümü ve spor yetenekleri ile yapay zeka ve robotların insanlığın sonunu getirebileceğini düşünenleri tedirgin etmişti. Aradan geçen bir yılda Kengoro’nun daha da biz insanlara benzediğini söylemek mümkün.

Artık çok daha insansı bir görünüme sahip olan Kengoro, ‘vücut’ ısısını dengelemek için biz insanlar gibi terliyor. Evet, şaka değil. Kengoro, insanlarda olduğu gibi aşırı ısındığında içinde bulunan su yüzeye çıkarak buharlaşıyor ve hareket motorlarını soğutuyor.

Peki Kengoro’nun yetenekleri neler? Bu ürkütücü insansı robot hem ters hem düz şınav, mekik çekebiliyor. Ayrıca canınız çok sıkılırsa Kengoro ile bir badminton maçı da yapabilirsiniz. Fakat bu konuda şu an için çok yetenekli olduğunu söyleyemeyiz.

Kengoro diğer insansı robotlara göre 6 kat daha esnektir. Esnek omurgası sayesinde insanların yapabildiği pek çok hareketi gerçekleştirebilir. Hatta öyle ki; Kengoro’yu ayak parmaklarının üzerinde dahi durdurabilirsiniz.