İlk İnsansız Kara Aracımız

ilk-insansiz-kara-aracimiz

Ülkemizde sürekli durmak ve bitmek bilmeyen Terör faaliyetleri yüzünden Savunma Sanayi'nde oldukça önemli adımlar atılmaya devam ediliyor. Her geçtiğimix gün havada, karada ve denizde yepyeni yerli sistemler Türk Silahlı Kuvvetleri'mize kazandırılıyor. İHA'ların önemli derece iyi işler başarmasıyla birlikte, insan kaybını azaltıcı ve öncü olarak yollanılabilecek tasarımlar yine Silahlı Kuvvetleri'mize kazandırılıyor. Yerli ve Milli olarak üretilen araç gereçler arasına bir yenisi daha eklendi...

İlk yerli ve Milli insansız kara aracı geçtiğimiz zaman dilimlerinde Madoors firması tarafından üretilerek TSK'ya kazandırıldı. 20 yıldan fazla bir süredir Savunma Sanayisi adına ülkemize hizmet eden ve birçok yenilikte imzası bulunan şirket, bir ilki daha ülkemize kazandırdı. İlk yerli ve milli insansız kara aracı olan Robot Balistik Kalkan, tüm testleri olumlu bir şekilde geçerek kendini TSK' ya kanıtladı. 2850 kg ağırlığında olan balistik kalkan, kapalı haldeyken 1500 mm x 2500 mm x 1350 mm, açıldığında ise 3500 mm x 2200 mm x 2500 mm boyutlarına ulaşıyor. Araç üzerinde yer alan kalkan 15 saniyede açılıp kapanabiliyor.

Uzaktan kontrol ve gece görüşü sayesinde birçok işi üstlenecek olan Robot Balstik Kalkan, silahları takıldığı takdirde insansız olarak çatışmaya girebiliyor. Özellikler şehit ve gazi oranını azaltacak olan bu araç, BR6/BR7 seviyesinde gerçek bir zırhlı korumaya sahiptir. Ülkemizde istihbarat, keşif ve gözetleme amacıyla kullanılabilen araç,  üzerindeki vinç ile çatışma bölgelerinde kalan araç ve gereci ( 1500 kg taşıma, 5000 kg çekme ) çekebiliyor.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR