WEB TASARIM

En iyi Web Tasarımları

 • 27.7.2018 16:39:13
 • 0 Yorum
 • 809

İnternetin tümüyle yoğunlaştığı günümüzde merak edilen bir bilgiye, ihtiyaç duyduğumuz bir nesneye, eşyaya, araç gerece ulaşmak sadece bir tık kadar ötemize gelmiş durumdadır. Yapılan müthiş yatırımlarla en iyi teknolojiler hedeflenmekte ve daha rahat ve daha güzel hayat sürülebilir yaşam alanları oluşturulmaktadır. Yazılım alanına yapılan yatırımlar dudak uçuklatan seviyelerde gezmektedir. Bu alanların temeli olan Web Tasarımları da bahsettiğimiz bu gelişmelerden payını almıştır. Yeni nesil görüntü seçenekleriyle, farklı alanları kapsayan içerikleriyle ve sağlam alt yapılarla oluşturulmuş bu siteler hemen hemen her alanda firmaları tanıtmak daha fazla bir kitleye ulaşmak amacıyla oluşturulmuş ve temel ihtiyaçlardan birisi olmuştur. 

DWT olarak bizler de yeni nesil ve her alana uygun Web Tasarımları yapmakta ve ihtiyaçların tümüne cevap vermekteyiz. Yüzde yüz SEO uyumlu, her türlü Mobil alt yapıya uygun, tam teşekküllü admin paneli ve bunların yanında teknik desteğin de tarafımızca sunulduğu bu tasarımlarda tamamen alan ihtiyaçlarına uygun olarak ve mecut firmayı tam olarak yansıtan tasarımları ihtiyaç sahiplerine sunuyoruz. Bu alanda geliştirdiğimiz sitelerimizin güvenlik protokollerini tam anlamıyla sağlam temeller üzerine kurmuş ve saldırılara ve olumsuzluklara karşı korumasını gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Tam güvenlikli, SEO uyumlu, Mobil ve Tablet kullanımlarını da destekleyen bu Web Tasarımları na sahip olmak istiyorsanız sitemizin iletişim kısmını ziyaret ederek daha fazla bilgi alabilir ve telefonlarımızdan bizlere ulaşarak bu sitelerin sahibi olabilirsiniz.

Adana evden Eve Taşıma Firması

 • 12.3.2018 12:51:34
 • 0 Yorum
 • 873

Adana evden eve nakliyat şirketi olarak tüm taşımacılık işlerinizde yanınızda olmayı amaçlıyoruz ve bunun için çabalıyoruz.Biz işinin en iyisini düşünen bir firma olarak bugün sizlere taşınma sürecinizde sizlere birkaç öneride bulunacağız hangi firma ile anlamış olursanız olun taşınma sürecinizin sağlıklı olabilmesi adına mutlaka bu önerilerimizi göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.Anlaşmış olduğunuz firma hiç önemli değil nakliye işinizi  yaparken  ne olursa olsun orada bulunmanız önemlidir.Anlaştığınız firmayla birlikte yürüyün fakat onların işine çok karışmaktan çekinin.Çünkü onların işine karışmanız pek doğru değildir.Eşyalarınızın taşınması adına çok iyi olacağını söyleyemeyiz çalışanlarda ters tepki oluşturarak işlerini düzgün yapmamalarına sebebiyet verebilir.Nakliyat işinizin daha hızlı gerçekleşmesi adına yaklaşımlarınız rahatlık sağlayacaktır.Nakliye işlerinizi yaz aylarında yapıyorsanız evinizde soğuk su bulunması önemlidir.

 Eşyalarınızı nakliye aracına yerleştirdikten sonra son bir kez herhangi bir eksik olup olmadığını inceleyin. Yeni evinizin adresini özenle bir şekilde şoförünüze teslim edin adres tarifinizi doğru bir şekilde yapın. Nakliyat kamyonunuzu kullanan yetkili kişinin telefon numarasını mutlaka alın ve onunla haberleşin. Şehirler arası evden eve nakliyat hizmeti alıyorsanız eşyanın teslim edileceği tarihi netleştirin. Firmanızla sözleşme sağlarken mutlaka teslim tarihini kesinleştirmiş ve netleştirmiş olun ki sonradan teslim aşamasında sorun yaşamayın.İlk yapmanız en ihtiyaç duyduğunuz kolilerden başlamanız.İster kendi firmamız olsun isterse başka firma olsun hiç önemli değil mutlaka eşyalarınıza zarar gelip gelmediğini kontrol edin. Oluşan herhangi bir zararda mutlaka firma yetkilileri ile iletişime geçmelisiniz.Adana evden eve taşıma hizmetimiz bu konuda çok iyidir ve eşyalarınıza zarar gelmeyeceğinin teminatını size öncesinden verirler.Evinize eşyaları indirirken kullanabilceğiniz bir odayı depo olarak kullanın. Böylece tüm odalarınızı meşgul etmek zorunda kalmayacaksınız eşyalarınızı bu odayı düzenledikten sonra yerleştirirsiniz.Biz Adana evden eve taşıma şirketi olarak eden eve taşıma hizmetini ve diğer nakliyat işlerinizi gerçekleştiriken faydalanabilceğiniz önemli bilgiler sunduk daha fazla bilgi almak için internet adreslerimizden yada telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilir taşıma işlerinizi daha kolay ve rahat şekilde yapabilmek için mutlaka bir düzen oluşturabileceğiz.Sizde en iyisi için bize başvurun planalamaya başlayalım

 

 

 

ASO’nuzu geliştirme ipuçları

 • 13.12.2017 17:35:09
 • 0 Yorum
 • 874

Özetlemek için, ASO faktörlerine ve bu alanlarda iyileştirmek için kullanabileceğiniz yöntemlere göz atalım.

Ana Faktörler

Başlık – Başlığınızda bir anahtar kelime olması, uygulamanızın bu anahtar kelime için arama sıralamanızı% 10,3 oranında artırabilir. En iyi uygulama olarak, başlıktaki anahtar kelime zorluğundan bağımsız olarak en alakalı anahtar kelimenizi yerleştirmek istiyorsunuz.

Anahtar Kelimeler – Kendi anahtar kelimelerinizi ve rakiplerinizin hareketlerini sürekli izlemek zaman ve çaba gerektirir. Yalnızca ASO’ya değil, uygulamanıza odaklanmaya zaman ayırmak için, arama sıralamalarınızı izlemek, anahtar kelimelerinizi analiz etmek, daha iyi anahtar kelimeler seçmek ve rakipleriniz hakkında güncellemeler almak için Mobil Analiz hizmetlerine başvurabilirsiniz. Genellikle ücretli olurlar ancak işe yarayabilirler.

İkincil Faktörler

Toplam İndirme Sayısı – Bağırsak duygularımız verilerle kanıtlandığına göre, uygulamanız için daha fazla indirme elde etmek için ne yapabilirsiniz? ASO’nuzu iyileştirmek, başlamak için harika bir yerdir. Bunun ötesinde, uygulama mağazası açıklamasından resimlere, derecelendirmelere / incelemelere ve sosyal medya varlığına kadar marka ve uygulamanızı tanıma, farkındalık oluşturma pazarlamakla ilgilidir.

Derecelendirmeler ve İncelemeler – Daha fazla incelemesi ve puanı bulunan uygulamaların üst sıralara çıktığı bir gerçek. Peki ama ya yorumlar ve puanlar olumsuz olursa? İşte bunun önüne geçmek için kullanıcıların gözünden uygulamanızı geliştirmeniz gerekiyor. Gerekiyorsa her yoruma cevap yazmalısınız ve sorunları çözmelisiniz.

Mersin Web Tasarım Firmaları

 • 30.11.2017 12:23:39
 • 0 Yorum
 • 854

Her işletme için gereken web sayfası, işletmenin ikinci kimliği sayılır. Günümüzde yediden yetmişe herkesin teknolojiyi aktif olarak kullandığı bilinmektedir. Bunu yaparken de web sitesi sayesinde çok hızlı bir şekilde hayatlarının değiştiği çok açık bir şekilde görülmektedir.

Doğru e-ticareti sağlaya bilmek için doğru Mersin web tasarım firması ile anlaşmak gerekir. İnternet sektöründe bir web sitesi edinen firmalar, şirketler ve işletme sahipleri her zaman rakiplerinin bir adım önünde olacaklardır. İlk adımı atmak için öncelikle gereken tanıtıcı niteliklere sahip kurumsal bir web sitesi tasarımı yaratmaktır. Kişilerin bu konuda da bir tercihte bulunmadan önce bilgi sahibi olmak için internetten araştırma yaptıkları aşikar bir gerçektir.

    İnsanlar artık ülkelenin bir ucundan diğerine, hatta dünyanın diğer ucundaki bir ürüne, bilgiye kolaylıkla ulaşabiliyor. Bunun gereği olarak artık kişiler internet üzerinden daha kaliteli, makul, nitelikli ürün neredeyse onu rahatlıkla bularak erişim sağlayabiliyor. Ülkenizi ve hatta tüm dünyaya hitap edebilmeyi işin içine katarsak bu insan sayısı ne kadar artar siz düşünün. Ki yetmiş milyonun izleme ihtimali bile yokken burada size yedi milyar insanın kolaylıkla erişim sağlama ihtimali olan bir yapı olan web sitelerinden söz ediyoruz. Aradaki fark göz ardı edilemeyecek kadar büyük ve bu fırsat kullanmak için kaçırmayacak kadar iyi bir fırsat. Bu alanda sizlerde söz sahibi olmak istiyorsanız öncelikle kurumsal bir web sitesine sahip olmanız gerekiyor.

    Sizlerde Mersin Firmaları arasında yer bulmak, Mersin Web Tasarım konusunda doğru ekiple çalışmak istiyorsanız DigiWorks Team ihtiyacınız olan tüm hizmeti sunmakta. Mersin Web Tasarım firmaları arasında belli bir konuma sahip olan firmamız sizlerin işlerini kolaylaştıracak ve sizlere yardımcı olacaktır

 

Dijitalde Medya Planlama Süreci

 • 6.11.2017 10:28:00
 • 0 Yorum
 • 910

İnternet oldukça geniş bir evren. Kişisellikten çıkıp globalleşen ve ekonomiyi derinden etkileyen bir unsur olan internet üzerinden, firmaların attığı her adım birer pazarda yer edinme çabasıdır. Bunlardan biri de dijital pazarlamadır. Dijital medya ise bunun yalnızca bir dalını oluşturur.

Dijital ekipler tüm markaların medya planlama sürecinde birebir dahil olur. Dijital ekip marka ekiplerine teknik konularda ve medya planlama süreçleri ile ilgili destek olur. Dijital ekip medya planlama yaparken hem sosyal medya mecralarını hem de display reklamı yayınlayan internet sitelerini plana ekleyerek planlama sürecini yönetir.

Dijital medya planlama marka ekibinin ilettiği brief ile başlar. Markanın sunmuş olduğu Breif doğrultusunda hedef kitleye uygun mecra seçimi yapıldıktan sonra mecralar brieflenir ve uygun projeler netleştirildikten sonra plana eklenir. Plan hazırlanırken kampanyada verilecek  mesajın ve hedef kitlenin doğru belirlenmesi gerekmektedir. Brief ile ilgili plan yapıldıktan sonra markayla paylaşılıp plana onay verilmesi beklenir. Marka plana onay verdikten sonra yapılacak olan yayınların materyal boyutları mecralardan istenir. Mecraların paylaştığı boyutlara göre materyal hazırlanması için spec bilgileri markanın anlaşmış olduğu kreatif ajansa iletilir. Dijital yayınların birçok farklı amacı vardır. Örneğin: web siteye trafik çekmek, form doldurtmak, satışa yönelik yayın yapmak ve fan kazanımı dijital yayınların belli başlı amaçlarıdır.

Marka tarafından gelen materyaller hatalı veya eksik olup olmadığı kontrol edilir. Yayınların başlaması için planın net bütçeli ve tarihli onayı gerekir. Marka tarafından tüm onaylar alındıktan sonra yayınların tamamının başlatılması için operasyon süreci başlar. Materyallerin yayına alınabilmesi için adserver’a yayın tanımlaması yapılarak kodlar çıkarılır. Sosyal medya (Facebook, Instagram, Twitter vs.) ve Google (Adwords, Youtube vs.) yayınlarının başlaması için ekiplere bütçe ve plan iletilerek yayınların başlaması sağlanır. Display tarafta yayınların başlayabilmesi için kodların ve ordino’nun mecralarla paylaşılması gerekir. Tüm yayınlar dahilinde yayın başladı bilgisi ve müşteriyle paylaşmak için ekran görüntüsü istenir. Adserver‘dan kontrol edilerek sorunlu yayınların mecralara bildirimi sağlanarak yayınların daha düzenli ilerlemesi sağlanır.

kaynak: dijitalmuhendis

Mersin Web Tasarım

 • 12.9.2017 10:21:47
 • 0 Yorum
 • 904

Hayal etiğiniz web siteleriniz sadece bir tık ötenizde.Sizler için geliştirilen bir çok tasarım paket uygulaması sizleri beklemekte.Tek yapmanız Mersin web tasarım ailesinden istediğiniz tasarımı bildirmeniz ardında sizlere hayalerin ötesinde bir çalışmayla sizlere hizmet veriyoruz.Kreatif tasarım ekibiz ile hayalinizdeki tasarımı sizler için üretiyoruz.

Mersin  web tasarım ekibi olarak  tasarımlarınız birer sanat eserine dönüştürerek hayalerin ötesine bir yolculuğa çıkıyoruz.Bilişim sektörünün en  son ürünlerini kullanarak hizmetteki pratikliğimizi  teknolojinin en son ürünleriyle birleştiriyoruz.Mersin web tasarım olarak gelişime açık olan  değerlerimiz tarafımızca devamlı olarak yenilenmeye  ve geliştirilmeye devam ediliyor.

Kurmsal Web Yazılımların İş Piyasasındaki Etkileri

 • 3.4.2017 09:52:39
 • 0 Yorum
 • 974

KategorilerWeb Tasarım Web Yazılım Iconlar Bilgi Kurumsal Teknoloji Sosyal Medya Hazır Site Kurumsal Web Sitesi Sektörler Hemen Web Sitesi Son Bloglar Web Sitesi Kurmak İstiyorum İş Makinaları Web Sitesi Tasarım ve Template Eyüp Web Tasarım Hac Malzemeleri Web Tasarım ve Hazır Site Kur Çekmeköy Web Tasarım Tekstil Web Tasarım ve Giyim Hazır Site Çatalca Web Tasarım Hazır Gelinlik Sitesi ve Gelinlikçi Web Tasarım Emlak Web Tasarım ve Emlakçı Hazır Site Döviz Web Tasarım ve Dövizci Hazır Site Kurumsal Web Sitesi Nasıl Olmalı? Kurumsal web siteleri şirketlerin internet üzerindeki itibarını belirler. Bu yüzden kurumsal bir web sitesi şirketinizi en iyi şekilde yansıtmalıdır. Şirketler ürün ya da hizmetlerini tanıtmak için profesyonel bir ekibe sahip olan şirkete internet sitelerini yaptırmalıdırlar. Logo tasarımları şirketi en iyi şekilde yansıtmalıdır. Şirketin sahip olduğu logo şirketi her alanda en iyi şekilde yansıtmalıdır.

Kurumsal web sitesi her şeyden önce siteyi ziyaret eden kullanıcıların beğenisini kazanmalıdır. Sitenizin ziyaretçileri şirketiniz ile ilgili tüm bilgilere kolayca ulaşmalıdır. Kurumsal web sitesi örnekleri incelendiğinde hepsinde benzer sayfa başlıkları bulunmaktadır. Örneğin şirketinizin hakkında bilgiler içerek bir hakkımızda sayfası olmalıdır. Ziyaretçileriniz sizin ne hangi alanda hizmet verdiğinizi bilmelidirler.
?

 


Kurumsal web sitesi şablonu şirketinizin logosuna uygun basit ve kullanılabilirlik harikası olan bir tasarıma sahip olmalıdır.
Sitenizi ziyaret eden müşterileriniz aradıkları bilgilere kolayca ulaşabilmelidirler.

Zorunlu Web Sitesi Yasası'na uygun olmalıdır.
Mobil ortamlarda çalışmalıdır.
İnternet sitesi kolayca güncellenebilmelidir.
Hazır kurumsal site profesyonel olmalıdır.

Web Tasarım Ödülleri

 • 3.4.2017 09:46:24
 • 0 Yorum
 • 1028

ltın Örümcek Web Ödülleri, Doruk.net 'in sponsorluğunda 2002'den beri gerçekleşmekte olan bir yarışmadır. Yarışmanın ilk yıllarında PC Magazine Türkiye ve Microsoft da sponsor olmuştur.

Ödüller 48 kişilik bir Jüri topluluğunca oylanarak verilmektedir. Bir web sitesinin bu ödüle layık görülmesi için jüri üyeleri web sitelerini, tasarım, navigasyon, içerik, teknoloji, etkileşim, pazarlama, yaratıcılık/yenilik, gizlilik politikası/bilgi güvenliği, genel deneyim/kullanılabilirlik başlıkları altında incelemektedir.

Sektörel Kategorilerde de; Bilgi Teknolojileri, Finansal Servisler, Kamu Kurumu, Medya/Eğlence, Otomotiv, Pazarlama ve İletişim, Perakendecilik/Mağazacılık, Profesyonel Servisler, Sağlık/İlaç, Seyahat/Turizm, Telekomünikasyon, Üretim Sanayii, Yaratıcı Servisler ve Yiyecek/İçecek başlıkları altında ödül vermektedir.

Ödül Tasarımcısı
Altın Örümcek logosu Emre Erdem, ödülleri Erdoğan Sarma tarafından tasarlanmıştır.

İlk Ödüller

22 Mayıs 2002 tarihinde gerçekleşen ilk ödül töreni, dönemin Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

2004 yılında, toplam 30 kategorinin en iyi siteleri ödüllendirildi. Kamu Kurumu kategorisinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sitesi www.ibb.gov.tr birinci olurken, En İyi Web Sitesi ödülü, geçtiğimiz yıllarda da Altın Örümcek'te başarılı siteler arasında yer alan yemeksepeti.com 'un oldu. Aynı yıl içerisinde stuweb ogrenci.bahcesehir.edu.tr alan adıyla birlikte jüri özel ödülü'nün sahibi oldu.

2005 itibarıyla; Türk web sitelerine; Bilim, Eğitim, En İyi Multimedya Uygulaması, E-ticaret, Finans, Genel Portallar, Haber, Kültür/Sanat, Mizah, Müzik, Otomobil, Oyun, Radyo/TV, Sağlık, Servisler, Seyahat/Turizm, Sinema, Sivil Toplum Kuruluşu, Spor, Topluluk ve Yaşam Tarzı başlıklarında ödül verilmiştir.

Yukarda belirtilen 35 kategori dışında da; Jüri Özel ödülü ve En İyi Web Sitesi ödülü verilmektedir. 2002'deki en iyi web sitesi ödülünü turk.net, 2003'de mynet, 2004 ve 2005 yıllarında da yemeksepeti.com almıştır.

2006 yılı itibarıyla kategori sayısı 46'ya çıkacak olan ödül kategorilerinde; finalistlerin yanı sıra; her kategori başına 3 web sitesi belirlenmektedir.

Ancak, ödüllerin sahiplerini bulamadığı ya da hiçbir sitenin söz konusu ödüle layık görülmediği de olmuştur. Örneğin, 2005 yılında hiçbir haber sitesi herhangi bir haber kategorisinde ödül alamamıştır.

2006 yılında; istanbulmodern.org "En iyi site" ödülünü alırken, ottomanempiretshirts.com "En iyi tasarım" ödülünü, genbilim.com "En iyi bilim sitesi" ödülünü ve Vikipedi de "En iyi içerik" ödülünü kazanmıştır.

Web Tasarım Dilerinde Sıkça Rastlanan Kelimeler

 • 21.3.2017 09:58:16
 • 0 Yorum
 • 1019

Web tabanlı çalışmalarda temel literatür kavramlarının bir çoğu ingilizcedir. Aşağıdaki yazımızda sizlere alfabetik olarak bir çok kavramı açıklıyoruz.

 

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
Web sitesi tasarımınız arama motorları ile uyumlu hale getirilmesi ve hedef kategorilerde web sitenizin, mümkün olan en üst sıralara çıkarılması için uygulanan bir dizi işleme verilen addır.

 

ASP
ASP (Active server page) Microsoft’un geliştirdiği sunucu tabanlı bir programlama dilidir. ASP sayesinde ziyaretçiyle etkileşimli ve veritabanıyla işleyen siteler yaratmak mümkündür. Örneğin ASP kullanarak sitenizde ziyaretçi defteri veya anket gibi uygulamalar gerçekleştirebilirsiniz.

 

ASP, VBScript veya JScript dillerinde yazılır ve HTML ile iç içe kullanılabilir. ASP sayfaları çalışmak için Microsoft’un IIS web sunucuna ihtiyaç duyar.

ASP’ye benzer diğer programlama dilleri PHP, Perl, ColdFusion, TCL ve JSP’dir.

 

Backup
Backup’ın Türkçesi “yedeklemek”tir. Bilgisayar veya sunucudaki dosyaların, veritabanlarının, yedeğini alma işlemine BackUp denir. BackUp işlemi sistem sorunlarında veya olası donanım problemlerinde bilgisayardaki verilerin kaybolmaması için yapılır.

Çoğu hosting firması sistem sorunlarında müşterilerinin verilerinin kaybolmaması için düzenli olarak serverlarındaki bilgilerin backuplarını almaktadır.

 

Bandwidth
Bandwidth, Türkçe’si bant genişliği, kullanılan sistem veya cihazın calıştığı frekans bölgesinin genişligini ifade eden değerdir. Kısaca bandwidth sitenizin anlık veya toplamda harcayabileceği data tranferi limitini gösterir.

 

CGI
CGI (Common Gateway Interface) bir web sunucusunun aynı makinadaki programlarla ve o programların web sunucusuyla olan iletişimlerini düzenleyen kurallara verilen addır.

CGI programlarları genellikle web sunucusundan aldıkları bir veriyle işlem yapar; veriyi e-posta olarak bir adrese yollamak veya veriyi veritabanına kaydetmek gibi.

CGI scriptleri CGI arayüzünü kullanan küçük programlardır. CGI, Perl vs. gibi bir programlama dili değil, bir web sunucunun verilerle işlem yapmasını sağlayan bir arayüzdür.

 

Co-location
Bir web sunucusunu yüksek hızda internet erişimi, güvenlik, yedekleme ve teknik destek gibi hizmetleri sağlayabilecek bir Network Operasyon Merkezinde barındırmaktır. Kiralık sunucudan farkı, müşterinin hem yazılımları hem de donanımı kontrol etmesidir. Co-location hizmeti alan bir makinaya müşterinin erişimi internet üzerinden bir kontrol paneli sayesinde sağlanır.

 

ColdFusion
ColdFusion advanced web programcılarının kullandığı bir programlama dilidir. Ms Access, dBASE, FoxPro ve Paradox veritabanlarıyla uyumlu olarak çalışabilir.

 

CSS
CSS görsellik dilidir.Belgelerin, arka planlarını, renklerini, kenarlıklarını ve gölgelendirmeleri gibi hayati görsellik birimlerini sağlar. Opaklık, matlık, parlaklık gibi diğer birimler ile sayfa yapısına destek verir

 

Database server (Veritabanı sunucusu)
Database server, spesifik olarak veritabanı işlemleri için ayarları yapılmış web sunucusudur. Genellikle yüksek işlem gücü gerektiren, e-commerce tarzı, sistemler için tercih edilir.

 

Dedicated server (Kiralık sunucu) 
Kiralık sunucu, sadece bir müşteri için ayrılmış web sunucusudur. Normal (shared) hostinde yüzlerce site aynı sunucuda barındırılırken Kiralık sunucular sadece bir müşteriye hizmet eder.

Co-location’dan farkı müşteri kendi donanımını sağlamak zorunda değildir. Donanım hosting firması tarafından sağlanır.

 

Domain Name (Alan adı)
Alan adı, bir web sitesinin internetteki adıdır. Alan adı noktayla ayrılmış iki bölümden oluştur. Birinci bölüm sitenin adını (örn: biltektasarım), noktadan sonraki ikinci bölüm ise (örn: .net) alan adının uzantısını oluşturur.

.com .net .org .com. tr ve bunun gibi yüzlerce alan adı uzantısı mevcuttur.

 

E-commerce
Türkçe’si elektornik ticarettir. İnternet üzerinden alım-satım hizmeti veren sitelerin gelen adıdır.


FTP
FTP (File transfer protocol) bir web sunucusuna dosya göndermenin veya sunucuda bulunan dosyaları bilgisayarınıza aktarmanın en kolay yoludur. TCP/IP protokolunu kullanan bir uygulamadır.

FTP yapabilmek için genellikle FTP programları kullanılır. (CuteFTP, LeechFTP vs..)

 

Frontpage Extension
FrontPage web sayfası yaratma programının sunduğu hazır web-botları olan sayfa içinde arama, sayfa sayacı vs.. özelliklerin websitenize entegre edilebilmesini sağlar.

 

Hosting
Hosting (aynı zamanda web hosting ve barındırma olarak da adlandırılmaktadır), bir ya da daha fazla web sayfasının ilgili tüm materyallerinin (sayfalar, resimler, kodlar vs.) barındırılması, yayınlanması ve korunmasını sağlama işine verilen global bir isimdir.

 

HTTP
HTTP (HyperText Transport Protocol) hypertext dosyalarının internet üzerinden gönderilmesini / yayınlanmasını düzenleyen protokoldür.

 

HTML (Hyper Text Markup Language)
İnternet üzerinde web sayfası oluşturmak için kullanılan bir betik dilidir. HTML dosyalarının aktarımı için HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) kullanılır. HTML dosyaları sunucu bilgisayarın sabit diskinde .html ya da .htm uzantısı ile saklanır.HTML web tasarımın temelini oluşturmaktadır.

 

IIS
IIS (Microsoft Internet Information Server) Windows NT Server 4 ve Windows 2000 Server’la birlikte gelen Microsoft’un web sunucusudur.

 

JSP
JSP (Java Server Pages), Java Servlet teknolojisinin bir uzantısıdır. HTML ve sunucu taraflı Java progamlarının birlikte çalışmasını sağlar. JSP sayfaları .jsp uzantısı taşır.

 

Managed Server
Hosting sağlayıcınızın barındırdıkları size ait sunucunun bakım ve alt yapısını üstlenmesine denir. Hosting sağlayıcınız sizinle birlikte çalışarak sunucunuzda istediğiniz konfigurasyonun düzenli ve verimli olarak çalışmasını sağlar.

 

MySQL
MySQL çok hızlı ve sağlam bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir (RDBMS). Bir veritabanı, her tür veriyi saklamayı,aramayı,ayırmayı ve elde etmeyi sağlar. MySQL sunucusu, verilerinize erişimi kontrol ederken çok sayıda kullanıcının aynı anda üzerinde çalışmasını ve hızlı erişimini sağlar. Ayrıca aynı anda sadece yetkili kullanıcıların erişim sahibi olmalarını güvence altına alır.

PHP ile birleştiğinde üyelik sistemlerinden tutun arama motorlarına, binlerce öğrencinin notlarının webte tutulmasına kadar bir çok projeyi gerçekleştirebilmenize olanak tanır.

Çoğu Unix tabanlı hosting planı MySQL desteği vermektedir.

 

MS Access Database
Microsoft’un göreceli olarak küçük ve az miktardaki veriyi saklamak için MS Office paketinde sunduğu veritabanı uygulamasıdır. Genellikle ASP programlama dilinde verileri saklamak için kullanılan veritabanı türüdür.

 

MS SQL Server
Microsoft’un yüksek işlem kapasiteli veritabanı sunucusudur. Büyük miktardaki verileri çok hızlı şekilde derleyen, yüksek ziyaretçi potansiyeli olan siteler için uygun bir sunucu çözümdür.

 

NameServer
Alan adlarını IP adreslerine çeviren birime verilen addır.

 

Network
Birden fazla bilgisayarın birbirine bağlanarak, sistem kaynaklarını birlikte kullandıkları bigisayar ağıdır. Birden fazla network bir araya geldiğinde ise buna Internet denir.

 

ODBC
ODBC (Open Database Connectivity), birden fazla veritabanı formatını destekleyen (örnek: Access, dBase, DB2, Excel vs.), ve bu veritabanlarına web sayfanızdan ulaşmanızı sağlayan bir standarttır.

 

PHP
PHP, kaynak kodu açık, sunucu tabanlı bir programlama dilidir. İnteratkif ve statik olmayan, bir veritabanına bağlanabilen web siteleri programlamak için kullanılır. PHP kodları HTML içine gömülerek çalışabilir. PHP sayfaları .php veya .php3 uzantısını taşır. Bu programlama dili C ve Java’yla benzerlik gösterir.

 

PERL
Açık kodlu, sintax bakımından C programlama diline benzeyen bir programlama dilidir. Çoğunlukla CGI scritplerinin programlamasında kullanılır.

 

Reseller
Reseller, web hosting hizmeti sağlayan ama kendi data centerı olmayan firmalara verilen addır. Genellikle diğer büyük firmaların datacenterlarını kullanarak web hosting hizmeti sağlarlar. Data center veya sunucu kendilerinin olmamasına rağmen, sunucuya erişim yetkileri çok yüksektir.

 

Shell account
Unix sunucularda bulunan, web hosting hizmeti alan müşterinin web sayfası içeriğini Telnet üzerinden değiştirebilmesine yarayan özelliktir.

 

SSL
SSL (Secure Sockets Layer), web sayfası üzerinden gönderilen bilgileri şifreleyerek güvenli olarak transferini sağlar. Genellikle e-ticaret veya online satış yapan sitelerde kredi kartıyla ödeme işlemleri sırasında, kredi kartı bilgilerinin güvenliği için kullanılır.

 

Static IP
Static, yani değişmeyen IP web sitenizine ait sabit kalan bir IP adresidir. Bu adres, alan adınız dışında web sitenize ikinci bir erişim imkanı sağlar.

 

Statistics
Web sayfasının günlük, aylık, tekil ve çoğul ziyaretçi istatistiklerini tutan programdır. Genellikle size sitenize hangi sayfadan ulaşıldığı, ziyaretçinin bilgisayarının konfigurasyonu gibi ek bilgiler de sunar.

 

Telnet
Telnet iki bilgisayarı birbirine bağlamak için kullanılır. Sizin uzaktaki bir bilgasayara bağlanarak, o bilgisayar üzerinde yetkiniz dahilinde dilediğiniz işlemi yapmanıza olanak tanır.

 

UNIX
Genellikle web sunucularında kullanılan bir işletim sistemidir. Veritabanları tutmak, web sayfaları yayınlamak gibi işlemler için kullanılır. IRIX (SGI), Solaris (Sun) gibi varyasyonları ve bunlardan türemiş Linux, Apple OSX gibi çeşitleri vardır.

 

UPS
UPS (Uninterruptible Power Supply), web sunucusunu bir elektrik kesintisinde çalışır durumda tutmak ve daha sonra güvenli bir biçimde kapatmak için kullanılan, sunucuya bir kaç dakika yetecek kadar elektrik enerjisi sağlayan aygıttır. Ani elektrik kesintilerinde veya voltaj değişikliklerinde yaşanabilecek sistem sorunlarını ve veri kaybınını önlemek için kullanılır.

 

URL (Uniform Resource Locator):
Web adreslerinin resmi ismi URL’dir. Her Web sayfası sadece kendine ait özel bir URL’ye sahiptir.

 

Virtual Hosting
Bir web sunucusunun bölümlere ayrılarak, her bölümün birbirinden bağımsız, kiralık sunucuymuşcasına çalışmasına olanak sağlayan hosting çeşitidir. Shared hostingden farkı, müşterisine sunucusu üzerinde çok daha fazla kontrol imkanı sağlamasıdır.

 

XHTML ( Extensible Hyper Text Markup Language)
Temel anlamda XHTML, HTML’nin eksiklerini tamamlamak için tasarlanmış bir web standartıdır. XHTML bir web standartı olarak ilk defa 26 Ocak 2000 tarihinde, W3C tarafından kabul edilmiştir. XHTML, HTML dilini ortadan kaldırmaz. HTML dilini daha düzenli ve yapısal hale getirir. XHTML ile hazırlanan bir web sayfası tüm tarayıcılarda sorunsuz olarak çalışır.

Güvenli Ve Dinamik Platformlarda Web Site İnşa Edin Php

 • 21.3.2017 09:55:54
 • 0 Yorum
 • 991

PHP, web geliştiriciliğinde önemli bir yer tutan, web tabanlı programlama dillerinden biridir. “Personel Home Page”in kısaltmasıdır.
Web geliştiriciliğini aşağıdaki gibi kategorize edersek, PHP’nin hangi adımda neden gerektiğini ve kullanıldığını anlamak daha kolay olabilir.
Arayüz tasarımı
HTML, CSS ve Javascript ile arayüz tasarımının tarayıcıda gerçeklenmesi/çalışır hale getirilmesi
Bir programlama dili ile siteye/sisteme yazılım geliştirilmesi; PHP bu adımda yer almaktadır.
PHP olmaksızın, ilk 2 adımı izleyerek yapılan web siteleri statik olacaktır. Biraz daha açarsak site; bir panel yardımıyla güncellenemez, yeni içerik eklenemez, içerikler silinemez, herhangi bir değişiklik yapılamaz durumda olacaktır.
Günümüzde ise web sitelerinin içerikleri bir yönetim paneli yardımıyla kontrol edilmektedir. Yani işin içine bir programlama dili girer ve sistemi dinamik bir hale dönüştürür. Bu dinamikliği sağlayan en önemli web tabanlı programlama dili ise PHP’dir.
PHP, her programlama dilinde olduğu gibi kendi yorumlayıcısı ile beraber kullanılmaktadır. Apache adı verilen bu yorumlayıcı ile sunucunuzda PHP kodunu çalıştırabilirsiniz.
Bilgisayar mühendisliği, bilgisayar programcılığı veya bilişim sistemleriyle ilgili herhangi bir bölüm okuyan arkadaşlar bilirler; PHP ve .NET platformları sıkça karşılaştırılırlar. Bu karşılaştırmalar sonucunda PHP ile ilgili bazı yanlış varsayımlar oluşur.
Şunları belirtmek isterim ki, PHP;
Güvenlik açığı olan bir dil değildir,
Öğrenmesi .NET’e göre zor olan bir dil değildir,
.NET’den daha yeteneksiz bir dil değildir,
Ayrıca şunları da belirtmek isterim ki, PHP;
Güvenilir bir dildir,
Açık kaynak kodludur, dolayısıyla maliyeti ucuzdur,
Performansı oldukça iyidir,
Veri tabanları ile uyumludur, MySql gibi bir özel yardımcısı vardır,
Dünyadan en çok kullanılan web tabanlı programlama dilidir,
Ve tabii ki nesneye yönelik bir dildir.
Biz genelde “açık kaynak kodlu olmayı” “güvenlik açığı” şeklinde yorumlayan bir millet olduğumuz için PHP ile ilgili şunları da eklemek istiyorum; WordPress, Vbulletin, Joomla gibi birçok hazır içerik yönetim sistemi PHP ile yazılmıştır. Facebook gibi bir dev PHP kullanmaktadır.
PHP Nasıl Kullanılır ?
Yukarıda bahsettiğim gibi PHP kendi yorumlayıcısı ile beraber kullanılır. Yorumlayıcı <?php ve ?> etiketlerinin yardımıyla php kodlarını yorumlar ve HTML çıktısı üretir, kullanıcıya gösterilen de zaten bu HTML çıktısıdır.
PHP yazabilmek için öncelikle bilgisayarınıza bazı localhost modüllerini yüklemeniz gerekir. Şanslıyız ki bu modülleri bir arada barındıran hazır programlar bulunmaktadır. Ben hazır program olarak Xampp Server adlı programı kullanmaktayım. Dilerseniz buradaki yazımı okuyarak, PHP geliştiriciliğine ilk adımı atabilirsiniz.
PHP için Kullanılabilecek Editör/IDE Programları
Anlaşılır, düzenli ve hızlı kod yazabilmek için bazı editör programlarını kullanabilirsiniz.
Notepad++
Sublime Text
Eclipse
NetBeans
Başlangıç düzeyi için NotePad++ iyi bir editördür. Oldukça geniş bir eklenti havuzu vardır. Tavsiye ederim.
Sublime Text, PHP yazan programcıların en çok kullandığı editörmüş.
NetBeans ve Eclipse birer IDE oldukları için, yani bir editör programına göre daha fazla modülü içlerinde barındırdıkları için, başlangıç seviyesinde tavsiye edilmezler. Daha geniş projeler geliştirirken kullanınız.

Web Tasarım Dilleri Nelerdir

 • 21.3.2017 09:47:38
 • 0 Yorum
 • 1039

Profesyonel web tasarımı html ve css üzerine kurulmuş dinamikleştirmek için asp, aspx, php, cgi, java gibi programlama dilleri ile veri tabanı etkileşimden oluşmaktadır. Statik web tasarımı için html ve css yeterli değildir, sadece görsel olarak görüntülenmesini sağlarlalar. Dinamik web tasarımlar htm ve css entegre olarak asp, aspx, php, cgi, java ile mysql, sql, oracle veri tabanı kullanılır. Web sitesindeki görüntülenen dosyalar veri tabanından çeker.Profesyonel dinamik web tasarımlarda servis sağlayıcıları Windows ve Linux dur.Programlama dilleri bu yazılımlar ile çalışmaktadır. Örnek verecek olursak facebook Linux sunucular üzerinde php dili ile kodlanmakta, myql veri tabanı kullanmaktadır. Kullanılan dil, sunucu ve veri tabanları her ne olursa olsun uzman kişiler tarafından yazılması önemlidir.

Ajax

 • 17.1.2017 13:34:19
 • 0 Yorum
 • 1068

 

Ajax, “Asynchronous JavaScript and XML” (Türkçe: Eşzamansız JavaScript ve XML) anlamına gelen ve bir çok programlama dili ile uyumlu çalışan bir tekniktir. Peki ama Ajax Nedir? Amaç; bütün sayfayı kullanıcıya tekrar yükletmeden, sadece gerekli olan veriyi dinamik olarak ekrana getirmek veya sunucuya veri göndermektir. Örneğin iletişim formu doldurulduğunda sadece datayı göndererek o bölüme sonucu yazdırmak için kullanılabilir.

Ajax hemen hemen her web projesinde kullanılabilir ancak desteklemeyen tarayıcılar içinde bir versiyon oluşturulması gerekir. Gelişmiş arama motorları ajax içeriğini okuyabilirken bazıları kaynak kodlarında gözükmeyen bu içeriği okuyamaz.

Sadece istenen kısmın yüklenmesi hız açısından bir avantajken, kodların kullanıcı bilgisayarı tarafından yorumlanması sebebiyle yavaş bilgisayarlar sorun yaşamaktadır. Ajaxı kullanmak ana web programlarının yanı sıra iyi bir javascript bilgisi gerektirmektedir.

Ajax yapısı sizi bir çok kod satırından kurtarabilirken bazı işlerde daha çok kod yazılması gerekebilir. Yapılan işlerde neyin gerekli olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

En sık kullanıldığı yerler:

İl, ilçe seçimi
İletişim formu gönderirken
Bir bilginin kayıtlı olup olmadığı kontrol etmek (kullanıcı adı gibi)
Ürün veya yazı listeleme, sayfalama
Aramalar otomatik tamamlama veya sonuçları anında görüntüleme
Yorum gönderme, beğenme, popup için içerik getirme

Web Tasarım Nedir

 • 17.1.2017 13:27:11
 • 0 Yorum
 • 1030

Kişi yada kurumları tanıtmak amacı ile internet tarayıcılarının (browser) görüntüleyebileceği biçimde, hazırlanmış özel tasarımlardır. Hazırlanan bu tasarımların, klasik grafik tasarım işinden farklı olarak tarayıcıların okuyabileceği HTML diline çevrilmesi gerekir. Bu işde uzman kişilerede web master veya web tasarımcısı nedir.

Web Tasarımın Önemi
Web tasarım her zaman kurumlar ve kişiler için birincil ve resmi bilgilendirme kanalı olmuştur. İnternet hızının da artması ile, sadece metin içerik değil zengin medya deneyimi (Rich Media Applications), videolar ve yüksek çözünürlüklü fotoğrafların tüketiciye ulaştırılması kolaylaşmıştır. Böylece bir çok kişi evinden dışarı çıkmadan, istediği vakitte istediği bilgili web sayfalarından alabilmektedirler. Tüketici tarafındaki bu devrime ZMOT (Zero Moment of Truth) denilmiştir. Bu sebeple kurumlar internette en iyi ve etkili biçimde var olmak adına web tasarım yatırımlarını arttırmışlardır.

Web Tasarım (Web Sitesi) Nasıl Yapılır ?
Web sitesi yapımı işi çok kısa sürede ve uygun maliyetlerle yapılabildiği gibi, uzun uğraşlar, uzun bir zaman ve yüksek maliyetlere de yapılabilir. Bu tamamen işletmenin bu işe verdiği değerle ilgilidir. Örneğin eğer hazır temalar üzerinden bir web sitesi yapmaya razıysanız, 100 USD altında bir tema ücreti ve bu temanın uygulanması ile sınırlı çok küçük bir bütçe ile web sitesi yapılabilir. Ancak bu işi özgün bir tasarım, kaliteli bir kod yapısı ile oluşturmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları içeren uzun bir süreç ve maliyete katlanmak zorundasınız.

Web Tasarım Yapım Adımları :
Projelendirme (Brief, Rakip analizi, Kullanıcı Deneyimi Tasarımıi Bilgi mimarisi tasarımı)
Grafik Tasarım
HTML / CSS Kodlama
CMS Entegrasyonu / Yazılım İşleri
Test

Stil Oluşumu Ruby - Less

 • 17.1.2017 13:24:05
 • 0 Yorum
 • 991

Less Ruby de geliştirilmiş ve zamanla Javascripte aktarılmış bir css preprocessor (css önişlemcisi) dir.

Less içinde fonksiyonları, değişkenleri, karıştırmaları(mixin), matematiksel hesapları barındıran ve css yazımında kod fazlalığının önüne geçen bir dinamik stil dosyasıdır. Stilleri tüm özellikleriyle destekleyen aynı zamanada içinde  kendi kurallarını barındıran ve kullanıldığı projede büyük yazılım kolaylığı sağlayan ender dillerden biridir.

Kullanıcıya sunduğu birçok kolaylık mevcut ancak içlerinde en yararlı olan özelliği değişken tanımlama özelliğidir. Değişken tanımlayarak yazılan kodları daha basit ve hızlı yöntemde yazmanınızı sağlar. Ayrıca ileride birden çok alanın güncellenme gibi bir durum oluştuğunda ilgili değişkenin güncellenmesini rahatlıkla yapabilirsiniz.

 Less birçok kullanıcıda  merak uyandırmaktadır. Bu nedenle çok sayıda kullanıcı tarafından da ilgi görmektedir. Less dosyasının kullanımı ve kurulumu hızlı ve basittir. Yalnızca tarayıcı ve node.js üzerinde çalışabilmektedir ve Less.js ve Css olmak üzere iki farklı şekilde kullanılabilmektedir.

LESS aynı zaman da size tasarım şablonları hazırlamanızda da yardımcı oluyor. Örneğin çok sık tasarımlar yapan birisiniz ve her seferinde belirli kodları yazmaktan sıkıldınız kopyala yapıştır ile uğraşmadan bu işin içinden çıkmak istiyor ve bir kalıp hazırlamak istiyorsunuz. Bu konuda da less üzerinde ufak bir script hazırlayıp bu işleri halledebilirsiniz.

Peki nasıl çalışır bu less?

Kurulum  ve Başlangıç  Aşaması

LESS sadece tarayıcı veya node.js üzerinden çalışan bir JavaScript yazılımıdır. Kullanımında ise iki ayrı yöntem önerilmekte.

1. Yöntem : LESS dosyalarını CSS olarak derlemek

Projenizi LESS ile yazdıktan sonra canlıya geçme aşamasında tüm LESS dosyaları CSS’e çevrilebilir ve o haliyle yayınlanabilir. Böylece sadece development aşamasında değil site hızı tarafında da hız kazanılır. Online olarak LESS’den CSS’e kod çevirimi yapan birçok araç mevcut. En popülerlerinden biri de LESS2CSS.

2 .Yöntem : LESS.JS Kullanımı

Bu yöntem LESS’in kendi web sayfasında da tarif edilen, LESS dosyalarınızın altına ekleyeceğiniz bir JS dosyası sayesinde tüm stil tanımlanırız gerçek zamanlı olarak işlenir ve çalışır hale gelir. Kullanımı kolaydır. Ancak kimi zaman verimsiz olabilir. Çünkü sitenize giren kullanıcının tarayıcısı daha fazla işlem yapmak zorunda kalır.

Web sayfanıza aşağıdaki satırları eklemek yeterli. Burada önemli nokta stillerimizi içeren LESS dosyaları JS dosyasının üstüne olmak durumunda.

<link rel="stylesheet/less" href="style.less">

<script src="less.js"></script>

3. Yöntem : Mixins

Stil birleştirmeleri (Mixins) yapısı sayesinde daha önce başka bir element için tanımladığımız stil seçeneklerini bir başka element için de kullanılabilir kılıyoruz. Normal CSS yazarken bu işlem bir çok kodu kopyala yapıştır mantığında  yapmamıza sebep olur ve satır sayısını fazlasıyla arttırırdı.

Örnek :

.deneme{

    margin:8px;

    padding:18px;

}

 

.test{

    border-radius:100%;

    text-align:left;

    margin:8px;

    padding:18px;

}

Örnekte de görüldüğü  gibi padding ve margin tanımlarını .deneme‘yi kopyalamak durumunda kaldık. Ama LESS tarafında bu işi yapmak çok kolay.

 

.deneme{

    margin:8px;

    padding:18px;

}

 

.test{

    border-radius:100%;

    text-align:left;

    .deneme

}

Less kullarak sadece .test‘i çağırmak, padding ve margin tanımlamalarını geçerli kılmak için yeterli olacaktır.

 

4. Yöntem : İç içe elemanlar

Less kullarak bir nesnenin iç içe elemanlı kullanımı çok çok kolay

ÖRNEK:

<ul>

    <li>1. Öğe</li>

    <li>2. Öğe</li>

    <li>3. Öğe <a href="#">Detaylar</a></li>

</ul>

Bu elemandaki her bir tanımı stilize ederken aşağıdaki yolu izleyebiliyoruz.

ul{

    margin:20px;

    font-size:14px;

    li{

        padding:5px 8px;

        color:green;

        a{

            color:blue;

        }

    }

}

Eğer bunu normal CSS ile yazacak olsaydık ya da bu LESS kodunu CSS’e convert edecek olsaydık karşılaşacağımız sonuç şu olacaktı :

 

ul{

    margin:20px;

    font-size:14px;

}

 

ul li{

    padding:5px 8px;

    color:green;

}

ul li a{

    color:blue;

}

 

5. Yöntem : Dört İşlem

LESS kullanarak çarpma, bölme,toplama ve çıkarma işlemleri de yapabiliyoruz. Aşağıda bununla ilgili örnek verilmiştir.

ÖRNEK:

@genislik:380px;

div{

    width:@genislik - 80;

}

Bu işlemi yaparak 300px genişliğinde bir div hazırlamış olduk.

 

 

6. Fonksiyonlar

LESS deki fonksiyon desteği onu daha çok  programlama dili gibi göstermekte.

ÖRNEK:

@mavi : blue;

a{

    color:@mavi;

    &:hover{

        color:desaturate(@mavi,50%);

    }

}

Bu örnekte mavi renkteki bir link üzerine gelindiğinde daha koyu bir hal almakta. Bu kodun normal CSS’deki karşılığı ise şu şekilde :

 

a{

    color:blue;

}

 

a:hover{

    color:#24466c;

}

Web Tasarım Nedir Nasıl Yapılır

 • 17.1.2017 12:56:32
 • 0 Yorum
 • 1027

Web Tasarım Nedir Nasıl Yapılır

Web tasarımı nedir diye sorulan bir soruya vereceğimiz cevap: Tasarım fikirlerinin estetik çizgisinde, bir amaç için belli ilkeler tarafından yönlendirildiği, düzenlendiği ve bunların uygulamaya (tasarımın yazılıma) dönüşmesi işlemleridir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından ortaya aktif bir web sitesi çıkar. Web tasarımı ( aktif web sitesi) uygulamasının ardından son kullanıcılar bir web tarayıcısı yardımıyla internet üzerinden web sitelerine erişebilirler. Web tasarımı nedir sorusuna verebileceğimiz en kısa cevap bu olabilir. Peki detaylarıyla ele aldığımızda web tasarımı nedir? İyi bir web tasarımı nasıl olmalıdır? Anlatmaya başlayalım.
 
Web Tasarım Alanları
 
Tasarımın her dalında olduğu gibi web tasarımı içinde de belli anahatlar oluşturularak çalışmalar yapılır. Bunları aşağıda kısa başlıklar halinde sizlere sunuyoruz, kaliteli bir çalışmanın ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz.
 
Düzen: Kullanılacak grafik ve metinler belli düzende olmalıdır. Web sitelerinin önemli bir hedefi de kullanıcıların ilk bakışta aradıkları bilgiyi hızlıca bulmalarına yardımcı olmaktır. Bu, tasarımın dengeli olması, tutarlılık göstermesi ve bütünlüğünü düzen içinde korumasıyla beraber geçerli olabilecek bir durumdur.
 
Renk: Renk seçimi müşteri isteklerine ve amaca bağımlıdır; Bu basit bir şekilde yalnızca siyah-beyaz renklerle yapılabilmekle birlikte web uyumlu renkler kullanarakta bir kişinin veya bir kuruluşun kişiliği, markası kendisini ifade edebilir.
 
Grafikler: Web tasarımı için grafikler logo, fotoğraf, clipart veya simgeler şeklinde kullanılabilir. Kullanım kolaylığı açısından çok sıkışık bir yapıda olmamalı, sayfanın açılış hızını etkilemeyecek boyutta, web sayfasının içeriği ile uyumlu olmalı, uygun şekilde konumlandırılmalıdır.
 
Fontlar: Çeşitli yazı tipleri kullanımıyla bir web sitesinin tasarım kalitesini artırabilirsiniz. Çoğu web tarayıcıları yalnızca "web-güvenli yazı tipleri" olarak bilinen fontları, okunaklı bir şekilde görüntüleyebilir, bu sebeple tasarımcı olarak yaygınca kabul gören bu grup içindeki fontlarla çalışmaya özen gösterilmesi faydalı olacaktır.
 
İçerik: İçerik ve tasarım görsel ve metin yoluyla sitenin vereceği mesajı geliştirmek için birlikte çalışabilir. Okuyucusunu şaşırtmak onlarda heves uyandırmak için istediklerini onlara vermek gerekir, bu şekilde kullanıcılar sitede daha çok vakit geçireceklerdir. Kullanacağınız yazılı metin her zaman ilgili ve faydalı olmalıdır. İçerikle alakalı anahtar kelimeler içermeli, arama motorları için optimize edilmeli ve uygun uzunlukta olmalarına dikkat edilmelidir.
 
Kullanıcı Dostu Web Tasarımlar Nasıl Oluşturulur
 
Bir web sitesi geliştirirken, bir siteyi güzel ve görsel olarak etkileyici hale getirmek için web tasarım temel unsurlarıyla birlikte her zaman son kullanıcıyı düşünmeniz gerekir. Kullanıcı dostu arayüzler aşağıda sıraladığımız faktörlere dikkat edilerek rahatlıkla elde edilebilir.
 
Navigasyon: Web tasarım sitesi mimarisi yapılandırılırken menüler ve diğer navigasyon araçları kullanıcıların web sitesine nasıl göz attıkları, nasıl arama yaptıkları dikkate alınarak oluşturulmalıdır. Kullanıcılar için verimli, ihtiyaç duydukları bilgiyi bulmaya hedefli, sitenin içinde kolaylıkla hareket etmeye yardımcı olacak şekilde kurgulanmalıdır.
 
Multimedya: Tasarımda ilgili video ve ses uyaranları kullanıcıların kolay ve hızlı bir şekilde anlayış geliştirmesine, bilgileri kavramasına yardımcı olabilir. Bu durum web sayfasında daha fazla vakit geçirmeleri için ziyaretçileri teşvik edebilir.
 
Uyumluluk: Sayfanın doğru görüntülenmesini artırmak, her defasında aynı performansı almak için; Farklı tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde sorunsuz çalışabilecek bir web sayfası tasarlamaya özen gösterin.
 
Teknoloji: Teknolojideki ilerlemelerden faydalanmak tasarımcılara her zaman taze, dinamik ve profesyonel web tasarımı içinde uygulayacakları izin, hareket ve yenilik katmak için özgürlük verir.
 
İnteraktif: Tasarım içine kullanıcı yorumları ekleyerek aktif kullanıcı katılımını ve kamuoyu katılımını artırın. E-posta formları ve e-bülten kayıtları ile ziyaretçilerinizi sürekli etkileşimde olduğunuz kullanıcılara dönüştürün.
 
Tüm bu bilgilerin ışığında web tasarım profesyonelleri olarak tatmin edici bir web deneyimi için mükemmel bir kullanıcı dostu arayüz (UI/UX) dizaynı oluşturabiliriz. Kullanılacak tasarımı, kritik planlama ve analiz sürecinin ardından kullanımı basit, zarif ve sanatsal bir yapı haline dönüştürebiliriz. Tüm bunları yaparken bireysel yada kurumsal müşteri özelliklerine ve isteklerine dikkat etmeyi unutmamak başarıyı beraberinde getirecektir.
 
Web tasarımı nedir sorusuna uzunca verebileceğimiz cevap ise budur. Bu kriterler eşliğinde kaliteli ve sağlıklı çalışan bir web sitesi elde edilebilir.