Dijitalde Medya Planlama Süreci

dijitalde-medya-planlama-sureci

İnternet oldukça geniş bir evren. Kişisellikten çıkıp globalleşen ve ekonomiyi derinden etkileyen bir unsur olan internet üzerinden, firmaların attığı her adım birer pazarda yer edinme çabasıdır. Bunlardan biri de dijital pazarlamadır. Dijital medya ise bunun yalnızca bir dalını oluşturur.

Dijital ekipler tüm markaların medya planlama sürecinde birebir dahil olur. Dijital ekip marka ekiplerine teknik konularda ve medya planlama süreçleri ile ilgili destek olur. Dijital ekip medya planlama yaparken hem sosyal medya mecralarını hem de display reklamı yayınlayan internet sitelerini plana ekleyerek planlama sürecini yönetir.

Dijital medya planlama marka ekibinin ilettiği brief ile başlar. Markanın sunmuş olduğu Breif doğrultusunda hedef kitleye uygun mecra seçimi yapıldıktan sonra mecralar brieflenir ve uygun projeler netleştirildikten sonra plana eklenir. Plan hazırlanırken kampanyada verilecek  mesajın ve hedef kitlenin doğru belirlenmesi gerekmektedir. Brief ile ilgili plan yapıldıktan sonra markayla paylaşılıp plana onay verilmesi beklenir. Marka plana onay verdikten sonra yapılacak olan yayınların materyal boyutları mecralardan istenir. Mecraların paylaştığı boyutlara göre materyal hazırlanması için spec bilgileri markanın anlaşmış olduğu kreatif ajansa iletilir. Dijital yayınların birçok farklı amacı vardır. Örneğin: web siteye trafik çekmek, form doldurtmak, satışa yönelik yayın yapmak ve fan kazanımı dijital yayınların belli başlı amaçlarıdır.

Marka tarafından gelen materyaller hatalı veya eksik olup olmadığı kontrol edilir. Yayınların başlaması için planın net bütçeli ve tarihli onayı gerekir. Marka tarafından tüm onaylar alındıktan sonra yayınların tamamının başlatılması için operasyon süreci başlar. Materyallerin yayına alınabilmesi için adserver’a yayın tanımlaması yapılarak kodlar çıkarılır. Sosyal medya (Facebook, Instagram, Twitter vs.) ve Google (Adwords, Youtube vs.) yayınlarının başlaması için ekiplere bütçe ve plan iletilerek yayınların başlaması sağlanır. Display tarafta yayınların başlayabilmesi için kodların ve ordino’nun mecralarla paylaşılması gerekir. Tüm yayınlar dahilinde yayın başladı bilgisi ve müşteriyle paylaşmak için ekran görüntüsü istenir. Adserver‘dan kontrol edilerek sorunlu yayınların mecralara bildirimi sağlanarak yayınların daha düzenli ilerlemesi sağlanır.

kaynak: dijitalmuhendis

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR