YAZILIM

iOS 12 Beta 7 Yayınlandı!

 • 14.8.2018 13:37:43
 • 0 Yorum
 • 1168

Apple, WWDC 2018 etkinliğinde tanıtımını gerçekleştirdiği iOS 12 sürümü için test sürecine devam ediyor. Final sürümünün çıkışına kısa süre kalan iOS 12’nin altıncı  betasının üzerinden bir hafta geçerken, iOS 12 Beta 7 yayınlandı. Beta 3’te yeni haritalandırma verilerini kullanıma sunan Apple, Beta 5’te ise Pil sağlığının beta sürecinden çıkarılması, AirPods için kablosuz şarjın doğrulanması gibi önemli yeniliklere imza attı. Beta 7’de ise FaceTime için kötü haber geldi.

iPhone ve iPad için geliştiricilerin kullanımına sunulan Beta 7, yaklaşık 560 MB boyutunda. Henüz güncelleme ile sunulan büyük bir yenilik görülemezken, maalesef iOS  12’nin başlıca yeniliklerinden Grup FaceTime özelliği kaldırıldı. iOS 12 Beta 7 sürümünü cihazınıza yükleyebilmeniz için tahmin edebileceğiniz gibi cihazınızın UDID kaydının yapılmış olması, yani bir geliştirici hesabına sahip olmanız gerekiyor. Bir diğer seçenek ise geliştirici profili kullanmak. iOS 12 Beta sürümlerini iPhone veya iPad’inize yüklemek istiyorsanız, yukarıda yer alan linke tıklayarak kurulum için gerekli adımları takip etmeniz yeterli.

Eylül ayında son kullanıcı ile buluşması planlanan iOS 12 sürümünü destekleyen cihazlar şu şekilde;

– iPad Air
– iPad Air 2
– iPad Pro
– iPad 9.7
– iPad mini 2
– iPad mini 3
– iPad mini 4
– iPod touch 6th
– iPhone 5s
– iPhone SE
– iPhone 6/6 Plus
– iPhone 6s/6s Plus
– iPhone 7/7 Plus
– iPhone 8/8 Plus
– iPhone X

Gad of War'a New Game+ Güncellemesi

 • 9.8.2018 12:55:53
 • 0 Yorum
 • 1213

Sony Interactive Entertainment (SIE), God of War hayranlarının uzun zamandır beklediği New Game+ güncellemesinin tarihini açıkladı. Oyuna yeni ekipmanlar ve özelliklerin ekleneceği New Game+ güncellemesi, 20 Ağustos tarihinden itibaren PlayStation Store üzerinden indirilebilecek. Kratos'un Atreus ile birlikte çıktığı destansı macerayı tekrar yaşatacak olan New Game+ güncellemesi ile birlikte, oyun yenilenen bir deneyim sunacak. Güncelleme ile gelecek olan özelliklerin bazıları şu şekilde;

* Kratos ve Atreus'un macerasına, daha önceki oyundan kazandığınız tüm zırhlar ve güç geliştirmelerine sahip olarak yeniden başlayın.

* Daha yüksek seviyedeki düşmanlara karşı mücadele edin. Düşmanların artık size saldırmak için yeni taktikleri var.

* New Game+ ile birlikte oyuna nadir bulunan yeni geliştirmeler ekleniyor. Yeni kaynak olan "Skap Slag" ile ekipmanlarınızı çok daha iyi bir hale geliştirin.

* Oyunu tamamen yenilenen güçlü zırh ve geliştirmelerle birlikte yeniden deneyimleyin.

* New Game+ güncellemesi ile birlikte gelen en önemli özelliklerden biri de sinematik sahneleri geçebilme özelliği. Daha önce oynayıp seyrettiğiniz sahneleri tekrar izlememek için artık bu sahneleri geçebilirsiniz. Bu özellik oyunun normal modu için de geçerli olacak.

* God of War ana hikayesini herhangi bir zorluk seviyesinde bitirmiş olan tüm oyuncular, 20 Ağustos tarihinden itibaren New Game+ modunu oynamaya başlayabilirler.

Elon Musk'dan 'Borsadan Çekiliyoruz'

 • 8.8.2018 13:45:17
 • 0 Yorum
 • 720

Elektrikli otomobil endüstrisini bambaşka bir noktaya getiren Tesla, son derece önemli bir finansal gelişme ile yine gündeme gelmeyi başardı. Bizzat şirket CEO’su Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre Tesla, New York borsasından çekilecek. Şirket hissedarları, ellerinde bulunan hisseleri satmakta ya da ellerinde tutmakta özgür olacaklar. 

New York merkezli özel bir borsa olan Nasdaq, Tesla hisseleri ile yapılacak işlemlerin Türkiye saati ile 21.00’dan itibaren durdurulacağını ve hisse başına ücretin 367 dolar olacağını duyurdu. Financial Times ise  Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun Tesla’dan %3-5 hisse satın alacağını iddia etti. Attığı tweet ile 'Tesla hisselerini 420 dolardan alıp halka kapalı hale getirmeyi düşünüyorum. Finansman garantilendi.' diyen Tesla CEO’su Elon Musk, attığı ikinci bir tweet ile de 'Borsadan çekilmemiz durumunda umarım şu anki bütün yatırımcılar Tesla’da kalır.' dedi. Tesla’nın borsadan çekilmesi halinde hissedarlar ellerindeki hisseleri korumaya devam edebilecekler. 

Bildiğiniz gibi Tesla ve şirketin CEO’su Elon Musk, son dönemde şirketin artan harcamaları ve geciken teslimatlar nedeniyle sürekli olarak eleştiriliyordu. Tesla’nın borsadan çekilmesinin eleştiri ve baskıları bir miktar da olsa azaltacağı düşünülüyor. Tesla’nın borsadan çekilmesi halinde şirket değerinin 70,6 milyar dolar seviyesinde kalması bekleniyor.

iOS 12 Beta 6 Güncellemesi

 • 7.8.2018 13:44:02
 • 0 Yorum
 • 782

ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın 4 Haziran'da start verdiği Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC 2018) kapsamında tanıtılan iOS 12'nin 6'ncı beta'sı yayınlandı. Beta 6, yaklaşık 500 MB boyutunda...Söz konusu güncelleme hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri sunuluyor. Peki yeni iOS hangi iPhone'larda kullanılabilecek? Apple, iOS 12'de sadece bu cihazlara destek sunacak. İşte güncelleme alacak modellerin tam listesi... 

iPhone X  
iPhone 8 Plus 
iPhone 8
iPhone 7 Plus
iPhone 7
iPhone 6 Plus 
iPhone 6
iPhone 6S Plus
iPhone 6S
iPhone 5S
iPhone SE

Apple, iOS 12 ile iPhone 5 ve daha eski iPhone modellerine sunduğu desteği de sonlandırmış oldu. iOS 12 güncellemesi alacak iPad modelleri ise şöyle...

12.9-inch iPad Pro 2. Nesil
12.9-inch iPad Pro 1. Nesil
10.5-inch iPad Pro
9.7-inch iPad Pro
9.6-inch iPad
iPad Air 2
iPad Air
iPad 5. Nesil
iPad mini 4
iPad mini 3
iPad mini 2

Isınma Sorunu Olan MacBook Pro İçin Yeni Güncelleme

 • 25.7.2018 16:49:39
 • 0 Yorum
 • 831

MacBook Pro kullanıcıları son zamanlarda aşırı ısınma yüzünden şikayetlerle Apple şirketinin kapısını çalmaktaydı. Bu durum yüzünden Apple şirketi öncelikleri arasına MacBook Pro'nun ısınma problemini alarak yeni bir güncellemeyi kullanıcılarına sundu. Apple'ın 13 ve 15 inçik 8. nesil Intel i9 işlemcili yeni MacBook Pro modellerinin ‘güç’ gerektiren işlemlerde fazla ısındığını ve hız aşırtma ile 4.8GHz olması gereken frekans hızının 2.2GHz’e kadar düştüğü hakkında bilgiler paylaşılmıştı. Bunun üzerine Apple ısınma problemini doğrulayarak kullanıcılardan özür diledi. 

Apple tarafından yapılan açıklamada, cihazın soğutma sisteminde herhangi bir sorun olmadığı, ısınma sorununun yazılımsal bir problemden kaynaklandığı belirtildi. Bu  apsamda şirket yayınladığı güncelleme ile ısı yönetimini etkileyen ve yük altında saat hızlarını düşüren bu sorunu ortadan kaldırdığını açıkladı.Ayrıca, macOS High Sierra 10.13.6 için ek güncellemeyle çözülen bu ısınma sorununun, Core i9 işlemcili Macbook Pro ile sınırlı olmadığını bilmenizi isteriz. 13 inçlik modellerinde bu sorundan etkilendiği ve bu nedenle yeni Macbook Pro’ya sahip olan herkesin bu güncellemeyi yüklemesi gerektiği belirtiliyor.

Putin'in 'Kıyamet Makinası' Geliyor!

 • 1.5.2018 17:40:37
 • 0 Yorum
 • 874

Rusya’nın geliştirdiği yeni insansız denizaltı ‘kıyamet makinesini’ olarak da anılıyor. Ülkelerden almış olduğumuz haberler göre denizaltı alanında en iy araç ve herhangi bşr tusunami anında hızlı bir biçimde müdahele sağlayabilecek kadar iyi olduğunu da belirtiyor.Adeta dev dalgalar ile yarışabilecek güçte diyebiliriz.


Business Insider’a konuşan fizikçi ve nükleer silah uzmanı Rex Richardson, insansız denizaltı Status-6’ya ait savaş başlığının sahil kentlerini yok edebileceği iddiasında bulundu.Stockholm International Peace Research Institute'ta edindiğimiz bilgiler doğrultusunda hareket edecek olursal Rusya bu yıl içerisinde bu araç için oldukça yüksek yatırımlar yaparak harcamalarını neredeyse iki katına çıkarmış durumda. 

 

Artan bütçenin de etkisiyle Rusya yeni nesil silahlarının geliştirme çalışmalarına da hız verdi.Devletin savunma sanayisinde adeta bir devrim niteliği taşıyabilecek hale gelen makinalar oldukça iddialı bir konuya sahip diyebilmemiz de mümkün.Bu araçlar her alanda nerdeyse bir bölgeyi dahi yok edebilecek güçte.

Sinem özdemir

İnternet Kullancılarımız Güvenlik Önlemini Tam Olarak Alamıyorlar!

 • 30.4.2018 15:42:18
 • 0 Yorum
 • 808

Türkiye 'de en önemli güvenlik şirketinden yapılan bir açıklama sonrasında bizim ülkemizdeki kullanıcıların güvenliği önemsemediği ortaya çıktı.
Siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab'ın Baş Güvenlik Araştırmacısı Emm, 'Araştırmamıza göre Türk katılımcıların yüzde 46’sı güvenlik önlemi almıyor, herhangi bir antivirüs veya internet güvenliği yazılımı kullanmıyor.' diyerek güvenlik açısından eksik olduğumuzu vurguladı.


Küresel siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab'ın Baş Güvenlik Araştırmacısı David Emm, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre Ortadoğu, Türkiye ve Afrika bölgesinde fidye yazılımlarında yüzde 8,5 artış görüldüğünü belirterek,internette kötü niyetli yazılımcıların da oldukça tehlikeli ve hiç bir iz bıarakmadan harekete geçmiş olduklarını da kaydetmiş oldu.Bu yönüyle düşündüğümüz de aslında yeterince önemsiz bir güvenlik anlayaşına sahip olduğumuz ortada.

Yine açıklamasında farklı bir konuya vurgu yaparak özellikle tüm dünyada öyle farklı yöntemler var ki insanların özel hayatlarına kadar etki edebiliyorlar ve sözlerine bu şekilde devam etti  “Saldırılar, giderek daha profesyonel ve özellikli hale geliyorlar. Verileri şifreleyen fidye yazılımlarının saldırısına uğrayan kullanıcı sayısı neredeyse ikiye katlandı. Şirketler siber güvenlik için her zamankinden çok daha fazla para harcıyorlar ancak hackerlar oldukça kararlı ve hassas verileri çalmak için farklı yollar bulmaya devam ediyorlar.” diye konuştu.

 
Emm, başlıca siber saldırı eğilimleri arasında fidye yazılımı gibi gözüken silici saldırılar, dosyasız zararlı yazılımlarla yapılan saldırılar, politik nedenlerle düzenlenen saldırıların yer aldığını anlattı.Bu kategorilere baktığımız zaman bi çok farklı alanda bizlerin sanal ortamlarda pek güvende olmadığımız ve profesyonellik derecesinde casus insanların olduğu da ortada diyebiliriz.

Sinem özdemir

İnstragram'a Yepyeni Özellikler Geliyor!

 • 30.4.2018 15:37:57
 • 0 Yorum
 • 872

Sosyal medya kullanıcılarını oldukça sevindirecek bir haber ile yine karşınızdayız.
Facebook'un Instagram üzerinde çalıştığı yeni güncellemesi sayesinde artık kişileri takip listesinden çıkarmadan doğrudan sessize alınabilecek.Bu özellik ile instagramı aktif olarak kullanan kullanıcılar madur olmaktan da kurtulmuş olacak.Arkadaşlarımız arasında en çok şikayetçi olduğumuz fakat kırmak istemediğimiz zamanlrda bazen ne yapacağımızı bilemeiyor bu özellik bizi maduriyetimizi gidecerek.

 

Facebook, Instagram'ı güncellemeye ve günden güne geliştirmeye devam ediyor. Son çalışmalarıyla tamamen rahat bir kullanım sağlamaya yönelik çalışmalara da başlandı bile. Şu an için test aşamasında olan yeni özelliklerden ilki ve en önemlisi kişileri sessize alma özelliği. Siz insanları takiptan çıkarmadan sizi rahatsız etmelerinden oldukça hızlı bir biçimde kurulmaya başlayacaksınız.Sizlere bilidirim yağmuru gelmesini engelleyecek özelliklere sahip olduğunu da belirtmek isteriz.Bu sayede de hem takip etmek durumunda olduğunuz hem de paylaşımlarını pek de beğenmediğiniz kişileri sessize alarak bu problemden kurtulabileceksiniz.


 
Üzerinde çalışılan ikinci özellik yavaş çekim modu. Yani uygulamanın kendisine bu özellik entagre edilerek hzılı bir biçimde payalaşılması da sağlanmak amaçlanıyor diyebiliriz. Yani önce telefondan çekip daha sonra uygulamaya yüklemekle uğraşmayacak.Böylece daha rahat ve esnek bir kullanım sağlanmış olacak.

Sinem özdemir

 

Çin Yapay Zeka İle Güvenlik Denetimi Sistemi Geliyor!

 • 27.4.2018 17:12:56
 • 0 Yorum
 • 872

Yapay zeka konusunda son noktaya gelinmiş durumda bu konuda bir adımda Çin'den Geldi.

Şinhua ajansının haberine göre, China Aerospace Science &Industry Corp. (CASIC), 89 çeşit kaçak nesneyi 0,7 saniyede yüzde 95 oranında tanımlayabilen yapay zekalı güvenlik denetim cihazı geliştirdi.


 
Cihazın nasıl kullanılacağınından sizlere bahsedecek olursak geçiş yapan insanların üzerinde metal eşyalarına kadar görebilecek hale  geldiğinizi de anlayabilecek hale geleceksiniz.Ayrıca bunları da göz önünde bulundurduğunuz da bu teknoloji de oldukça ileri gideceğimizi de anlayabilmiş olmaya başlayacağız.Çin bu teknolojide de en ileri seviyeye gelebilmeyi amaçlıyor.Özellikle üzerinizde buluna eşyaların cinsine bakılmaksızıj sizlere oldukça ayrıntılı bir güvenlik kontrolü gerçekleştiriyorlar.

Cep telefonun sinyalinin binde biri kadar elektromanyetik radyasyon yaydığı belirtilen cihazın taradığı yüz ve kaydettiği kişilerin fiziki yapılarına yönelik ''kişisel verileri koruma teknolojisi'' kullandığı kaydedildi.İşte tüm bunları göz önünde bulunudurduğumuzda ise bu teknolojilerin hızlı bir biçimde yayılım göstererk insanlara ualaşmanın kolay olacağının da bilincinde olarak doğru adımlar atabilmemiz gerekiyor.

Sinem Özdemir

Kendisinin 12.600 Katı Yük Taşıyabilen Kaslar Geliyor!

 • 18.4.2018 16:30:07
 • 0 Yorum
 • 860

Bilim adamları, kendi ağırlığının 12.600 katına kadar yüke dayanıklı yapay kas geliştirdi.Özel hammaddelerden üretilen bu teknolojik kaslar olabildiğnce kullanışlı olacak gibi duruyor.


Illinois araştırmacıları, kendi ağırlığının 12.600 katına kadar dayanabilen karbon fiber yapay kas geliştirdi.Olabildiğinin en yüksek düzeyde olacağını da belirtmiş olan araştırmacılar her alanda orta dereceli ekonomik bir maliyete sahip olması nedeniyle de oldukça avantaj sağlamaya yeterli olabilecek düzeyde.
 Geliştirilen bu yapay kaslar kendi ağırlığının 12.600 katını taşımakla kalmıyor, aynı zamanda 60 MPa mekanik gerilime dayanabiliyor.

Oldukça yüksek düzeyde ve kilogramda ağırlık taşıayabilme özelliğine sahip olan kaslar işlevsellik bakımından da oldukça iddialı diyebiliriz.Yapıldıkları iplik hammaddesi incelendiğinde benzerlerinden oldukça düşük ve kaliteli bir yapıya sahip ve doğal kaslara oranla daha işlevsel bir yapıya sahip diyebilmemizde mümkün.İçerisinde bununna malzemler ise özel nitelikli bileşenlerden oluşuyor.

Sinem Özdemir

Genç Bilimsever'den Bahar Temizliği Teknolojisi!

 • 16.4.2018 18:03:48
 • 0 Yorum
 • 809

Bosna Hersekli genç mucit Nadja Zubcevic, alafranga tuvaletler için ürettiği antibakteriyel ped ile umumi tuvaletlere adeta 'bahar temizliği' getirmeye hazırlanıyor.
Bu icat ile birlikte halka açık tuvaletlerel temizlik işlemlerinin oldukça hızlı gerçeklştirebilmesini de planlamakta.

Özellikle bir çok insan bu durumdan oldukça memnun olacak gibi çünkü en büyük problemlerden biri de halka açık mekanların temizliğinin sıkıntılı olmasından kaynaklanıyor.

Yüksek lisansını Saraybosna Üniversitesi Biyokimya ve Fizyoloji Bölümü'nde tamamlayan 26 yaşındaki Zubcevic, böyle bir icat yapma fikrine ise birkaç kez umumi tuvaletleri kullanıp, arkadaşlarından da bu yerlerin hijyeni konusunda şikayetler duyduktan sonra yapma kararı aldı.


 
Genç mucidimiz bir çok yemek yemeye gittiğimiz halka açık mekanlar ,avmleri,benzin istasyonları,hastahaneler ve kafelerde bakterileri hızlı bir şekilde öldüren bir icat gerçkeleştirerek insanların kolzetlerde özellikle mikrop kapmamak için oturmama yada herhangi bir kağıt serme durumlarına son vermeyi planlıyor.

Sinem Özdemir

İnstagram Odak Modu Güncellemesi Yayında!

 • 13.4.2018 17:18:16
 • 0 Yorum
 • 933

Instagram, iPhone X ile ünlenen portre modunu, odak modu ismiyle platformun kullanıcılarına sundu.Daha öncesinde odak modu tanıtılmamıştı fakat şimdi baktığınızda android kullanıcıları tek bir kameraya sahip olsalarda bu özelliği rahatlıkla kullanabilecekler.Eskiden kullanıcının kendisini odaklayıp arka planı ile oynama özelliği yoktu.

Bu özellik kamera ile asıl çekilmekten kişi haricinde etrafındakilerin de tam tersine bu özellik ile arka planda kalabilmelerini sağlamaya çalışıyor diyebilmemiz de mümkün hale gelebiliyor.Yeni özellik iPhone 6s ve daha yeni akıllı telefonlarda, Android’de ise Instagram uygulamasının v39 sürümüne sahip olanlar tarafından kullanılabiliyor.


 
Gelelim diğer bir yeniliğe iponelere gelmiş olan ve kullacıların arkadaşlarını etiketlerken kullanabilecekleri özelliklerden bir tanesi de tabiki onların genel itibariyle kullanmış oldukları çıkartmalara yeni özellikler getirebilmeyide istiyorlar.Bu özellik henüz android kulanıcıları için getirilmedi.

Sinem Özdemir

Yapay Zekacılar Katil Roboto Son Dedi!

 • 11.4.2018 13:00:17
 • 0 Yorum
 • 802

Uluslararası bilim adamları grubu, yapay zeka teknolojisinin silah üretiminde kullanılmasına katkı sağlayacağı gerekçesiyle Güney Koreli bilim enstitüsüne karşı başlattığı boykotu sonlandırdı.

Savunma sanayisinde görevli ekip yapay zeka makinalarının savaş amaçlı kullanılması durumuna oldukça tepk, gösterdikleri ve bize aktarılan haber ile bunu sonlandıracaklarını belirttiler.

Robtik alanda yapılacak olan tüm akademik çalışmalarına da ara vereceklerini ifade ederek bu konuda çalışma yürüten kurul bu konuda teknolojik bakımından kendilerine yeterli olan tüm buluşları da ortadan kaldırarak bunlara bir an önce son vereceklerini dile getirdiler.Tabiki bu kurumlar yine yapay zeka çalışmalrı bakımından ortaklaşa bir çalışma gerçekleştirecklerini de ifade ederken bunlar için ortak bir karar aldıklarını dile getirerek şu sözleriyle devam ettiler,

"Yapay zekanın silah üretiminde sorumlu şekilde kullanılacağına dair açık taahhüdün ardından, boykot kararına imza atan 56 yapay zeka ve robot bilimi araştırmacısı olarak KAIST araştırmacılarıyla karşılıklı ziyaretlerimizi ve bilimsel projelerdeki iş birliğimizi sürdürmeye karar verdik." cümlesiyle hep birlikte hareket edeceklerini de vurgulamış oldular.

Sinem Özdemir

YouTube'a "Çocuklara ait verileri yasa dışı olarak topluyorlar" Suçlaması!

 • 10.4.2018 10:57:59
 • 0 Yorum
 • 828

23 kurum toplanarak youtube ilgili çocukların bazı verilerini topladığına dair suç duyurusunda bulundular.

Amerika Birleşik Devletleri’nde çocuk hakları, tüketici hakları ve gizlilik hakları savunucusu 23 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu ittifak, Federal Ticaret Komisyonu'na (FTC) 59 sayfalık bir yazı göndererek Google’ın 13 yaşından küçük çocukların kişisel bilgilerini topladığı ve bu bilgileri reklam oluşturmak için kullanarak çocuk hakları yasaları ihlal ettiği gerekçesi ile şikayette bulundu.
 


Google ve youtube'nin bu konuda birbirinden haberdar olduklarını vurguladılar ve devamında ise bu tür internet dünyası site ve uygulamaların çocukların bilgileri dışında bazı veriler topladıklarını belirterek bunları istem dılı gerçekleştirdiklerini ailelerin izinleri dışında olduğu ve onların izni alınması gerektiğini de vurguladılar.
 
Reklamsız Çocukluk için Kampanya (CCFC) yönetim müdürü Josh Golin, ‘’Google, popüler çizgi filmler, ninniler ve oyuncak reklamları ile dolu olan YouTube'un 13 yaş altındaki çocuklara uygun olmadığını iki yüzlüce iddia ederek yıllardır çocuklara ve ailelerine yönelik sorumluluklarından kaçtı.’’ derken, ‘’Google çocuklara yönelik reklamlar yayınlayarak çok fazla kar sağlıyor. Google, COPPA'ya (Çocukların Çevrimiçi Mahremiyetinin Korunması Yasası) uymalı.’’ dedi.


 Suçlama için bir araya gelen grup ayrıca çocukların bu tür uygulama ve siteleri oldukça aktif bir şekilde günlük hayatta kullanıp ilgi duyduklarını ve bu yüzden bu şirketin onların bu ilgisinden dolayı bu sitelerin çocuklar için bir katagori açtıklarını da belirtmiş oldular.

Sinem Özdemir

NASA'dan Süpersonik Uçak Geliyor!

 • 5.4.2018 18:02:41
 • 0 Yorum
 • 746

Süpesonik sessiz uçaklar iiçin anlaşma tamamlandı.Üretimine başlanacak olan uçaklar teknolojide bir devrim sağlayabilmeyi hedefliyor.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA), yolcu ulaşımı ve sivil havacılık alanında test edilmek üzere ses hızını aştığında sonik patlama sesi çıkarmayan jet uçağı üretmesi için Lockheed Martin firmasıyla anlaşmaya vardı.


Kurum resmiweb sitesi üzerinden yapmış olduğu açıklamada jet uçakların kalkışlarında bir ayli ses çıkarmasından dolayı bunun önüne geçebilmek amacıyla bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirtmiş oldu.

 


Şirketin, anlaşma kapsamında 2021 sonuna kadar NASA'nın test amaçlı kullanacağı bir prototipi tamamlamayı taahhüt ettiği kaydedildi.
Yine edilen bilgiler doğrultusunda "X-Plane" adı verilen özel yapım uçak, yaklaşık 17 bin metre (55 bin feet) yükseklikteyken saatte bin 500 kilometre hızla seyredebilecek. Yaklaşık 75 desibeli geçmeden ve ses çıkarmadan uçakların rahatlıkla haraket edebilecekleri konuşulyor bir hayli sessiz bir sistem ile çalışacak olan uçak bu teknolojide en iyisi olmayı amaçlıyor. Bu, bir otomobilin kapısının kapatılırken çıkan sese eşdeğer.yani çok kısık bir se diyebiliriz.

Ses seviyesindeki düşüşün, sivil amaçlı süpersonik hava ulaşımının önünü açacağı öngörülüyor. Düşük gürültülü süpersonik uçaklar, insan sağlığına zarar veren ve gürültü kirliliğine yol açan sonik patlamaları giderdiğinden kentsel alanlarda yolcu ve kargo ulaşımını olanaklı hale getirecek.Yani gürültü kirlilikleri ortadan kaldırılacak hem de ulaşımda en iyi seviyeye gelebilmek için bu çalışmanın dünya teknolojisine bir hayli yaralı olacağı konuşuluyor.

Sinem Özdemir

Çin'den Yapay Zeka Konusunda Müthiş Devrim!

 • 3.4.2018 18:02:45
 • 0 Yorum
 • 769

Nisan 2017'den bu yana, Çin’in Guangdong eyaletinde bulunan Shenzhen şehrinde yoldan geçen herkes bir şekilde hükümetin tam gözetimi altında bulunuyor.


Özellikle görüntü işleme ve yapay zeka konusunda bir hayli iyi teknoljilere sahip olan şirket bu alanda insanların en ince ayrıntısına kadar kimlik numaralarını ve uyruklarını dahi bulabiliyorlar. İnsaların sık geçmiş olduğu yerlerde ekip sokaklara bir ışıklandırma sistemi yaratarak insanların yüz tanıma sisteminen geçmelerini sağlıyor. Şimdi Çin yapay zeka istihbarat şirketi operatörlerle birlikte çalışıyor ve suçlular yakalandıkları anda para cezasına çarptırılıyor.


 
Tabikide sosyal yaşam göz önünde bulundurarak vatandaşların bazı haklarının ihlali olmaması adına da çalışmalara yapılıyor buna sosyal yaşam kredisi denliyor.Bu istikbarat şirketi denetimci olarak belli bir sistem üzerinden çalışıyor.
 
Gelecek yıllarda yürürlüğe girmesi planlanan bir kanun ile vatandaşların ne kadar suça karışmış oldukları konularında belli bir puanlama sistemi üzerinden kayıt tutulacak. Düşük puanı olan vatandaşlar belirli işlerde ret yiyebilir, belirli hizmetler için daha fazla ödeme yapabilir ve Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu'na göre seyahat etmekten bile men edilebilirler. Bunlar çok farklı türde olabilir terör olabilir yada kapalı bir mekanda sigara içme suçu yada sahtekarlık ile insanları kandırma suçu olabilir.

Sinem Özdemir

Google Url Kısalma Servisi Sonlanıyor!

 • 2.4.2018 17:38:54
 • 0 Yorum
 • 801

Google, goo.gl adresi üzerinden hizmet veren popüler URL kısaltma servisini kapatacağını duyurdu.

Özellikle internet adreslerinde kısaltma sağlayan goo.gl servisi kullanıma kapatılıyor.
 
Google yöneticilerinden Michael Hermanto, servisin 13 Nisan’da yeni kullanıcılara kapatılacağını duyurdu. Mevcut kullanıcılarının ise 2019 yılına kadar kullanamaya devam etmeleri yasak değil.


 
Google’ın URL kısaltma servisini kapatma kararının ardında, şirketin Firebase Dynamic Links (FDL) formatına geçiş çabaları yatıyor. Bu format akıllı bir teknolojiye de beraberinde getirerek internet servisi üzerinde kısıtlamalar yapıyor.Ayrıca kısa bağlantı tiplerinden vazgeçmem diyenler içinde kullanıcılarına FDL servisini ya da Bitly ya da Ow.ly tarzı bağlantı türlerini kullanabileceklerini de duyurmuş oldu.
Sinem Özdemir

Yapay Zekacılar Bir Arada

 • 30.3.2018 18:30:20
 • 0 Yorum
 • 871

Bir hayli heyecan ile beklenen teknoloji etkinliğinin hazırlıkları tamamlanarak kapılarını tüm teknoloji severlere açıyor. ‘Türkiye. Bugün. Şimdi.’ sloganıyla başlayacak zirve, yapay zekanın ‘Einstein’ları başta olmak üzere 100’e yakın fikir önderini bir araya getiriyor.

Turkcell tarafından sponsor olarak düzenlenen muhteşem etkinlik türkiyedeki insansız sistemlere odaklanıyor. Yine ana onulardan bir tanesi de ülkemizin teknolojide geldiği son noktayı anlatmaya ve gelecekte bizi neler beklediğini anlatmaya yönelik olduğu konuşuluyor.

Ayrıca, yapay zeka, Endüstri 4.0, nesnelerin interneti, büyük veri, akıllı teknolojiler, girişimcilik, siber güvenlik, bulut teknolojileri, gelişen ve millileşen savunma sanayi gibi konular; uzman konuşmacı ve bilim adamları tarafından ele alınacak. Tartışılacak konular ise yapay zekanın hayatımıza nasılgiriş yaptığı yarar ve zararları olacak.
Yapay zekanın öncülerinden Stuart J. Russell geliyor.Bu konuşmaları gerçekleştirmek adına yapay zekada dünyada büyük yankı uyandırmış isimler yer alacak.

Turkcell Teknoloji Zirvesi’nin merakla beklenen isimlerinin başında TED Talks konuşmacıları arasında en çok izlenen 6’ncı kişi ve yapay zeka konusunda dünyaca ünlü bir isim olan Profesör Stuart J. Russell geliyor. Russell makine öğrenimi, olasılıklı örneklem, planlama, gerçek zamanlı karar alma, çoklu hedef izleme, bilgisayar görüsü alanlarında çalışmalar yapıyor.Konuşmasında çalışmaların genelde insanları doğruya yönlendirme olacağı ve duygulara kadar hitap edileceği konusu işlenecek.

Sinem Özdemir

 

Vestel'den Site Girişi Yeni Uygulama!

 • 29.3.2018 18:18:13
 • 0 Yorum
 • 859

Türkiye’nin öncü teknoloji markası Vestel, yeni bir projeyle kamuoyunun dikkatini hayvanlara yönelik şiddete çekiyor. İnternet sitesini ziyaret eden kullanıcıların giriş yaptıklarında karşılarına çıkan ekrandaki detay gözlerden kaçmadı.

"Ben Robot Değilim" isimli projede, tüketiciler Vestel sitelerine girerken karşılarına bu doğrulama yöntemi çıkıyor. Şifreyi çözdüğünü ve giriş yapabilmesi için izin alabildiğini

düşünen kullanıcı daha sonra karşısına figür ve fotoğrafla hayvanların nasıl öldürüldüğünü görmüş oluyor.

Ve "robot değilsen böyle bir vahşete sessiz kalamazsın" mesajı veriliyor. Yapılan giriş sitemi kurgusunda kullanıclara mesaj verirken aynı zamanda kedi ve köpeklerin nasıl öldürüldükleri konuşuluyor.

Yönlendirilen sitede hashtag kampanyasına katılmaya davet edilen kullanıcılar dilerse Captcha yazılımını kendi sitelerine uygulayarak da kampanyaya destek verebiliyor. Son günlerde hayvan hakları konusunda insanlar bilinçlendirilmeye çalışırken farklı yaşamsal konulara da dikket çekilmiş oluyor.

Sinem Özdemir

Playboy Artık Facebook Kullanmıyor!

 • 28.3.2018 15:10:08
 • 0 Yorum
 • 910

Playboy Facebook ile ilişkisini sonlandıran kuruluşlar arasına katıldı.Gelen açıklamada yaklaşık 25-30 milyona yakın takipçisi ve ilgililerin bulunduğu hesapları tamamiyle kapatıp üyeliğine son verdiğini duyurarak onlarda diğer kuruluşlar gibi facebook'tan ayrıldılar.
Playboy, Cambridge Analytica skandalının patlak vermesinin ardından başlayan “Facebook’u Sil” kampanyasına katılan en son şirket oldu.

Bazı şirketler önceden bu önemli adımı atmıştı ve buna en güzel örnek ise elon musk tarafından yine büyük ilgi gören iki sayfanın kapatılmasıydı.
Geçmiş zamanlardan bu yana markanın bu şirketle aralarının bir hayli iyi olduğu da konuşuluyor fakat ne yazıkki marka kendisini düşünerek bu haraketi gerçekleştirmeyi düşündü. Ancak özellikle daha “yaşlı” nesiller için Playboy markasının hâlâ bir değeri var.Kullanan belli bir kitle var onlada bilinçlendirilmesi gerekiyor.Fakat bu markanın bilenleri ve adının duyuması da beraberinde olan bir durum.

Sinem Özdemir

 

Facebook'a Kötü haber!

 • 26.3.2018 17:53:20
 • 0 Yorum
 • 882

Tüm dünyadan milyonlarca kullanıcısı olan facebook'a şu aralar bazı ithamlarda bulunuluyor fakat şirket şu an için sessizliğini korumakta.

Yine çıkan bir habere göre uyulamya izin verdiğiniz sürece tüm mesajlarınıza erişip onları kaydettiği konuşuluyor.

Bazı kullanıcılar "1 sene önceki SMS'leri ve arama geçmişlerini görebiliyorum" ve "Telefonumdan sildiğim halde seneler öncesindeki SMS ve yazdığım metinler direkt olarak ekranıma düşüyor." şeklinde şikayette bulundular.

 


(Telefonunuzda bulunan kişilerle mesaj atın. Kişilerinize telefon numarası, takma isim, çağrı - mesajlaşma geçmişi gibi bilgileri sürekli olarak ekleyin. Bu (uygulama) sizin Facebook’ta arkadaşlarınızı daha kolay bulmanızı sağlar ve bizim herkese daha iyi bir hizmet vermemize yardımcı olur.) facaebook uygulamasını kullanıcılarına sunmuş olduğu bir adım sonrasında izin verdikleri takttirde tüm yazışmaları görünebiliyor.

Eğer bu uygulamayı onaylarsanız sizin tüm kişilerinize ve sms mesajlarınıza erişebiliyor.Uygulamayı kulllana ve kabul edip izin verenler en eski silinen mesajlalarını görebildiklerini ve sunucuya gizlenmiş olduğunu düşünüyorlar.

Kısacası gizlilik ve güvenlik açığı meydana getirmeye başlıyor.Yani son dönemde güvenlik üst seviyde fakat yine de açıklar bulunabiliyor.Şikayetler üzerine şirket ceosu Mark Zuckerberg Birleşik Krallık Parlamenter Komitesi'ne, "rızası olmadan verilerin nasıl alındığını açıklamak için" çağrıldı.

Sinem Özdemir

Logo Tercihi Kullanıcıya Kalacak!

 • 23.3.2018 18:44:21
 • 0 Yorum
 • 838

Facebook ile ortak çalışan whatsapp logolarını değiştiriyor.
WhatsApp yıllardır kullandığı logosunda pek alışık olmadığımız bir değişime gidiyor.Her cihaza ve uygulamay uygun hale getirilebilecek.


Google'ın geliştiricileri kullanması için önerdiği çoklu logo sistemi, WhatsApp tarafından kullanılmaya başlayacak. Özellikle bazı arama motorları çoklu arama tercihleri de sunabiliyor ayrıca android dünyasında olduklarından dolayı ister istemez yazılımı kullnmakta gerekebiliyor. Arayüzlerdeki farklı tasarım dilleri nedeniyle uygulama logoları bazen kötü bir görünüme neden olabiliyor. Yine  logo karmaşasına çözüm bulamk adına farklı yolar da denenecek.


Geçtiğimiz dönemde iddiaları ortaya çıkan bu değişim uygulamanın 2.18.74 beta sürümünde kullanılmaya başladı.Logo tercihleri tamamiyle size bırakılabiliyor yani telefonunuzun arayüz durumuna göre bunu kendiniz yada otomatik olarak gerçekleştirilebiliyor.Eğer logo değişimini destekleyen bir 3. parti arayüz kullanıyorsanız, istediğiniz logoyu seçebilmeniz mümkün. İlk sürüm bazı deneyici kullanıcılara sunulmuş durmda devamı da yine piyasaya çıkarılmaya hazırlanıyor.

Sinem Özdemir

Dünya Kadınlar Gününde Google'dan Büyük Sürpriz!

 • 22.3.2018 18:04:04
 • 0 Yorum
 • 808

Dünyaca ünlü arama motoru Google 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için özel bir Doodle hazırladı.Farklı hikayeleri birleştirerek bir kombinasyon yapılmaya çalışıldı.

Dünyada bir çok ülkeyi ve yaşam biçimlerin getirdiği zorluklarla mücadele eden kadınları temsilen  12 farklı hikayenin yer aldığı Doodle'da; aşk, güven, mücadele ve hastalık gibi konular ele alındı.Ayrıca bu logoların üzerinde yoğun çalışıldığı ve farklı konulara dikkat çekmek istenildiği belirtildi.Bizde google bu çalışmasından dolayı mutluyuz kadınların yansıtıldığı bu çalışmanın çok farklı anlamları var.

Whatsapp'a En Büyük Rakip Çin'den Geldi!

 • 21.3.2018 15:54:35
 • 0 Yorum
 • 871

Çinli popüler anlık iletişim uygulaması WeChat, aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaştı.Uygulama kullanıcılarına her alanda kolaylık sağlayabiliyor.En güzel özellikleri arasında taksi çağırabilmesi,doktor,randevuları alabilmes,arkadaş bulabilmesi gibi bir çok özellik çıkıyor.
Kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu Çin'de bulunan ve anavatanında Weixin adıyla bilinen WeChat,sektörün en iyi uygulamalarından bir tanesi olan whatsapp ı geride bırakmayı ve milyarlarca kullanıcı sayıdına ulaşabilmeyi başardı.
Tercent tarafından geliştirilen uygulama whatsapp a en büyük rakip olabilecek konumda.

WhatsApp benzeri bir mesajlaşma uygulaması olarak yayın hayatına başlayan WeChat, kısa sürede evrilerek kullanıcılarının mesajlaşmanın ötesinde birçok işlemi uygulama içerisinden yapmasına olanak tanıdı.

Kısa sürede çinde dikkatleri üzerine çekmeyi başaran uygulama  kullanıcılarına gidecekleri bir yer olduğunda taksi çağırabilme özelliği,pek farklı alanda yemek sipariş edebilme, doktor randevusu alma, banka hesaplarını kontrol etme, para gönderme, ödeme yapma ve hatta yeni arkadaşlar bulma olanağı sağlıyor.
Ayruca uygulama türkiye gibi bir çok ülkede aktif kısıtlı özellikle bulundursada şimdiden çok sevilmiş duyrumda bu konuda whatsapp a büyük görev düşüyor.

Sinem Özdemir

Yenilenebilir Kaynaklar İle Drone İcat Ettiler

 • 13.3.2018 22:01:02
 • 0 Yorum
 • 918

Henüz lise öğrencisi olan iki gencimiz pili tükenmesine rağmen enerjiyle havada kamayı başarabilen drone yaptı.
Aydında okuyan iki öğrenci makina kısmı haricindeki tüm kısımları kendilerinin icat ettiklerini belirttiler.

 


 Yenilenebilir enerji kaynakları arasında gösterilen güneş ve rüzgar enerjisi kullandılar.Drone havada yaklaşık 52  dakika kalabilecek.Yazılımların tamaen kendilerine ait olduğunu söyleyen iki arkadaş artık güneşve rüzgarı kullanarak yeni bir buluş amaçlıyor.
  Liseli mucitler tasarladıkları drone ile katıldıkları "Aydın mucidini arıyor" 
yarışmasında da birinci olarak projelerini tanıtmayı başarabildiler.

Twitter Botlara Bir Ayar Çekti!

 • 12.3.2018 15:21:33
 • 0 Yorum
 • 823

Twitter, bot'ların yalan haber yaymak için kullandıkları yöntemleri engelleyecek yeni bir teknolojiyi devreye soktu.
Rusya'yla bağlantısı olduğu iddia edilen Twitter bot'larının yalan haberler yaymak ve gündem yaratmak için aynı tweet'leri paylaştığı biliniyor. Sosyal ağ, yeni düzenlemesiyle gerçekdışı haberlerin yayılmasını bir hayli engeleyebilmeyi amaçlıyor.Hatta bunları tespit edip sonlandırabilcek.

Reteweet ve beğenme işlerini engelleyecek.Artık botlar hiç bir haberi ve içeriği kullanıcılara yanlış bir şekilde sunmayacak ve kullanıcılar bu içeriklerin orjinal haliyle değiştirilmemiş bir vaziyette insanlara sunma imkanı sağlayacaklar.

 

Twitter ve diğer sosyal ağlar, Batılı hükümetler tarafından yalan haberlerin yayılması ve yabancı propagandasına alet olmakla suçlanıyor.Geçmiş yıllarda bu konuyla ilgili pek çok zorluk çıkarıldı.Hatta bu gibi kötü içerikler bir çok olayı ve haberi farklı yönlere çekerek giderek daha kötü sonuçlar vermesine ve hükemtin müüdahale edememesinden dolayı zor durumda kalmasına sebebiyet verdi.
Şirketin politika ekibinin yaptığı açıklamada içerik kalitesini tamamen arttırmaya yönelik bir teknoloji geliştireceklerinin altını çizdi.

                                                                         

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Teknoloji Sanatada Katkı Sağlıyor!

 • 5.3.2018 15:47:11
 • 0 Yorum
 • 859

Müze ve sanat merkezlerinde sergilenen nadide eserlerin güvenliğini sağlamakta kullanılan geleneksel sistemler, zahmetli bir işçilik gerektiriyor ve mekân içinde tasarım değişikliğine izin vermiyor.Tarihi yerlerdeki önemli sant eserlerinin korunabilmesi ve güvende olması bir hayli önem arz ediyor.

Kötü niyetli insanlar haricinde ziyaretçilerinde güvenliği ihlal edecek herhangi bir haraketinde uyarılması şart oluyor.Bu amaçla uzun zamandır kullanılan yaylı mekanizmalar, kablolama ve zahmetli bir işçilik gerektiriyor. Üstelik bu yöntem kullanıldığında eserlerin yerini değiştirip, farklı konseptlere ayak uydurmak son derece zahmetli bir hâl alıyor.

Sensormatic firmasının sunduğu uçtan uca RFID çözümleri, müze ve sanat merkezlerindeki güvenlik ihtiyaçlarına yeni nesil teknolojilerden güç alarak yanıt veriyor. Hiç bir kalabalığa kablo bağlantı adaptör gibi hiç bir elektronik cihaza ihtiyaç duyulmadan sadece eserin üzerine koyulan tek bir etiket takip edilmesine anlık kontrolüne yetebiliyor. Üstelik kablosuz kullanım sayesinde farklı dönemlerde mekânda farklı konseptler tasarlayıp, eserlerin yerini değiştirmek de kolaylaşıyor.

Facebook'ta Beğenmedim Deme Hakkınız Geliyor!

 • 3.3.2018 09:52:18
 • 0 Yorum
 • 798

Facebook, Reddit platformundakine benzer bir 'eksileme tuşu' üzerinde çalıştığını ve ABD'deki Android kullanıcılarının yüzde 5'lik bir bölümüyle denemeler gerçekleştirdiğini doğruladı. Sosyal medyada paylaşım ve yorumlarda artık içerikler rahatlıkla yönetilebilecek.

Tabi Bu Tuşu Kullananlar Sebebini de Seçmek Zorunda!

Kullanıcılar beğenmedikleri içerikler için eksileme tuşunu kullanabilecekleri ve ardından bu kararı neden verdiklerini açıklayabilecekleri bir listeyle karşılaşacakları açıklandı. Karşılarına bir liste gelecek ve "saldırgan" bir içerik mi yoksa "yanıltıcı" bir içerikmi olduğunu geri bildirimlerle aktarabilecekler.Böylece uygunsuz bir içerik olduğunda önüne geçilmiş olacak.


2015'TE DUYURMUŞTU

Eksi puanlar içeriklerin beğeni ve yorumlarının yanında görünmeyecek. Bu açıdan bakıldığında özelliğin kullanıcılara kesinlikle gösterilmeyip gizli kalacak bu anlamda bakıldığında uygunsuzluk varsa öğrenilmeye çalışılıyor 

diyebilmemiz mümkün.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, 2015 yılında verdiği bir demeçte bu tuş üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu.Ve çalışmalarını sonuçlandırıp bildirimlerle haberdar olabilecekler.

Kedisini Yoklamak İçin Yüz Tanıma Sistemi Geliştirdi!

 • 2.3.2018 10:46:13
 • 0 Yorum
 • 933

 

Bir yazılım mühedisi kedisi eve geldiğinde haberdar olmak için çareyi kedisine özel yüz tanıma teknolojisi geliştirmekte buldu.Kedisini çok seven ve eve gelip gelmediğini kontrol etmek isteyen adam çareyi yüz tanıma teknolojisinde buldu.

Arkaitz Garro isimli ve mesleği yazılım mühendisliği adam sosyal medyada büyük ilgi gördü.Zira WeTransfer'de çalışan mühendis kedisi için ilginç bir icada imza attı.
Arkaitz Garro, kedisi eve gelince haberdar olmak için yapay zeka desteği de bulunan yüz tanıma teknolojili bir kamera geliştirdi.Bu kamerayla kedisinin haraketlerini uzaktan kontrol etme imkanı buluyor.Böyle hayvan severlerin olması kullanıcıların da dikkatini çekti ve çok konuşulanlar listesinde yerin almayı başardı.

Ev Yapımı Roketiyle Kafa Tuttu!

 • 1.3.2018 21:43:18
 • 0 Yorum
 • 873

Dünya'nın düz olduğuna inanan Amerikalı "Çılgın" lakaplı emekli limuzin şoförü Mike Hughes, Yaklaşık 1500  saatinin harcadığı araştırmalarıyla uzay  araştırma  mmerkezlerine kafa tutacak yeni bir füze yarattı. 20 bin dolarlık roketle 3 Şubat'ta 880 metre yükseğe çıkacak ve uzun süredir üzerinde çalışmış olduğu projeyi sonuçlandıraktı.Bir gün kala ertelendi.

Yakınlarda tekrardan bir deneme yapılması adına  tarih  alacağını söyledi.

Roketle ilgili "Bu roket dikey olarak yukarı 1 kilometre çıkıyor. Bunu hükümet kurumları dışında daha önce kimse denemedi" diyor.Denemesi olumsuz sonuçlanırsa mühendislerle  ayrıca  bir  çalışma  yaparak minyon dolarlarını sırf bunun  için harcayacağını belirtti.

Diğer uzay araştırma şirketinin yaptığı araştırmalar  ve  projler sorulduğunda ise  Hughes, "Ben ona SpaceX demiyorum, YalanX diyorum. Elon Musk parlak biri ama benim derdim dünyanın teknolojideki insanlar tarafından yönetilmesi" karşılığını verd

İlk denemesini dünyanın düz olduğunu düşünen araştırma derneğiyle gerçekkleştireceğini belirtti.

 

Yıllarının deneyiminin verdiği tecrübeleriyle bilimin kurgusal olduğunu  da belirtti.

 

Google Asistan sonunda Türkçe oluyor!

 • 28.2.2018 15:19:50
 • 0 Yorum
 • 887

Google Asistan'a yakında Türkçe dil desteği geliyor.Bu özellik ile kullanıcılar bir hayli sevinecek gibi duruyor.

Dijital asistanı Google Asistan uzun süredir akıllı telefonlarda var ve kullanıcıların sesli komutlarına cevap vermeye çalışıyor. Bu asistanlar türkçeye uyumlu olamdığı için kullanılara büyük sıkıntı yaratmıştı neyse gelen güncelleme ile ttürk kullanıcılarda bu hizmetten faydalanabilecekler.

Dil Desteği İçin Çalışmalar Devam Edebilmekte


Google'dan gelen açıklamaya göre Google Asistan'a yakında 30 yeni Türkçe dil desteği eklenecek. Şu an 8 farklı dil desteğine sahip olan uygulama, 2018 içerisinde 30 yeni dil desteğiyle birlikte kullanıcı sayısını bir hayli arttırmış olacak.Tabi bu güncellemeyle daha fazla kişiye erişebilme avantajı olabileceğini vurguluyorlar.Gelecek yıllarda da daha aktif kullanılacak gibi duruyor.

Google'den Yerinize Konuşan Bir Chat Bot'u İcadı!

 • 22.2.2018 14:16:29
 • 0 Yorum
 • 872

Google'ın yeni chat bot'u sizin yerinize konuşup arkadaşlarınızı sanki sizmiş gibi kandırabiliyor.

Çevrimiçi chat'in hızına ayak uydurmak stresi olabiliyor, ama Google'ın üzerinde çalıştığı yeni bir araç sayesinde çok yakında işimiz daha kolay olabilir.

Facebook'un kişilikli chat bot'ları Reply ismindeki yeni araç, popüler uygulamalarla uyumlu olacak, bunların arasında Messenger, WhatsApp, Twitter ve Slack de bulunuyor. Reply isimli araç ,eski konuşmalarınızda arkadaşlarınıza nasıl tepkiler verdiğinizi analiz ederek ,size benzer cevaplar vermeye çalışacak.. Bunun yanında Reply, Google'a verdiğiniz konum ve günlük planınız gibi bilgileri de otomatik cevaplara daha özgün bir hava vermek için kullanacak.

Eğer Gmail mobil uygulamasını kullanıyorsanız, Smart Replies'i bilirsiniz.Bunlar herhangi bir mesajı okurken size anlık erilen hazır cevaplara benzer.

Örneğin, herhangi bir arkadaşınız sizi bi yerlere davet ettiğinde yemek yemeye çağırdığında , uygulama size "Tamam, geliyorum", "Yok ben, gelmiyorum", "Olabilir,orada bekliyoruz" seçeneklerini sunuyor. Bu seçeneklerden birine dokunursanız uygulama, bir cevaplama penceresi açıyor ve burada cümle tamamlanmış, gönderilmeye hazır halde bulunuyor.

Adından da anlaşılacağı gibi Smart Replies, zaman içinde sizin yazı tarzınızı daha iyi taklit edecek şekilde gelişiyor. Test edenlere gönderilen ve Android Police tarafından yayınlanan bir e-mail'e göre Reply ise, bir adım daha öteye gidecek ve takviminizden randevu bilgilerinizi alacak, hatta konumunuza göre cevaplar türetebilecek.Yapay zeka kendi dilini geliştirerek daha da ileriye gitti.

"Araba kullanırken Rely uygulaması telefonunuzun bildrimlerini kapatabilir,arayani meşgule atabilir, arakadaşlarınıza şu an konuşamayacağınızı söyleyebilir.

Smart Replies'ın gönderilmeden önce doğrulanması gerekiyor, ama Reply cevapları, sadece bir tıklama ötede olacak.
Eğer gerçekten düzgün çalışırsa bu uygulama sosyal hayatımızı bütük ölçüde hafifletecek ve arkadaşlarmız ve sevdiklerimiz arasındaki bağı anlamaya başlicak seviyeye gelebilir.

İnternet Dünyası Çocukları Etkisi Altına Almış Durumda

 • 20.2.2018 11:01:31
 • 0 Yorum
 • 836

Sosyal medya bağımlılığı ebeveynlerin çocukları ile yaşadığı sorunların başında geliyor. Çocuklarda sosyal medya kullanımı, siber zorbalığı tetikliyor.

Çok küçük yaşlardan itibaren çocukların bilgisayar, telefon, tablet gibi teknolojik aletleri kullanmaya başlamaları birçok önemli soruna uol açıyor. Özel Uğur Anadolu Lisesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Koordinatörü Nilgün Şekerci ile, internet bağımlılığı ve siber zorbalığın çocuklar ve gençler üzerindeki etkilerini daha iyi anlayabilmek için kısa bir röportaj yaptık.

12 – 18 yaş döneminde yoğun olarak görülen internet bağımlılığının erkek çocuklarda kızlara oranla 2-3 kat daha fazla riskli bir dönem olarak kabul edildiğini belirten Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Koordinatörü Nilgün Şekerci, bu dönemde internetten dolayı çocukların yaşamlarındaki alışkanlıklarından ödün verdiğini söyledi. Şekerci sözlerine şöyle devam etti; "Yemek yeme düzeninde bozulma, uyku problemleri, arkadaşlar ve aile ile daha az vakit geçirme, insanlarla yüz yüze değil de internet üzerinden iletişim kurma gibi davranış biçimleri internet bağımlılığının göze çarpan belirtileri arasında yer alıyor. Bu süreçte bir başka çocuk veya ergen tarafından tehdit, aşağılanma ve taciz edilme şeklinde siber zorbalıkla karşılaşan çocuklarımızın oranı yüzde 20."

Ödev veya araştırma yapmak için geçirilen zamanın dışında 45 dakika yeterli

İnternet kullanımının yaş gruplarına göre belirli süreler aralığında olması gerektiğini vurgulayan Nilgün Şekerci, " İlkokul döneminde dersler haricinde oyun ve eğlenceye en fazla 45 dakika ayrılmalı. Ortaöğretimde ise 1 buçuk saat yeterli olacaktır. İnterneti bir anda kesmek sağlıklı sonuçlar doğurmayacağı için ailenizden yardım alarak haftalık program hazırlayabilir ve o doğrultuda kullanımınızı kontrol altında tutabilirsiniz. İnternette saatlerce vakit harcamak yerine arkadaş ortamında sinema, tiyatro ve spor aktiviteleri gibi sosyal etkinliklerde bulunmanız bu tehlikeli bağımlılıktan da kurtulmanızı sağlayacaktır," dedi.

Darktable Artık Windows'ta

 • 29.12.2017 16:15:03
 • 0 Yorum
 • 954

Adobe Lightroom'a alternatif olarak görülen açık kaynaklı, yani ücretsiz bir foto editörü olan 'Darktable', artık Windows platforma da taşındı.

Fotoğraf düzenleme programları ve Lightroom gibi dijital varlık yöneticisi için para ödemek istemeyen Windows kullanıcılarının artık ücretsiz bir alternatifleri var. Ücretsiz foto editörü ve varlık yöneticisi olan Darktable, yakın bir zamanda 2.4.0 versiyonuna güncellenerek, Mac ve Linux platformlarından sonra Windows platformuna da geldi.

Dosya düzenleme ve RAW imajları işleme gibi araçlar bulunduran Lightroom benzeri açık kaynaklı yazılım, 2009 yılından bu yana piyasada olmakla birlikte nihayet yeni yazılımcı Peter Budai’nin katkılarıyla Windows ortamına da taşındı. Bu yaz gerçekleştirilen beta sürümü testinden sonra Windows’un kurumsal versiyonu da artık piyasaya sürülmüş oldu. Bununla birlikte bazı yazılımcılar çıktı alma seçeneğinin olmadığını ve TIFF dosya yönetimi ile ilgili bazı sorunların bulunduğunu belirtiyorlar.

Mac ve Linux versiyonlarında olduğu gibi Darktable’ın Windows versiyonunda da bütünüyle değiştirici özellikte olmayan ve büyük fotoğraf arşivlerinin organize edilmesini sağlayan araçlar bulunuyor. Darktable açık kaynaklı bir platform olarak daha önce Windows versiyonu bulundurmuyordu çünkü gerekli değişiklikleri yapacak ve programı güncel tutacak bir programcı yoktu. Yeni programcı ile birlikte açık kaynaklı program artık üçüncü bir işletim sistemine açılmış oldu.

Programın son versiyonunda sis ve benzeri dağılımları gidermek için kullanılabilecek bir bulanıklık giderme aracı bulunuyor.Kontrast slider daha geniş bir seçeneğe kavuşmuş olmakla birlikte yerel ayarlamalar için mid-tones opsiyonu da eklenmiş programa. ‘Laplace Filtresi’ olarak adlandırılan yeni bir modülle fotoğraf editörlerinin ayrıntıları, hatırda kalıcı sahneleri, gölgeleri ve mid-tone’ları ayrı ayrı işleme imkanı kazanıyorlar.

Renkler üzerinde daha geniş bir kontrol, RGB ya da Lab renk boşluklarının kullanımı esnasında kanal harmanlama modları için destek gibi diğer değişiklikler de yeni güncellemede yer alıyor. Diğer bir değişiklik ise ton eğrisi aracı içerisinde otomatik renk ayarlamalarının yapılmasını sağlıyor.

Tüm bunların yanında ek kamera dosya tipleri ve profil desteği ile birlikte bazı araçlarda hız artışı sağlanıyor. Ve bir önceki versiyonda bulunan sorunlar da gideriliyor.

Bununla birlikte açık kaynaklı olması nedeniyle bazı özellikler, ücretli programlarda olduğu gibi sıklıkla güncellenmiyor. Örneğin bu ay itibariyle getirilen bulanıklık giderme aracı Adobe Lightroom ve Camera RAW’da 2015 yılından beri kullanılıyor.

Kaynak : https://www.digitaltrends.com/photography/darktable-open-source-comes-to-windows/

Yeni Nesil Otonom Araç Sensörleri Geliştirildi

 • 28.12.2017 15:14:01
 • 0 Yorum
 • 925

Otonom sürüş otomobilleri büyük bir hızla gelişiyor ve 2020 bu araçların yollara çıkacağı tarih olarak gösteriliyor. Bildiğiniz üzere birçok otomobil üreticisi de bu tarihi hedeflediklerini belirten açıklamalarda bulunuyor. Ancak tüm otomobil şirketleri için, başarı çevredeki şeyleri algılaması gereken sensörlerin performansına bağlı bulunuyor.

Bildiğiniz üzere otonom araçlarda birçok sensör bulunuyor. Bu sensörlerin her biri farklı bir şeyi algılamak için kullanılıyor. Otonom araç sektörünün en büyük şirketlerinden birisi olan elektrikli araç devi Tesla, hafif algılama, Ranging sensörü ve LIDAR teknolojisine güveniyor. Bu sensörler gönderilen ışınların geri dönme süresini ölçerek çalışıyor. Burada sorun olarak görülen şeyi ise sensörlerin ışığı algılamasındaki problemler olarak gösteriliyor. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz aylarda bir Tesla aracı parlak gökyüzü nedeniyle bir kamon römorkunu ayırt edemeyip sürücüsünün ölümüne sebep olmuştu.

Araştırmacılar bu sorunu çözmenin yolunun, sistemin bir nanosaniyenin her bir kesirine varan farklı ışığı ayırt edebilecek kadar güçlü olmasını sağlamak olduğunu belirtiyorlar. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden Achuta Kadambi, "30 santimetre uzaklıktan daha iyi çözünürlük istiyorsanız o zaman sensörün saniyenin milyarda birinden daha iyi bir zaman çözünürlüğü olması gerekir" ifadelerini kullanıyor.

Diğer yandan Achuta ve Dr. Ramesh Raskar geçtiğimiz hafta yayınladıkları makalede "ışık hızının laneti" olarak adlandırılan bu sorunun üstesinden gelmenin bir yolunu nasıl bulduklarını anlatıyorlar. Bilim insanları Işık dalgalarının tüm titreşimlerini yakalamak için yeterince güçlü bir kamera oluşturmak yerine ışık ölçümü kolaylaştırmak için ışığı bir fiber optik malzeme ile filtreliyorlar.

Achuta ve Raskar'ın araştırmalarını kullanarak, otonom araçlara, halihazırda arabalarda bulunan kameraların çözünürlüğünü artırmak için kullandıkları malzeme ile donatılabilir. Gerçekten kendi kendine sürülen arabaları gerçeğe dönüştürmek için bu, uygun maliyetli bir çözüm olacaktır. Zira bugünkü sensörler yaklaşık 75.000 dolara maloluyor ve bu durum da otonom araçları oldukça pahalı hale getiriyor. Eğer böyle giderse otonom araçlar halka yayılamaz durumda bulunuyor.

Çin’in İnternet Devi Tencent, Facebook’u Yerinden Etti!

 • 22.11.2017 13:22:14
 • 0 Yorum
 • 775

Çin’in internet devi Tencent, Facebook’u yerinden ederek dünyanın en büyük 5 şirketi arasına girdi.

1998 yılında kurulan Tencent, dünyanın en büyük 5 şirketi arasına girerek büyük bir başarıya imza attı. Öyle ki piyasa değeriyle Facebook’u tahtından eden şirket, böylelikle dünyanın en değerli sosyal medya şirketi niteliğini de kazanmış oldu.

Çin’in ünlü mesajlaşma uygulaması WeChat’in de sahibi olan Tencent’in değeri % 2,38 artarak 523 milyar dolara ulaştı. Bu değer artışı Çinli şirketin Apple, Alphabet, Microsoft ve Amazon’dan sonra dünyanın en değerli firması olmasını sağladı.

Gösterdiği yükselişle Asya’nın en büyük teknoloji şirketi haline gelen Tencent, e-ticaret devi Alibaba’yı da gerisinde bıraktı.

Asya’nın En Büyük Teknoloji Şirketi TencentYani Bekarlar Günü’nde rekor satış yapa Alibaba o kadar satışla bile Tencent’in başarısına ulaşamamıştı. Yeri gelmişken, sesli ve yazılı mesaj uygulaması WeChat’in Çin’de Whatsapp’a getirilen yasağın ardından daha çok kullanılmaya başladığını da belirtelim.

Çinli firmanın yükselişindeki nedenlerden bir diğeri de Tencent’in popüler oyunu Honour of Kings oldu.
Tencent’in Yükseliş Nedenlerinden Honour of KingsZira Honour of Kings beklentilerin üzerinde başarı göstererek satış rekorları kırdı. Buna ek olarak; şirketin reklam gelirlerindeki artış da etkiliydi. Çünkü 2017’nin üçüncü çeyrek sonuçlarına göre Tencent’in reklam gelirleri üçüncü çeyrekte % 48 artmış, mobil oyunlardaki gelir ise iki katına çıkmıştı. Neticede; Çinli dev şirketin Facebook’un tahtını salladığı yönünde daha önce de yorum yapılmıştı.

Nitekim şirketin değeri sadece 6 ayda 300 milyar dolardan yaklaşık 500 milyar dolara yükselmişti.
Çin'in İkinci En Zengin İsmi Ma HuatengÖte yandan; 2017’nin üçüncü çeyreğinde Facebook’tan da rekor kar artışı gelmesine rağmen sosyal medya devi tahtını vermekten kurtulamadı.

Çinli Teknoloji Şirketi, Musical.ly’e Neden Ederinden Yüksek Değer Biçti?
Peki, bu durumda Tencent’in CEO’su Ma Huateng’de nasıl bir değişiklik oldu? Aslına bakarsanız; Çin’in en zenginleri listesinde ikinci sırada yer alan Ma Huateng, Forbes’un anlık verilerine göre 1.1 milyar dolarlık yükselişe geçerek dünyanın en zengin 15. ismi oldu.

paratic

Swift kodu Google’ın Fuchsia işletim sisteminde çalışacak

 • 21.11.2017 12:32:39
 • 0 Yorum
 • 784

Bundan birkaç gün önce Google’ın, Apple’ın açık kaynak kodlu programlama dili Swift’i didiklediği şeklinde bir söylenti çıkmıştı. Google’ın kendi amaçları doğrultusunda bu programlama dilinin özelleştirilmiş bir versiyonunu hazırlayıp hazırlamadığı sorusu sorulmaya başlanmıştı. Swift’in yaratıcısı olan ve şu anda Google’da çalışan Chris Lattner, Twitter’dan geçtiği mesaj ile duruma açıklık getirmeye çalışmıştı.

Lattner, Google’da Swift’in temel ya da entegrasyon noktasına ulaşmak için yeteri kadar eleman olduğunu ve bu durumun herkese açıklanmasına karar verdiklerini söylemişti. Yani, Google bu kodun kendine has çalışan bir kopyasını oluşturmak için çalışıyor. Böylelikle değişiklikler yapabilecek ve bunları da daha sonra resmi Swift kod kütüphanesine katkı olarak ekleyecek.

Üstelik daha şimdiden ana Swift kütüphanesine bir katkı yapıldı bile. Android Police‘in belirttiğine göre, Fuchsia desteği eklendi. Yıllar önce Objective-C’nin Android’de çalıştırılmasına yardımcı olan Google geliştiricisi Zac Bowling, Lattner’ın konuyla ilgili tweetine cevap olarak geçtiği bir tweette ekibinin Swift’e Fuchsia’yı desteklemesi için gerekli katkıyı yaptığını söyledi.

Ayrıca arzu edenler Google’ın kod ön izleme sistemine göz atarak Fuchsia için tasarlanmış örnek bir Swift uygulamasını görebilirler. Söz konusu uygulama “Hello world”, yani “Merhaba dünya” terimi için bazı emoji ve Çince karakterleri ekrana getiriyor. Google’ın Swift’e eklemeyi tavsiye ettiği değişiklikler hayata geçtiğinde, bu kod da çalışır hâle gelecek.

Fuchsia, Google’ın çalışmalarını biraz gizlilikle yürüttüğü bir işletim olma özelliğini taşıyor. Bunun geliştirilmesi açık ortamda yapılıyor, ancak ne için geliştirildiği; Android mi, Chrome mu, yoksa ikisinin mi, neyin yerini alacağı hakkında herhangi bir bilgi verilmiyor. İşletim sisteminin çekirdek kodları çoğunlukla C ve C++ ile yazılırken, varsayılan Flutter kullanıcı arayüzü için Dart, aynı zamanda Go, Rust, Python gibi diğer diller de kullanılıyor. Şimdi Swift de desteklenen programlama dillerinden biri hâline geliyor.

kaynak:teknoblog

Android 11 yaşında!

 • 13.11.2017 12:58:14
 • 0 Yorum
 • 864

Android ismi 2 farklı türe verilir. Android (bilim kurgu), Zeki canlı varlıklar tarafından yapılmış insansı makinelere verilen addır. Android (işletim sistemi), Google tarafından mobil cihazlar için tasarlanmış işletim sistemidir. En çok kullanılan işletim sistemidir.

1. 22 Ekim 2008: İlk Android'li telefon

HTC Dream, namı diğer T-Mobile G1, Android işletim sistemiyle gelen ilk telefondu.

2. 5 Ocak 2010: İlk Nexus

Google Nexus One kağıt üzerinde tüm iPhone'lardan iyiydi ancak Apple'ın sunduğu akıcı performansı sunmuyordu. Aslında cihaz biraz telefonlarını kurcalamayı seven geek'lere yönelikti.

3. 24 Şubat 2011: Xoom çılgınlığı

Motorola Xoom, Android'li ilk tablet olmasa da Android'i büyük ekrana uyarlayarak iPad kadar iyi olmayı amaçlıyordu. Bu olmadı ancak Xoom'u farklı yapan bir şey vardı: Tabletler için geliştirilen ilk Android sürümü Android 3.0 Honeycomb ile geliyordu.

4. 19 Ekim 2011: Her şey Ice Cream için

Android 4.0, yani Ice Cream Sandwich, Android'in arayüzünden uygulamalarına birçok şeyi baştan aşağı yeniliyordu. Ancak bazı cihazların bu sürüme yükseltilmesi çok ama çok uzun sürdü.

5. 29 Ocak 2011: Bunu not edin

Samsung Galaxy Note, yeni bir telefon türü oluşturdu: Phablet'ler. Samsung'un ilk ay bir milyon Note satması, ele sığmayan telefonların birçoğu tarafından sevildiğini gösterdi.

6. 6 Mart 2012: Market artık yok

Google, herkesi şok eden bir kararla Android Market, Google Music ve Google eBookstore'u yeni bir uygulamaya dönüştürdü ve bu uygulamaya Google Play adını verdi.

7. 11 Eylül 2012: Android hızını koruyor

Şubat 2012 itibariyle 300 milyon Android cihazı etkinleştirilmişti ve günde 850 bin aktivasyon yapılıyordu. Sadece yedi ay sonra bu sayı, yarım milyara yükseldi.

8. 3 Eylül 2013: Büyük sayılar, büyük sorunlar

Eylül 2013'te etkinleştirilen cihaz sayısı 1 milyara ulaştı. Ancak Android'in farklı sürümleriyle çalışan cihazların artmasıyla yeni sorunlar çıkmaya başladı. Stagefright açığı gibi.

9. 25 Haziran 2014: Android büyüyor

Google IO 2014 heyecan verici olsa da Android TV, Google Glass gibi yenilikler pek tutunamadılar. Ancak Android her yere yayılıyordu: Yenilenen Chromecast çok sevildi ve Android Auto hız kazandı.

10. Haziran 2016: Yeni normal

Android, uzun süredir iOS'tan çok satsa da 2016'da bir başka başarıya imza attı: Samsung'un amiral gemisi Galaxy S7'nin satışları, Apple'ın amiral gemisi iPhone 6S'in satışlarını solladı.

kaynak:chip

Algoritmalar İnsanlığa Yeter Mi? Yok Eder Mi?

 • 1.11.2017 11:19:20
 • 0 Yorum
 • 751

Algoritmalar, bir komut dizininden oluşan toplu bir yapay zeka işleyişidir. Kısacası tek butonla, yüzlerce eylem gerçekleştirme durumudur ve sonuçları kesindir.Bilgisayarların, programları hızlı öğrenmesi  ve uyarlamaya başlamasıyla makinelerin hızlı yükselişi ortaya çıktı. Bu durum son zamanlarda büyük oranda işsizlik oluşacağı düşüncesini ortaya çıkarıp, geleceğe dair bir kaygı yaratmaya başladı.

2013 senesindeki Oxford Üniversitesi araştırmalarına göre; önümüzdeki  10-20 sene içinde ABD’de de ki işlerin neredeyse %50sinin bilgisayarlar ve algoritmalar tarafından yürütüleceği riskini ortaya koydu.

Melbourne Üniversitesi İşyeri Liderliği Merkezi’nden Josh Healy : “Bilgisayarlar, artık yalnızca kodlanmış görevleri yapmak için programlanabilecek cihazların çok ötesine geçtiler.  Şimdi bir haber yazabiliyor, veya sağlık durumlarının teşhisi olsun, otomatikleştiremeyeceğimizi düşündüğümüz, çoğu şeyi yapabiliyor, ve örneklerini bulabiliyoruz. ” dedi.

Fakat Josh Healy, gelecekteki işlerin kasvetli durumda olmadığı görüşünde, insanın eşsiz becerileri her zaman çok değerli. Oluşabilecek işsizlik sorunu için, insanların bu gelecekteki duruma karşı eşit derecede donanımlı hale getirilmesinden yana.

Ve Healy: “Sanayi devriminden itibaren 200 senedir olan teknolojik gelişmeler her zaman iş imhasına neden olmuştur, ancak daha yeni işler her zaman çıkmıştır. Bu aşamada, bunun, daha önce süregelenden farklı olacağına dair açık bir kanıt bulunmamaktadır. İşi ortadan kaldırmıyoruz, işsizlik oranları patlamıyor, işler kaybolmuyor.”  dedi.
İnsan Becerilerinin Değeri

Fakat işler değişiyor. Gelişmiş ekonomilerde, rutin manuel işin payı yıllardır kademeli olarak düşmekte. Ve aynı zamanda rutin algısal işlerinde payı düşüşe başladı.

Artık bilgisayarlar, veri girişi, belge araması ve formülsel rapor yazımı gibi işlerin yerini alıyor. Programlar şimdi adım adım yasal ve finansal tavsiyeler bile sağlayabilir durumda. Buna karşılık, çocuk ve yaşlı bakımı gibi alışagelmiş olmayan çalışmalarda bile ilerleme göstermeye başladı.  Bu, büyük kazanan durumunda rutin olmayan algısal bir çalışmadır. Bu kategori, sağlık ve sosyal yardım sektöründeki işleri, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetleri ile eğitim ve öğretimini içeriyor.

Genç Avustralyalılar Vakfı, 2012-2015 yılları arasında 4,2 milyon erken meslek ilanı reklamı analiz etti ve dijital becerilere olan talebin %212 oranında arttığını tespit etti. Eleştirel düşünme becerileri talebi %158 arttı ve yaratıcılık talebi %65 oranında arttığı görüldü.

Eğilimler belirsizdir. ancak Healy, kitlesel insan fazlalığını önermektense, insanların yapacağı işlerde değişiklik olabileceğini düşünüyor.

Algoritmalar İnsanın Tahtına Göz Koydu
” Bu teknolojik gelişimler çoğumuzu etkileyecek olsa da, çoğu işin üzerindeki etkisi ,kenarda olacak. ” diye belirtiyor Henry, ayrıca ona göre: “Giderek daha yetenekli makinelerin yaptığı işler göreceğiz, ancak bu makinelerin yaptığı rutin işlerden çıkacak ve bu durumda da insani özellikler olan; takdir yetkisi, yargıyı ve yaratıcılığı, nerede işbirliği yapmaları gibi birçok faktör gerektirecek.”

Ayrıca, “İnsanlar hala teknolojinin teknik yönlerini ve nasıl çalıştığını bilmeye ihtiyaç duyacak ve bir disiplinde bir topraklama teçhizatına sahip olmaları gerekecek” ve “Ancak, teknolojinin çıktısını almak ve bunu kullanmak, örneğin belirli bir müşteri kısa metni oluşturmak ya da bunu bir mahkeme salonunda kullanmak, bir şeyler tasarlamak ya da insanlarla etkileşime geçmek için onu kullanmak için yeni bir değer olacak; meslektaşları, müşterileri veya hastaları için olsun.” diye ekliyor.
Okur Yazarlık 4.0

Fakat bu rutin olmayan becerilerin hepsi,  dile, özellikle de eğitim araştırmacısı olan profesör Lesley Farrell’in yeni okur yazarlık türünün yaratılmasına yol açtığını söylediği; dijital metin iletişimleri. Yeni dijital teknolojilere dördüncü endüstriyel devrim denildiği gibi, araştırmacılar yeni  iletişimi Literacy (okur yazarlık)  4.0 olarak adlandırıyorlar.

Melbourne Üniversitesi Eğitim Fakültesi Enstitüsü dekanı Farrell: “Akıllı fabrikalar ve ortaya çıkan çalışma alanları otomasyona ve yapay zekaya dayanıyor ve insan görevleri yeni bilgi, problem çözme ve işbirliğine odaklanmaya çalışıyor” dedi.

“Bazı iş yerleri, sorunları çözmek ve serbest çalışanlar da dahil olmak üzere işçileri belirli mikro görevlerde angaje etmek için çevrimiçi kitle kaynaklı çalışma platformları kullanıyor. Bütün bu çalışmalar, yazma, okuma, konuşma ve dinleme gibi metin temelli bir uygulamadır. Ancak konuşma ve ilişki yaratma odaklı yeni bir okuma yazma türüdür ve bu sadece insanları eğitmediğimiz bir okuryazarlıktır.” diye ekledi.

Farrell,  Arizona’da özelleştirilmiş araçlar üretmek üzere olan akıllı bir fabrika modeli işleten ABD merkezli  “Local Motors” ‘un, olan sorunları çözmek için ödüller sunan bir çözümü içeren açık kalabalık kaynaklı bir platform kullandığını belirtti.

“Böyle bir platforma girmek ve “Local Motors”  gibi bir yerde çalışmak sadece mükemmel bir metal işçisi olmak için yeterli olmayacaktır. Bu sohbetlerle meşgul olmanız, kitlenizi anlamanız ve yetkinliği,  güveni  ifade eden bir kimlik sunmanız gerekecek. Bunların hepsi çok sofistike beceriler  gerektiriyor. “ dedi  Farrell.
Geride Kalma

Healy, insanların geride kalmamalarını sağlamanın “büyük bir sosyo-ekonomik sorun” olacağını söyledi. Ve ona göre:

“Bir dereceye kadar işin geleceği, yetenekli bir meslek sınıfı için ve belki de bakım çalışanları ve insan etkileşimine ihtiyaç duyan işler için güven verici görünse de,  diğer işler için kaybedilen sıradan işçiler ve rutin işçiler için gelecek biraz daha sıkıntılı durumda“.

Healy: “Devletin; halkın ihtiyaç duyduğu zaman, insanlara daha fazla yer yardımı sağlayabilmesi, gelir desteği ve yeniden eğitim gibi işler arasındaki geçişleri için köprü kurmalarına yardımcı olmaya daha fazla düşünmek zorundayız” ve “yaşlı işçilere karşı işverenin önyargılarına da karşı koymalıyız ve genel olarak işçileri, yeteneklerini kullanma fırsatları için daha geniş fırsatlar sağlamalıyız.” diyor.

Öyleyse, gençlere ne anlatmalıyız?

“Onlara merak etmelerini ve onlara bir probleme odaklanmalarını ve çözmenin bir yolunu bulmalarını anlatıyorum ”  diyor Farrell.

“Çalışmamızdaki bu değişiklikler, ilişkilerimizi, entelektüel yaşamımızı, çalışma hayat dengesi fikirlerimizi ve vatandaşlarımızın, çalışmalarımızdan ayrı olarak kamusal alanda nasıl, ne şekilde çalıştığımızı etkileyecektir. Dolayısıyla insanlar bir bakıma, işin değişmekte olduğunu ve yaşamları boyunca değişmeye devam edeceklerinin farkına varmalı, ve böyle bir dünyada nasıl bir insan olabileceğimizi öğrenmelidirler. ” diyerek de ekliyor.

Kaynak: futurity.org

Sürücüsüz araçlar hakkında

 • 23.10.2017 10:46:37
 • 0 Yorum
 • 1027

Dünya’yı otomobiller kadar etkileyen çok az icat bulunur, otomobillerin icadından bu yana yaklaşık 250 sene geçti, peki sokaklarımızda yollarımızda kendimizin sürdüğü araçların yerini nasıl olur da sürücüsüz araçlar almaya başlar, nasıl mümkün olabilir sürücüsüz yollar?

Popular Mechanics Dergisi’nin “uçan arabaların”  sözünü vermesinin üzerinden neredeyse 60 sene geçti fakat belli ki biz insanlar belli bir süre daha uçan arabalara sahip olamayacağız. Toprağa bağlı kalacağız gibi gözüküyor. Peki sürücüsüz araçlar? Onların vaadini vermek zor mu? Hayır zor değil, hatta sürücüsüz araçlar çoktan ortaya çıkmış bulunmakta. Yolculuk esnasında biz aracın içinde kitap okuyup, film izlerken, uyurken, aracın kendi kendini sürdüğünü bir düşünün, işte bunlar artık hayal değil.

Başlangıç olarak sürücüsüz araçlar otobanlarda, işlek yollarda kendini göstermedi fakat kamuya açık yerlerde sürücüsüz araçların test edilmeye başlandığını biliyoruz, Araçlar trafiğe çıkmadan önce yüzlerce teste tabi tutuluyor  ve özellikle araca ne kadar çok sensor yerleştirilirse, güvenliğin de o kadar çok artacağına dair bir inanç mevcut. Dolayısıyla üreticilerin testleri sürerken, geliştirme aşamaları da aynı hızla devam ediyor. Bu testlerle birlikte, insanların sürücüsüz araç çalışmalarını öğrenmeye başlamasıyla insanların kafalarında birçok soru işaretleri ve merak ettikleri konular ortaya çıkmaya başladı tabi ki, insanlar test sürüşlerinin kamuya açık alanlarda gerçekleştirilmesinin ne kadar güvenli olabileceğini, trafiğe sürücüsüz araçlarla nasıl çıkılacağını, bu araçların ne kadar yollara uygun olduğunu merak ediyor. Bu tartışmalar ve sorunlardan ötürü Güney Kore çoktan bir çözüm projesini ortaya koydu ve 360 bin metrekarelik eşi benzeri olmayan devasa bir alanda test sürüş parkuru oluşturma çalışmalarına başladı. İngiltere’de de benzer bir çalışma gündemdeyken 1.249.030.000 nüfusuyla Dünya’nın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’ın ise Ulaştırma Bakanı  Nitin Gadkari, mevcut koşullar doğrultusunda Hindistan’da sürücüsüz otomobillerin trafiğe çıkmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini söyledi.  Kararın nedenleri arasında güvenlik endişelerinin ve taksicilerin istihdamına yönelik kaygıların yer aldığı iddia edildi. Sürücüsüz araçların güvenliği ve getireceği düşünülen olumsuz durumların tartışması da böylelikle yine gündemi meşgul etmeye başladı.

Durum şu ki; aslında, sürücüsüz araçların bazı belirsizlikleri ne yazık ki hala devam ediyor. Yağmur, kar gibi zorlayıcı hava şartlarında ne kadar iyi çalışabileceği, binlerce kilometrelik yolların değişen şartlarına nasıl uyum sağlayabileceği, yolda karşılaşılan diğer araçların ani hareketlerine nasıl tepki gösterebileceği  gibi sorunlar  henüz cevaplanmış durumda değil. Ve insanlar sürücüsüz araç üzerinde ne kadar çok test yapılırsa yapılsın güvenlik konusunda hala şüphe içerisinde, fakat araştırmacılara göre de trafik kazalarının büyük bir kısmı insan hatalarından kaynaklanmakta ve eğer trafikten insan sürücüler kaldırılırsa, kazaların büyük oranda önüne geçilebileceği, kazanın olma olasılığını azaltılabileceğinde ortak bir fikre sahipler.

Diğer sorunlardan biri de, sürücülerde araba sahibi olma eğilimlerinin değişip değişmeyeceğini bilmiyoruz. İnsanlar kendi kişisel sürüş otomobillerini isteyebilirler, biliyoruz ki araç sürmek bazı insanlar tarafından bir çeşit hobi ve eğlence. Herkes aracının otomatik olmasını istemeyebilir.Bizzat kendi sürmek isteyebilir. Bu konuyla ilgili TTI’nin (Teksas Taşıma&Ulaşım Enstitüsü) Teksas kentindeki sakinler üzerinde yaptığı “sürücüsüz araçlarda seyahat etme isteği” çalışmasında, katılımcıların %50-50 fikir  ayrılığı yaşadığı sonucuna varıldı. Şunu söylemekte fayda var ki, sürücüsüz araçların eğitimi ve güvenliğinin bilgisi verildiği zaman sürücüsüz araçla seyahat etme isteğinin oranının artacağı belli. Sürücülerinde bilmesi gereken bir şey var ki, o da sürücüsüz araç eğitiminin alınması gerektiği,sürücüsüz aracın kullanım prosedürleri, yollarda acil durumlarda nasıl davranılacağı, arabanın bakımı, sürücüsüz araçta insanların rolleri gibi konular üzerinde detaylı bilgi sahibi olması gerekiyor sürücülerin.

İş istihdamı nasıl olacak, o da başka bir soru. Hindistan, Çin, Amerika gibi kalabalık nüfuslu ülkelerin bu teknolojiyi yaygınlaştırması üzerine işsiz sayısı milyonlarca artacak. Taksi şoförlerinin, özel araç şoförlerinin işsiz kalacağı çok açık ortada gözüküyor. Peki bu sorun nasıl çözülecek?

Bu sorular sadece bir başlangıç, her yeni teknolojiyle ortaya birçok sorunun ve öngörülemeyen konuların ortaya çıkacağı kesin. Belirsizlikler elbet olacaktır. Kesin olan, insanoğlu olarak; o büyük otoyolları inşa etmeye başladığımızdan beri, ulaştırma tarihinin en önemli zamanlarını yaşıyoruz.Belki arabalarımız uçmayacak ama eskisinden çok daha yetenekli olacaklar. Evet, henüz hazır değiller -biz de hazır değiliz-  fakat uzun sürmeyecek. Sürücü koltuğunda kim olursa olsun, otomotiv sektöründe teknolojik gelişimler asla duracağa benzemiyor.

Endüstriyel Alanda Otomasyonun Önemi

 • 16.8.2017 13:39:28
 • 0 Yorum
 • 1384

      Endüstriyel otomasyon sistemleri; üretim görevlerini tamamlamak için robotik cihazların kullanılmasıdır. Otomasyon, mal ve hizmet teslim üretiminde verimliliği en uygun duruma getirmek (optimize etmek) için makineleri yada teknolojilerin kullanımıdır. Otomasyon  iş yerinde, iş verimini arttırmak için makineleşmedir. Endüstriyel otomasyon teknolojileri ile  emeğe daha az ihtiyaç duyulmaktadır.  Üretim için belli hizmetler makineler tarafından devamlı, otomatik olarak seri bir şekilde yapılır.

            Otomasyon Sistemi (automation systems) Nedir?

            Daha önceleri insan emeği ile yapılan işlerin, bilgisayarlar, mekanik aletler ve kendi kendine çalışan makineler ile yapılmasına otomasyon sistemi denir.

            Bu tanım önceleri imalat süresi boyunca malzemelerin bir makineden diğer bir makineye otomatik şekilde aktarılmasını, her birinde üretimin belli bir bölümünün yapılarak, insan emeğine ihtiyaç olmadan imalatın gerçekleştirilmesi olarak tanımlanıyordu. Teknolojinin gelişmesiyle, bu sisteme otomatik iletişim ve denetim mekanizmaları da eklenmiş, iletişim, bir makinenin veya üretim aracının bilgisayar programındaki bilgiler doğrultusunda faaliyet sürdürmesidir.

            Otomatik denetimde makinenin yaptığı işler önceden programlanır. Bu programlama doğrultusunda bir sapmanın ortaya çıkması halinde, gereken düzeltmenin kendiliğinden sağlanması durumudur. Otomasyon, ikinci Dünya Savaşı’ndan sonra Batılı sanayileşmiş ülkelerde, verimliliği hızla arttırmıştır. Ama bu gelişmenin olumsuz etkileri de olmuştur. Bunlar arasında iş gücüne, vasıfsız emeğe olan talep azaldığından bunun sonucuda da işsizliğe yol açmıştır.

            Bir fabrikada kullanılan otomosyon sistemleri, bilgisayar ekranında sisteminin işleyişini, eğer varsa arızanın yerini, üretilen ürün miktarını vs fabrikayı ilgilendiren birçok bilgilere erişim ve kontrol kolaylığı sağlar. Robot makine başlangıç için pahalı olabilir. Üretim işçiler için aylık ücret kaybı, şirket için tasarruf sağlar.

            Otomasyon sisteminin;

Avantajları;  

Kalite artışı,
Üretim maliyetinin  düşmesi,
Rekabet gücünün artması,
İş kazalarının azalması
Zamandan tasarruf  sayılabilir.
Bu avantajlar da işletmeye hız ve kâr olarak geri dönmektedir.

Dezavantajları;

Otomasyon sistemlerinin dezavantajı ise ilk montajının maliyetli olmasıdır.
Maliyet, uzun zamanda çoğu otomasyon sistemlerinde kendini amorti etmektedir.
Fabrika otomasyon sistemleri ile fabrika çalışanlarının sayısında azalmaya, otomasyon sonucu işletmelerin yatırım harcamaları fazlalaşır ve işsizlik  durumu ortaya çıkar.
            Toplam işin paylaşım yüzdesi otomasyonun düzeyini tespit eder. İnsan gücünün yoğun olduğu otomasyon sitemleri yarı otomasyon, makinenin yoğun olduğu sitemler de tam otomasyon olarak tanımlanır. Endüstride üretim; hızlı, standart, güvenli, nihayet verimli kılmak otomasyon sayesinde sağlanmaktadır.

Yazılım Alanında Kariyer Sahibi Olmak

 • 10.7.2017 13:49:43
 • 0 Yorum
 • 930

Yapılan araştırmalara göre bilişim sektörünün çeşitli alanlarında binlerce insan görev almaktadır. Fakat yazılım alanında görülen eksiklik herkes tarafından gözlemlenmektedir. Her bilgisayarın ihtiyaç duyduğu yazılımların yanı sıra nerede ise her sektörün ve bireyin ihtiyaç duyduğu çeşitli yazılımlar bulunmaktadır. 
 
Örneğin bilgisayarınızı koruyabilmek için iyi bir antivirüs yazılımına ihtiyaç duyarsınız, mağazalarınızdaki satışları takip edebilmek için mağaza yönetim programına ihtiyaç duyarsınız. Anlaşıldığı gibi yazılım alanına çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır ve dolayısı ile de ihtiyaç oranında yazılımcı açığı bulunmaktadır. 
 
Peki yazılım biliyoruz, iş bulabilmek için neler yapmalı nelere dikkat etmeliyiz? Yazılım sektöründeki firmalar eleman alırken nelere dikkat ediyorlar?
 

 
Yazılım kariyeri açısından önemli 5 unsur
 
1. SERTİFİKA; Öncelikle yazılım eğitimi almış olan insanların, bu işi yapabilirliklerini kanıtlayan sertifikalara sahip olmaları gerekmektedir. Birçok yazılım firması yazılımcı ihtiyacını karşılarken sertifikalı yazılımcıyı tercih eder ve derecelerini göz önünde bulundurur.
 
2. DENEYİM; Yazılım eğitimi almış ve henüz yazılım konusunda deneyim sahibi olmayan yazılımcılar junior olarak nitelendirilmektedir. Tecrübesiz yazılımcı olarak nitelendirilen junior için en önemli amaç iyi bir yazılım firmasında çalışarak tecrübe kazanmak. Firmayı referans olarak gösterebilmek ve kendini tecrübeli yazılımcı olan Senior seviyesine kadar taşıyabilmektir. Junior olarak girmiş olduğunuz firmada kendi kariyeriniz için sizi ileri taşıyabilecek projelerde yer almaya çalışmalı ve junior olarak firmanın aklında kalabilmesiniz. 
 
Junior olarak yetiştirilen yazılımcılardan akılda kalıcılar, işini iyi yapanlar ve beklentilere cevap verebilenler, junior olarak girdikleri firmada senior olarak kalabilirler. Yazılım konusunda projeler geliştirebilmek ve var olan projeleri ileri taşımak çok önemlidir. İçinde bulunduğunuz her proje size deneyim kazandıracağından güçlü ve çok sayıda projede bulunmanın yararı yazılım kariyerinizde çok farklı olacaktır.
 

 
3. YENİLİKLER; Yazılım konusunda ki yeniliklerin takibini yapabilmek yazılım kariyerimiz açısından oldukça önemlidir. Örneğin yeni çıkan bir teknoloji ile yazılım geliştirmek sizi ileri taşır. Birçok yazılımcının daha yeni, yeni kavramaya başladığı bir teknolojiyi siz uzman konumda biliyorsanız, yazılım kariyerinizde bir basamak daha çıkmışsınız demektir.
 
4. PERFORMANS; "Yazılımcının ilk hedefi yazdığı programın çalışmasını görmektir". Birçok yazılımcı tarafından benimsenmiş bu kalıp tamamen yanlıştır. Yazılımcı yaptığı yazılımın en performanslı şekilde çalışmasını hedeflemeli ve güvenliği üst seviyede tutmalıdır. Belleği, işlemciyi olabildiğince yormaktan kaçınmalı ve en performanslı şekilde kullanabilmelidir. Olası hatalı girdileri kontrol edebilecek mekanizmaları kurmalıdır. Programın hata ile karşılaştığı anda nasıl tepki vermesi gerektiğini ve hatayı onarması mümkünse onarabilmesini sağlamaktır. Hata ile karşılaşıldığında hataları yazılım konusundaki ilgili yerlere otomatik olarak bildirmeli ve gerekli müdahaleler anında yapılmalıdır.
 

 
5. GÜVENLİK; Yapılan yazılımın güvenliğini en ön planda tutmalıyız, bilinen açıkların kapatılmasına özen göstermeliyiz. Bir açık arttırma sitesi yaptığınızı düşünün, birçok insan bu siteye kayıt olacak ve kişisel bilgilerini bu sitede saklayacaklardır. Sitemizin güvenliğini sağlayamadığımız takdirde hackerlar projemizde bulunan kişisel bilgileri ele geçirebilir ve bu yazılım kariyerimiz açısından pek iyi olmayacak bir sonuçtur. 
 
Hackerlar farklı saldırı yöntemi ile projemizden bilgi alamasalar bile projemize zarar vermeye çalışabilirler. Bu nedenle verilerin şifreli olarak saklanması, bilinen açıkların kapatılması ve gerekli önlemlerin alınması gibi güvenlik konularına önem vermemiz gerekmektedir. Yazdığınız projenin güvenliğinin yüksek olması sizin kariyerinizde oldukça önem taşımaktadır.
 
 
 

Android Oyun Geliştimek İsteyenler İçin En Temel Başlangıç

 • 15.3.2017 11:52:55
 • 0 Yorum
 • 1034

Android oyun geliştirme derslerinin onuncusunda hız kavramına ve nesnelere nasıl hız verilebileceğine değineceğim.
Geride kalan tüm makalelerimde sizleri bir şeyin yanılttığını tahmin ediyorum. Bahsettiğim konu, nesneleri sürükleme konusu. Nesneleri sürükleme uygulamalarında sprite’ları parmağımızla hareket ettirdik ama hız vermedik! Lise yıllarından da hatırlayacağınız üzere hız, fiziksel bir olaydır. Yani bizim sprite’ ları kullanarak sürüklediğimiz nesneler birer görüntüden ibarettir. Fiziksel anlamda bir varlık ifade etmezler ki sürükleme uygulamalarında yaptığımız şey nesneye hız vermek değil, sadece yerini değiştirmekti. A noktasında oluşturulan bir nesneyi oradan silip B noktasında oluşturmaktı yaptığımız. Mantığı oturttuktan sonra – en azından ben öyle düşünüyorum=) – hız hangi ortamda, nasıl ve neye verilir sorularının cevaplarına değineyim.

Hız kavramından bahsedilmesi için tabi ki ortamın fiziksel bir ortam olması gerekir. Yani ilk şart uygulamada bir PhysicsWorld ve FixtureDef nesnelerinin bulunması. İkinci şart ise nesnelere fiziksel özellikler kazandıran body nesneleridir. Hız da zaten bu body nesnelerine verilir. İki çeşit hız vardır yine lisedeki fizik bilgilerinden hatırlayacağınız üzere. Doğrusal hız ve dairesel hız. Box2d fizik motoru ile bu iki hız türünü de nesnelere uygulayabiliyoruz.
Doğrusal hız;

Kendi Android Programınızı Geliştirmek İsteyenler İçin

 • 15.3.2017 11:28:40
 • 0 Yorum
 • 892

Şimdi bahdeceğim uygulama bir program yazılımcısı için biçilmez bir kaftan diyebilirim. Android telefonunuz üzerinden kodlayacağınız bir programı aynı zamanda çalıştırma imkanıda buluyorsunuz. Hatta bir programcı arkadaşıma bu konudan bahseetiğimde geçiş yapmayı düşündüğü IOS’dan vazgeçmek için bir sebep olarak gördü. Yapacağınız tek şey uygulamayı telefonunuza yüklemek ve artık kodlamaya başlamak. Sizi telefonda birşey yazdığınızı görenler mesaj çektiğinizi düşünecekler fakat onlara program yazıyorum dediğinizde “yok artık” gibi bir tepki alabilirsiniz!

Adından da aslında anlaşılacağı gibi bir IDE (Integrated Development Environment) yani entegre geliştirme ortamı. Bir çok özelliği bulunan bir uygulama. Kendi android ugulamanızı yazmak için mükemmel bir araç diyebilirim. Bu uygulama sayesinde android uygulama, java uygulama ya da java ile phonegap uygulama, C/C++, HTML5, CSS gibi dilleri kodlamanız mümkün.


 
Bu uygulamayı keşfetmem aslında android telefon için Eclips mevcut mu diye araştırırken oldu. Ücretsiz olarak sunulun bu uygulama için Google Play Store’da milyonun üzerinde bir indirme görünüyor. Kendi sitesinde ise 2 milyonun üzerinde olduğu söyleniyor.

Uygulamayı kullanırken kullanacağınız kodlar konusunda size yardımcı oluyor. Yani Eclips’te CTRL+Space yapmış gibi. Ancak tabi ki o kadar başarılı olmasını beklemiyorum. Fakat ücretli bir sürümü de mevcut belki onda olay bir adım daha öteye gitmiş olabilir, yani bu akıllı kod tamamlama konusunda biraz daha yardımcı olabilir. Kodlama yaparken yaptığınız yazım hataları konusunda sizi uyarıyor. En güzeli ise yazmış olduğunuz kodun çıktısını hemen görebilmeniz.

Uygulamadan daha fazla bahsetmektensen size videoları izletmek istiyorum. AIDE‘nin birde twitter hesabı  var. Uygulamayı kesin inceleyin. Gerçekten bir programcının IOS’a geçmeden önce bir kez daha düşünmesine sebep olabilir. Gerçi Iphone için böyle bir uygulama mevcut mu onu bilemiyorum.

Telefon Geliştirme Nedir Nasıl Yapılır

 • 15.3.2017 11:25:49
 • 0 Yorum
 • 1007

Telefon için geliştirme, akıllı telefonlar için uygulama yazma süreci için kullanılan bir terimdir. Telefonlar, uygulamalara hizmet sunmak için, bir işletim sistemini bir platform olarak çalıştırırlar. Bunun sonucunda, telefon için geliştirme masaüstü için geliştirmeye benzer – uyarılarla. Telefonların, masaüstü benzerleri gibi bellekleri ya da performansları yoktur. Geliştirme işlemini basitleştirmek için, pek çok geliştirici uygulamalarını telefonun bir yazılımında – emülatör olarak da bilinir - çalıştırır, hatasızlaştırır ve test eder. Bu da, uygulamanızın standart, tanıdık bir ortamda geliştirilmesini ve kullanıma hazır olduğunda bir telefonun üzerine konuşlandırılabilmesini sağlar.

Muhasebe Programı

 • 17.2.2017 15:39:59
 • 0 Yorum
 • 1026

Küçük yada büyük işletmelerin muhasebe işlerini  yapacağı muhasebe programı her firmanın  elinin altında tutması gerekecek bir ürün.Özel sektörde muhasebeci tutmak  maliyetli olduğundan muhasebe programlarından yararlanmak hem daha maliyetli hemde oldukça pratik arayüzüyle gelir ve gider oranlarını naklen görebileceksin.Online muhasebe servisi olarak ayrıca faydalanacağınız gibi dilerseniz masaüstü muhasebe programınıda edinmş olursunuz ucuz ve çok kullanışlı olduğundan  finans işlemlerinizden tutunda faturalandırma, kasa,ve müşteri ekstresine kadar daha pek çok eklenti ve yeniliğiyla muhasebe programlarının piri sayılır düzeyde.Geliri yüksek firmalar için daha kullanışlı ve pratik bir arşivlendirme alanı yaratılamazdı.Orta ve küçük ölçekli  işiletmeler için en ideal gözetim ve raporlama merkezi olacaktır.Gelir ve gider tahsiletında eksiksiz ve açık vermeden hesaplamanın avantajlarından olan ön muhasebe programı vazifesini tam anlamıyla yapacağından emin olursunuz.Ara katmanlar ve kullanını için user opsiyonuyla stokastik düzeyde istatistike edilir aylık yada yılık triaj göstergesiyle profesyonel programcılığın ne kadar şahane bir organizasyonda bulunduğunu bizzat şahir olursunuz.


Muhasebe Programıyla Neler Yapabilirsiniz.

-Cari kar döngünüzü tutarlı ölçüde açığa çıkarırsınız.

-Kasa ve banka  hesaplarını yönetebilirsiniz.

-Borç ve alacak takibini yapabilirsiniz.

-Faturularınızı kayıt altında tutarsınız kayıtların toplam maliyetlerini gelir ve gider kaynaklarını istatistiksel olarak görürsünüz.

-Satış  alış raporu ve durum raporu aynı zamanda müşteri hesap ekstresi  olarak borç durumlarını ve günü geçen alacaklarınızı kontrol altında tutabileceksiniz.

Telefonlara Casus Yazılımı Yüklemek

 • 16.2.2017 12:37:53
 • 0 Yorum
 • 901

Teknolojinin son geldiği durumu herkes görüyor ve gelinen son nokta sayesinde insanların tüm ihtiyaçlarına yanıt veriliyor. Bu sayede kimsenin istekleri hiçbir zaman yanıtsız kalmıyor ve kişilerin isteklerine çok kolay cevap verilir oldu. İnsanlar bir kişinin kendisine yapmış olduğu kötü davranışı kanıtlayamadıkları için evliliklerini bile sonlandırabiliyordu. Eşinin annesinin kendisine yapmış olduğu davranışları eşine bir türlü kanıtlayamadığı için en son boşanmanın eşiğine gelen ve buradan dönüşü olmayan kadınlar artık eşlerinin annesinin kendilerine yapmış olduğu kötülükleri telefona casus yazılım yüklemesi yaparak kanıtlama imkanına sahip oluyor.

En çok kayın validelerinden çektikleri sıkıntıları kanıtlamakta zorluk çeken ev hanımları günü burunlarından getiren ve eşleri eve geldiği zaman bir anda geri dönüş yapan kayın validelerinin bu melek görüntüsünün arkasındaki o kötülüğü kanıtlamak için tek yapmaları gerekeni artık çok biliyor ve pek çok ev hanımı telefona casus yazılım yükleyerek kayın validelerinin yapmış olduğu bu kötülükleri eşlerine kanıtlıyor ve bu sayede de evliliklerini kurtarma imkanına sahip oluyor. Sizde eğer eşinizin annesinin size karşı olan tutumundan kurtulamıyor ve bunun ile de sınırlı kalmayıp eşinize bu durumu bir türlü kanıtlayamıyorsanız işte size çıkış yolunuzu sunan Spy yazılım.

Telefona Casus Program Yükleyerek Kaynananızın Size Yapmış Olduğu Kötü Davranışları Nasıl Kanıtlayabilirsiniz ?
Telefona casus yazılım yüklemesini eşinizin telefonuna yapın ancak bunu yaparken eşinizin de haberi olması gerekiyor. Çünkü bu durumda eşiniz gün içerisinde programı açarak ortam dinlemesi özelliği sayesinde evinizin içerisindeki sesleri dinleme imkanına kavuşacak. Tabii ki bunun ile de sınırlı kalmayıp evin içerisinde olup bitenlerin görüntüsünü de alma şansına kavuşacak. Zaten kaynananız bu durumu bilmediği için size eskisi gibi davranmaya devam edecek ve eğer size yaptığı davranışları akşam eşiniz geldiği zaman inkar ederse artık eşinizde annesinin yapmış olduğu tavırların farkında olacağı için size kızma ihtimali çok düşük olacaktır.

Casus telefon dinleme programlarını kullanmak için sadece kadınlarının teşvikine ihtiyaç duymamalısınız. Çünkü eşiniz ile anneniz arasında ciddi bir anlaşmazlık söz konusu ise mutlaka bu durumun altında yatan bir sebep vardır ve bu sebebi araştırmalısınız ki sizde ne olduğunu bilin ve ona göre davranış sergileyin. Çünkü eşinizin hiçbir suçu olmadığı halde ona kötü davranırsanız bu durum sizin için oldukça kötü olacaktır ve sonuç olarak sizin evliliğiniz sallantıya girecektir ki belki de çok sevdiğiniz eşinizden kopmak zorunda kalacaksınız. İşte size en iyi imkan anneniz ile eşinizin anlaşmazlıkları canınıza tak etti ise ikisinin de bilmediği bir cep casusu ile konuya çözüm getirebilirsiniz. Eşinizin telefona casus yazılım yüklemesi yapın ve bu sayede de kimin suçlu olduğunu bilip ona göre davranın.

Eşinizin telefonuna yüklemek için Tr dedektiflikten satın alacağınız casus telefon yazılım paketlerinin size yüksek ücretli gelmesi halinde sadece bir özelliği  satın alma imkanına da sahip olduğunuzu kesinlikle unutmayın. Mesela bu casus telefon yazılımı sadece telefon dinleme ya da ortam dinleme cihazı olarak satın alma imkanına sahip olabilirsiniz. Bu sayede de ödeyeceğiniz ücret çok uygun bir miktarda olacaktır. Ancak ben tüm paketi satın almak istiyorum diyorsanız tüm paket size 200’ü aşkın uygulamaları ile verilecek ve bu tabii ki biraz daha yüksek ücretli olacaktır. Ancak Spy yazılım size sunacağı bu paketin içinden seçenekleri sunuyor ve istediğiniz özelliğe sahip oluyorsunuz. Bu da paketin size daha avantajlı bir şekilde gelmesini sağlıyor ve probleminize yetecek olan paketi satın aldığınız için de işinize yarıyor.

Bir önceki yazımız olan Cep telefonu dinleme sistemleri başlıklı makalemizde cep dinleme sistemleri, cep telefonu dinleme sistemi ve telefon dinleme sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

C Panel Nasıl Kullanılır

 • 26.1.2017 12:33:49
 • 0 Yorum
 • 1302

Böyle bir konu aradığınıza göre muhtemelen web site yapmaya meraklı yada yeni başladınız. Çünkü webmasterliğe ilk adımı attığınızda önünüzde onlarca adım olduğunu görürsünüz. HTML ile açılan kapı, domain ve hosting ile devam eder. Bir site yapabilmeniz için (ücretsiz bloglar hariç) sadece kodlama, yazılım bilmeniz yetmez aynı zamanda hosting ve yönetimi konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.

Hosting Nedir? konu her ne kadar cpanel nedir şeklinde olsada arada ortaya çıkan detaylarıda özetle anlatarak gidelim. Hosting sitenizin kalbi niteliğindedir. Sunucu’nun yüzlerce binlerce parçaya bölünmüş hali olup sitenizin açık ve yayında kalmasını sağlayan en önemli etkendir. Hosting hizmeti sağlayan firmalardan aylık yada yıllık bazda sitenize uygun olacak şekilde 100MB’den 500GB’ye kadar dilediğinizi alabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz web sitesi dosyaları ve resimleri kiraladığınız bu alana yükleyerek yayına başlayabilirsiniz. Hosting alırken kaliteli firma seçin 24 saat sorunsuz ve kesintisiz çalışması gereken suncuular kapanması demek sitenizin yayını durması demektir. Buda gerek ziyaretçi gerekse Google sıralaması açısından sıkıntı teşkil etmektedir.

Hosting Nasıl Yönetilir?
Size verilen alanın yönetimi ve bazı sistemlerin kurulumu, yedekleme, email yönetimi ve en önemliside veritabanı işlemlerini rahatça yapabilmeniz için bir yönetim paneline ihtiyaç duyulmaktadır. İşte o ihtiyacınız olan Cpanel Türkçe dil desteğide bulunan Cpanel genelde hostinglerde standart olarak ücretsiz sunulsada mutlaka hosting alırken dikkatli olun cpanel yerine biraz daha düşük özelliklere sahip olan Plesk yönetim paneli verebilirler.

Cpanel Nasıl Kullanılır?
Hosting aldığınız firma size kullanıcı, şifreniz ile birlikte birde ip bloğu göndermektedir. Domaininiz henüz yeni aşdığınız hostinge yönlenmemesi durumunda verilen ip adresi ile hostingin yönetim paneline erişebilirsiniz.

Cpanel İle Ne Yapılır?
Site ve sistem ayarlarını kolayca yapmanızı sağlayan Cpanel aşağıdaki imkanları sağlar.

Site adresine özel email hesabı açar ve yönetirsiniz.
Site dosyalarınızı yükler ve yönetimini yaparbilirsiniz.
Veritabanı kurulum ve Phpmyadmin erişimi sağlar
Hazır CMS sistemleri (WordPress, forum vs) bir tıkla kurulur
Yedekleme yapabilir, varolan yedekleri yüklersiniz.
Sitenizin trafiğini görebilirsiniz. (Analytics önerilir)
Sitenize SSL kurma işlemleri ve güvenlik adımları
Alt domain, yönlendirme ve park işlemleri
Cpanel WHM Nedir?
Yukarda sadece özet olarak belirttim. Hosting sahibi olduğunuzda hepsini test ederek öğrenebilirsiniz. Dilerseniz birde WHM hakkında kısa bilgi aktaralım. Hosting yayıncılıkta en küçük birim olup daha gelişmiş olarak ise Reseller, VPS, VDS yada Dedicated Sunucu alabilirsiniz. Zaten bu işlere aşina olduğunuzda mutlaka reseller kullanmaya başlarsınız.

Cpanel

Reseller nedir? 
Sınırlı olmadığı sürece resellere dilediğiniz kadar site ekleyebilir. Hatta hosting satabilirsiniz. Eklediğiniz site ve sattığınız hostinglerin yönetimi için WHM panel kullanılır. Reseller alımlarında ücretsiz olup, VPS, VDS ve Sunucu için ayrıca cpanel lisans ücreti ödersiniz. Aylık 25-30 dolar ücretle satılmaktadır. Daha sonra Reseller ve diğerlerini detaylıca anlatacağım. Cpanel nedir konusu şimdilik bu kadar sorularınızı bekliyorum.